TOPlist

Recenze Xiaomi 11T: kompromisy najdete jen stěží

Xiaomi 11T recenze

Gigant Xiaomi je v poslední době doslova „pod palbou“ dalších čínských značek, které se snaží uzmout jeho neoficiální titul krále střední a nižší třídy. Ve vodách, kde dříve Xiaomi kralovalo, roste konkurence jako houby po dešti. To ovšem neznamená, že by známý výrobce vyklidil své pozice bez boje.

  • potěší 120Hz displej, 67W nabíjení a slušná výdrž
  • zamrzí absence optické stabilizace obrazu a kvalita snímků při horším světle
  • v rámci předobjednávek získáte jako dárek robotický vysavač v hodnotě 4 000 Kč

Ve vyšší střední třídě nyní vytáhl těžký kalibr v podobě dvojice smartphonů Xiaomi 11T a 11T Pro (recenze), které mají za cíl oslovit nejen stávající věrné fanoušky značky, ale především nalákat zájemce o Vivo, Oppo, OnePlus či Realme. Podaří se Xiaomi 11T svými schopnostmi zaujmout?

České zastoupení si navíc připravilo jedno poměrně atraktivní „lákadlo“. V rámci předobjednávek, které startují 5. října, ke smartphonu získáte jako dárek robotický vysavač Vacuum Essential v hodnotě 3 899 korun. Tato akce trvá do 17. října.

Design a konstrukce

Svým vzhledem Xiaomi 11T potěší všechny konzervativní zákazníky, kteří neradi vybočují z řady. Nejnovější počin od Xiaomi by s klidem mohl aspirovat na encyklopedický portrét pod heslem „smartphone“. Sklo na zadní straně ukrývá jemnou texturu, která je vidět především pod úhlem na denním světle, a ačkoli vypadá poměrně dobře, není ničím neobvyklým. Pokud chcete alespoň trochu vystoupit z řady, doporučuji sáhnout po bílé či modré barevné variantě.

Xiaomi Mi 11T Pro 12
Design Xiaomi 11T nenadchne ani neurazí

Skleněná záda však mají dva minusy. Jedním z nich je vysoká náchylnost na ulpívání otisků prstů a druhým je pocit, že nedržíte telefon z prémiových materiálů, ale laciný „plasťák“. Hliníkový rám bohužel luxusnějšímu dojmu nenapomáhá.

Modul fotoaparátu vystupuje ze zad ve dvou úrovních, nicméně nejedná se o žádný extrémní hrb. Zarovnat jej se zády můžete pomocí dodávaného silikonového pouzdra a ochrana displeje v podobě již nalepené fólie taktéž potěší. Pochválit musím čtečku otisků prstů ve vypínacím tlačítku, které není zapuštěné a na první pohled vypadá jako obyčejné tlačítko.

Xiaomi Mi 11T Pro 11
Zpracování Xiaomi 11T je na špičkové úrovni

Přední stranu zdobí relativně tenké rámečky a velmi decentní výřez pro přední fotoaparát. Smartphonu nechybějí ani stereo reproduktory umístěné na horní a spodní hraně. Rozměry 164,1 x 76,9 x 8,8 milimetrů a hmotnost 203 gramů nepůsobí v ruce tak masivním dojmem, jak by se dle čísel mohlo zdát.

Parametry a funkce

Přední straně dominuje 6,67″ AMOLED displej s rozlišením 1080 x 2400 pixelů (395 ppi), HDR10+, maximálním jasem 1000 nitů, 120Hz obnovovací frekvencí (bohužel bez adaptivní regulace) a ochranou Corning Gorilla Glass Victus. Displeji nelze téměř nic vytknout, pozorovací úhly jsou příkladné a barevné podání skvělé, pokud holdujete sytým barvám AMOLED displejů. Trochu mě zklamala jen maximální hodnota jasu, která sice podle papírových hodnot působí dobře, nicméně v reálu to na přímém sluníčku až taková hitparáda nebyla.

Xiaomi Mi 11T Pro 10
Displej je jednou z předností Xiaomi 11T

Uvnitř najdeme osmijádrový čipset MediaTek Dimensity 1200 5G, vyrobený 6nm technologií, který doprovází grafika Mali-G77, 8 GB RAM a 128/256 GB vnitřní paměti bez možnosti rozšíření o microSD karty. V AnTuTu telefon získal 566 502 bodů, což je vhodné jak pro rekreační používání, tak pro hraní náročných her.

Xiaomi Mi 11T Pro 15
Z hlediska parametrů telefonu prakticky nic zásadního nechybí

Z ostatní výbavy nechybí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, 5G, Bluetooth 5.2 s podporou aptX HD a aptX Adaptive, všechny relevantní polohové systémy, NFC, infračervený port, USB-C 2.0, stereo reproduktory či odolnost proti vodě a prachu podle certifikace IP53. Příjemně mě potěšila také čtečka otisků prstů, která je bleskurychlá a velmi spolehlivá. Zamrzí snad jen absence 3,5mm audio konektoru.

Hardwarové parametry Xiaomi 11T

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: MediaTek Dimensity 1200 5G, octa-core, 1× 3,0 GHz Cortex-A78 + 3× 2,6 GHz Cortex-A78 + 4× 2,0 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G77 MC9, RAM: 8 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 164,1 × 76,9 × 8,8 mm, hmotnost: 203 g, zvýšená odolnost: IP53

Displej, konektivita a baterie

6,67", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 108 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/1.52", 0.7µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 120˚, 1/4", 1.12µm, třetí: 5 Mpx, teleobjektiv/makro, f/2.4, 50mm, 1/5.0", 1.12µm, AF, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.5, 1/3.06", 1.0µm, Full HD video

Rychlost 5G jsme otestovali v síti operátora T-Mobile. Průměrná rychlost stahování dat se pohybovala okolo 103 Mbps, v případě nahrávání to bylo kolem 29 Mbps.

Nabíjení a výdrž na baterii

O výdrž se stará baterie s kapacitou 5000 mAh, což je v dnešní době již standard. Xiaomi 11T s baterií pracuje velmi dobře a pracovním dnem vás protáhne bez větších problémů. Pokud se v používání trochu uskromníte, můžete se bez problémů dostat na den a půl. Naopak utahat Xiaomi 11T je docela těžké; pokud ale budete hrát náročné hry na maximální výkon, nejvyšší jas a se 120Hz obnovovací frekvencí, za půl dne se vám to podaří.

Silnou stránkou Xiaomi 11T je bezesporu 67W rychlé nabíjení, přičemž Xiaomi vám pochopitelně tuto nabíječku přibalí i do prodejního balení. Z 0 na 100 procent se dostanete zhruba za 35 minut, takže v případě nouze nebudete muset čekat na nabití Xiaomi 11T dlouho. Kdyby Xiaomi přidalo ještě bezdrátové nabíjení, byla by tato sestava téměř dokonalá.

Operační systém

Operačním systémem je pochopitelně Android 11 s nadstavbou MIUI 12.5. Příkladná podpora ze strany Xiaomi je cítit na každé obrazovce, ať už jde o skvělou optimalizaci, časté aktualizace či relativně dlouhou podporu do budoucna. Opomenout nesmím ani mnoho softwarových vychytávek, které Xiaomi implementuje často mnohem dříve než samotný Google.

Nechybí tmavý režim, filtr modrého světla, sdílení obrazu, Mi Share, Always-on režim s bohatým nastavením či úprava stylu oznamovací lišty. Například úprava efektů oznámení nabízí přidání zajímavých efektů pro příchozí notifikace, třeba ve stylu modré záře od okrajů displeje, které rozhodně nepřehlédnete. Možností, jak si přizpůsobit a využít Xiaomi 11T naplno, je více než dost.

Xiaomi 11T Pro 02
Nastavení grafických notifikací

Fotografie a záznam videa

Zadní straně dominuje mírně vystupující fotomodul s trojicí fotoaparátů, konkrétně se jedná o hlavní 108Mpx snímač se slušnou světelností f/1.8, velikostí senzoru 1/1,52″, velikostí pixelů 0,7 µm a PDAF, širokoúhlý 8Mpx objektiv se světelností f/2.2, rozsahem 120º a velikostí pixelů 1,12 µm a sestavu uzavírá 5MPx teleobjektiv vhodný také pro makro se světelností f/2.4. Na přední straně se pak nachází 16Mpx selfie fotoaparát se světelností f/2.5.

Xiaomi Mi 11T Pro 16
Fotoaplikace nabízí široké možnosti nastavení

Hlavní fotoaparát podává za dobrých světelných podmínek příkladné výsledky. Snímky jsou dobře prosvětlené, mají dostatek detailů, realistické barevné podání a příjemné HDR, které tmavé plochy příliš nezesvětluje. Fotografie jsou taktéž ostré a netrpí ani na rozostření při okrajích.

Ani za horších světelných podmínek se hlavní fotoaparát neztratí, svými výsledky se nicméně řadí spíše k průměru. Fotografie často netrefují správné barevné podání, výjimkou nejsou ani neostrosti, četná chromatická aberace či ztráta detailů i u dobře osvětlených objektů. Snímkům by značně prospěla optická stabilizace obrazu, která Xiaomi 11T chybí, nicméně v této cenové kategorii se stále nejedná o standardní výbavu.

Širokoúhlý objektiv za dobrých světelných podmínek zvládá držet krok s hlavním snímačem. Snímky jsou ostré a plné detailů, nicméně barvy jsou oproti hlavnímu fotoaparátu o něco málo sytější. Za zhoršených podmínek se projevují výrazné neostrosti a špatné vyvážení bílé, stejně jako chromatická aberace.

Jednoznačnou slabinou Xiaomi 11T je teleobjektiv – i za dobrých světelných podmínek postrádají snímky dostatek detailů, jsou příliš přesvětlené a jejich kvalita se neblíží výstupu hlavního a širokoúhlého fotoaparátu. Makro snímky nevypadají nejhůř, nicméně k fotografovanému objektu se nemůžete přiblížit tak blízko, jak byste mnohdy potřebovali. Za zhoršených světelných podmínek jsou snímky rozmazané, bez výraznějších detailů a fotoaparátu citelně chybí stabilizace.

Video zvládá Xiaomi 11T natáčet až ve 4K při 30 snímcích za sekundu. Rychlejší snímkování je dostupné pouze ve Full HD, nicméně v tomto případě musíte zapomenout na HDR. Před natáčením si také vyberte požadovaný fotoaparát, neboť během natáčení jej nelze přepnout.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Za dobrých světelných podmínek nejsou výsledky vůbec špatné, video nepostrádá detaily, nemá sklony k agresivnímu přeostřování a poradí si i s protisvětlem, byť se to neobejde bez nějaké té chromatické aberace. Barvy jsou nicméně lehce saturovanější a občas je citelně znát absence stabilizace. Ta je sice k dispozici v elektronické podobě, nicméně pouze pro Full HD při 30 snímcích za sekundu. Profesionální režim pro natáčení videí bohužel chybí.

Jakmile slunce zapadne, jde kvalita videí rapidně dolů. Videa jsou znatelně roztřesená, postrádají detaily a barevné podání taktéž příliš neodpovídá realitě. Na danou cenovou kategorii se rozhodně jedná o podprůměrné výsledky, kterými se nikomu nebudete chtít chlubit.

Pokud si nicméně chcete s natáčením videa trochu zablbnout, máte k dispozici několik kreativních efektů. Využít můžete kupříkladu Magické přiblížení, kdy objekt v popředí zůstane na svém místě a pozadí se přiblíží, zmrazení pozadí, klonování, telemakro či audio zoom. Ačkoli většinu těchto efektů pravděpodobně využijete pouze jednou, své příznivce si jistě najdou.

V čem se liší oproti Xiaomi Mi 11T Pro?

Xiaomi má pro náročnější zákazníky přichystanou také variantu smartphonu s přídomkem Pro. Kdo čeká dlouhý seznam odlišností, bude zklamán – jedinými rozdíly jsou čipset Qualcomm Snapdragon 888 5G s grafikou Adreno 660, paměťová varianta 12 GB RAM/256 GB vnitřní paměti, natáčení až v 8K při 30 snímcích za sekundu, stereo reproduktory Harman Kardon a brutálně rychlé 120W nabíjení, díky kterému 5000mAh akumulátor dobijete za méně než dvacet minut.

Mohlo by vás zajímatrecenze Xiaomi 11T Pro se 120W nabíjením: stojí za to si připlatit?

Cena startuje na 15 990 Kč, což už stojí za zvážení. Xiaomi Mi 11T Pro v redakci také testujeme a brzy se můžete těšit na jeho recenzi.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi 11T je povedený smartphone, na kterém se jen stěží hledají nějaká větší negativa. Čínský gigant opětovně dokázal, že své řemeslo ovládá, a vytvořil chytrý telefon, který dělá prakticky všechno dobře. Jen je škoda, že Xiaomi 11T postrádá jistou atraktivitu, která by vás zaujala na první pohled. Rozhodně by mu prospěly nějaké výraznější barevné varianty. Pokud se pro 11T rozhodnete, bude se jednat o rozhodnutí rozumu, nikoli srdce.

Xiaomi Mi 11T Pro 17
Xiaomi 11T je dobře zpracovaná vyšší střední třída, která nemá mnoho kompromisů

Předností Xiaomi 11T je kvalitní AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí, dostatek výkonu i pro hraní náročných her, příkladně odladěný systém, dobrá výdrž na baterii a rychlé nabíjení či kvalitní fotografie a videa za dobrých světelných podmínek. Mezi nedostatky patří absence 3,5mm audio konektoru, obyčejný design či horší snímky a videa za nedostatku světla.

Za Xiaomi 11T zaplatíte 12 990 Kč, respektive 13 990 Kč za větší 256GB paměťovou variantu. Potenciálním zájemcům má rozhodně co nabídnout, a pokud zvažujete nákup telefonu vyšší střední třídy, tenhle kousek rozhodně stojí za zvážení. A jak jsme psali v úvodu, pokud si Xiaomi 11T nebo 11T Pro od 5. do 17. října předobjednáte, získáte k němu zdarma robotický vysavač Vacuum Essential v hodnotě 3 899 Kč, čímž můžete elegantně vyřešit vánoční dárek pro někoho z rodiny.

Xiaomi 11T

Xiaomi 11T 3 1
8.9

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

9.1/10

Hardwarová výbava

9.0/10

Kvalita fotografií a videa

8.6/10

Výdrž baterie

9.4/10

Klady

  • kvalitní AMOLED displej se 120Hz frekvencí
  • dostatek výkonu i pro náročnější hry
  • příkladně odladěný systém
  • skvělá hardwarová výbava
  • dobrá výdrž na baterii a rychlé nabíjení
  • 67W nabíječka v balení
  • kvalitní fotografie a videa za dobrého světla
  • v rámci předobjednávek vysavač zdarma

Zápory

  • absence 3,5mm audio konektoru
  • nepříliš originální design
  • horší snímky za slabšího světla
  • absence stabilizace obrazu (hlavně u videí)
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku