Domů » Recenze » Recenze Xiaomi Mi4: Čínský drak s několika šrámy na duši

Recenze Xiaomi Mi4: Čínský drak s několika šrámy na duši

Xiaomi Mi4 láká na výkonný hardware, skvěle odladěný systém postavený na MIUI, kvalitní fotoaparát a přijatelnou cenu. Dokážete mu ale odpustit absenci LTE a NFC?

Společnost Xiaomi lze bez nadsázky nazvat čínským mobilním tygrem. Ve velmi krátké době se stala lídrem tamního trhu, přesto, že svůj první smartphone představila teprve v roce 2011, tedy celkem nedávno. Současný vlajkový model Mi4 lze zakoupit u některých tuzemských obchodníků v 16GB a 64GB variantě.

Jedním z cílů společnosti Xiaomi je uvádět na trh zařízení s co nejlepším poměrem ceny & výkonu a nejinak je tomu u nejvyšších modelů, které nabízejí výkonný hardware za mnohem nižší částky než konkurence. Bohužel výrobce nemá v České republice oficiální zastoupení a u nás prodávané telefony se dovážejí neoficiální cestou. Tím se zčásti stírá jedna z výhod – příznivá cena. Ta sice zůstává nižší než u vlajkových modelů konkurence, ale rozdíl už není tak velký.

Podívejte se, kde Xiaomi Mi4 pořídíte za nejlepší cenu

Klady (+)

 • povedený displej se skvělou čitelností
 • pevné dílenské zpracování
 • nadprůměrná výdrž baterie
 • kvalita fotografií
 • skvěle odladěná MIUI ROM
 • možnosti přizpůsobení a nastavení systému
 • přítomnost infraportu a notifikační diody

Zápory (-)

 • nepodporuje evropská LTE pásma
 • absence NFC
 • velmi špatná kvalita zvuku u videa
 • záznam 4k videa není plynulý
 • nefunkční OTA aktualizace u lokalizované MIUI ROM
 • některé aplikace a nabídky jsou v čínštině

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu CZC.cz, kde si telefon můžete zakoupit

Obsah balení: Pouze nutný základ

Strohé balení Xiaomi tradičně tvoří jednobarevná kartonová krabička, ve které kromě telefonu najdeme také čínskou nabíječku s adaptérem pro evropské zásuvky, datový kabel, sponku pro vysunutí šuplíčku SIM karty, čínské brožury a velmi stručný český návod. Právě manuál je natolik jednoduchý, že pokud si model Mi4 zakoupí uživatel bez zkušeností s chytrými telefony, stanou se pro něj první okamžiky s novým přístrojem doslova noční můrou.

Design a dílenské zpracování

Na rozdíl od předchůdce, který používal polykarbonátovou konstrukci, vsadilo Xiaomi u modelu Mi4 na hliníkový rámeček nápadně připomínající konstrukci jablečných telefonů nebo Lumii 930. Přední stranu z větší části zabírá displej krytý tvrzeným sklíčkem Gorilla glass 3. generace, nad kterým jsou umístěna potřebná čidla, mřížka telefonního reproduktoru, čočka předního fotoaparátu s nadstandardním rozlišením 8 megapixelů a decentní logo výrobce.

  

Pod displejem se nachází tři senzorová tlačítka s jemným podsvícením (zleva je to Multitasking, Domů a Zpět). Na pravém boku najdeme zamykací klávesu a kolébku pro regulaci hlasitosti. Tlačítka jsou kovová, dobře hmatově odlišená a poskytují dostatečnou odezvu při zmáčknutí. Leváci by nejspíš uvítali kolébku hlasitosti situovanou na levém boku, tam ale najdeme jen šuplíček pro vložení microSIM karty.

Na horní straně najdeme 3,5mm konektor pro připojení sluchátek a infračervený port pro ovládání domácí elektroniky. Ve spodní části kovového rámečku je umístěn microUSB konektor a mřížka hlasitého reproduktoru. Zádnímu krytu dominuje čočka 13 megapixelového fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou. Nad fotoaparátem je umístěn sekundární mikrofon pro záznam zvuku a v dolní části je plastické logo výrobce a stejně provedená značka CE. Celkové rozměry telefonu jsou 139,2 x 68,5 x 8,9 mm, hmotnost je o něco vyšší – 149 gramů.

 

Výrobce nepodlehl současnému trendu zvětšování vlajkových modelů a novinka disponuje stejnou úhlopříčkou jako model Mi3 (recenze). Vnější rozměry jsou dokonce o 5 mm menší. Jediný rozměr který narostl, je tloušťka zařízení. To společně se zaobleným zadním krytem přispívá k pohodlnějšímu držení v ruce, které díky kovovému rámu není příliš jisté. Zadní kryt lze poměrně snadno sundat pomocí přísavky, což přijde vhod v případě, že se rozhodnete nahradit jej novým, například v jiné barevné variantě. To se může hodit, protože díky zaoblení a lesklému plastu lze předpokládat, že záda telefonu budou trpět na oděrky.

  

Jinak je ale celá konstrukce velmi pevná a dobře zpracovaná, nikde nic nevrže ani při silném promačkání. Hmotnost je vzhledem ke kovovému rámu přiměřených 149 gramů. Kromě námi testované bílé barevné varianty se prodává také černá, kde je do stejné barvy je sladěn také kovový rámeček.

  

Displej

IPS displej s full HD rozlišením a úhlopříčkou 5 palců pochází z dílny Sharpu a patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, s čím se můžete v současné době na telefonech setkat. Výborné je barevné podání i pozorovací úhly. Díky dobře pracující automatické regulaci a vysokému jasu nemá displej problém ani s čitelností na přímém slunci. Komu by nevyhovovalo standardní nastavení, může si v menu nastavit teplotu a sytost barev.

  

Displej má skvělé podání barev a výborné jsou také pozorovací úhly. Sečteno a podtrženo, na tenhle panel se pěkně kouká a díky full HD rozlišení je obraz příjemně jemný (hustota bodů na palec dosahuje hodnoty 441 ppi).

Hardwarová výbava

Xiaomi Mi4  disponuje tím nejlepším „železem“, které bylo v době uvedení k dispozici. O výkon se stará čtyřjádrový procesor Snapdragon 801 s taktem 2,5 GHz pro každé jádro, doplněný 3 GB RAM a grafickým čipem Adreno 330. Ze specifikací je jasné, že telefon nedostatkem výkonu netrpí a poradí si náročnými hrami v nejvyšším rozlišení.

 

V prodeji je Xiaomi Mi4 ve variantách s 16GB nebo 64GB úložištěm, které nelze rozšířit paměťovou kartou microSD. Námi testovaná 16GB verze měla po prvním spuštění k dispozici 12,5 GB pro uživatelská data. To je sice více než u většiny konkurence, ale v telefonu nejsou předinstalované žádné Google aplikace kromě obchodu Play, takže paměť začnete velmi brzo zaplňovat. Xiaomi podporuje standard USB OTG, tudíž je možné data přehrávat z připojeného Flash disku. My jsme otestovali 32GB USB Flash disk od Sony a vše fungovalo jako po másle.


Xiaomi Mi4 vs. iPhone 6 Plus

Zvuk

Hlasitý reproduktor najdeme na spodní hraně telefonu a proti předchůdci nás jeho výkon příjemné překvapil. Nevyrovná se sice HTC One (M8), ale podává dobrý výkon a zvuk nezkresluje ani při vysoké hlasitosti. Na rozdíl od většiny konkurence mu nechybí basy. Zvukový výstup přes 3,5mm audio konektor poskytuje standardní kvalitu. Pokud budete používat Xiaomi sluchátka, lze si v systému nastavit konkrétní typ příslušenství.

Baterie a výdrž: Nabíječku nechte doma

Přísun energie má na starosti nevyměnitelný akumulátor o kapacitě 3080 mAh. To je v dnešní době stále lehce nadprůměrná hodnota. Při běžném používání zahrnujícím tříhodinové využití displeje, hodinový poslech hudby, několik kratších hovorů a pár desítek zpráv přes nejrůznější messengery se lze dostat na 2 dny výdrže. Při hraní náročných her se samozřejmě výdrž telefonu smrskne na jednotky hodin.

 

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže v podobě přehrávání HD videa ve smyčce s vyjmutou SIM, aktivní Wi-Fi a synchronizací, se zvukem do sluchátek na poloviční hlasitost a maximálním jasem. Baterie to vzdala po šesti hodinách a čtyřiceti minutách, což je poměrně slušný výsledek. Nabíjení  úplně vybitého akumulátoru trvá s dodávanou nabíječkou dvě hodiny a deset minut.

Systém a prostředí MIUI: Skvěle odladěný celek

Telefon běží na operačním systému Android 4.4.4, který je ale dokonale schovaný za nadstavbou MIUI ROM v její nejnovější verzi 6. Rozsahem úprav si nezadá s konkurenčními nadstavbami jako je Samsung TouchWiz nebo HTC Sense, spíše je dalece překonává a to zejména možnostmi nastavení systému a jeho dokonalým odladěním. To, že na pozadí běží systém od společnosti Google prozradí Mi 4 pouze na spouštěcí obrazovce, kde se na chvíli objeví nápis „Powered by Android“, jak předepisují smluvní podmínky společnosti Google pro přístup k jejich službám. Druhá zmínka je už jen v informacích o zařízení, kde je zobrazeno na jaké verzi systému telefon běží.

 
Hlavní obrazovka s widgety, aplikacemi a složkami

MIUI vsází na barevné zaoblené ikony a prostředí bez nabídky aplikací, tedy se všemi programy přímo na základních plochách, podobně jako je tomu třeba u systému iOS. Na plochy samozřejmě lze přidávat widgety, přičemž celkový počet ploch je prakticky neomezený (u dvacítky jsme přestali počítat). Velikost mřížky je 5 x 4 ikony, ve spodní části obrazovky se nachází ještě čtyři zástupci aplikací, pátého si můžete přidat.

 
Notifikační nabídka a přístup k rychlým přepínačům

MIUIv6 je v úpravách systému trochu umírněnější než předchozí verze. Velkou proměnou prošla notifikační lišta, která je nyní dvoustránková. Na jedné ploše najdete notifikace aplikací, na druhé jsou rychlé přepínače často používaných funkcí, které v nové verzi nejdou upravit. Naopak zůstala možnost správy notifikací jednotlivých aplikací, u kterých si můžete nastavit, zda mají upozornění zobrazovat v roletce jako v systému iOS, nebo v notifikační liště případně kombinace obojího. Blíže systému Android je v nové verzi také systémové nastavení.

 
Nabídka Nastavení a konfigurace notifikační nabídky

O lokalizaci a distribuci MIUI ROM se stará česká a slovenská komunita miuios.cz. Na jejich stránkách jsou k dispozici aktualizované týdenní verze MIUI ROM. Bohužel zatím nejsou vyřešeny OTA aktualizace a je nutné updaty do telefonu stahovat a instalovat ručně. Z tohoto důvodu nelze Mi 4 doporučit začínajícím nebo v této problematice neorientovaným uživatelům. Pro nováčky může být matoucí také to, že při prvním spuštění jsou vyzváni k přihlášení nebo vytvoření Xiaomi účtu místo Google účtu, jako je tomu u jiných zařízení s Androidem.

 

Představíme si také některé systémové aplikace, a začněme u Galerie. Ta třídí jednotlivé obrázky podle složek, umožní také snímky ukládat na cloudové úložiště MiDrive. Nechybí zde ani jednoduchý editor, s nímž můžete obrázky ořezávat či měnit barevné nastavení. Zastavme se také u Hudebního přehrávače. Ten nabízí mimo standardní škálu offline funkcí, také online přehrávání z Baidu music, které je v našich končinách nepoužitelné. Chybí také možnost nastavení ekvalizéru. Lepším řešením je nainstalovat některou z online služeb z obchodu Play, případně některý osvědčený přehrávač.

  
Hudební přehrávač nabízí velmi povedené a přehledné prostředí

Za zmínku určitě stojí nástroj s názvem Optimalizace, což je sada utilit pro udržování plynulosti systému a sledování klíčových informací o zařízení. Umí tak odstraňovat cache aplikací, upozornit vás po přesáhnutí limitu stažených dat a nechybí ani antivirus. Za zmínku určitě stojí skutečnost, že telefon je z výroby rootnutý, avšak povolení aplikacím musíte udělovat jednotlivě právě skrze tento program. Výrobce chválíme za přítomnost jednoduchého Správce souborů, který umožňuje základní správu dat v úložišti.

  

Vestavěný Kalendář nabízí standardní škálu funkcí v podobě možnosti upozornění na události, jejich odkládání a opakování a samozřejmě nechybí ani synchronizace s Google účtem. V aplikaci Hodiny, jejíž ikona mimochodem ukazuje aktuální čas, můžete mimo světového času využít ještě budíky (nechybí opakování, odkládání a další doplňkové funkce), stopky a časovač. V systému rovněž najdeme aplikace pro příslušenství od Xiaomi, jmenovitě pro chytré tlačítko MiKey a fitness náramek MiBand.

 

Výčet ukončeme drobnými prográmky jako třeba praktický Záznamník zvuku, či Kompas. Zklamáním je aplikace XMRemoteControl pro ovládání spotřební elektroniky prostřednictvím vestavěného infraportu. V námi používaném sestavení MIUI ROM není lokalizovaná a nabízí velmi omezený počet výrobců elektroniky, s televizí od Samsungu a Sony nám ale fungovala, v případě značky Sharp bylo možné využívat jen několika základních příkazů.

 

Celkově tak v oblasti operačního systému nemůžeme téměř nic vytknout, jediný opakovaný problém nastával zhruba obden u aplikace WhatsApp, kdy se po spuštění nezobrazily konverzace a bylo z programu nutné vyskočit a spustit ho znovu. Jinak je prostředí MIUI ROM perfektně odladěné, dobře vypadá a navíc jej výrobce nezahltil nadbytečnými aplikacemi, které si v případě potřeby lze kdykoliv stáhnout z Obchodu Play.

Konektivita a navigace

Nikoho nepřekvapí přítomnost standardní trojice (respektive čtveřice) v podobě Wi-Fi, Bluetooth 4.0 a GPS/GLONASS. Příjem Wi-Fi signálu je na velice dobré úrovni a to samé lze říci i o GPS. Výrobce na rozdíl od předchozího modelu opomněl NFC a české frekvence LTE dovážený model také nepodporuje. Model s podporou evropských sítí LTE by měl být dostupný až koncem roku, proto pokud je pro vás podpora rychlých dat klíčová a jste fanoušky značky Xiaomi, rozhodně doporučujeme počkat na plně evropskou variantu.

Telefonování, zprávy, prohlížení internetu

V této oblasti nenarazíte na žádná překvapení, vše nicméně funguje bezchybně. Aplikace Kontakty je rozdělena na dvě karty, kdy v první se nachází výpis hovorů a ve druhé kompletní seznam s možností rychlého vyhledávání buď skrze vertikální lištu s písmeny či přes hledací řádek. Číselník je možné otevřít na první jmenované záložce. Podobně jsou na tom také Zprávy, tradičně rozdělené do konverzací a k tomu ještě na oblíbené a všechny. Bohužel při použití znaků s diakritikou aplikace zprávy zkracuje. S psaním textu souvisí také softwarová klávesnice, což je současně snad jediná část systému, která se neliší od čistého Androidu. Vzhledem ale nativní androidí klávesnice do čistého grafického prostředí MIUI ROM vůbec nezapadá.

 

Kvalita zvuku při telefonování je na dobré úrovni a žádné stížnosti jsem nezaznamenal ani z druhé strany. Na rozdíl od předchůdce má Mi 4 dostatečně hlasitý reproduktor, který nepřeslechnete ani v hlučnějším prostředí. Výtku mám k notifikační diodě pod tlačítkem Domů, která je příliš decentní a zejména ve dne ji snadno přehlédnete. Umí blikat sedmi barvami a upozorňuje na zmeškané události.

 

Velký displej přímo vybízí k brouzdání po internetu a bohatě vám k tomu postačí vydařený vestavěný prohlížeč, který je součástí nadstavby MIUI. Stránky načítá korektně a vysokou rychlostí (samozřejmě za předpokladu dobrého připojení), pohyb po stránkách je taktéž bleskový. Osobně jsem dal přednost instalaci osvědčeného Chrome a synchronizaci záložek s desktopovým prohlížečem, jelikož výchozí prohlížeč takovou funkci nenabízí.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní fotoaparát má rozlišení 13 Mpx, vysokou světelnost f/1,8 a jeho dodavatelem je Sony. Možnosti nastavení nejsou tak široké jako u ostatních konkurentů, a některé volby jako nastavení ISO, vyvážení bílé, panorama nebo rozlišení fotografií chybí úplně. To může být dáno verzí MIUI ROM, kterou jsme v telefonu používali (rozumějte tu, kterou jsme měli k dispozici od distributora). Vyzkoušeli jsme totiž i novější sestavení, ve kterém se nabídka pro pořizování panoramatických snímků objevila.

Pokud patříte mezi uživatele, kteří fotí především na automatiku, budeme s výsledky Xiaomi Mi 4 spokojeni. Za dobrých světelných podmínek mají snímky věrné podání barev, netrpí na přepaly a jsou ostré v celé ploše. Vykreslováním detailů trochu ztrácí na nejlepší konkurenty, ale celkově fotografie za denního světla patří do lepšího nadprůměru. V šeru snímky ztrácí ostrost a objevuje se výrazný šum, což je ale problém většiny chytrých telefonů.

-
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení/stažení v plném rozlišení najdete v galerii

- - -

Přední kamera pochází také z dílen Sony, má rozlišení 8 Mpx a stejnou světelnost jako hlavní snímač, a za dobrého světla odvádí skvělou práci. V případě, že jste propadli kouzlu selfie fotografování, budete z přední kamerky na novém Xiaomi nadšení.

- - -

-

Video telefon dokáže nahrávat v rozlišení 4k (30 fps), 1080p, 720p a 480p, k dispozici je digitální stabilizace obrazu. U videa 720p lze nahrávat slow-motion při 120 snímcích. Záznam v rozlišení ultra HD (4k) není příliš použitelný, obraz se seká jak při pořizování, tak při samotném přehrávání.

Video z Xiaomi Mi4 ve full HD rozlišení

Video ve full HD rozlišení je na tom výrazně lépe, trpí pouze pomalejším přeostřováním při změně scény. Velkou slabinou je ale záznam zvuku, který se nebojíme označit za tragický. Doufejme, že se jedná jen o softwarovou chybu, kterou výrobce brzy odstraní, protože v současném stavu je zvuková stopa téměř nepoužitelná.

Ukázkové video v ultra HD rozlišení

Konkurence

Mezi největší konkurenty patří určitě LG G2 (recenze), který se v současné době doprodává a jeho 32GB variantu lze sehnat okolo 9000 Kč, což je velmi výhodná nabídka. V podobně velkém těle dostanete o dvě desetiny palce větší displej s full HD rozlišením a téměř shodně výkonný hardware.

- - -

Díky příznivě nastavené ceně konkuruje Xiaomi i letošní vlajková loď LG G3 (recenze), která disponuje podobně výkonným hardwarem, podporou LTE a NFC, bezdrátovým nabíjením, akumulátorem s vysokou kapacitou a slotem pro paměťové karty. Velký rozdíl najdeme u rozlišení displeje, jelikož „gé-trojka“ se pyšní quad HD panelem. Nemá už ale tak kompaktní rozměry jako Mi4 ani kovovou konstrukci.

-

Výrazným konkurentem bude model z vlastní stáje – Xiaomi Mi3 (recenze). Nabízí podobné parametry, najdete v něm NFC a 16GB verzi lze koupit o více než 3000 korun levněji než Mi4. Výhodněji vychází dokonce i verze se 64GB úložištěm.

- - -

Z telefonů se systémem Windows Phone je blízkým konkurentem Nokia Lumia 930 (recenze), která má podobnou konstrukci, hardware i cenu. Mi4 překonává lepším fotoaparátem, podporou LTE a NFC nebo integrovaným bezdrátovým nabíjením. Skoro se nám zdá, že v Xiaomi od Nokie opisovali u kovového rámečku – ten je totiž vzhledově téměř stejný jako u Lumie 930.

V zajímavých cenových hladinách se pohybuje také Blackberry Z30 (recenze), které sice strádá v oblasti hardwarové výbavy, ale získá si vás svižným a dobře optimalizovaným systémem s několika nadstandardními funkcemi a kvalitní konstrukcí. Ani u něj se nezapomnělo na LTE, obrazovka však nabídne rozlišení „jen“ 720 x 1280 px.

- - -

Závěrečné hodnocení

Xiaomi Mi4 disponuje podobně nekompromisní hardwarovou výbavou jako vlajkové lodě známějších výrobců. Dále nabízí precizní dílenské zpracování a skvěle optimalizovaný software. Modifikace MIUI rovněž přináší časté aktualizace operačního systému (prakticky týdně) a jednu z nejlépe vypadajících nadstaveb Androidu. Nese si s sebou sice několik dětských nemocí (nekompletní lokalizace, problémy s OTA aktualizacemi…), ty se ale s dalšími updaty budou dát vyléčit. Co ale opravdu zamrzí, je absence evropských LTE pásem a z nepochopitelných důvodů také chybějící NFC které ve výbavě předchozího modelu Xiaomi Mi3 přítomné bylo.

