TOPlist

Recenze Xbox One: Next-gen zážitek nejen pro hráče

Xbox One už dávno není jen herní konzole, ale využívat jej můžete třeba pro sledování televize a multimediálního obsahu. A asi vám nemusíme zdůrazňovat, že díky výkonnému hardwaru vypadají nové hry opravdu fantasticky.

Po téměř jedenácti měsících od světové premiéry se na začátku září začala v České republice prodávat nová generace konzole Xbox. Ta už se nezaměřuje pouze na hráče, jelikož nabízí celou řadu multimediálních funkcí. Poradí si například s přehrávání Blu-ray disků, obsahu na USB, ale klidně k ní můžete připojit své domácí kino nebo sledovat televizní vysílání. Prioritou jsou stále hry, ale Microsoft jasně ukazuje, že u nové generace konzole klade velký důraz právě na multimediální obsah.

Ve světě se Xbox One začal prodávat už 22. listopadu, v České republice je oficiálně dostupná od 5. září. Uživatelé, kteří se nové konzole nemohli dočkat, ji pravděpodobně už dávno mají. Pozdní uvedení do prodeje rozhodně zamrzí, nicméně za tu dobu software Xboxu výrazně dozrál a hráči, kteří si konzoli zakoupili nyní, se již nemusejí potýkat s porodními problémy, jelikož Microsoft za tu dobu konzoli pořádně odladil. Výrazně se zlepšil výkon, stabilita software a přibyla řada nových funkcí či lepší podpora multimédií.

Základní verze Xboxu One u nás seženete za necelých 11 000 Kč včetně DPH a zpravidla k ní dostanete jednu hru zdarma. Tuto variantu jsme měli na recenzi i my. V případě, že toužíte po ovládání a hraní her pohybem, pravděpodobně si konzoli koupíte v balíčku společně s novou generací Kinectu (přečtěte si recenzi první generace); v tomto případě si připravte zhruba 13 900 Kč.

Klady (+)

  • elegantní vzhled konzole
  • přehledné uživatelské prostředí
  • zpracování a ergonomie herního ovladače
  • ukládání dat do cloudu
  • hardwarová výbava a výkon
  • konektorová výbava
  • sledování TV na Xboxu

Zápory (-)

  • prostředí není lokalizované do češtiny
  • rozměry napájecího adaptéru
  • povrch konzole se snadno poškrábe

Obsah balení

V základním balení kromě konzole samotné najdete také poměrně velký zdroj s nabíjecím kabelem, gamepad, USB kabel pro jeho dobíjení, obyčejný headset s jedním sluchátkem a mikrofonem včetně speciálního dílu pro připojení ke gamepadu, HDMI kabel a nezbytnou sadu uživatelských příruček.

Pokud chcete na konzoli hrát ve dvou, nevyhnete se investici do sekundárního bezdrátového ovladače (1 299 Kč). Ve formě volitelného příslušenství Microsoft nabízí také stereo headset s mikrofonem, který využijete zejména při hraní online her. Jeho cena je ale poměrně dost vysoká – 1 299 Kč.

  

Kromě toho lze k Xboxu dokoupit dálkový ovladač pro práci s multimédii (599 Kč). V případě, že byste se rozhodli dokoupit druhou generaci Kinectu (V2) zcela samostatně, připravte si navíc dalších 3 600 Kč.

Design a zpracování: Černý elegán s citlivým povrchem

Vzhled Xboxu One vypadá oproti předchozí generaci (Xbox 360) o poznání přísněji. Mohou za to ostré linky v kombinaci s černým plastem. Z čelního pohledu ani z boku na konzoli nenajdete žádné rušivé elementy. Zapnutí je signalizováno blikáním loga Xbox v pravém rohu čelní strany, což vypadá velice elegantně.

Část přední strany tvoří Blu-ray mechanika. Levá polovina horní hrady společně s pravou částí předního panelu tvoří lesklý plast, protější části jsou vyvedeny v matném provedení. Jako celek to působí velmi pěkně. Pozor však na lesklý plast, velice snadno se poškrábe (například při neopatrné manipulaci s konzolí). My jsme Xbox One v rámci testování několikrát přenášeli v originální krabici (& přebalu), a po pár dnech testování se na horním dílu objevily první ošklivé škrábance. Celkové rozměry konzole jsou 263 x 80 x 343 mm, hmotnost se pohybuje okolo 3,2 kg.

Veškerá konektorová výbava je soustředěna na zadní stranu. Najdete zde jeden HDMI výstup a HDMI vstup, tři USB 3.0 konektory (respektive dva jsou vzadu, jeden na levém boku), S/PDIF výstup, RJ-45 konektor a port pro připojení Kinectu. Při samotném běhu je konzole poměrně tichá a velký ventilátor umístěný na horní straně nevydává žádný nepříjemný zvuk.

  

Hardwarová výbava

Xbox One je po skvěle vybaveným kusem hardwaru. Výkon v tomto případě dodává osmijádrový procesor AMD Jaguar s taktem 1,75 GHz (28 nm, 8 vláken, L2 cache 2x 2 MB). Společnost mu dělá 8 GB operační paměti DDR3 pracující na frekvenci 2133 MHz (propustnost se pohybuje okolo hodnoty 68 GB/s, sběrnice je 256bitová) + 32MB eSRAM.

Grafický výkon zajišťuje karta od AMD (Graphics Core Next) s 768 jádry a výkonem 1,23 TFLOPS (frekvence 853 MHz). Pevný disk má kapacitu 500 GB a v případě potřeby lze k Xboxu připojit další externí úložiště. Velikost některých next-gen titulů se pohybuje v desítkách gigabajtů a pokud budete mít ve sbírce více titulů, nebude zas takový problém interní disk zaplnit. Reakce konzole v ovládacím prostředí jsou bleskové, chvíli si počkáte pouze při spouštění her. Zde se doba vždy liší od náročnosti titulu, ale v případě Forzy Horizon 2 si počkáte zhruba 20 vteřin.


Přítomnost optického zvukového výstupu potěší (S/PDIF)

HDTV podporuje rozlišení 480p, 720p, 1080p a 1080i, maximální podporované rozlišení přes HDMI je potom 4K (Ultra HD). Co se týče bezdrátové komunikace, najdeme v konzoli WiFi modul s podporou standardů 802.11 a/b/g/n (duální 2,4 GHz a 5 GHz) včetně podpory technologie WiFi Direct.

  
Sledování TV na Xboxu? Žádný problém

Do konzole lze díky HDMI vstupu připojit také váš domácí kabelový či satelitní set-top box. Díky tomu lze přímo v prostředí konzole sledovat televizní vysílání. Konfigurací vás provede jednoduchý průvodce a vy se tak nemusíte starat o žádné složité nastavování. Díky vestavěné Blu-ray mechanice lze na konzoli bez problémů přehrávat také filmy.

Herní ovladač: Perfektně padne do ruky

Dodávaný herní ovladač vám rychle padne do oka, tedy vlastně do ruky. Má skvělou ergonomii, ideální rozměry a jednotlivé ovládací prvky jsou ideálně rozmístěny. Jeho design vychází z předchozí generace, kterou jsme viděli u Xboxu 360, ale pocitově se jeho nová verze v rukou drží podstatně lépe.

Novinkou jsou impulzivní triggery, které doplňují klasické vibrace ovladače. Využijete je třeba v závodních hrách, jelikož podle intenzity impulzu poznáte, zda náhodou příliš moc nedržíte brzdu nebo naopak zda byste trochu neměli ubrat plyn. Změn doznaly také analogové ovladače, které jsou potaženy velmi příjemným materiálem, díky kterému je jejich držení nejen pohodlnější, ale především vám z nich nebudou klouzat prsty.

Vibrace ovladače jsou skutečně hodně výrazné, ale o to intenzivnější zážitek máte při hraní. Překvapila mě také celková výdrž ovladače na jedno nabití, která se pohybuje zhruba okolo 30 hodin čistého času. Pokud do ovladače vložíte dobíjecí AA baterie, lze je přes dodávaný USB kabel dobíjet přímo z konzole. Případně si lze zvlášť dokoupit dobíjecí články.

Uživatelské prostředí: Rychlé reakce a rozmanité možnosti ovládání

V uživatelském prostředí nového Xboxu je velký důraz je zde tradičně kladen na dlaždice, uživatel má však možnost si jej do jisté míry upravit. Prostředí je podobné jako u předchozí generace konzole, reakce jsou ale podstatně rychlejší a vše běhá jako po másle. Systém v Xboxu je založený na jádře z Windows 8, nicméně ještě zde běží druhý systém Xbox OS právě pro hry – oba spolu komunikují díky virtualizaci (což je v podstatě třetí systém), ale právě díky tomu je například možné mít spuštěnou nějakou aplikaci (typicky třeba Skype) a zároveň hrát hru.

 

Někdo by si mohl myslet, že je Xbox One kompatibilní s klasickými Windows aplikacemi – tak to ale samozřejmě není, nicméně vývojáři mohou své Windows aplikace poměrně snadno na Xbox One portovat. Mimochodem, používání Skype na Xboxu je opravdu pohodlné a vše funguje stejně jako u klasické verze pro desktop.

 
Na okraj obrazovky lze připínat aplikace

Právě díky použití více systému lze na Xboxu One používat třeba i Internet Explorer, přehrávat videa, poslouchat hudbu, a zároveň u toho hrát hru. Aplikace lze navíc připnout k okraji obrazovky, takže na televizi vidíte dvě okna současně, mezi kterými se lze přepínat. Je škoda, že aktuální verze softwaru ještě nepodporuje tvorbu screenshotů, nejen nám recenzentům by to usnadnilo život :-).


Takto vypadá nastavení Xboxu One

Je pravda, že používání Internet Exploreru není úplně pohodlné, nicméně webový prohlížeč na konzoli dostupný je a pokud se jej rozhodnete používat, nabídne vám téměř to samé co desktopová verze; jen ovládání nebude tak pohodlné. Do Xboxu si lze stahovat i další aplikace – ty mají, stejně jako hry, na hlavní obrazovce svoji vlastní sekci. V zahraničí mohou uživatelé Xboxu využívat služby jako Hulu Plus nebo Netflix, u nás si o nich ale můžeme nechat jen zdát.

 

Příjemné je, že hry a aplikace lze příkazem z kontextové nabídky (Pin) připnout na hlavní obrazovku, takže je po zapnutí konzole máte ihned po ruce. V prostředí se lze pohybovat nejen s využitím herního ovladače, ale využívat můžete také hlasové příkazy (pouze v angličtině). V případě, že si Xbox One zakoupíte s Kinectem, lze samozřejmě využívat i ovládání pohybem.


Aplikace SmartGlass vám nejen během hraní (u podporovaných titulů a aplikací) může zobrazovat doprovodné informace

Pro Windows 8, Windows Phone, iOS nebo Android si uživatelé mohou zdarma stáhnout aplikaci SmartGlass, která rozšiřuje funkce konzole a her na mobilní zařízení. Skrze „druhou obrazovku“ lze konzoli jednoduše ovládat, upravovat dashboard (hlavní obrazovka), a u podporovaných titulů se vám na sekundárním displeji může zobrazovat další obsah. Pokud se budete dívat na film nebo poslouchat hudbu, lze přes SmartGlass ovládat přehrávač.

Hry na Xbox One

Pokud jste vlastnili předchozí generaci konzole a nashromáždili jste si doma pěknou řádku her, pravděpodobně vás nepotěší informace, že nový Xbox One se staršími tituly není kompatibilní. V minulosti se spekulovalo o tom, že by Microsoft mohl zpětnou kompatibilitu se zakoupenými tituly nabídnout prostřednictvím streamování z cloudu, tak uvidíme, zda se v následujících měsících dočkáme uvedení služby do ostrého provozu.

Next-gen hry pro Xbox One lze zakoupit na Blu-ray discích, případně si můžete zakoupit digitální verzi z Xbox Games Store. Hry se po instalaci ukládají na 500GB pevný disk, což se z počátku může jevit jako slušná kapacita, nicméně jak jsem již avizoval, náročné tituly zaberou klidně i několik desítek GB.

Pro Xbox One je k dispozici celá řada exkluzivních titulů, jmenujme například Halo: The Master Chief Collection (příští rok na podzim vyjde Halo 5: Guardians), střílečka Sunset Overdrive, závody Forza Motorsport 5 a především Forza Horizon 2, Crackdown nebo Fable Legends. Počítejte také s tím, že ceny jednotlivých titulů nejsou zrovna lidové.

 

18. listopadu mimochodem na Xbox One vyjdou dvě očekávané herní pecky – GTA V (1 849 Kč) a Far Cry 4 (1 699 Kč). Pokud tedy o koupi konzole přemýšlíte a máte rádi akci, určitě koupi jednoho z těchto titulů zvažte. Konzoli lze rovněž koupit v bundlu s celou řadou her.

Forza Horizon 2

V rámci testování konzole jsme vyzkoušeli skvělou závodní hru Forza Horizon 2, která patří mezi exkluzivní tituly pro Xbox. Těšit se můžete na několik stovek závodů, bonusové mise, propracovaný on-line mód, fantastickou grafiku, vyváženou obtížnost a výborný jízdní model aut.

Herní série Forza se vždy vyznačovala vysokou realističností a poměrně vysokou obtížností. U posledního dílu Horizon 2 (a samozřejmě také u prvního Horizonu) se autoři o něco více odklonili od původního modelu, což potěší běžné hráče. Obtížnost totiž není tak brutální, nicméně na své si přijdou i ostřílení řidiči. Úroveň obtížnosti si totiž lze vyladit podle vašich potřeb, čímž autoři lišácky vyzráli na to, jak hru nabídnout širšímu spektru hráčů.

 

Horizon je hudební festival, což zjistíte ihned po spuštění. Festival, který se koná na různých místech ve Francii a Itálii, a který doprovázejí právě závody aut. Kromě hor, pobřeží, venkova a měst zavítáte třeba také do vyhlášeného letoviska Nice. I tentokrát je herní mapa otevřená, takže při v závodech nemusíte postupovat lineárně, ale jezdíte si jak se vám zamane. I za přesuny mezi jednotlivými závody, kde většinou trvají několik málo minut, získáváte body. Tím se postupně zvyšuje vaše úroveň a jednotlivé body navíc lze proměnit za zkušenosti či nákup nových vozidel.


Herní svět Horizon 2 je skutečně rozmanitý.

Při ježdění po mapě se nemusíte soustředit jen na silnice, jezdit se dá prakticky kdekoliv, čas od času ale potkáte nezničitelnou zeď, která ohraničuje okraj povolené herní lokace. Během některých závodů, zejména v oblastech venkova, je dokonce vyžadováno, abyste jezdili mimo vyznačené trasy. Jen si dejte pozor na stromy, těmi nelze projíždět a při kolizi vás nadobro zbrzdí.

Přesun mezi závody vám zpestří různé další výzvy – jednou budete s vypůjčeným autem muset překonat stanovenou rychlost, jindy zase rychle dojet na určené místo. „Hlídači“ pro měření maximální dosažené rychlosti na vás budou čekat po celé mapě. Bonusové body dále získáte ničením cedulí nebo hledáním legendárních automobilových kousků. Základní šampionátovou linii doplňují ještě menší šampionáty s různými vozovými třídami. Projet se tak můžete v supersportech, moderních vozech, veteránech, offroadech, mini-vozítkách a celé řadě dalších.

 

Grafika hry je jedním slovem fantastická. Detaily vozů, budov, krajiny jsou velice realistické a celkově máte z herního prostředí pocit, že si žije svým životem, byť se jedná o svět vytvořený z jedniček a nul. Výborný je také hudební doprovod, který doplňuje několik rádiových stanic s různými hudebními žánry. Forza Horizon 2 je krásnou ukázkou toho, jak mají vypadat next-gen hry.

Navíc vás hned tak neomrzí – nejen díky online režimu, ve kterém můžete soupeřit s dalšími reálnými hráči a kde váš virtuální „drivatar“ žije svým životem i když je zrovna konzole vypnutá (rozumějte závodí a časy se srovnávají s ostatními hráči, kteří zrovna „jezdí online“), ale především díky skvělé a vyvážené hratelnosti, rozmanitému prostředí a nápaditosti. Právě díky těmto prvkům se k Forze budete vždy rádi vracet a počítejte s tím, že dohrání na 100 % vám zabere několik desítek hodin. A pokud si Horizon 2 chcete před nákupem vyzkoušet (1 559 Kč), můžete si z Xbox Games Store stáhnout demoverzi.

Závěrečné hodnocení

Předchozí generace Xboxu mi doma společně s Kinectem dělala společnost poměrně dlouhou dobu, kvůli GTA V jsem rovněž na několik měsíců zakotvil u PlayStation 3 (na test PS4 se v redakci chystáme), nicméně u nového Xboxu One je krásně vidět generační posun, a to nejen v oblasti hardwaru a výkonu, ale také v kvalitě herních titulů. Někteří mohou namítat, že konzole už vlastně až tolik nová není, jelikož ve světě je k dispozici poměrně dlouhou dobu, ale ve vztahu k oficiálnímu zahájení prodeje na českém trhu můžeme hovořit o novince.

Nabídka her pro Xbox One je poměrně pestrá a pokud patříte mezi náruživé pařměny, pravděpodobně vám nákup dalších titulů udělá slušný průvan v peněžence. Pochvalu si Microsoft zaslouží za širší podporu multimediálních funkcí včetně možnosti sledovat televizní vysílání. Potěšující je rovněž instalace aplikací, které postupně ve Storu přibývají.

Xbox One splňuje přesně to, co se od něj očekává – nabízí svižné a stabilní prostředí, slušnou porci herních titulů, množství bonusových funkcí a disponuje velmi slušným výkonem. Přehnaná není ani cena, za kterou konzoli lze pořídit (aktuálně necelých 11 000 Kč), i když v případě bundlu s Kinectem je potřeba sáhnout o něco hlouběji do kapsy (13 900 Kč).

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku