Recenze tabletu Vodafone Smart Tab II 7: Král kompromisů

V prosinci Vodafone představil novou generaci tabletů Smart Tab s úhlopříčkou sedm a deset palců. My jsme redakčnímu testu podrobili menší model, mezi konkurencí to ale nebude mít vůbec jednoduché.

Oba brandované tablety SmartTab II svěřil Vodafone do péče společnosti Lenovo, kterou u nás známe jako úspěšného výrobce notebooků, ale jeho telefony a tablety si cestu na český trh zatím nenašly, což je určitě škoda. V případě recenzovaného zařízení se jedná v podstatě o model Lenovo IdeaTab A2107, který je proti originálu vybaven mnohem menším modulem interní paměti. Výroba renomovaným výrobcem se projevila na dobrém dílenském zpracování i přes výhradní použití plastových materiálů.

  

V zájmu zachování nízké ceny ale ani jeden z tabletů nedisponuje hardwarovou výbavou, která by ho řadila do nejvyšší kategorie a více patrné je to u levnější a hůře vybavené sedmipalcové verze; ta si musí vystačit s jednojádrovým procesorem, malou interní pamětí a nepříliš kvalitním displejem. Zanedbatelná není ani hmonost a samotné odladění operačního systému také není úplně příkladné, navíc v kombinaci s nepříliš výkonným procesorem. Tenhle kousek to mezi konkurencí nebude mít příliš jednoduché. Levně jej však můžete pořídit v případě, že se u operátora zavážete k minimálnímu měsíčnímu plnění.

Klady (+)

  • 1 GB paměti RAM
  • GSM/3G modul
  • nízká cena při „úpisu“
  • dva světelné senzory

Zápory (-)

  • jednojádrový procesor
  • malá interní paměť
  • průměrný displej
  • fotoaparát

Obsah balení

Vodafone SmartTab II 7 se prodává v podlouhlé krabičce, která vzbuzuje naději, že by mohla obsahovat nějaké nadstandardní příslušenství. Naděje trvá pouze do chvíle, než balení otevřete a zjistíte, že kromě vlastního tabletu, síťového adaptéru a USB kabelu, obsahuje pouze stručný návod a záruční list. Vzhledem k tomu, že Vodafone nabízí na Google Play svojí verzi čtečky Wooky, mohl přibalit alespoň poukaz nebo kredit na stažení knihy.

- -

Videopohled

Vodafone SmartTab II – 7"

Design a dílenské zpracování: Pevný, ale těžký

Vzhled zařízení nevybočuje ze zavedených pravidel a nenajdete na něm žádné designové výstřelky. Přední straně dominuje displej a nic dalšího kromě VGA kamery a dvou čidel automatické regulace jasu zde nenajdete. Na horní straně je tlačítko Power, mikrofon a veškerá konektorová výbava, jmenovitě 3,5 milimetrový jack pro připojení sluchátek a microUSB konektor pro nabíjení a připojení zařízení k počítači.

- - -

- - -

Na pravé straně je kolébkový ovladač hlasitosti, levá a spodní část jsou prázdné. Na zádech najdeme čočku3 Mpx fotoaparátu, loga Vodafone a Lenovo. Výčet uzavírá dvojice opravdu hlasitých stereo reproduktorů, které trochu oživují zadní stranu. Přesto, že je zadní část vyrobena z neměkčeného plastu, drží se tablet díky kulatým prolisům dobře a nemá tendenci klouzat z rukou. Část kolem fotoaparátu lze odejmout a pod ní můžete vložit datovou SIM kartu klasického rozměru, případně rozšířit prostor pro vaše data vložením paměťové microSD karty.

- - -

Přes použití levných, výhradně plastových materiálů je vidět, že za výrobou stojí renomovaný výrobce a konstrukce zařízení je pevná a zpočátku se zdálo, že bezchybná, ale ke konci testu se z pravé části začalo při uchopení ozývat nepříjemné praskání. Také mě zaujala hmotnost tabletu, která činí 400 gramů (s vloženými kartami váha ukázala 408 gramů) a to je na sedmipalcový tablet docela dost. U zařízení s rozměry 192 x 122 x 11,5 milimetru bych čekal nižší hmotnost, jako u většiny konkurentů.

- - -

Hardware: Na hranici svých možností

SmartTab II 7 pohání jednojádrový procesor MediaTek 6575 s taktem 1 GHz (Cortex A9), kterému sekunduje 1 GB paměti RAM a pouhé 4 GB interní paměti, ze které je uživatelsky dostupných zhruba 2,35 GB. Tento prostor je nešťastně rozdělen na dvě vnitřní úložiště, jedno s kapacitou 500 MB a druhé o velikosti 1,85 GB.