 

Dalším hendikepem Mi4 je cena, která díky DPH, dvouleté záruce a zajištění servisu narostla na částku atakující hranici 14 000 Kč, i když některé e-shopy jej nabízejí o něco levněji. A v této cenové hladině už se nachází spousta dalších konkurentů, které jdou Xiaomi po krku. Zatímco na domácím čínském trhu je cena jasným tahákem, u nás tomu tak není, což může řadu zájemců odradit. Model Mi4 je jako celek povedený smartphone, ale už se u něj zkrátka neprojevuje tak skvělý poměr ceny & výkonu, jako tomu bylo u jeho předchůdce.


Podívejte se, kde Xiaomi Mi4 v 16GB verzi pořídíte za nejlepší cenu

Roman Vitámvás

Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

18 komentářů

 1. loko (neregistrovaný)

  telefon za tolik peněz bez LTE? ne děkuji

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Kdyby tolik nestál, tak absence LTE by byla v pořádku. Jenže situace je taková že 3G bude vypínáno a nahrazováno 4G. Tedy dnešní stav kdy LTe „paběrkuje“ ystřídá sdtav kdy tam bude 2G a 4G. Naopak 3G bude menšině.

  • Tomas (neregistrovaný)

   3G bude vypínáno? O tom slyším poprvé, byl by nějaký odkaz na zdroj? Nevěřím, že by v nejližších několika letech někdo vypínal 3G když je spousta i nových telefonů co LTE neumí…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   [odkaz]

  • qwerty (neregistrovaný)

   Nesmis cist jenom nadpis :D

 3. Telefon bez LTE v dnešní době? Pořizujete si ho snad jen na další půl rok, maximálně rok a nebydlíte ve městě a moc nepoužíváte internet? Pak si ho kupte. Otázkou pak zůstává proč si kupovat top smartphone, když nepotřebujete rychlý net…

  V opačném případě jsou to vyhozené peníze. Stále totiž platí, že nejsme tak bohatí abychom mohli kupovat levné věci. Ve spoustě lokalit kde je teď jen EDGE s max. teoretickou rychlostí 236,8 kbit/s bude brzo LTE s rychlostí 75 Mb/s a více. Pokud si koupíte tento přístroj, zůstanete zaseknutí na 300 krát nižší rychlosti dokud ho nevyhodíte a nekoupíte si konečně pořádný tel s LTE. ;)

  • xxx (neregistrovaný)

   to lukas: za chvilku, tim chces rict za par let?:D

   Ja bych se toho nebal, LTE bude fajnkdyz ho chytis….a jakou mas jistotu a dale je tu FUP takze tak jako tak si to uzijes jen chvilku. A hlavne na cteni na netu dostacuje i EDGE….

   Byl bych uplne v pohode ty prachaci;-)

  • A mohu se zeptat, kde bydlíš?

 4. „Model s podporou evropských sítí LTE by měl být dostupný až koncem roku, proto pokud je pro vás podpora rychlých dat klíčová a jste fanoušky značky Xiaomi, rozhodně doporučujeme počkat na plně evropskou variantu.“

  No já taky rozhodně doporučuji počkat. A až přijde „evropská“ verze velice dobře pročíst specifikaci. Číňani totiž velice často nemají pro nás stěžejní frekvenci LTE 800 Mhz. Bez toho jsou to opět vyhozené peníze.

  Ale rozhodně bych byl velmi opatrný uvádět v článku, že budoucí telefon bude plně kompatibilní pro evropský trh. Dost možná totiž nebude. ;)

  • kolemjdouci (neregistrovaný)

   Asi chapu, ze pro nektere lidi je LTE dogma, ale pro normalni lidi bez neomezenych tarifu (bez FUP), nebo lidi co cestuji denne je LTE k nicemu, kdyz stale nema pokryti mimo nekolik vetsich aglomeraci a vesnicek. Bomba je, ze se neda ani s 3G poslouchat net radio, protoze pouhych 6km po vyjezdu z Prahy spadne sit do 2G a to nestaci ani na 64kbit bitrate (viz Autosalon na TV Prima 04.10.2014). Ale rad se pridam k „vericim“, ze na konci roku opravdu O2+TM (spolu) postavi LTE sit, hodnou alespon Nemeckeho venkova (ikdyz asi ne).

   Co se tyce ceny, tak ta je nechutne prestrelena. Sice existuje firma, ktera se oznacuje za „ofic. importera“ ale dle jejich cen bych si i myslel, ze kupuje za koncove ceny v Cine. Telefon si kazdy muze dovest oficialne legalne bez oklik se vsim vsudy vyrazneji levneji 16GB (10.000), 64GB (12.500) vc. vsech poplatku atd..

  • kolemjdouci (neregistrovaný): Na 3G zapomeň a už vůbec je nesmysl jej přirovnávat k LTE. LTE má k dispozici i nižší frekvence, které právě dosáhnou tam, kam se 3G nedostalo. A je to právě konečně technologie, která nahradí EDGE, resp. GSM.

   Novinka za 10k bez LTE tady nemá na trhu co pohledávat, ona tedy vlastně ani nepohledává (konkrétně tento výrobce).

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Kolemjdoucí:

   LTE má hlavně jinou dostupnost vysílání než 3G . To je to hlavní, rychlost je vedlejší. Takže 3G nebo 4G

   a FUP jsou na to stejně.

   Podmínka pro udělení licence je pokrývat předem venkov. Naopak města budou pokryta celá jako poslední.

   Nefunkčnost Internetového připojení v autech autobuse vlaku je jednak stíněním a tím že Mobilní buňky nedokáží si přímáč tak rychle předávat. Proto rychlost degraduje nebo se vůbec nepřipojíte. Ani tam nikdo tolik vysílačů nebude nikdo dělat. Nezapomínejte na Dopplerův jev.

   Ohledně stále pohádek o kvalitním pokrytí pěkně kecáte. [odkaz] a v USA to je ještě horší. Ale je to taková móda říkat jak jsme tu také na tom „hrozně“.

 5. „…pokud je pro vás podpora rychlých dat klíčová…“ – já myslím, že takový server jako je SM by se už konečně mohl oprostit od dogmatu LTE=rychlost. Samozřejmě jsou zde i jiné přínosy, ale především je LTE (resp. VoLTE) plnoprávní nástupce GSM a jeho evoluce v 3G a náhrada za operátory nikdy plně přijatý 3G. LTE pak má plný vývoj, zmiňovaný Voice over LTE, navyšování rychlosti CATx, rozšiřování pokrytí. To není hudba budoucnosti, to je dnešní realita.

  Od mainstreamu výše je prostě dnes LTE std. Dovezený kočkopsi (bez CE certifikace, krytí záruky apod.) by se snad na takový server měl dostat spíše jako rarita.

  • Souhlas. Od střední třídy je LTE standard a ne žádná bonus funkce. Jeho nepřítomnost by mělo být podobně neodpustitelné, jako by tel neměl ani 3G.

   A s tou oficiální distribucí… Tohle je ještě poměrně serózní článek. Zmiňuje nevýhody. Ale pořád se srovnává cena šedivek s přístroji s oficiální distribuce. Šedivka nemusí znamenat nic špatného, ale pokud to myslíme s recenzí vážně měli bychom u zavedených výrobců tedy také srovnávat s jejich šedivkami.

   A to už jsou pak top modely zavedených značek stejně drahé. A to by myslím mělo v recenzi zaznít, protože to už je opravdu na pováženou.

   [odkaz]

   [odkaz]

   [odkaz]

   [odkaz]

   Takže Xiaomi je u nás jen předražený krám! :D

 6. Nechápu… má to super světelnost, ale stejně nedokážou, aby to ve špatných světelných podmínkách fotilo líp než Lumie. PureView asi nebude jen marketingový trik.

 7. K@rlos (neregistrovaný)

  Zdravím, jen bych lehce poupravil pár věcí… Rámeček telefonu není hliníkový, ale měla by to být nerez ocel a změnit zkratky v notif liště je již možné přes aplikaci, která se dá stáhnout na miui.cz

 8. Josef Klíma (neregistrovaný)

  Kupoval jsem na [odkaz] , z číny jsem se bál aby nebylo clo a celní řízení dražší než telefon. Musím říct, že je to velice povedený telefon :)

 9. Já bych řekl ,že za 3690 kč je to velice dobrý mobil .A LTE mám v LTE WIFI routeru .Takže mobil bez LTE není na překážku i dnes a tento plní skvělý poměr cena/výkon. Na rozdíl od obyčejných androidu i skvěle vypadá

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).