Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia X: Kampak kráčíš, Sony?

Recenze Sony Xperia X: Kampak kráčíš, Sony?

Sony po letech pohřbívá svoji nejpopulárnější řadu smartphonů – Xperia Z; tu má nahradit série nová. Xperia X je nejenom název nové řady, ale také název dnes recenzovaného modelu. A já se musím zeptat: Proč, Sony? Proč?

Jednu věc nemůže značce Sony nikdo odepřít. Výrobce se několikrát pokoušel jít cestou neprošlapanou; přinášel inovace, které u konkurence jednoduše chyběly, a získal si základnu loajálních uživatelů, kteří nedali na smartphony Sony dopustit. Především řada Xperia Z si vydobyla pověst skvěle odladěných, vodotěsných a dlouho aktualizovaných smartphonů. Ano, pověst nepříliš kvalitních fotoaparátu se s nimi táhla také, přesto si je spousta uživatelů velmi oblíbila. Při pohledu na novou Xperii X se ale nabízí otázka, proč Sony mění název a přitom neustále vyrábí dokolečka jeden a ten samý mobil? Co uživateli přinese Xperia X oproti stejně drahé Xperii Z5?

Za zapůjčení telefonu děkujeme českému zastoupení značky Sony.

Videorecenze

Sony Xperia X: Recenze

Konstrukce a design: Déjà vu

Tohle jsme už někde viděli, chtělo by se říct. OmniBalance design v Sony představili poprvé u modelu Xperia Z. Výrobce tehdy za tento nový směr v designu sklízel velmi pochvalné reakce jak od zákazníků, tak od recenzentů. To bylo na přelomu let 2012 a 2013. Dnes máme polovinu roku 2016, a pokud vedle sebe položíte modely Xperia Z, Xperia Z1, Xperia Z2, Xperia Z3, Xperia Z3+, Xperia Z5 a dnes recenzovanou Xperii X, rozdílů mnoho nenajdete.  Stále ta stejná písnička. Je otázkou, jestli lidi ještě po těch letech chtějí neustále se opakující rukopis. Odlišností je skutečně poskrovnu a nový model tak vypadá velmi podobně jako ten tři roky starý.

Téměř celý obvod mobilu je kovový, vyjma spodní hrany, ta je plastová. Z tohoto důvodu již nemusí být rohy mobilu vyrobené z plastu pro prostup signálu integrovaných antén, jak to bylo řešeno u Xperií Z. Na levém boku přístroje nenajdeme nic, kromě šuplíku pro microSD a nanoSIM karty.

Pravý bok naopak obsahuje zapínací tlačítko, které je kombinováno se čtečkou otisků prstů, hardwarovou spoušť fotoaparátu a kolébkou hlasitosti. Horní hrana nese zdířku pro 3,5mm jack sluchátek a sekundární mikrofon, spodní naopak hostí běžný microUSB konektor a hlavní mikrofon. Na zádech, která jsou vyrobená z hliníku, nalezneme čočku fotoaparátu a LED přisvícení. Přední strana, překrytá kompletně 2,5D krycím sklem, nese kromě displeje dva stereo reproduktory, notifikační diodu schovanou v horním reproduktoru, čočku fotoaparátu a senzor přiblížení se senzorem světla.

img02

Dílenské zpracování je velmi dobré. Tělo mobilu je pevné, nevrže, nicméně pocit luxusu se nedostavuje. Může za to stále dokolečka opakovaný design, ale také zadní strana, která – byť je vyrobená z hliníku – působí spíše levně než hodnotně. Zadní stěna je totiž tenká jak papír a s robustní hliníkovou konstrukcí, jak to umí například HTC, se Xperia X nemůže v žádném případě rovnat. A nejenom HTC umí ve stejné cenové kategorii vyrobit mobilní telefony s hodnotnějším vzhledem a zpracováním.

Displej, vylepšený a kvalitní

Xperia X nabízí displej s rozlišením 1 920 × 1 080 pixelů a úhlopříčkou rovných 5 palců. Hustota pixelů tak činí 441 ppi, což je nadprůměrná hodnota. Dnes se sice nosí vyšší rozlišení, ale Full HD na této úhlopříčce je pro běžné použití absolutně dostačující.

img09

V čem Sony displej oproti předchozím generacím vylepšilo, je čitelnost na přímém slunečním světle. Displej umí být výrazně jasnější a neměl jsem s čitelností problém vlastně v žádných podmínkách. Naopak, jas v absolutní tmě je opravdu minimální a mobil se velmi příjemně používá. Barevné podání IPS displeje je příjemné, pozorovací úhly skvělé. Pokud někomu nebude vyhovovat barevné podání, lze si manuálně upravit bílou barvu i hodnoty RGB.

Hardware na špičku nemá, zvuk ano

Sony do Xperia X osadilo šestijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 650. Dvě výkonná jádra Cortex-A72 jsou taktovaná na 1,8 GHz, slabší čtyři jádra Cortex-A53 mají takt 1,4 GHz. O grafické operace se stará GPU Adreno 510. Telefon se může pochlubit 3 GB RAM a úložištěm o kapacitě 32 GB. Bohužel Android v podání Sony zabírá téměř 12 GB, reálná volná kapacita je tedy 20 GB. Samozřejmě lze použít paměťovou microSD kartu, a to až do velikosti 256 GB.

img10

Naopak zvukový projev má Sony Xperia X jeden z nejlepších. Kromě podpory technologie DSEE HX, která převzorkovává MP3 skladby v reálném čase a vylepšuje tak jejich zvuk, disponuje Xperia X stereo reproduktory, jež hrají velmi dobře. Při přímém porovnání s řadou Xperia Z3 je rozdíl přímo propastný.

Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků, a to s následujícími výsledky:

 • AnTuTu Benchmark: 78 068 bodů
 • GeekBench 3: 1 484 / 3 922 bodů
 • 3D Mark Sling Shot ES 3.1, 1440p: 877 bodů
 • 3D Mark Sling Shot ES 3.0, 1080p: 1 361 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Unlimited, 720p: 17 934 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Extreme, 1080p: Maxed Out!
 • PC Mark Work: 4 476 bodů
 • PC Mark Storage: 1 961 bodů

Reakce systému jsou zcela bezproblémové. Sony umí své mobily velmi dobře odladit, a nejinak je na tom i dnes recenzovaná Sony Xperia X.

Baterie a výdrž: Klasické dvoudenní Sony

Nevyměnitelná Li-Ion baterie má kapacitu 2 620 mAh, což se sice může zdát málo, přece jenom i menší Xperia Z5 Compact (recenze) má vyšší kapacitu, příslovečná dvoudenní výdrž se ale týká i modelu Xperia X. Samozřejmě za předpokladu, že si nebudete s telefonem neustále hrát a budete využívat Stamina režim.

Pokud využíváte on-line aplikace a Stamina pro vás není tedy příliš použitelný (kvůli omezování dat a aplikací na pozadí), přihlásí se mobil o nabíječku až v pozdních nočních hodinách, případně druhý den dopoledne. Zcela prázdnou baterii do plného stavu dobijete za zhruba 2 hodiny a 15 minut.

Operační systém a konektivita: V jednoduchosti je rychlost

Operační systém Android je v telefonu ve verzi 6.0.1 se starší bezpečnostní aktualizací z 1. března 2016. Systém je velmi plynulý, odladěnost obecně patří k silným stránkám Sony. Ze systému zmizely miniaplikace, které umožňovaly používat některé aplikace v režimu plovoucích oken. Naopak jednoduchým tahem prstu kdekoli po obrazovce směrem dolů se nově dostanete do menu prohledání aplikací a zobrazení těch nejpoužívanějších. Šikovné. Mnohým se jistě bude líbit přítomnost FM tuneru, jiným budou vadit zcela zbytečné aplikace typu AVG Protection či Amazon Shopping.

Datová výbava je naopak velmi bohatá. Nechybí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, podpora DLNA, Bluetooth ve verzi 4.2 s podporou A2DP a aptX, GPS či Glonass. Tradičně pro Sony je přítomný NFC čip. Samozřejmostí je podpora všech důležitých frekvencí pro LTE internet. V tomto směru není co Xperii X vytknout.

Fotoaparát nenadchne, video má skvělou stabilizaci

Sony se velice často chlubí špičkovou kvalitou svých fotoaparátů. A bohužel dnes už málokdo věří tomu, že Sony u svého telefonu představí konkurenceschopné výsledky. Výjimku netvoří ani Sony Xperia X.

img05

Dalo by se říct, že oproti modelu Xperia Z5 se zde nic nezměnilo. Opět je přítomné zbytečně vysoké rozlišení 23 Mpx, máme zde stejně velký 1/2.3″ snímač, šíře záběru je 24 mm a LED přisvícení má stále, oproti konkurenci, slabý výkon. Optickou stabilizaci budete hledat také marně.

Další snímky včetně odkazu pro zobrazení/stažení v plném rozlišení naleznete zde

Čím se ale může Sony Xperia X pochlubit, je absolutně skvěle fungující digitální stabilizace obrazu SteadyShot. Při natáčení videí za sebou nechává optickou stabilizaci většiny konkurence. Díky tomu je například i natáčení za chůze klidné. Bohužel kvalita samotného videa příliš nenadchne. I při natáčení ve dne je patrný šum, při švenkování obraz občas mírně cuká. Maximální možné rozlišení je Full HD při 60 snímcích za vteřinu. Netvrdím, že je nutné, aby mobil vždy uměl natáčet v rozlišení 4K, v dané cenové kategorii je ale evidentní, že Sony ztrácí nejenom kvalitou, ale také schopnostmi.

Pokud spíše rádi fotografujete a využíváte častěji automatický režim, potěší vás dobře fungující iAuto mód v režimu pořizování snímků. I přes vysoké rozlišení snímače jsou snímky v tomto režimu standardně nastaveny na 8 Mpx, lze ale samozřejmě přepnout do nejvyššího rozlišení. Manuální režim je bohužel velmi chudý a dobře přístupná je tak pouze volba vyvážení bílé barvy.

V menu ještě naleznete schovanou volbu ISO hodnoty a tím výčet manuálních možností končí. Mezi režimy iAuto, Manual či Video se navíc přepínáte pomocí swipu prstem po obrazovce. Zapomeňte tedy na možnost rychlého zapnutí videa při focení či obráceně. Vždy se musíte přepnout do požadovaného režimu, vždy to nějakou dobu trvá a vždy je to jednoduše pomalé a neohrabané.

Screenshot_20160620-114841

Přitom starší Xperia Z3 a Z5 měly jak spoušť fotoaparátu, tak ikonu pro natáčení videa vedle sebe. Samotná aplikace pro fotografování vypadá hezky a moderně, nicméně její ovládání je pomalé a neohrabané, což navíc ostře vyniká v kontrastu s ovládáním u předchozích Xperií, které bylo jednoduše rychlejší.

Sony Xperia X: Camera demo

Kvalita fotografií je při velmi dobrém světle poměrně dobrá, s ubývajícím světlem ale prudce klesá a nemůže se nijak rovnat konkurenci v dané cenové kategorii. Noční snímky jsou většinou opravdu špatné. Jsou často rozmazané, mají slité pixely a postrádají detaily. Také automatické vyvážení bílé barvy funguje při špatných světelných podmínkách nekvalitně a barvy velmi táhnou do teplých odstínů.

Při fotografování při umělém osvětlení je šum přítomný ve fotografiích téměř neustále. Snímky postrádají detaily a jakýkoli pohyb fotografovaného objektu vede k jeho rozmazání. Při jasném světle jsou snímky příjemné, pouze pozor na velmi jasné plochy – často na nich dochází k přepalům.

Závěr a konkurence

Xperia X to bude mít při cenové politice Sony velmi těžké. Za částku 16 tisíc korun (v oficiální distribuci), kterou si Sony účtuje, totiž pořídíte velké množství špičkových přístrojů. Pokud vám nevadí rok stará vlajková loď Samsungu, model Galaxy S6 edge, získáte za menší částku velmi stylový a krásný smartphone, který rozhodně netrpí nedostatkem výkonu. A také podstatně lépe fotí.

img11

Také Huawei se svým modelem P9 je více než důstojnou alternativou. Lépe zpracovaný, lépe fotící, zhruba stejně výkonný. Přesto o tisíc korun levnější. To, že je lepší konkurence, není příliš překvapivé. Sony Xperia X je jednoduše předražený kousek. Kvůli své vysoké cenovce si ale i Sony konkuruje sama sobě. Za stejnou částku totiž můžete mít výkonnější a vodotěsnou Xperii Z5 s větším displejem, silnější baterií a lepším dílenským zpracováním. Dokonalá ukázka střelby do vlastních řad.

Sony Xperia X není vůbec špatný mobilní telefon. Skvělý displej, rychlá čtečka otisku prstů, výborně odladěné prostředí a solidní výdrž by si mohly získat nejednoho zákazníka. Pokud by ale mobil stál minimálně o 4 tisíce méně (k této částce se Xperia X přibližuje pouze v neoficiální distribuci). Cenová politika Sony je více než divná, lepší výraz mě nenapadá. Rád bych Xperii X doporučil alespoň fandům značky, mezi které se sám počítám, ale při cenovce 16 tisíc to udělat nemohu. Za tyto peníze, či malý příplatek, totiž koupíte lepší mobilní telefony.

Sony Xperia X

7.5

Design a zpracování

7.2/10

Výkon a optimalizace

7.4/10

Hardwarová výbava

7.7/10

Kvalita fotografií a videa

7.2/10

Výdrž baterie

7.9/10

Klady (+)

 • dobře čitelný displej na sluníčku
 • kvalitní stereo reproduktory
 • velmi rychlá a přesná čtečka otisků
 • výborně odladěné prostředí
 • dobrá stabilizace videa
 • slušná výdrž baterie

Zápory (–)

 • absolutně přestřelená cena
 • chybí vodotěsnost
 • slabé LED přisvícení u fotoaparátu
 • zadní kryt se snadno poškrábe
 • neustále stejný design
 • nepřesvědčivá kvalita fotografií

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

20 komentářů

 1. M.BoBo (neregistrovaný)

  Vhodnějších alternativ je zde celá řada takže také netuším na jakého potencionálního zákazníka tímto modelem míří. Od Samsungů, LG, dokonce i Apple s modelem SE je vhodnější alternativou.

  Napadá mě pouze jeden potencionální uživatel tohoto telefonu -> JAROB

  • Zdenek (neregistrovaný)

   Ne, JAROB opravdu neni jedinej ktery nechce mainstreamovky jako Apple nebo Samsung. Pri vyberu telefonu tyhle 2 telefony u mne automaticky vypadavaji.

   • M.BoBo (neregistrovaný)

    Tady nejde o mainstream, ale o předražený ho*no (Xperia X). Cokoliv co vybereš, tak bude vhodnější než toto.

    Vždyť i pro Sony fandy je ideálnější volbou Xperia Z5, která nabídne za méně peněz více muziky (cz distr. Okay 13999CZK).

    Přečti si alespoň recenzi, všechny zápory zde jsou popsaný. A ten design po letech rozhodně není žádnej luxus ;) To byl možná u Xperia Z a potom u Z3 (v elegantní měděné).

   • takze aby si nebol „mainstream“ tak sa okradnes o peniaze a kupis predrazenu šitku… bravó odlišil si sa :D

 2. petras (neregistrovaný)

  Prej mainstream haha. Cokoliv co se prodává ve velkým je maistream ať se ti to líbí nebo ne! Opravdu nerozumím co na tom telefonu stojí tolik. Sony? Kde máte něco co konkurence nemá lepší? Foťák vytvale stojí za nic! A ostatní věci taky nejsou nic co by konkurence neměla a nebo neuměla líp. Hlavně,že Sony dodává smíče kdekomu a stejné snímače fotí podstatně lépe než tento. Jediné co Sony opravdu zvládá na jedničku je zabíjet vlastní produkty patenty. Jakožto vlastník dvou telefonů od SE potažmo Sony jsem se řadil mezi jejich příznivce. Ovšem to co předvádějí mě nutí se dívat jinam než do řad Sony. O designu jsem toho tady napsal dost. Nuda,šeď stále dokola to samé bez sebemšího náznaku výrazné změny. Sony má tu drztost tuhle střední třídu prodávat pomalu za cenu vlajkové lodě. Přeji mu hodně štěstí při cestě do vlastní záhuby.

 3. FH (neregistrovaný)

  Kampak kráčíš, Sony? Noto je přece jasné do prd.. kam asi jinam.
  Ale teď vážně. Koupí to někdo? Kdyby ne tom nebyl nápis Sony tak si to každý splete s nějakým Oppo nebo jinou čínou. Design okopírovaný od iphonu. (Ale to má dneska skoro každý.) Konkurence nabízí lepší výbavu i zpracování za polovinu. Každej druhej rákosník tohle dokáže vyrobit za 4k. Jako po odchodu ericsonu to de se sony od 10 k 5. Ale nejvíc mě rozbíjí ta jejich strategie. Nejdřív začnou uvolňovat vlajkové lodě každých šest měsíců. Přitom jen minimální změny. Pak, že zmenší portfolio a zbaví se low a middle endů a nakonec je stejně zachovají jenom je přejmenují na X. Asi si mysleli že to nikomu nedojde. Sony mobilní divize by se měla položit dát si pár let pauzu a pak se vrátit na scénu. Ale hlavně vyházet všechny hochy z oddělení marketingu a vývoje designu. Nakonec jestli nechtějí úplně skončit tak budou muset vykopat z hrobu řadu Z.
  Já osobně dám za mobil klidně i 25k ale musí mít to nejlepší co je na trhu + neokoukaný design. Ale takový telefon potom mám i 7let.

 4. Marek Studnička (neregistrovaný)

  Opravdu nepochopitelné-už se zdálo,že od ady Z3 Plus se blýská na lepší časy,Z5 Premium je dobře zpracovaný a ted řada X a správně se nabízí otázka PROC?Je to ještě horší než na ůplném začátku-opravdu to je cesta do hrobu-to je mizérie a ne Inovace-velmi smutné

  • Neopak, to byl již úpadek řady. Ztratila smysl, změny designu-vlastností, změny záručních podmínek, špatné volby HW, podivné uvádění na trh,… Toto jsou už jen záškuby. Sony (Ericsson) Sony over.

 5. pet (neregistrovaný)

  Sony si podrezava větev :-(

  opět obří rámečky, obří váha, malý displej, navíc bez hlavní dosavadní výhody ip68

  • tedy (neregistrovaný)

   Bohužel vidím to podobné, chci věřit že to zkusili, nechytli se a vrátí se k osvědčenému nevím, pro mě je legenda první Zko naprosto úžasný mobil či má i dnes co říct, přemýšlíme že jej koupím buď nový pokud to jde nebo zachovalý bazarový jako sekundarni

  • petras (neregistrovaný)

   Tyhle debaty o obřích rámečcích miluju. Pod každým mobil je nějakej trotl co samozřejmě musí hned přispěchat s touhle hláškou. I když v tomhle případě naprostý souhlas.

 6. NapoleonS (neregistrovaný)

  Tak já nevím, všude tu čtu jenom samý hejt a to většinou od lidí, co ten telefon nikdy neměli v ruce. Sama Xperii X mám, a to proto, že mi vyhovuje android od Sony a telefon se mi vzhledově líbí – říkejte si co chcete, ale Z5 ji v tomto ohledu nesahá ani po kotníky. Kvalita fotek mi úplně stačí (onen šum vidím jen při špatném světle, a kritizovaná „teplota“ barev se dá nastavit). Telefon je povětšinou rychlejší než S6 (kupovaná červen 2016) a skoro stejně rychlý jako S7 a v podstatě na něm není nic, co bych mu mohla vytknout. Display naprosto srovnatelný s AMOLED od Samsungu. Cena byla vyšší, to ano, ale tu kritiku starého designu nechápu – Iphone přecedil 5 a udělal SE po kolika letech a nikdo jim za to hlavu neseká, a člověk neorientující se v Samsung telefonech bezpečně rozezná jen Edge modely, jinak je to pořád to samé. Design Sony je decentní a nevyjde z módy, dle mého. Zdržela bych se hodnocení, dokus si telefon sami nezažijete.

  • Lukáš (neregistrovaný)

   Tak ta cena za hardware střední třídy je mazec.Telefon pěkný což o to,ale tak za max 10000 když je to teda Sony.No když někdo chce dělat věci jako Apple tak hold musí být Apple jinak to nejde.A Čínská konkurence si pojede to svoje a za chvilku je Sony tam co Nokie.Ještě že mají aspoň ten PlayStation tam to na konkurenci nějakou dobu nevypadá.

  • Lukáš (neregistrovaný)

   To ono Sony asi něco špatně dělá když to nikdo moc nekupuje.U nás jsou lidi prostě blbý nepřiznat že jsem za 16000 K koupil blbost.No nic trh si sám určí jestli je to dobré nebo ne.A podle prodejů Sony je to hodně špatně.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Ty uz mas nejaky zdroj jak jsou na tom prodeje Xperii rady X? Podel se o link…

   • Max (neregistrovaný)

    Blbi jsou spise takovy lide co o nekom soudi ze je blby jen proto ze za nejakej telefon vyplazne 16000 K, i kdyz ma na vybe rmnohem levnejsiho cinana, protoze se mu proste libi.
    „No když někdo chce dělat věci jako Apple… “
    Co je to za hloupost, proboha. Co chce Sony delat jako Apple? Je jasne za kazda firma chce a mela by na vyrobe i vydelat, neni to nic s cim prisel Apple. Co je na tom spatne ze se Sony snazi nedotovat mobily z jinych divizi jako MS. Jo u Applu je to vzdy v poradku, zadna cena neni prilis vysoka. Ostani vyrobci sklidi ihned kritiku od tupych hateru, pokud nasadi nedotovanou cenu. Mozna Sony neprezije, a cinane ho opravdu pravalcuji, ale prodavat se ztratou opravdu nema smysl. To je lepsi to zabalit ihned a soustredit se na veci ktere jsou pro Sony ziskove.

  • petras (neregistrovaný)

   Tomuhle telefonu nesahá Z5 ani po kotníky? To je vtip na nástěnku! Z5 je poslední slušně vybavenej telefon dalo by se říci i kvalitně zpracovanej od Sony. A tahle šajzka? Střední třída prodávaná za cenu nadprůměru. Ne úplně vlajkové lodě,ale tak vyšší střední třídy. To je jako zaplatit za dejme tomu nějaký Indický auto stejnou cenu jako za Škodovku. Totální nesmysl. To,že za to někdo tyhle love dá je čistě jeho věc. Má na to právo. Ale ostatní si o něm budou myslet svoje.

   • Souhlasím až na tu Škodovku. To totiž není žádná známka kvality, spíš naopak bych řekl. Je to jako koupit si Indický auto za cenu Mercedesu, nebo ještě lépe Škodovku za cenu Mercedesu, čehož je u nás v zemi spousta lidí schopno, proto bych se nedivil ani tomuto jevu v mobilnímu odvětví.

 7. Lukáš (neregistrovaný)

  A jéje vosí hnízdo!!!!!A co by jako Sony měla prodávat se ztrátou.Znova se podívej na ty parametry toho telefonu a i kdyby stal 10000 tak Sony na tom určitě neprodělá.Ja sám mám Sony jako značku rad,ale prostě v těch smartphonech je to bída co si budeme nalhávat.A není to tak dávno co Sony samo tvrdilo že se místo na objem prodejů zameri na zisk z jednoho prodaného kusu.A tak si počkáme pár měsíců a uvidíme jak na tom ty prodeje budou.Za mě to ovšem růžově nevidím,ale to tady na diskuzi určitě nevyřešíme.

 8. Atronoss (neregistrovaný)

  Moje zkušenosti s mobilním telefonem Sony Xperia X (F5121) po třech měsících používání:
  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).