   

Vnitřní prostor je naštěstí možné rozšířit pomocí paměťové karty, ale když jsem chtěl vyzkoušet, jestli si SmartTab poradí s Need for Speed Most Wanted, překvapivě jsem se nesetkal s nekompatibilitou, ale po nainstalování hry z Google Play se mi nepodařilo stáhnout dodatečné soubory, pro které hra vyžaduje 2 GB volného místa. I když jsem nastavil instalaci na SD kartu, tablet chtěl stále ukládat soubory do interní paměti, na které díky rozdělení nebylo dost místa.

   

Zobrazování má na starosti sedmipalcový TFT displej s rozlišením 600 x 1024 bodů (WSVGA), podporující pět dotyků najednou. Při tomto rozlišení a velikosti displeje je už velmi viditelný rastr a navíc displej nemá nikterak dobré pozorovací úhly, to je nejvíce patrné při pohledu zprava, kde se obraz deformuje už při mírném natočení zařízení. Stejné parametry má i displej konkurenčního Samsungu Galaxy Tab 2 7.0, u kterého jsem měl z obrazu mnohem lepší pocit. Potěší přítomnost dvou čidel automatické regulace jasu, kterou někteří výrobci v poslední době u levnějších zařízení ignorují. Díky zdvojení čidel nehrozí, že byste si je zastínili při používání v landscape nebo portrait režimu.

- - -

Tablet kromě UMTS/HSPA technologie podporuje i klasickou kombinaci GSM/GPRS/EDGE, což se leckde může hodit, protože 3G připojení stále na spoustě míst chybí. Kromě datových přenosů SIM kartu využijete i pro textové zprávy a MMS. Klasické volání tablet nepodporuje, tady se budete muset spolehnout třeba na Skype. Z bezdrátových technologií máte k dispozici také připojení prostřednictvím WiFi, Bluetooth 3.0 a GPS (včetně A-GPS). Zaměření satelitů netrvalo déle než 30 vteřin. Také můžete využít funkci USB Host (díky nepřítomnosti USB konektoru budete muset dokoupit redukci) a DLNA pro sdílení souborů v domácí síti.

- - -
Srovnání: Apple iPad mini a Asus Padfone 2

Z výše popsaných hardwarových parametrů je jasné, že se šetřilo, aby bylo možné tablet nabídnout za zajímavou cenu. Nejvíce je to patrné na procesoru, kterému by slušelo místo spíše v low-endovém telefonu než v tabletu, stejně tak rozlišení a použitá technologie displeje už v dnešní době nejsou žádné terno. Slabší hardware má na svědomí, že se SmartTab ojediněle při přechodu mezi plochami nebo v nabídce aplikací na okamžik „zamyslí“ a u náročnějších aplikací je potřeba počítat s delším načítáním, po jejich spuštění si s nimi ale statečně poradí a náročnější hry jsou bez problémů hratelné.

Výdrž: Běžný průměr

Baterie má kapacitu 3 550 mAh a na tom, jak dlouho vám její energie vydrží, se nejvíce podepíše styl, jakým SmartTab II budete používat. Pokud po většinu dne leží a večer se podíváte, co je nového na sociálních sítích, kouknete na oblíbený web a před spaním přečtete pár stránek z elektronické knihy, vydrží vám baterie spolehlivě 2 až 3 dny. Pokud si zapaříte nějakou nadupanou 3D hru nebo se budete věnovat sledování oblíbených filmů či seriálů, výdrž se smrskne na 5 až 6 hodin.

  

Vše ovlivní také to, zda jste připojeni k internetu přes WiFi nebo využíváte telefonní modul a 3G datové přenosy. Ty jsou samozřejmě energeticky náročnější. HD video (720p) při 50% jasu a hlasitosti zvládl tablet přehrávat 6 hodin a 25 minut. Nabíjení na plnou kapacitu trvá zhruba 2 hodiny a 50 minut.

Operační systém: Starý dobrý Ice Cream Sandwich

Tablet se prodává s operačním systémem Android 4.0.4. Informaci o tom, zda se v budoucnu dočkáme aktualizace na novější verzi,zatím nemáme k dispozici. Výrobce nepoužil žádnou vlastní nástavbu, což je pozitivní zpráva a uživatelé si mohou systém upravit podle svých představ. Popisovat zde čistý systém by bylo nošením dříví do lesa, pokud vás prostředí a reakce systému zajímají, podívejte se do videopohledu, který je součástí recenze.

   

K dispozici máte standardní systémovou klávesnici, nebo si můžete vybrat systém TouchPal , který známe například z modelu Huawei Ascend G300. Jde o velmi propracovanou klávesnici, na kterou je ale potřeba si chvíli zvyknout. Rozhodně doporučujeme dát jí šanci, protože pokud si na ni zvyknete a naučíte se jí využívat, výrazně vám zrychlí psaní.

  

  

Prohlížení internetových stránek na sedmipalcovém displeji přináší mnohem větší komfort než malý displej telefonu. Ve SmartTabu II najdete jak výchozí androidí prohlížeč, tak prohlížeč Chrome a oba si s internetovými stránkami s přehledem poradí. S načítáním ani s navigací na stránkách nemá zařízení problém. Z Google Play si můžete nainstalovat i některý z konkurenčních prohlížečů, kdyby vám předinstalované nevyhovovaly.

   

Aplikace: Plná verze kancelářského balíku potěší

Kromě nativních systémových Google aplikací si výrobce pro zákazníky připravil několik bonusových. Tou asi nejhodnotnější je kancelářský balík Documents To Go v plné verzi, takže dokáže dokumenty nejen prohlížet, ale také vytvářet a synchronizovat s účtem na Google Disk. Určitě se také hodí jednoduchý Správce souborů.

   

Dále pak aplikace Media pro sdílení a přehrávání souborů v domácí síti, tu společně s aplikací HelpLogin pro vzdálenou technickou podporu a aplikacemi Počasí a Čas, dodala společnost Vodafone. 

V tabletu najdete také aplikace pro čtení knih a časopisů Amazon Kindle a Zinio, pro sociální sítě poslouží Google+, Facebook, Foursquare a Twitter, hledání v internetové encyklopedii umožní Wiki Encyclopedia. To jsou ale vše programy, které si v případě potřeby může každý doinstalovat, a takto pouze zabírají místo, pokud je nevyužijete.

   

Fotoaparát: Spíše na ozdobu

Hlavní fotoaparát má čip s rozlišením 2 Mpx se softwarovou interpolací na 3 Mpx, postrádá ale autofocus a také jakoukoliv možnost přisvětlení. Je to evidentně další položka kde se šetřilo, aby bylo dosaženo příznivé ceny. Ale fotoaparát beru u tabletu jen jako doplňkovou funkci. Výsledná kvalita fotografií je spíše podprůměrná, snímky jsou málo ostré, barvy málo věrohodné a šumem se také příliš nešetří.

  

Přední kamerka má VGA rozlišení a pro potřeby videa při konverzaci je dostačující. Natáčení videa v rozlišení 640 x 480 bodů (VGA) je na tom velmi podobně jako kvalita fotek, opět tedy žádná sláva.

Multimédia: S dobrým zvukem

S přehráváním videa je na tom SmarTab II naštěstí lépe než s jeho pořizováním. V základu k tomu slouží aplikace Přehrávač videa, která ale postrádá jakoukoli možnost nastavení a neporadí si s některými formáty. Po nainstalování alternativy z Google Play získáte širší podporu formátů a také titulků. Přes pouze jednojádrový procesor si tablet poradí s většinou HD (720p) videí. Dvojici stereo reproduktorů sice chybí trochu výraznější poddání basů, ale hrají skutečně hlasitě a na levný tablet překvapivě dobře.

  

Pro přehrávání hudby najdete v zařízení přehrávač Hudba Play od Googlu, kterému není moc co vytknout, zobrazuje seznamy skladeb, alba, interprety, v nastavení je k dispozici ekvalizér. Chybí FM rádio, ale v nabídce najdete aplikaci TuneIn Radio, která umožní poslech rádia prostřednictvím internetového připojení. Zvukový výstup do sluchátek je dobrý, ale čtyřistagramový tablet není cílové zařízení pro poslech vaší hudební sbírky.

Závěrečné hodnocení: Mezi konkurencní snadno zapadne

Vodafone SmartTab II 7 je zařízení u kterého kvůli nízké ceně bylo aplikováno velké množství kompromisů, zejména z pohledu výkonu hardwaru. Zařízení sice zvládne vše, ale některé činnosti jsou na hranici jeho možností a do budoucna neposkytuje žádnou výkonovou rezervu. Pokud hledáte sedmipalcový tablet s 3G modemem, asi těžko najdete na českém trhu levnější „značkové“ zařízení. SmartTab II se v současné době nabízí operátor za 4 977 Kč bez úvazku a s minimálním měsíčním plněním je cena ještě zajímavější.

I tak ale zůstává otázka, zda nedat raději přednost Nexusu 7, který u téhož operátora koupíte za 7 977 Kč. Rozdíl tří tisíc je sice velký, ale získáte zařízení s výrazně lepší výbavou. Další alternativou může být Samsung Galaxy Tab 2 7.0, který se prodává za akční cenu 6 990 Kč.

Autor článku
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku