TOPlist

Recenze sonického kartáčku Xiaomi: čištění zubů, jak jej neznáte

Elektrické kartáčky jsou na trhu již řadu let, vyrábí je mnoho výrobců a najdeme i různé druhy. Obecně se dá říct, že usnadňují a zlepšují čištění zubů. Rozdělují se na dvě základní kategorie: rotačně oscilační kartáčky a sonické kartáčky. Nám na test dorazil zástupce druhé kategorie – Xiaomi sonický kartáček.

Jedná se o další produkt od čínské společnosti Xiaomi, který nalezne své uplatnění v domácnosti. Mezi největší lákadla tohoto kartáčku patří možnost propojení s chytrým telefonem, dlouhá výdrž na baterii, čištění zubů s mnoha režimy a kvalitní zpracování. Nabízí opravdu něco chytrého oproti konvenčním elektrickým kartáčkům? To a mnohem víc se dočtete v recenzi.

Xiaomi kartáček: obsah balení

Obsah balení nabízí jen nezbytné věci. V krabičce se nachází samotné tělo kartáčku s plastovou záslepkou, kartáčková hlavice doplněná o praktickou plastovou krytku a tři barevné kroužky pro odlišení, pokud by více členů rodiny vlastnilo stejný kartáček od Xiaomi.

Xiaomi kartáček recenze

Dále v balení naleznete uživatelský manuál v angličtině a dokovací stanici pro bezdrátové nabíjení s metr dlouhým kabel s klasickou USB koncovkou, kterou můžete zapojit do vašeho cestovního adaptéru, powerbanky nebo do počítače.

Konstrukce a design

Xiaomi sonický kartáček vás na první pohled zaujme svými rozměry. Kdo dříve neměl v ruce elektrický kartáček, mohl by být překvapen výškou kartáčku 187,5 mm, tloušťkou 28,5 mm, ale i hmotností 295 gramů. Tělo kartáčku je celé vyrobeno z tvrdého plastu s příjemně hebkým povrchem. Na zadní straně se nachází plastové vroubky pro lepší držení, škoda jen, že zde není gumový povrch pro ještě lepší uchopení.

Na přední straně nalezneme silikonové tlačítko, které je na celém kartáčku jediné. Je snadno nahmatatelné, akorát má tvrdší stisk. Pod ním se dále nacházejí čtyři diodové ukazatele (tři pro režimy a jeden ukazatel stavu baterie, který slouží i pro indikaci stavu připojení k telefonu).

Spodní část kartáčku je věnována zdířce pro bezdrátové nabíjení a úchytu pro barevné kroužky. Na vrchu je k vidění vibrační lopatka z nerezové oceli. Na ni se nasazuje vyměnitelná hlavice kartáčku o rozměrech 85 x 24 mm. Hrdlo kartáčku přesně odpovídá klasickým ručním kartáčkům. O jeho výrobu se postarala společnost DuPont a je anatomicky tvarována, štětiny mají velkou hustotu a střední tvrdost.

Nasazování hlavice jde sice trochu ztuha, ale perfektně sedí na svém místě. Celkově je zpracování kartáčku velmi dobré. Výborná je i odolnost kartáčku a dokovací stanice (kromě koncovky USB) vůči vodě se stupněm krytí IPX7.

Výdrž baterie

Jak již bylo zmíněno v úvodu, tak o nabíjení akumulátoru s kapacitou 700 mAh se stará dokovací stanice. Nabíjení je bezdrátové, takže velice pohodlné, ale bohužel hodně pomalé. Kartáček nabijete z nuly na sto procent zhruba za 12 hodin.

Tím se dostáváme k druhému bodu a tím je výdrž kartáčku. Výrobce udává výdrž baterie 18 dní na jedno nabití, což v praxi znamená čištění dvakrát denně po dobu dvou minut. Pokud si budete čistit zuby 2,5 minuty s přidaným 30 vteřinovým bělením zubů, tak se bude výdrž kartáčku pohybovat okolo deseti dnů. I tak se jedná o velmi slušnou hodnotu.

Funkce sonického kartáčku Xiaomi

Sonický kartáček využívá k čištění vysokofrekvenčních vibrací. Magneticky zavěšený akustický motor je schopen vytvořit až 31 tisíc vibrací za minutu. Výkonový točivý moment je až 225 Nm. Díky vysokému výkonu je čištění efektivnější než s klasickým kartáčkem, ale také díky vibracím mnohem šetrnější než s rotačním. Samotná hlučnost kartáčku je vcelku nízká.

I když lze používat kartáček od Xiaomi i bez chytrého telefonu, tak s ním se dostáváte úplně na jinou úroveň oproti konvenčním elektrickým kartáčkům. Jak již bylo zmíněno, tak kartáček nabízí hned tři režimy, které přepínáte tlačítkem.

Toto řešení mi přijde trochu nešťastné, protože pro spuštění třetího režimu musíte tlačítko zmáčknout hned třikrát, nebo pokud máte spuštěn první režim a chcete kartáček vypnout, tak opět musíte stisknout tlačítko třikrát.

Pokud tlačítko přidržíte, zastavíte tím čištění a pokud tlačítko po chvíli opět nezmáčknete, tak se kartáček sám vypne. Mezi tři uvedené režimy patří standart, soft a uživatelský režim, který si sami nastavíte v telefonu.

Čištění zubů probíhá úplně stejně, jako s běžným kartáčkem. Doporučený sklon hlavice k zubům je 45 stupňů. Celkové čištění trvá 2 nebo 2,5 minuty, po této době se kartáček automaticky vypne. Každých 30 vteřin se na okamžik zastaví vibrace, což značí, že byste měli změnit oblast čištění zubů.

Propojení s telefonem: aplikace Mi Home

Bránou k získání chytrých funkcí je aplikace Mi Home, kterou můžete znát i pro jiné produkty Xiaomi z chytré domácnosti. Kartáček můžete připojit k chytrým telefonům s operačním systémem Android i iOS skrze Bluetooth. Párování je velice jednoduché, stačí na šest vteřin přidržet tlačítko na kartáčku a aplikace ihned kartáček spojí s mobilním telefonem.

Aplikace je výborně zpracována a nabízí mnoho využití, my se teď zaměříme pouze na funkce k zubnímu kartáčku. Na úvodní obrazovce vidíte stav baterie kartáčku a body za vaše poslední čištění. Hodnocení dostáváte podle času čištění, celkového pokrytí zubů a rovnoměrného množství věnované každé části. Historii si můžete zobrazit po dnech v kalendáři, týdně nebo měsíčně.

V nastavení kartáčku si můžete zapnout 10 vteřinovou ochranu před rozstříknutím pasty, tedy vibrace začnou až budete mít kartáček bezpečně v ústech. Změnit si můžete i dobu trvání čištění nebo čistící režim (začátečník, jemný, standardní a vylepšený). Poslední možností v nastavení je dodatečná funkce, která se vám může zapnout po skončení klasické čištění zubů.

Jedná se o 30 vteřinové extra bělení zubů, 30 vteřinovou masáž dásní nebo 10 vteřinové čištění jazyka. V nastavení ještě naleznete uživatelskou příručku, rychlého průvodce všemi funkcemi nebo vyhledávání dostupných aktualizací firmwaru kartáčku.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi sonický kartáček Mi Sonic Electric nabízí kvalitní zpracování, šetrné a efektivní čištění zubů, dlouho výdrž na baterii a voděodolnost. Vše je navíc příkladně pohodlné a jednoduché, ať už jde o snadné spojení s telefonem s operačním systémem Android nebo iOS, tak i o chytré funkce a přehledy svých výkonů.

Mínusy jsou minimální a jde většinou o drobnosti. Jako je nutnost vícenásobného mačkání tlačítka, manuál i aplikace v angličtině nebo větší rozměry a vyšší hmotnost kartáčku.

Cena kartáčku jsme si nechali až do samotného závěru recenze. Kartáček se na českém trhu prodává za doporučenou cenu 1 190 Kč. Tato cena je v podstatě srovnatelná se sonickými kartáčky jiných výrobců. Náhradní příslušenství v podobě kartáčkové hlavice seženete za 499 Kč.

Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku