Recenze tabletu Apple iPad Air: Nejlepší iPad všech dob

Velký tablet od Applu prošel asi největší mezigenerační změnou od svého uvedení na trh v roce 2010. Co vše se změnilo a jestli si novinka zaslouží vaši pozornost, se dozvíte z našeho testu.

Po nedávné a podle některých poměrně kontroverzní recenzi polykarbonátového iPhone 5c tu máme dalšího zástupce jablečné firmy, a tentokrát je to produkt, který částečně definoval novou kategorii mobilních zařízení a také ukázal směr, kterým se vydat. Tablety tu byly již dříve, ale ne v té podobě jak je známe, respektive používáme dnes a výrobci povětšinou spíše přešlapovali na místě a prodávaná zařízení budila u veřejnosti rozporuplné pocity. Málokdo si s takovým zařízením věděl rady. Pak ale na podium přišel Steve Jobs a v ruce držel iPad první generace. iPad ukázal, jak by mohl tablet pro každodenní využití vypadat a ostatní ho následovali.

iPad se stal prvním, pro širokou veřejnost opravdu dostupným a hlavně pro každodenní život použitelným tabletem. Je to v podstatě jen „velký iPhone“, ale s velkým displejem, který nabízí opravdu široké možnosti využití.

iPad první generace jsem si po nějaké době od představení pořídil i já a spokojeně ho mnoho měsíců používal. Jako pracovní nástroj, herní konzoli, přehrávač hudby, prohlížeč fotografií, prokrastinační zařízení a tak podobně. Dlouhou dobu jsem ho používal více než notebook. Doba a pokrok ale neúprosně utíkají a nové a aktualizované aplikace jsou čím dál tím náročnější. „Stařeček“ iPad tak začal čím dál tím víc funět, až odešel do ústranní.

  

Z jeho následníků mě žádný nezaujal natolik, abych si ho pořídil, a tak jsem zkoušel i konkurenční produkty, které jsou také na vysoké úrovni a v mnohém iPady předčí. Dnes není mnoho důvodů pro to, proč si nekoupit tablet s Androidem nebo nějaké hybridní zařízení s Windows RT/8.1. Jsou dostatečně pokročilá a komplexní na to, aby vám nahradila iPad, některá dokonce i notebook.

Na scénu však přichází iPad Air, nová generace, která se od těch předchozích dost liší. Jsou viditelné změny navenek i uvnitř důvodem, proč přejít z jedné z předchozích generací na tuto novinku? Nebo je to jen další lehká evoluce, která vám nepřinese nic nového? A má si konkurence začít dělat starosti?

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Smarty.cz

Klady (+)

 • špičkové zpracování & kvalitní materiály
 • menší rozměry a nižší hmotnost oproti předchozí generaci
 • špičkový displej s vysokým rozlišením
 • stereo reproduktory a výborný zvuk
 • výkon, rychlý a stabilní systém
 • výdrž baterie
 • novinky v iOS 7
 • výhody Apple ekosystému
 • iWork a iLife aplikace zdarma

Zápory (-)

 • absence sluchátek v balení
 • absence TouchID
 • průměrný fotoaparát bez přisvětlovací diody
 • cena v případě vyšších paměťových verzí
 • hliník na zádech je náchylný k poškrábání

Obsah balení

iPady se stále dodávají v téměř stejných krabičkách. Kromě samotného přístroje zabaleného v folii balení obsahuje adaptér do zásuvky a kabel s osmipinovým Lightning konektorem. Sluchátka chybí, ale to u tabletu asi není nic překvapivého, ačkoli někteří konkurenti jimi v základním balení disponují. Je to ale škoda, protože standardní sluchátka, která Apple dodává k iPhone 5c a 5s, jsou velmi kvalitní a v běžném prodeji celkem drahá.

- - -

Videopohled

Design a zpracování

iPad od předchozí čtvrté generace prošel celkem znatelnou evolucí a přídomek Air, tedy vzduch, není daleko od toho, jakým dojmem teď působí. Zvláště pak v testovaném bílém provedení.

- - -

Bohužel mám možnost iPad Air přímo porovnat jen s první generací iPadu (s dalšími jen papírově), ale možná o to víc bude vývoj za poslední roky v této modelové řadě znát. Novinka je na výšku o 3 mm menší, což není takový rozdíl. Ale o 2 cm užší a necelých 6 mm tenčí. A to už je v ruce hodně znát. Největší rozdíl je pak v hmotnosti, ten činí 211 gramů (WiFi verze, u 3G je rozdíl dokonce 252 gramů). Nejvíce tento rozdíl pocítíte při delším držení iPadu v jedné ruce. A vzhledem k tomu, že oproti předchozí generaci (iPad 4) je nový Air stále o skoro 200 gramů lehčí, polepšíte si v tomto ohledu vždy.

-

Překvapivý a příjemný je úbytek na váze. Souběžně s iPadem Air testuji třeba HTC One Max nebo LG G Pad. A ačkoli je iPad Air jasně největší, hmotností to nedává najevo. Naopak, jeho používání je díky nižší hmotnosti pohodlné. Držení v jedné ruce tak zvládnete výrazně déle. Držení nad hlavou v leže už není pouze na chvíli a pokud by v snad iPad Air z ruky vypadl, nezpůsobí vám takovou ujmu na zdraví jako předchozí verze.

-  --

Vzhledově je to pořád iPad, s ničím si ho nespletete. Ačkoli nově vychází z iPadu Mini a od předchozích generací velkých iPadů se liší hlavně užším rámečkem okolo displeje, pořád je na první pohled jasné, že jde o výrobek z Cupertina. Najevo to dává i nakousnuté jablko na zádech, které je bohužel lesklé jako zrcadlo, přitahuje otisky prstů a není úplně jednoduché jej vyleštit. A když se vám to povede, za chvíli jsou otisky zpět.

Zkosené boky nesou všechna důležitá tlačítka tak, aby byla po ruce a dobře nahmatatelná i poslepu. Dále pak 3,5 mm jack, Lightning konektor a stereo reproduktory, které hrají velmi dobře. Po dobu testování mi iPad Air ve spojení se Spotify dělal hudebního společníka v domácnosti. Zvuk vycházející z jeho reproduktorů mě velmi mile překvapil svojí čistotou, dobře znatelnou basovou složkou a absencí jakýchkoli ruchů.

- - -

Výtku mám jedině k zadní straně tabletu. Ta je opět hliníková, velmi příjemná na dotek a do ruky, ale bohužel použitý materiál budí dojem, že se velmi snadno poškrábe. Najednou máte pocit, že musíte iPad pokládat na stůl velmi opatrně, rozhodně s ním po podkladu nešoupat a velmi opatrně ho zvedat. Na test jsme ho měli jen velmi krátce a za celou dobu se naštěstí žádný škrábanec neobjevil, ale ani tak nemám v použitý hliník ani špetku důvěry a jsem zvědavý na zkušenosti majitelů po několika týdnech.

Mnozí z nich nejspíš vloží iPad Air do pouzdra, ale po zkušenosti s černým iPhone 5 nevěřím ani této formě ochrany. Prach a smítka udělají své a na povrchu mohou zanechat nepříjemné vlasové škrábance, které budou na světlých zádech iPadu Air vidět. iPad Air se prodává ve dvou barevných variantách, kromě námi testované světlé verze (stříbrná) je také dostupný v tmavějším odstínu (vesmírně šedá).

Hardwarová výbava

V recenzi iPhone 5c jsem si dovolil napsat, že u Apple produktů se na rozdíl od Android zařízení neřeší hardwarová výbava tak do detailu, aby se pečlivě zkoumal počet jader procesoru nebo jejich frekvence… Mnozí si toto vysvětlili po svém a udělali ze mě „Android hatera“.

Nicméně si stále stojím za svým, ačkoli to bylo možná špatně pochopeno. Apple produkty (teď myšleno hlavně iPhone a iPad) mají vždy jasně dané parametry a majitelé se na nich tolik netočí. I proto, že byl vždy jen jeden nový iPhone/iPad a těžko jste se mohli vytahovat na jiného majitele, že máte lepší iPhone, pokud on neměl starší generaci. Je to podobné jako u platformy Windows Phone, která má minimální požadavky na hardware a většina zařízení tak má v podstatě stejné vnitřnosti.

Oproti tomu široké portfolio a vysoká míra diferenciace u Androidu může nahrávat hospodským šarvátkám na téma kdo má více jader, vyšší frekvenci a tak podobně. V reálu to o funkčnosti toho konkrétního zařízení moc nevypovídá a nikde není řečeno, že čtyřjádro musí být nutně rychlejší než dvoujádro. Důležitější je výsledná uživatelská zkušenost a ne to, co je napsáno na papíře. Apple také nemá moc rád detailní hardwarové parametry. Mnohdy totiž mezigeneračně není vidět výrazná změna.


Takhle vypadá rozebraný iPad Air (zdroj: iFixIt)

Důležitější je proto samotná zkušenost z testovaného zařízení, a ta bývá u Apple produktů hodně odlišná. Jak v případě displeje, tak výkonu, rychlosti a plynulosti systému. Proto Apple raději používá vyjádření ve stylu, že je něco Xkrát lepší než dříve. To také nemá zrovna dobrou vypovídací hodnotu, a proto je nejlepší si Apple produkty vyzkoušet na vlastní kůži, abyste pochopili, o čem ty mezigenerační změny ve skutečnosti jsou. iPad Air a předchozí generace jsou velmi dobrým příkladem.

Displej

Displej zůstal stejný jako u předchozí generace. IPS panel s úhlopříčkou 9,7 palce a rozlišením 2048 x 1536 bodů. Nejde o aktuální špičku ani rozlišením, ani použitou technologií, ale i tak je displej velmi kvalitní a subjektivně opět o něco lepší než u iPadu 4. Má široké pozorovací úhly, barvy jsou věrné a jas v nejvyšší hodnotě dostatečně vysoký a hlavně řiditelný automatikou. Ta funguje bezchybně a rychle, ne každému ale bude vyhovovat vyšší míra jasu v prostředí s horším světlem a tak budete nejspíš, stejně jako já, sem tam jas regulovat manuálně.

- - -

Displej je krytý sklem odolným proti poškrábání a oleofobní vrstvou. Ta funguje na výbornou, protože iPad stačí jednou přetřít a otisky prstů a šmouhy jsou pryč. Sám jsem zvědavý, jak dlouho tato vrstva vydrží. Předchozí iPady ji měly také, ale po nějaké době se „oleštila“, zvlášť když člověk jednou za čas vyčistil displej papírovou utěrkou postříkanou Clinem. Zvláštní je, že pokud na displej zaťukáte třeba nehtem, vydává dost zvláštní plastový zvuk. Působí to přinejmenším divně, hlavně u takhle drahého produktu. A nezbývá než věřit Applu, že displej je kryt sklem.

Toliko diskutovaný čip A7, který dostal prvně iPhone 5s a mnozí se nad ním pozastavují kvůli jeho 64bitové architektuře, tepe i v útrobách iPadu Air. Doplňuje ho 1 GB RAM, grafika PowerVR G6430 a 16/32/64 nebo 128 GB interního úložiště. Paměťová karta se nekoná, ale to je u Applu pochopitelné, stejně tak NFC. Papírově je iPad Air slabší než souběžně testované HTC One Max nebo LG GPad. V reálu ale svým výkonem oběma zařízením ukazuje záda.

Spouštění aplikací, přepínání mezi běžícími programy, načítání webových stránek… vše je citelně rychlejší a plynulejší. Nejmarkantnější pak rozdíl ve výkonu je u her jako je Real Racing 3, Asphalt 8: Airborne nebo Dead Trigger 2. Výše uvedené Androidy nejsou pomalé, to ani náhodou, ale jakmile vezmete do ruky iPad Air, máte ze hry úplně jiný zážitek, protože všechny reakce, vykreslování grafiky, načítání hry samotné nebo dalších levelů, vše je subjektivně citelně rychlejší. Těžko říct, jestli je to dáno opravdu hardwarem nebo optimalizací systému, ale iPad Air je jasně nejrychlejší (chcete-li nejvýkonnější) zařízení, které jsem měl za posledního půl roku v ruce. Perfektně rychlá je i práce ve webovém prohlížeči Safari.

K dispozici jsme na recenzi měli 16 GB WiFi verzi. Musím uznat, že tato hodnota interní paměti je tak tak na hranici použitelnosti, spíše pod ní. Pokud si do iPadu nainstalujete aplikace a také pár lepších her (a že by byl hřích to neudělat), nějakou tu hudbu, video a budete s ním občas fotit, za chvíli vám bude 16 GB málo. Z mého pohledu je 32 GB nebo 64 GB verz jasně lepší volba. Jenže to už jsme cenově trochu někde jinde. 128 GB varianta je hlavně pro fajnšmekry a hlavně opravdu drahá. Vůbec nejdražší je pak iPad Air se 128 GB paměti a datovým modulem (GSM/3G/LTE); v takovém případě si připravte téměř 23 000 Kč.

Baterie a výdrž

Výdrž je velkým překvapením. iPad Air dostal do vínku baterii s kapacitou 8 820 mAh, což je výrazně méně, než kolik měl k dispozici předchozí iPad 4. První zkušenosti ze zahraničí ale mluvily o velmi dobré výdrži a naše testování to potvrdilo. Svůj díl na výdrži bude mít také nový iOS 7, který vypadá, že je lépe optimalizovaný, což je vidět třeba u iPhone 5, který má díky novému systému vyšší výdrž.

Moje zkušenost z testování je taková, že iPad Air bez potíží vydrží lehce přes 8 hodin náročného používání, včetně hraní her. Pouze surfování po webu vám Air vybije za zhruba 10 hodin, přehrávání videa pak zvládne ještě o 2,5 hodiny déle. Pokud budete jen hrát hry, ty náročnější, počítejte s výdrží okolo sedmi hodin.

Operační systém, prostředí a software

Systém iOS 7 pro tablety se nijak výrazně neliší od toho pro telefony. Jen je „větší“. Musím se přiklonit k názoru, že na tabletu a tedy velkém displeji je iOS 7 mnohem lepší než na malém zobrazovacím panelu iPhonu. Více jsem tak docenil nový vzhled multitaskingu, přehlednější Control center pod spodní hranou displeje a šikovnější notifikační centrum. Také Nastavení je přehlednější a pocit z webového prohlížeče výrazně lepší. Poslední dva body jsou dány velkým displejem obecně.

Bohužel ale působí prostředí nevyužitě a konkurence ve svém UI nabízí více. Třeba plovoucí okna s aplikacemi, nebo rozdělení displeje pro současný běh dvou aplikací naráz. To se ukazuje jako celkem praktické řešení a iOS v tomto ohledu lehce zaostává. iPady by si možná zasloužily více odlišit v oblasti rozhraní od iPhonů. Přeci jen máte občas pocit, že tak trochu používáte „velký iPhone“ a ne zcela odlišné zařízení.

  

V kombinaci s bílou barvou rámečku kolem displeje působí světlý vzhled iOS 7 mnohem lépe, vzdušněji, dobře dokresluje „lehký“ dojem z iPadu Air obecně a předchozí verze iOS na starším iPadu v přímém srovnání vypadá dost těžkopádně a zastarale.

Snad jen spodní dok s ikonkami by mohl pojmout víc než čtyři položky. Místa je na displeji více než dost. Velmi dobře vypadá ovládání hudby z uzamčeného displeje. Zabere ho celý a funguje i s aplikacemi třetích stran, jako je třeba Spotify. To lze ovládat také pomocí Control Center kdekoli v systému, kde ho od spodní hrany displeje vytáhnete. Působivá je lehká transparentnost notifikační oblasti a nabídky Control center, která se přizpůsobuje aktuálnímu pozadí a ne jen tomu na ploše, ale i aplikacím, ve kterých se zrovna nacházíte. Detail, ale hezký.

Control Center obecně považuji za krok kupředu. Je lépe dostupné než ovládání multimédií v předchozích verzích iOS a hlavně v sobě má další důležité funkce včetně ovládání WiFi, Bluetooth, jasu, hlasitosti, AirDrop a dalších. Složky konečně nemají limit ikon, které do nich lze vložit a opět to oceníte spíše na iPadu než na iPhonu. A Kiosek můžete schovat do složky, takže „nestraší“ na některé z ploch, pokud jej nepoužíváte.

  

iOS 7 obsahuje nové animace, které zpočátku vypadají dobře, ale po pár dnech přestanou bavit a hlavně se dostaví pocit, že zařízení zpomalují. Naštěstí je můžete v nabídnce Nastavení – Přístupnost, deaktivovat. Apple tvrdí, že nový iOS 7 obsahuje skutečný multitasking. Tedy aplikace na pozadí nejsou uspané, ale opravdu běží. Aby se kvůli tomuto zbytečně nevybíjela baterka, systém se „učí“ a pozná, běh kterých aplikací je pro vás na pozadí důležitý a ty nechá běžet.,


Takto vypadá softwarová klávesnice v iOS 7 (landscape režim)

Nad fungováním v praxi visí otazník, protože třeba automatický upload fotek na Dropbox nefunguje, pokud je aplikace na pozadí nebo zhasne displej (může to být také tím, že vývojáři aplikaci ještě plně neoptimalizovali pro iOS 7). Kvůli tomu nám tak chybí některé fotografie, videa a screenshoty do recenze, protože se prostě nenahrály a já si toho všiml pozdě (tímto děkuji Kubovi Ševčíkovi, který nám chybějící doplnil). Důležitý může být plný multitasking u aplikací, které i na pozadí využívají datové přenosy. Jejich přehled najdete v Nastavení a můžete jim datové přenosy jednotlivě zakázat. To se může hodit v případě nízkého FUP (skrz WiFi hotspot nebo iPad s 3G).

S uvedením nových generací jablečných tabletů Apple přišel s nabídkou balíčků iWork a iLife zcela zdarma. Uživalé si tak mohou z App Store bezplatně stáhnout aplikace Pages, Numbers, Keynote, iPhoto, iMovie a další. Rozhodně se jedná o krok správným směrem a jablečný výrobce si za něj zaslouží pochválit.


Webový prohlížeč Safari v iOS 7

Fotoaparát a záznam videa

První generace iPadu neměla fotoaparát a nepřišlo mi to vůbec divné. Fotit takhle velkým zařízením je přeci jen trochu zvláštní, na druhou stranu – po Praze potkáte spoustu turistů, kteří fotí právě tabletem. Proti gustu…


Takto vypadá rozhraní pro ovládání fotoaparátu na iPadu Air

iPad Air dostal do vínku stejný 5 megapixelový fotoaparát jako předchozí generace. Upřímně, fotit se s ním dá, ale není to žádná sláva. Za dobrého světla iPad vykouzlí příjemné snímky, ale je na nich znát šum a vyšší komprese. S ubývajícím světlem jde ještě rychle dolů i kvalita výsledných obrázků. Za stávajícího počasí pod ocelově šedou oblohou pořídíte snímky stejně ponuré jako samotné počasí. Při focení za umělého osvětlení, třeba v restauraci nebo kavárně, má iPad Air problém zaostřit a snímky jsou rozmazané. Na večerní fotky raději zapomeňte úplně, nic moc na nich nebude vidět. Do jisté míry v tomto může pomoci HDR režim.

  

  

Lepší je to s nahráváním videa. Pro to platí to samé co pro fotografie, ale výsledek je o chlup lepší. Překvapivě nemá iPad Air problémy se průběžným přeostřováním během natáčení videa. Při použití digitálního zoomu zase nedojde k výrazněji znatelné ztrátě kvality. Subjektivně video dosahuje lepších výsledků než fotky. Maximum, na co si sáhnete, je fullHD při frekvenci 30 snímků za vteřinu. 120 fps jako má iPhone 5s zde chybí, ačkoliv hardware by to jistě zvládnul. Přední kamerka pak zvládne „jen“ 720p při frekvenci 30 fps. Na takzvané „selfies“ to bohatě stačí, stejně jako na videokomunikaci.

  

Důležité je také to, jak se přední kamerka dokáže vypořádat se špatným světlem, a v tomto případě vás optika nezklame. Druhá strana během videohovoru nemá problém poznat váš obličej i když sedíte v místnosti se špatným osvětlením. Zvuk k videu je pořád jen mono, Apple se stereo nahrávání zatím vyhýbá.


Ukázka záznamu videa z iPadu Air ve fullHD rozlišení

Rozhraní fotoaparátu prošlo změnami stejně jako to u iPhonů. Je v duchu iOS 7, přehlednější a jednodušší k ovládání. Není se ani čemu divit, protože iPad Air nabídne jen zapnutí/vypnutí HDR, přepínání mezi režimy foto, video a čtverec. Nic víc, žádné pokročilé funkce, dokonce ani režim panorama tu není. Jestli je to na škodu posuďte sami, mně osobně to u tabletu nevadí, protože s ním stejně nefotím.

Konkurence

Největšími konkurenty jsou opět předchůdci z vlastních řad. A zcela bez diskuse se vyplatí zvolit iPad Air, protože dostanete výrazně více v menším a lehčím těle. Vlastníte-li některý z předchozích iPadů a pokukujete po novém tabletu, asi vám iPad Air padne do oka. Ale pozor. Pokud nemáte vyhraněné požadavky na velikost displeje, vážným konkurentem může být i nový iPad Mini s Retina displejem. Ten také nabídne velmi kvalitní displej a hardware, avšak v citelně menším a lehčím těle.


