Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia XZ: spojení dvou světů

Recenze Sony Xperia XZ: spojení dvou světů

Sony Xperia XZ má být výraznou vlajkovou lodí v podání tohoto japonského výrobce. Tam, kde Xperia X Performance nezaujala, si chce Xperia XZ napravit reputaci. A jako kdyby v Sony chtěli říct, že se vrací část vlastností z dřívější série Z, pojmenovali nový model XZ. Jak moc je tento smartphone poplatný nové řadě X a co přináší z řady Z? Odpovědi naleznete v naší recenzi.

Sony je jednou z těch společností, která u svých špičkových smartphonů nesází na skokové změny vyvolávající šok, ať v designu, či ve funkcích. Spíše se soustředí na postupné zdokonalování již vyrobeného. Sony Xperia XZ je ale trošku jiná. Nejedná se o model, který pouze vylepšuje vlastnosti svého předchůdce, za kterého můžeme považovat Xperii X Performance, ale jedná se o telefon, který si bere to nejlepší z nové řady X, přidává k nim několik novinek a zároveň se částečně vrací ke kořenům série Z. Možná proto je mobil pojmenovaný XZ. Sony tak více než kdy jindy ukazuje, že si jde svojí vlastní cestou. Tak trochu tvrdohlavě. Možná nejde o cestu nejpohodlnější, ale díky svému přístupu se Xperia XZ stává mobilem, kterým se odlišíte na první pohled.

Xperia XZ se na českém trhu prodává za doporučenou koncovou cenu 18 499 Kč, což rozhodně není málo. V případě, že se rozhodnete pro nákup z neoficiální distribuce, připravte si zhruba o 2 000 Kč méně.

Za zapůjčení telefonu děkujeme českému zastoupení značky Sony.

Obsah balení

Jako obvykle toho v balení příliš mnoho nenaleznete. Kromě samotného mobilního telefonu zde najdete ještě 5V/1500mAh nabíječku s odpojitelným USB-A/USB-C kabelem, kratičký návod a to je vše. Krabička je přes své malé rozměry, které přesně kopírují půdorysný rozměr telefonu, poměrně robustní, poškození při přepravě se tedy bát nemusíte.

Konstrukce a zpracování: voděodolnost potěší

Jak jsem výše napsal, s Xperií XZ se odlišíte. Takhle ostře řezaný smartphone dnes na trhu jen tak nenajdete, a i když jsou boky přístroje příjemně zaoblené pro pohodlnější úchop, spodní a horní hrana jsou seříznuté pod úhlem 90° bez jakýchkoli výstupků. Mobil můžete bez problémů postavit i na výšku. Sony tedy jde v designu opačnou cestou než konkurence. Zapomeňte na zakulacené rohy, oblé hrany kolem dokola, ale také zapomeňte na vystouplé fotoaparáty. Konstrukce je přitom velmi pevná – telefon je příkladně tichý i při pokusu o zkrut. Přední skleněné straně dělá společnost kovová zadní strana a plastové boky.

Ovladač hlasitosti a mechanickou spoušť fotoaparátu naleznete na pravém boku, pod odemykacím tlačítkem, které v sobě integruje čtečku otisku prstů. I když se může zdát umístění ovladače hlasitosti zcela nesmyslné, při telefonování je opak pravdou. Jakmile totiž vezmete telefon do ruky a přiložíte ho k uchu, prsty jsou přesně tam, kde se nachází kolébka hlasitosti.

img01

Čtečka je velice rychlá a přesná. Chod tlačítka, které čtečku hostí, je oproti generaci Z5 jemnější, mačká se tedy lépe. K odemknutí telefonu dochází okamžitě po stisku; pokud je již displej rozsvícený, tak pouze po přiložení prstu. Osobně dlouhodobě považuji umístění čtečky na boku za velmi praktické – při uchopení telefonu máte palec přesně na čtečce a nemusíte nikam přehmatávat. Zároveň je čtečka přístupná i v držáku, například v automobilu.

Zadní strana přístroje je vyvedená ze slitiny hliníku, kterou v Sony pojmenovali Alkaleido. Záda jsou velmi příjemná na omak a nemají tak vysokou kluznost, jakou nechvalně prosluly skleněné Xperie Z3 a Z5. Na druhou stranu jsou záda doslova magnetem na otisky prstů a také nejsou příliš odolná proti poškrábání.

Velkou výhodou zadní části je absolutně rovný povrch. Xperia XZ tak působí téměř jako monolit. Čočka fotoaparátu, přisvětlovací dioda, RGB IR senzor a laserové ostření jsou v jedné rovině s povrchem přístroje, a telefon se tak při položení na stůl nehoupe. Navíc to skvěle vypadá. Levá strana hostí šuplík pro Nano SIM a microSD kartu o maximální kapacitě 256 GB. Na horní hraně naleznete sekundární mikrofon a 3,5mm vstup pro sluchátka. Spodní hrana obsahuje, kromě hlavního mikrofonu, také USB-C konektor.

img10

 

Přední straně samozřejmě dominuje displej a pro Sony typické stereoreproduktory. S větší plochou pod a nad displejem, které se stávají pravidelně terčem kritiky u všech Xperií, osobně nemám problém, telefon se naopak velmi příjemně drží na šířku.

img11

Vzhledově působí Xperia XZ až technicistním dojmem. Telefon neobsahuje žádné ozdobné prvky, dokonce ani nápis výrobce nad displejem či slovo Xperia na zádech nejsou příliš křiklavé a viditelné. Komu se tento styl líbí, bude ze vzhledu Xperie XZ nadšený. Každého navíc potěší voděodolnost dle normy IP68. Mobilní telefon by tedy měl přežít nejenom deštík, ale také nechtěnou koupel.

Displej je skvělý, i přes nižší rozlišení

I když nám Sony u modelu Xperia Z5 Premium ukázalo, že umí vyrobit displej se 4K rozlišením, běžně se drží Full HD zobrazovačů, tedy rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů. Při úhlopříčce displeje 5,2″ to činí jemnost zobrazení 424 ppi. Osobně tuto hodnotu považuji za zcela dostačující, a pokud nebudete používat mobilní telefon jako základ pro virtuální realitu, je pro běžnou práci vyšší rozlišení zbytečné.

img14

Oproti starším Xperiím Z5 a X Performance přináší displej v XZ lepší kontrast a vyšší jas, je opravdu skvěle čitelný i na přímém slunečním světle. Špičkové je zobrazení černé barvy, kdy jsem chvílemi nevěřil, že před sebou mám mobil s IPS displejem, a ne s AMOLED panelem. Pozorovací úhly jsou výtečné, displej navíc působí, jako kdyby nebyl vůbec zapuštěný pod krycím sklíčkem. Minimální jas je poplatný tomu, že má být minimální. Používání je tedy příjemné i v absolutní tmě. Displej se tak může řadit mezi nejlepší na trhu, pokud jako ukazatel kvality neberete jeho rozlišení.

Hardwarová výbava patří mezi to nejlepší, i když…

Novinka disponuje špičkovým 64bitovým procesorem Qualcomm Snapdragon 820, který obsahuje dvě vysoce výkonná jádra na frekvenci 2,15 GHz a dvě úsporná jádra s pracovním taktem 1,6 GHz. Jako grafický čip je použito Adreno 530, které disponuje o 40 procent vyšším výkonem než starší Adreno 430, jež bylo použito v procesorech Snapdragon 810.

img07

Operační paměť nedosahuje dnes již standardní kapacity 4 GB RAM, ale pouze 3 GB RAM, což se může jevit jako krok špatným směrem a ve vysoké společnosti ostatních top modelů to znamená jasný papírový hendikep. Mobilní telefon je ale příkladně odladěn a jeho reakce jsou bleskové. Do budoucna se ale 3 GB RAM můžou ukázat jako limitující faktor. 

Výsledky benchmarků:

 • AnTuTu Benchmark: 139 517 bodů
 • GeekBench 3: 1 587 / 3 607 bodů
 • 3D Mark SLing Shot ES 3.1: 2 343 bodů
 • 3D Mark SLing Shot ES 3.0:  2 832 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Unlimited, 720p: 25 565 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Extreme, 1080p: Maxed Out
 • PC Mark Work 2.0: 5 216 bodů
 • PC Mark Computer Vision: 2 896 bodů
 • PC Mark Storage: 2 712 bodů

03

S hrami jsem neměl žádný problém, ať Asphalt Extreme, N.O.V.A. 3, The Trail nebo jakákoli jiná náročná hra, vše na Xperii XZ běhalo zcela bez problémů.

Baterie a výdrž

Baterie je nevyměnitelná a dosahuje kapacity 2 900 mAh. To není, vzhledem k velikosti telefonu, příliš mnoho. O telefonech Sony se traduje, že mají s přehledem dvoudenní výdrž na baterii. U Xperia XZ toto ale zcela neplatí.

Procenta baterie při občasném použití klesají velmi neochotně. Pokud mobil tedy opravdu používáte víceméně na volání, občas odpovíte na Hangout, či zkontrolujete email, dvoudenní výdrže se dočkáte bez problémů a to včetně zapnutých dat. Jakmile ale mobil používáte aktivněji, hrajete tedy hry, hodně fotíte a podobně, dočkáte se zpravidla výdrže maximálně do večera. Přitom nabíjení nepatří mezi rychlá a připravte se na téměř tři hodiny čekání, než je mobil zcela nabitý.

Na druhou stranu, Xperia XZ neustále sleduje vaše nabíjecí návyky, a například v noci tak nenabije mobil na plnou kapacitu ihned, ale posledních několik procent dobije až těsně před tím, než obvykle vstáváte. Baterie díky tomu méně trpí a vydrží vám delší dobu, než její výkon začne klesat.

Operační systém a konektivita

Jako operační systém byl zvolen Android 6.0.1. Je tak trochu škoda, že Sony nedokázalo vypustit XZ do světa již s Androidem 7.0, bylo by to rozhodně plus. Celé prostředí mobilu je ale doslova bleskové a nové verze se majitelé XZ určitě dočkají. Sony pro tento model vypustí update jako na první model ze všech aktualizovaných přístrojů. Čím výrobce potěšil, byla velmi rychlá bezpečností aktualizace Androidu – tu z 1. listopadu jsme obdrželi na testovací kus pouhých 11 dní po vydání.

Konektivita byla vždy silnou stránkou Sony přístrojů, a nejinak je tomu u Xperie XZ. Samozřejmostí je Wi-Fi včetně podpory 5GHz pásma. Na špičkové úrovni je Bluetooth, které zde naleznete ve verzi 4.2 LE s podporou A2DP, ale hlavně s podporou kodeku aptX. Pokud tedy máte kompatibilní bezdrátová sluchátka, odměnou vám bude na Bluetooth nevídaně čistý zvukový přenos. Pro vyznavače kabelových sluchátek je zde pro změnu podpora DSEE HX, které zvyšuje kvalitu komprimovaných hudebních souborů obnovou zvuku s vysokým dynamickým rozsahem. Funguje to, ale potřebujete k tomu samozřejmě adekvátně kvalitní sluchátka; se špunty za pár stovek nemáte šanci rozdíl postřehnout. Pro hudební nadšence je tak Xperia XZ skvělou volbou.

LTE podporuje všechny myslitelné frekvence, mobil zvládá maximální rychlost Cat9 (450/50 Mbps), nechybí Wi-Fi direct ani podpora DLNA. Nabíjecí konektor je sice typu USB-C, interně se ale jedná o USB 2.0. Sony si velmi zakládá na technologii NFC, je tedy přítomné i zde. Díky kovovým zádům je ale čip nezvykle nad displejem. A jelikož se i v Česku pomalu rozmáhá placení pomocí mobilu, přijde NFC jistě vhod. Oproti starším modelům naopak chybí FM rádio.

Fotografie průměrné, video perfektní

Začnu nezvykle videosekvencemi. Sony se chlubí pětiosou digitální stabilizací obrazu, v případě vyšší frekvence (60/120 FPS) tříosou stabilizací. Mimochodem, díky nepoužití optické stabilizace obrazu nemá Xperia XZ na zádech vystouplou čočku fotoaparátu. Natáčení videa patří mezi nejsilnější stránky testovaného telefonu. Video je absolutně plynulé, ani při chůzi se nedočkáte otřesů, s mobilem lze i běhat, a přitom si stále zachovat poměrně klidný obraz.

img04

V tomto směru je stabilizace (Steady Shot) na vyšší úrovni než optická stabilizace konkurentů. Na druhou stranu, video je svojí kvalitou poměrně standardní, ostrost i barvy jsou na úrovni konkurence. Jedno z nejrychlejších ostření a zároveň špičková stabilizace ale dodávají videu kvalitní kabátek. Nahrávat můžete jak ve 4k rozlišení při 30 fps, tak také ve Full HD až při 60 fps, avšak nejlepších výsledků stabilizace dosáhnete při Full HD rozlišení a výchozí sníkovací frekvenci 30 fps. Pozor také, při delším záznamu 4k videa se telefon celkem výrazně zahřívá.

U fotografií se stabilizace nepoužívá, respektive nemáte možnost ji nikde zapnout ani vypnout. Fotoaparát fotí buď v poměru stran 4 : 3, nebo 16 : 9. Nejedná se přitom o obyčejné ořezy. Širokoúhlá fotografie má opravdu širší záběr než ta klasická.

Kvalita fotografií je při jasném světle velmi dobrá, bohužel se snímkům nevyhnula slabá rohová neostrost. Fotografování v šeru či v místnostech přináší do fotografií viditelný šum a rozpadlé pixely, kterých si sice všimnete až při velkém přiblížení, spíše na monitoru počítače, konkurence je ale v tomto směru dále. Pokud si vybere fotografování v 8 Mpx, není tento jev tolik patrný vzhledem k přepočtům pixelů z vysokého rozlišení, na druhou stranu ztrácíte detailní kresbu, kterou vám poskytne plné 23Mpx rozlišení.

Oproti starším modelům zde máte k dispozici laserové ostření, které pomáhá s fotografováním blízkých předmětů. Premiéru si v Xperii XZ odbývá RGB IR senzor, který pomáhá lépe vyvážit bílou barvu, což je velmi znatelné hlavně při porovnání s Xperií Z3 a Z5.Fotoaparát fotí velmi rychle, nepříliš šikovně ale působí obslužná aplikace, která postrádá na jedné obrazovce tlačítko pro záznam videa i pro focení, a je tak nutné mezi těmito režimy přepínat. Naopak jsem si nemohl vynachválit mechanickou dvoupolohovou spoušť, díky které se s mobilem fotí opravdu velmi pohodlně.

Pro zajímavost, Sony u modelu Xperia XZ používá vlastní snímač IMX300, kdežto snímač, který od Sony kupují jeho konkurenti v podobě Samsungu, Applu, HTC či  Google pro svůj nový Pixel, je IMX377 a IMX378. Jinými slovy řečeno, IMX300 nenaleznete jinde než právě v Xperii XZ. IMX300 se tak oproti výše zmíněným snímačům liší, i přes nižší číselné označení, hlavně vyšším rozlišením, které dosahuje fyzicky 25 Mpx oproti 12,3 Mpx u výše zmíněných snímačů.

Tip: Další snímky pořízené tímto smartphonem (v plném rozlišení) naleznete zde
Sony Xperia XZ: Camera demo (Full HD)

Pixely jsou tedy u Xperie XZ o velikosti 1,1 µm, oproti 1,55 µm pixelům u snímačů IMX377 a 378. To, že má Xperia XZ menší pixely, s sebou nese horší kresbu ve špatných světelných podmínkách, na druhou stranu ale dostanete ostřejší snímky s více detaily při dobrých světelných podmínkách.

Závěrečné hodnocení

Sony Xperia XZ je bezesporu nejlepší Xperií všech dob. Potěší návrat voděodolného těla, stejně jako to měla starší Z série, i obměna designu v duchu série X. XZ oproti starším modelům přináší také vyšší výkon, lepší displej, kvalitnější fotoaparát, ale také novinku v podobě infračerveného RGB snímače. Mobil tak není revolucí v podání Sony, ale evolucí ve všech důležitých parametrech.

Celkově se vám do ruky dostane vyvážený a velmi výkonný přístroj bez větších slabin v originálním designu. Pokud mu odpustíte ne zcela špičkový fotoaparát, který se navíc může updatem do budoucna zlepšit, je Xperia XZ důstojným soupeřem těm nejlepším přístrojům současnosti.

Sony Xperia XZ

8.2

design a zpracování

8.4/10

výkon a optimalizace

8.6/10

hardwarová výbava

8.5/10

kvalita fotografií a videa

7.3/10

výdrž baterie

8.2/10

Klady (+)

 • špičkově čitelný displej na slunci
 • výborně odladěné prostředí
 • perfektní stabilizace videa
 • velmi rychlá a přesná čtečka otisků
 • voděodolná konstrukce
 • kvalitní audio výstup
 • stereo reproduktory

Zápory (–)

 • pouze 3 GB RAM
 • průměrná kvalita fotografií
 • zadní kryt se snadno poškrábe
 • výkon přisvětlovací diody
 • vyšší cena

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

17 komentářů

 1. kriste tie ramy, ani nenapisem ramceky. uberu este trochu a je z toho stvorec.

  • Patrik, ktery za vrchol designu povazuje palstove Lumie se tady vyjadruje k designu Sony. :-D

  • Přesně tak jediny odlisujici se telefon…dle me nejhezci co sony ma.. Ale jasne!to prece neni mainstream..

 2. Když se podíváte na tuto fotku [odkaz] , připadá vám ta reklama v pořádku? Máte pocit, že z takovéhle načtené stránky má uživatel radost a vrátí se k vám příště? Řeknu vám narovinu, že já už se tak rok nevracím. Dneska pouze s adblockem na pc, jinak to nejde.

  • vyzera to komicky. tlste ramy, z toho este hruba softwarova lista plus reklamy na webe

  • Byl jsi někdy na mobilmanii?
   To, co je tady na SM, je slabý odvar a proto zde mám AB vypnutý. Z něčeho žít weby musí…

  • Sony neumí otisk obrazovky?:)

  • Co to zase meles uni? Jaks prisel na takovou blbost? To je fotka telefonu z recenze, shodou okolnosti autor na ni zobrazuje stranky SM.

 3. Silně předražená lepší střední třída

 4. Jen technická p. redaktore, senzory imx377/388 o velikosti 1/2,3″ (tj. velikost jako u Xperia XZ) a s pixely velkými 1,55um použilo jen HTC v 10ce, a v Pixelu.
  Zatímco Samsung v S7 použil trošku menší senzor 1/2,5″ s 1,4um pixely, Apple dokonce výrazně menší senzor 1/3″.

 5. Petr (neregistrovaný)

  Nadherny kousek, Sony proste umi.

 6. To je sranda…Sony prodává konkurenci své foto čipy a samo neumí foťák odladit tak, aby byl konkurence schopný.

  Jinak další otřesný high-end od Sony…nenabízí nic, proč bych o něm uvažoval.

 7. Autor opět omýlá nesmyly z ostatních serverů, že Sony nemá kvalitní fotografie u XZ. Podívejte se na Youtube XZ a Pixel nemají konkurenci, jedině S7 má lepší fotky ve tmě. Jinak XZ a Pixel S7 vezmou jak nic. Sony má pokročilejší ostření a stabilizaci oproti konkurenci. iphone 7 se nechytá ani náhodu na XZ. Jednoznačně od autora neprofesionální.

  • David Šantora

   Dobrý den,
   autor určitě neomílá nesmysly z ostatních serverů. Rozhodně píšu své dojmy. Rád bych také podotkl, že osobně používám Sony smartphony již několik let, evidentně mi tedy vyhovují. To nic nemění na tom, že kvalita fotografií je u Xperie XZ oproti stejně drahé konkurenci spíše průměrná. XZ trpí na ustřelené pixely, stejně jako starší modely. Ano, XZ ostří rychle, má výborné barvy, vysokou míru detailů, ale díky rozpadlým pixelům si fotografie z tohoto telefonu na vrchol nesáhnou. Na druhou stranu, jedná se zcela zjevně o SW záležitost, pevně tedy věřím, že nás Sony s updatem na 7.1.1 v tomto směru pozitivně překvapí.

  • Kolik let čteme, jak to Sony s příštím updatem SW vylepší?:)

  • Dobrý den,
   tak jaký sony si vybrat? Jak fotí Z5? Líp či hůře?

  • David Šantora

   Dobrý den Bobe,
   Xperia XZ fotí lépe jak Xperia Z5. Rozdíl je jak v rychlosti ostření, tak především ve vyvážení bílé barvy, které je u XZ o úroveň jinde, díky RGB IR senzoru.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).