- Jde o odlehčenou variantu našlapané vlajkové lodě Vivo X80 Pro
- Slabší výkon se snaží kompenzovat 64Mpx fotoaparátem a rychlým 44W nabíjením
- V obchodech jej koupíte za 10 990 Kč, osobně bych si ale představoval nižší cenu
Vivo X80 Lite je tak trochu žolík. Svým jménem jasně odkazuje na X80 Pro, výkonnou bestii a perfektní fotomobil. Ve skutečnosti jde ale o přeznačený model Vivo V25, se kterým sdílí nejen design, ale i výbavu. Vyplatí se tedy čínskému Vivu sázka na zvučné jméno, když minimálně jednou už s ním na tuzemském trhu uspělo?
Nejnovější model Vivo X80 Lite, který míří do vyšší střední třídy, se v České republice prodává v jediné paměťové konfiguraci 8/256 GB za 10 990 Kč a k nákupu dostanete jako dárek fotbalový míč. K mání je pak v černé nebo zlaté barvě, přičemž druhá zmíněná se na sluníčku (nebo pod UV lampou) promění na sytě oranžovou. A právě toto barevné provedení jsem otestoval i já.
Obsah balení
Na svůj úspěšný vlajkový model Vivo navazuje i co se prodejního balení týká. X80 Lite k vám stejně jako Pro dorazí v ploché papírové krabici tmavomodré barvy, která vypadá jako balení luxusní bonboniéry. Po obvodu se ještě výrobce nezapomněl pochlubit sponzoringem světového fotbalového šampionátu 2022 v Kataru.

Uvnitř je vše složeno v úhledných krabičkách: metrový kabel USB-A/USB-C, 44W nabíjecí adaptér, bílá pecková sluchátka s 3,5mm jackem, redukce USB-C/jack, měkký plastový kryt v průhledném provedení, povinné manuály, sponka na hybridní SIM slot a nakonec samozřejmě telefon sám.
Co se týče designu, podobnost s Vivo X80 Pro se vytrácí. V tomto ohledu se totiž novinka podobá spíše modelu V23, tedy prvnímu smartphonu s tzv. Fluorit AG panelem na zádech. Díky tomu se umí matná skleněná záda během půlminuty na slunečním svitu (respektive vlivem UV záření) přeměnit ze světle zlatých na sytě oranžová. Vlastnost je to spíše designová, vyloženě bych se podle ní o nákupu nerozhodoval. Pro machrování na párty je ale jako stvořená.
Obecně Vivo X80 Lite představuje telefon zamýšlený primárně na styl a vzhled. Líbivě působí i ostře řezané hrany, ploché matné boky a „několikaposchoďový“ fotomodul, který nabízí dva vystupující objektivy a jeden zapuštěný. Na stole se zařízení kýve, ale jen trochu, navíc problém vyřeší přibalené pouzdro. Zajímavé je, že fotomodul na slunci barvu nemění a po přeměně zad tak působí o to kontrastnějším dojmem.
Velice kvalitní je i zpracování. Záda ze skla již byla probrána, tělo samotné je pak z plastu, leč velmi pevného. Přístroj dokonce disponuje částečnou odolností proti vodě a prachu dle certifikace IP54. Na pravé straně najdeme dvě tlačítka, rovněž z plastu. Levá strana zůstává holá, nahoře se nachází pouze jeden mikrofon a dole se ukrývá hybridní slot pro dvě nanoSIM, nebo jednu nanoSIM a jednu paměťovou kartu. Nechybí ani USB-C port a mono reproduktor, který zůstává lehce za očekáváním – line se z něj plechový zvuk a při vyšší hlasitosti mu chybí zřetelnost.
Displej s druhou bradou
Technické zpracování displeje je v dané cenové relaci v pořádku. Na první pohled ale působí zastaralým dojmem. AMOLED s úhlopříčkou 6,44″ má velkou spodní bradu (skoro půl centimetru) a také „kapkovitý“ výřez ve tvaru písmena U, který nemůžete ani softwarově nijak „upravit“. Něco takového jsme zvyklí dnes vídat spíše u těch nejlevnějších smartphonů.

Když si nicméně odmyslíte čelo a bradu, je obrazovka krásně barevná a veskrze povedená. Potěší dostatečné rozlišení Full HD+ (1 080 × 2 404 pixelů, jemnost 409 ppi), konvenční poměr stran 20:9, vysoká svítivost 1 300 nitů vhodná i pro používání na přímém slunečním svitu, HDR10+ a také integrovaná rychlá čtečka otisků prstů. Zvýšenou obnovovací frekvenci Vivo X80 Lite umí, ale „jen“ 90 Hz. Konkurence s podstatně nižší cenovkou nabízí minimálně 120 Hz.
Výkon a výbava
Zdaleka největší omezení, které model Lite musel oproti svým souputníkům v rodině X80 skousnout, se týká výkonu. Mobil dostal do vínku 6nm čipset Dimensity 900 od MediaTeku. Toto osmijádro disponuje maximálním taktem 2,4 GHz (2× 2,4 GHz Cortex A78 + 6× 2,0 GHz Cortex A55) a minimálně zčásti chce být herním čipsetem, k čemuž mu dopomáhá grafický čip Mali-G68.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 159,20 × 74,20 × 7,79 mm, hmotnost: 186 g, zvýšená odolnost: IP54
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Výsledky v benchmarcích má novinka vcelku nepřekvapivé: 475 893 bodů v AnTuTu, 614 bodů v 3DMark Wild Life Extreme a v Geekbench 708 bodů v Single-Core a 2 085 bodů v Multi-Core testu. To znamená, že si po stránce výkonu vede zhruba jako postarší Huawei P30 Pro. A limity ve výkonu se objevují vcelku rychle.
Než se smartphone dostane do tempa, celkem mu trvá zapínání aplikací, a při průchodu systémem se objevují záškuby a lagy. Hry doporučuji hrát vždy na střední úroveň detailů, pokud si chcete obstojně zahrát. Aspoň nehrozí přehřívání – i po 40 minutách intenzivního hraní zůstal smartphone na teplotě kolem 25 °C.
Co se týče paměti, Vivo vsadilo na jedinou dostupnou variantu 8/256 GB. Vnitřní paměti je v zásadě dostatek, případně lze rozšířit microSD kartou. Samotný systém zabírá 22 GB. Ze zbytku výbavy potěší Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, samozřejmě 5G, GPS a další lokalizační systémy, ale jistě také NFC pro bezkontaktní platby Google Pay.
Systém Funtouch OS
Testované Vivo X80 Lite nabízí operační systém Android 12 se zářijovou bezpečnostní záplatou překrytý nadstavbou Funtouch OS ve verzi 12. Oficiální plán nadcházejících aktualizací systému Android jsme se od výrobce nedozvěděli, avšak v příštích letech lze očekávat jeden, maximálně dva velké updaty.
Samotná nadstavba patří k těm komornějším, přesto do značné míry mění například nastavení telefonu. V minulosti bylo Vivo nechvalně proslulé špatnými překlady systému. Ty již víceméně vymizely, avšak stále najdete prkenné formulace, ze kterých není jasně patrné, oč jde.
V systému najdete i nativní aplikace, jako jsou galerie, hodiny, hudební přehrávač, kalkulačka, poznámkový blok nebo správce telefonu s podivným názvem „iManager“. Za zmínku stojí také nástroj ke sdílení souborů mezi androidovými telefony jménem EasyShare.
Baterie a rychlé nabíjení
Výrobce použil menší akumulátor s kapacitou 4 500 mAh. Rozhodně to ale nevadí, výdrž nepřekvapí. Při běžné celodenní zátěži zvládne novinka 1 až 1,5 dne, když budete s výkonem šetřit, třeba na home office dá telefon i dva dlouhé dny. Víc by nikdo ani nečekal, takže vlastně super výsledek.

Rovněž skvělý pocit mám z nabíjení. Přibaleným adaptérem můžete nabíjet výkonem až 44 W, za hodinku a pár minut k tomu nabijete mobil úplně. Bezdrátové nabíjení dle očekávání chybí, i když některé modely jako Nothing Phone (1) s cenou kolem 11 tisíc korun ho umí.
Naměřená rychlost nabíjení 44W adaptérem | ||||
Úroveň | 30 % | 50 % | 80 % | 100 % |
Čas | 15 minut | 26 minut | 45 minut | 65 minut |
Fotoaparát a video
Fotosestava na zádech se skládá z hlavního 64Mpx fotoaparátu se světelností f/1.8 a optickou stabilizací obrazu (OIS), dále širokoúhlého s rozlišením 8 Mpx a úhlem záběrem 120° a nakonec 2Mpx makra. Největším překvapením je potom 50Mpx selfie kamerka s automatickým ostřením, kterou využijete zejména při focení stylových selfíček.

Ani hlavní fotoaparát ale není pro Vivo ostuda, naopak. Při focení za dobrých světelných podmínek dokáže zhotovit velmi pěkné snímky – ať už jde o portréty, krajinky, nebo fotky otevřeného prostranství. Kladně hodnotím ostrost i paletu barev. V noci potom pomůže optická stabilizace, která by u smartphonů kolem 10–11 tisíc měla být standardem. Prosvětlení tmavých koutů nočních fotek není ideální, ale rozhodně se dá fotit i za takových podmínek.
Zklamal širokoúhlý fotoaparát. Fotkám z něj chybí potřebná hloubka ostrosti, také barvy působí odbytě a po okrajích snímků se objevuje šum či deformace obrazu. Třetí zadní objektiv, tentokrát vhodný pro makro fotky, ani netřeba komentovat. Má velmi nízké rozlišení a i jemu chybí stabilizace.
U natáčení videa se Vivo snaží naskočit na lifestylovou vlnu – podobně jako u designu nebo selfie kamery. Video můžete pořizovat v kvalitě až 4K při 30 fps, nicméně k mání je i ultra stabilizované video ve Full HD při 60 fps. Za zkoušku pak stojí i režim Videovlog s rozličnými barevnými filtry, případně vlogovací režim s aktivní zadní i přední kamerou. Selfie fotoaparát umí natáčet až ve 4K při 30 fps, respektive s posílenou stabilizací ve Full HD při 30 fps.
Závěrečné hodnocení
Vivo X80 Lite je vskutku sympaťák, který na první pohled zaujme designem, ale líbit se vám bude i výdrž baterie nebo fotoaparát. Svůj fokus na mladé a lifestyle prostě nezapře. I tak mu ale po mém soudu chybí vyšší výkon a lépe odladěný systém.

Obecně mi totiž přijde, že ač jde o zajímavý kousek, není hodný jména X80. Ani jako „Lite“ se podle mě k vlajkám nehodí – na odlehčený model vlajkové lodě mi to přijde zkrátka málo. Zasloužil by si lepší hardware, nebo nižší cenu. Navíc mu trochu škodí Vivo V23 5G, které se prodává také za 10 990 Kč a nabízí o chloupek vyšší výkon či 12 GB RAM, ale zase menší baterii a hlavní foťák bez OIS.
Vivo X80 Lite

Klady
- stylový design a kvalitní zpracování
- pěkný AMOLED s vysokou svítivostí
- výdrž a rychlé 44W nabíjení
- hlavní fotoaparát a selfie kamerka
- velkorysé úložiště o kapacitě 256 GB
- plnohodnotné balení včetně sluchátek a redukce
Zápory
- slabší výkon
- širokoúhlý fotoaparát a makro
- pouze 90Hz obnovovací frekvence
- reproduktor nehraje nijak skvostně
- cena