Pokud hledáte kompaktnější tablet, je přímým konkurentem z vlastních řad i nový iPad Mini s Retina displejem

Vraťme se ke konkurentům s velkým displejem. V prodeji je Google Nexus 10, který je stále drahý a na trhu se nesetkal s větším úspěchem. Vzhledem k tomu, že jde o starší zařízení, není to zrovna vhodná volba.


Nexus 10

Lenovo a Asus mají v nabídce tablety, které parametry odpovídají iPadu Air, v mnoha bodech ho papírově dokonce předčí a cenově se pohybují na zhruba stejné hladině, záleží na konkrétní specifikaci. Budete tedy muset hledat, abyste si našli to svoje. Výhodou je určitě možnost rozšiřitelné paměti nebo podpora USB OTH. Vyhnete se tak navýšení ceny výměnou za větší interní úložiště, jako v případě iPadu Air. Rozhodování pak bude hlavně o tom, jestli Android nebo Windows a jestli klasický tablet nebo nějaký hybrid.


Galaxy Note 10.1 v edici 2014

Pak je tu Samsung Galaxy Note 10.1 2014 (aktuálně testujeme), současná špička na trhu tabletů, díky osmijádrovému procesoru, 3 GB RAM, S-Pen, extrémně jemnému displeji a dalším funkcím převzatým z menších Galaxy S4 a Galaxy Note 3. Základní verze je ale citelně dražší než základní iPad Air a 3G/LTE verze se cenově přibližuje top specifikacím iPadu Air (3G, 128 GB). A to už je co říct, protože produkty Applu byly vždy považovány za dražší. Samsung jde kupředu, hlavně s cenami. Dále jmenujme Sony Xperia Tablet Z. Ten za dříve jmenovaným Samsungem lehce zaostává v hardwarové výbavě, ale kontruje odolností vůči vniknutí vody.


Surface 2

Dalším konkurentem je Microsoft Surface 2, ten je však na trhu poměrně krátce a v budoucnu mu půjdou po krku i chystané tablety od Nokie, ale na ty si ještě budeme muset nějaký ten pátek počkat. Všechny mají něco do sebe, ale žádný z uvedených nemá onu auru prémiovosti jako iPad Air a pořád jsou na scéně obrovské rozdíly mezi operačními systémy a na ně navázanými ekosystémy. Zde Apple stále vede a jeho ekosystém je nejpropracovanější, ale vyžaduje investici do dalších produktů tohoto výrobce. Bez nich zcela ztrácí své kouzlo. A vzhledem k cenám tak není pro každého.

Pokud tedy uvažujete vstup do světa Apple nebo rozšíření svého produktového portfolia, bude největším konkurentem opravdu jen nový iPad Mini s Retina displejem. Ten má stejné vnitřnosti jako iPad Air, displej se stejným rozlišením, to vše ve výrazně kompaktnějším a lehčím těle. A také je o něco levnější.

Závěrečné hodnocení

iPad Air se povedl a doposud jde o největší mezigenerační skok. Rozdíl mezi první a druhou generací byl velký, ale ne tak jako mezi čtvrtou a současnou. Vzhled, rozměry, hmotnost, hardware, výkon, výdrž a použitý systém – vše je nové nebo aspoň jiné, lepší. iPad Air má jen velmi málo negativních vlastností a ačkoli papírově nepatří mezi top zařízení, praxe neprobíhá na papíře a v reálu ukazuje mnoha konkurentům záda. Z velké dálky. Nejde o revoluci, ale velmi povedenou a znatelnou evoluci.

Pokud jste Apple pozitivní, nejspíš ho budete milovat. Pokud nejste a o novém tabletu uvažujete, zajděte se na něj alespoň podívat. Je drahý a v nejvyšších specifikacích možná až extrémně drahý, ale jako kus hardware, navíc s povedeným vzhledem, kvalitními materiály, skvělým displejem a dostatkem výkonu pro plynulé použití a náročnější operace, si vaši pozornost zaslouží. Zvlášť když jej díky dobré výdrži nebudete muset nosit k nabíječce denně. Má svá negativa, ale je jich jen velmi málo a nejsou výrazná. Kladné vlastnosti jasně převažují.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku