TOPlist

Recenze Xiaomi 11T Pro se 120W nabíjením: stojí za to si připlatit?

Xiaomi 11T Pro recenze

Xiaomi má ve vyšší střední třídě kromě povedeného modelu 11T (recenze) ještě jedno želízko v ohni, konkrétně model 11T Pro. Vzhledem k menšímu počtu odlišností se v tomto textu nebudeme věnovat některým částem tak dopodrobna jako u klasické recenze – pokud vás zajímá více detailů ohledně designu, kvality fotografií či operačního systému, mrkněte na naši recenzi základního modelu. Jaké odlišnosti varianta s přídomkem Pro nabízí a stojí za to si připlatit?

Xiaomi 11T Pro 3
Je Xiaomi 11T Pro výrazně lepší než základní verze?
  • oproti základnímu modelu nabízí Snapdragon 888 a rychlé 120W nabíjení
  • zamrzí absence optické stabilizace obrazu i kvalita snímků při horším světle
  • v rámci předobjednávek získáte jako dárek robotický vysavač v hodnotě 4 000 Kč

České zastoupení navíc nabízí výhodnou akci také pro variantu s označením Pro. V rámci předobjednávek, které startují 5. října, ke smartphonu získáte jako dárek robotický vysavač Vacuum Essential v hodnotě 3 899 korun. Tato akce trvá do 17. října.

Design a konstrukce

Tady nemá smysl chodit dlouho okolo horké kaše. Xiaomi 11T Pro je nachlup stejný jako základní varianta. Totožné jsou rozměry, použité materiály i design. Jedinou výjimkou je hmotnost, která v porovnání se základní variantou narostla o jeden gram.

V praxi se nicméně telefon drží dobře. Modul fotoaparátu nepatrně vystupuje z těla telefonu, stejně jako u základního modelu. Jen škoda lesklého povrchu – náchylnost na ulpívání otisků prstů je zde poměrně výrazná.

Xiaomi 11T Pro 6
Jediným viditelným rozdílem oproti základnímu modelu je punc značky Harman Kardon u reproduktoru

Ačkoli totožná podoba Xiaomi ušetřila část peněz potřebných na vývoj produktu, nebylo by od věci od sebe základní a Pro verzi nějak výrazněji odlišit, třeba alespoň barevnými variantami. Na první pohled je totiž vedle sebe prakticky nejste schopni rozpoznat.

Parametry a funkce

Z pohledu parametrů jsou zásadní odlišnosti pouze tři. Xiaomi 11T Pro vsadilo na mnohem výkonnější čipset Qualcomm Snapdragon 888 (s podporou 5G), doplněný grafikou Adreno 660, který si odnesl z benchmarku AnTuTu výsledek 664 944 bodů (základní model s čipsetem MediaTek Dimensity 1200 5G dosáhl výsledku 566 502 bodů).

Xiaomi Mi 11T Pro 10

Přední straně stejně jako u základního modelu dominuje 6,67″ AMOLED displej s rozlišením 1080 x 2400 pixelů (395 ppi), HDR10+, maximálním jasem 1000 nitů, 120Hz obnovovací frekvencí a ochranou Corning Gorilla Glass Victus. Displeji nelze téměř nic vytknout, pozorovací úhly jsou příkladné a barevné podání skvělé, pokud holdujete sytým barvám AMOLED displejů. Trochu mě zklamala jen maximální hodnota jasu, která sice podle papírových hodnot působí dobře, nicméně v reálu to na přímém sluníčku až taková hitparáda nebyla.

Druhou odlišnost najdeme u stereo reproduktorů, které pro Xiaomi 11T Pro vyladila firma Harman Kardon. V praxi nicméně není rozdíl až tak znatelný – oba modely mají velmi slušnou hlasitost a čistý zvuk s částečně zvýrazněnými basy. Poslední rozdíl je v nabízených paměťových variantách, i když to nás v Česku až tak zajímat nemusí. Verze s 12 GB RAM se totiž na našem trhu oficiálně neprodává.

Xiaomi 11T Pro 01
Správce SIM karet na Xiaomi 11T Pro

Telefon disponuje dvěma fyzickými sloty na nanoSIM a potěší i duálního 5G. Pokud budete používat dvě SIM karty, lze si v nastavení vybrat, která bude primární pro hovory, SMS a datové přenosy, případně zda se vás má systém před každým hovorem/SMS ptát, kterou SIM chcete použít. Jednotlivé SIM karty si můžete pojmenovat a případně je barevně odlišit.

Hardwarové parametry Xiaomi 11T Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: Qualcomm Snapdragon 888 5G, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 680 + 3× 2,42 GHz Kryo 680 + 4× 1,80 GHz Kryo 680, GPU: Adreno 660, RAM: 8/12 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 164,1 × 76,9 × 8,8 mm, hmotnost: 204 g, zvýšená odolnost: IP53

Displej, konektivita a baterie

6,67", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 108 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/1.52", 0.7µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 120˚, 1/4", 1.12µm, třetí: 5 Mpx, teleobjektiv/makro, f/2.4, 50mm, 1/5.0", 1.12µm, AF, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.5, 1/3.06", 1.0µm, Full HD video

Za 20 minut máte nabito

Ze specifikací by se mohlo zdát, že baterie s kapacitou 5000 mAh je naprosto stejná jako v základním modelu. Xiaomi nicméně muselo sáhnout po úpravách, které dovolí naplno využít extrémně rychlé 120W nabíjení HyperCharge. Celé kouzlo spočívá v tom, že baterie jsou v útrobách telefonu rovnou dvě, přičemž každá má 2500 mAh a po připojení na nabíječku se obě nabíjejí současně. Díky tomu je možné dostat se na podstatně nižší dobíjecí čas, než jak je tomu v případě konkurence. Xiaomi konkrétně u akumulátoru využilo technologii MTW a v případě nabíjení nasadilo technologii Mi-FC.

Xiaomi 11T Pro 17
Xiaomi Mi 11T Pro disponuje dvěma akumulátory, které v součtu dávají 5000 mAh. Díky tomu je možné dosáhnout podstatně kratšího nabíjecího času.

Technologie MTW (Multiple Tab Winding) slouží ke snížení odporu při nabíjení, znatelně redukuje tvorbu odpadního tepla a zefektivňuje nabíjení bateriových článků při rychlém nabíjení. Mi-FC naproti tomu s pomocí monitorování aktuálního stavu článků a napětí zajišťuje, aby nabíjecí proud klesal s tím, jak se nabití smartphonu blíží ke 100 procentům.

Xiaomi 11T Pro 15
120W adaptér je oproti klasickým nabíječkám výrazně větší (a těžší). Přiznám se, že na cesty bych raději sáhl po menší a méně výkonném adaptéru. Nicméně pokud s sebou neustále nosíte i notebook s USB-C, pak se naopak nabízí varianta nosit s sebou pouze nabíječku od Xiaomi.

Využití grafenu v rámci lithium-iontových baterií slouží k lepší vodivosti, než je tomu u standardních baterií. Xiaomi myslelo také na bezpečnost při nabíjení. Celkem aplikovalo 34 bezpečnostních mechanismů, které monitorují aktuální teplotu či chrání baterii před přebitím.

Xiaomi 11T Pro 16
Na 17 minut jsem se během testování nikdy nedostal, ale i tak je námi naměřený čas nabíjení působivý

Rychlost nabíjení doslova bere dech. Xiaomi se v marketingových materiálech chlubí, že pro plné nabití postačí 17 minut na nabíječce, což je čas, za který se ráno stihnete nasnídat a vypít kávu. V praxi jsem se ale ani jednou na takhle krátkou dobu nedokázal dostat. Nabití z nuly na sto mi většinou zabralo lehce pod 21 minut (průměrem tří testů jsem se dostal na čas 20 minut a 34 sekund).

Už po pěti minutách se dostanete na 40 %. A pouhých 10 minut stačí k tomu, abyste akumulátor dobili na zhruba 70 procent, což je hodnota, se kterou se při méně náročném provozu dá vydržet celý pracovní den. Při takto rychlém nabíjení je na místě obava o životnost baterie, respektive baterií – Xiaomi slibuje, že model 11T Pro si zachová až 80 procent kapacity po 800 nabíjecích cyklech, což jsou zhruba 2 roky běžného používání.

Překvapilo mě, že se telefon během nabíjení zahříval prakticky stejně jako jakékoliv jiné smartphony, které jsem testoval. Jediné, co nás trochu mrzí, je absence bezdrátového nabíjení. S telefonem jsem při běžném používání neměl problém vydržet celý den a ještě mi zhruba 20 až 30 % kapacity baterie zbývalo. V případě potřeby lze aktivovat úsporný režim a pomůže i snížení obnovovací frekvence displeje na 60 Hz.

Je škoda, že v nastavení MIUI 12.5 chybí volba pro aktivaci pomalejšího (šetrnějšího) nabíjení pro případy, kdy zrovna nevyžadujete bleskové dobití za 20 minut (třeba při doplňování energie přes noc). Řešením je sáhnout po nabíječce s nižší výkonem.

Fotografie a záznam videa

V případě modelu s označením Pro bychom čekali vylepšení v oblasti fotoaparátů. Bohužel se tomu tak nestalo – Xiaomi 11T Pro má k dispozici stejnou sestavu fotoaparátů jako základní model. Konkrétně se jedná o hlavní fotoaparát s ISOCELL senzorem Samsung S5KHM2 o velikosti 1/1,52“, jenž dostal rozlišení 108 Mpx, clonu f/1.75 a velikost pixelů 0,70 µm.

Hlavní snímač doplňuje širokoúhlý CMOS BSI senzor Sony IMX355o velikosti 1/2,8“ s rozlišením 8 Mpx, clonou f/2.2 a velikostí pixelů 1,14 µm a teleobjektiv pro makro využití s ISOCELL senzorem Samsung S5K5E9 s velikostí 1/5“, rozlišením 5 Mpx, clonou f/2.4 a velikostí pixelů 1,12 µm.

Fotografie produkuje Xiaomi 11T Pro ve stejné kvalitě jako základní model, a pokud bychom něco opravdu očekávali, je to přítomnost optické stabilizace obrazu. Trochu nás zamrzel také fakt, že Xiaomi použilo senzor Samsung S5KHM2 – větší senzor Samsung S5KHMX, který se nachází v modelu Mi 11, by telefonu určitě slušel více a pomohl by jej více odlišit od základní verze.

Takto je zásadní odlišností u fotoaparátů pouze možnost natáčet videa v 8K při 30 snímcích za sekundu, respektive ve 4K při 60 snímcích za sekundu. Za tuto možnost nicméně telefon vděčí čipsetu a nutno podotknout, že kvalita 8K videa není příliš dobrá – pro kvalitnější snímky je nutné sáhnout po nižším rozlišení.

Nižší rozlišení 4K se snímkováním 60 fps je na tom z pohledu kvality výrazně lépe, nicméně mě nepříjemně překvapily výkony fotoaparátu za zhoršených světelných podmínek. I přes fakt, že byla natáčená plocha dostatečně osvětlená, výsledné video bylo na můj vkus až příliš tmavé.

Co rozhodně zamrzí, je softwarová stabilizace, která je dostupná pouze pro Full HD při 30 fps, stejně jako v případě základního modelu.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi 11T Pro nabízí oproti základnímu modelu poměrně malé množství vylepšení. Tím nejvýraznějším je přítomnost rychlého 120W nabíjení, na které navazuje výkonnější čipset Qualcomm Snapdragon 888, stereo reproduktory s puncem Harman Kardon či možnost natáčet videa až v 8K při 30 snímcích za sekundu.

Xiaomi 11T Pro lze pořídit za 15 990 Kč v případě varianty 8 GB RAM/128 GB vnitřní paměti, respektive za 16 990 Kč, pokud budete mít zájem o verzi s 8 GB RAM/256 GB vnitřní paměti. Bohužel model s 12 GB RAM není v České republice oficiálně dostupný.

Xiaomi 11T Pro 2
Xiaomi 11T Pro je bezesporu povedeným smartphonem

Pokud si Xiaomi 11T Pro předobjednáte od 5. do 17. října, získáte k němu zdarma robotický vysavač Vacuum Essential v hodnotě 3 899 Kč, čímž můžete elegantně vyřešit vánoční dárek pro někoho z rodiny.

Xiaomi 11T Pro 14
Pokud si potrpíte na rychlejší čipset a výkonnější nabíjení, je varianta Pro ta správná volba

V případě nejnižších paměťových variant je rozdíl v ceně mezi základním a Pro modelem 3 tisíce korun. Pokud vám lepší čipset, rychlejší nabíjení, reproduktory Harman Kardon a 8K video za tuto cenu stojí, pak nemá smysl uvažovat o základní variantě. Pokud se bez těchto vylepšení obejdete, sáhněte raději po základní variantě Xiaomi 11T, jejíž koupi vám rozhodně můžeme doporučit.

Xiaomi 11T Pro

Xiaomi 11T 3 1
8.7

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

9.2/10

Hardwarová výbava

9.2/10

Kvalita fotografií a videa

8.6/10

Výdrž baterie

8.4/10

Klady

  • Snapdragon 888, podpora 5G
  • stereo reproduktory Harman Kardon
  • rychlé nabíjení, 120W nabíječka v balení
  • kvalita fotografií a videa za dobrého světla
  • možnost natáčet až v 8K při 30 fps

Zápory

  • oproti základní variantě jen málo změn
  • design je nachlup stejný, chybí voděodolnost
  • absence OIS a teleobjektivu
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku