Zdroj: Adam Bělunek

Recenze sluchátek Samsung Galaxy Buds 2: skvělý zvuk a řada užitečných funkcí

Samsung se v posledních letech docela slušně opřel do kategorie bezdrátových sluchátek. Po první verzi Galaxy Buds před dvěma lety představil ještě další Galaxy Buds+, Galaxy Buds Pro nebo Galaxy Buds Live. Nyní jsme měli možnost otestovat nejnovější model s označením Galaxy Buds 2, který navazuje na model Buds+.

Sluchátka chtějí bodovat dobrým zvukem, slušnou výdrží a řadou chytrých funkcí. S cenou 3 799 Kč a čtyřmi barevnými variantami by se tak mohla stát velmi zajímavou volbou. Jaké jsou naše reálné zkušenosti z dvoutýdenního testování, se dočtete v následujících odstavcích.

Design a zpracování

Po vybalení z papírové krabičky jsem narazil na plastové pouzdro v leskle bílém provedení. Tvar namísto běžnějšího oblázku připomíná spíše hodně zaoblenou krychličku. „Interiér“ krabičky je naopak matný a v mém případě tmavě šedý až černý. Stejnou barvu pak mají i sluchátka, ačkoliv ty jsou opět v lesku. Umístění sluchátek v krabičce je celkem standardní a tvar sluchátek připomíná malé vajíčko.

Samsung Galaxy Buds2 439
Testoval jsem šedou barevnou variantu, zevnějšek krabičky je vždy bílý

Kromě jednoduchého loga Samsung na vnější straně krabičky najdete uvnitř krátkou větičku „Sound by AKG“. Samsung tedy i v případě tohoto modelu spolupracoval s původně rakouskou společností, která je nyní součástí impéria Samsung Electronics. Na přední straně krabičky najdeme jednoduchou diodu a na zadní straně tradičně USB-C konektor pro nabíjení. Obsah balení je klasický, kromě sluchátek v pouzdru zde najdete nabíjecí kabel, dvě další velikosti špuntů a papírový manuál.

Samsung Galaxy Buds2 385
Krabička působí nenápadně

Konstrukcí se sluchátka řadí mezi klasické špunty s gumovou koncovkou. Nejsou zde žádná speciální křidélka pro uchycení, do uší je tedy nutné je zatlačit. Z hlediska vzhledu musím ocenit možnost volby mezi čtyřmi barevnými variantami. Ačkoliv Galaxy Buds 2 na první pohled nepůsobí nijak lacině, nějaký „wow“ faktor jim citelně chybí. Celkově působí poměrně nenápadně, především námi testované šedé barevné provedení. Pojďme se ale podívat, co se ukrývá uvnitř.

Funkce a parametry

Galaxy Buds 2 se pyšní dvoupásmovým měničem (11mm woofer a 6,3mm tweeter), zvukově by tedy měly excelovat. Taktéž by mělo jít o ideální volbu pro telefonní hovory, protože každé sluchátko je vybaveno trojicí mikrofonů.

Samsung Galaxy Buds2 421
„Sound by AKG“ jako záruka dobrého zvuku

Krytí IPX2 zajistí alespoň základní ochranu proti stříkající vodě či potu. Podpora hlasového asistenta Bixbyho nebo rychlé přepínání mezi zařízeními Galaxy potěší především fanoušky značky Samsung. Z výbavy pak musím zmínit ještě technologii pro potlačení okolních ruchů ANC.

Samsung Galaxy Buds 2 clanek
K dispozici jsou čtyři barevné varianty (Zdroj: Samsung)

Propojení s telefonem probíhá pomocí Bluetooth 5.2 a hmotnost jednoho sluchátka je pouhých 5 gramů. Co se týče kodeků, Buds 2 umějí SBC, AAC i SSC od Samsungu. K dispozici jsou barevná provedení Olive, White, Lavender a Graphite.

Doprovodná aplikace

Hlavní nevýhodou doprovodné aplikace Galaxy Wearable je orientace pouze na uživatele Androidu. Samsung si tedy zavírá dveře k majitelům iPhonu, kteří tuto aplikaci nemají k dispozici. Jinak je ale aplikace velmi přehledná. Na úvodní stránce najdete informace o úrovni nabití sluchátek, trojpolohový přepínač ANC (ANC, Vypnuto, Okolní zvuk) a aktivaci dotykového ovládání.

Dále je možné využít funkci pro hledání sluchátek, kdy po aktivaci vydávají relativně tichý zvuk. Ten vám ale určitě pomůže v případě, že vám sluchátka někam zapadnou a jste ve vzdálenosti několik metrů od nich. V nastavení pak můžete využít i funkce ekvalizéru, který nabízí 6 zvukových profilů. Není zde ale možnost vytvořit si vlastní zvukový profil. Ačkoliv jsem všechny přednastavené profily vyzkoušel, ponechal jsem aktivní nativní profil „Dynamický“. Ten mi zněl ve většině případů nejlépe.

Aplikace pak obsahuje také tipy a uživatelskou příručku, která vás provede například jednotlivými příkazy dotykového ovládání. Těmi je možné přepínat mezi skladbami, pozastavovat a spouštět přehrávání, přijímat nebo odmítat hovory i aktivovat ANC.

Přehrávání hudby a telefonování

Sluchátka jsem se snažil prověřit napříč všemi žánry, ať už je řeč o akustickém albu Just Piano od FKJ nebo čistě rockovém albu Led Zeppelin IV od Led Zeppelin. V akustických skladbách Buds 2 zněly velmi přirozeně a ve zvuku nechyběly ani nejmenší detaily. U tvrdších žánrů jsou pak hojně zastoupeny i basové složky, za což patrně vděčíme dvoupásmovým měničům. Hlasitost sluchátek je na můj vkus dostatečná.

Samsung Galaxy Buds2 582
Buds 2 si vedou dobře napříč všemi žánry

Celkově bych tedy řekl, že pro běžný poslech hudby Buds 2 většině uživatelů vyhoví. Samozřejmě pokud hledáte zvukově špičková sluchátka, asi se poohlédnete spíše ve vyšších cenových kategoriích. Za necelé 4 000 Kč ale Buds 2 hrají opravdu slušně.

S čím jsem naopak příliš spokojen nebyl, bylo ANC. To sice funguje, ale jen do jisté míry. Buds 2 umějí odfiltrovat část nepříjemných hluků, nicméně v mém případě se vždy jednalo jen o jednu složku těchto zvuků. Část parazitních frekvencí vždy v pozadí zůstala.

Samsung Galaxy Buds2 665
Do ucha mi sedly výborně

Pokud tedy hledáte sluchátka se špičkovým ANC, poohlédněte se spíše u konkurence, kde lze najít modely, které tuto disciplínu zvládají určitě lépe. Funkce „Okolní zvuk“ funguje poměrně dobře. Výhodou je také možnost nastavení hlasitosti těchto zvuků.

Ačkoliv se Samsung chlubí dohromady šesti mikrofony pro kvalitní telefonní hovory, musím přiznat, že v tomto ohledu jsem byl také trochu zklamán. I když pokaždé bylo řeči rozumět, občas kvalita různě kolísala, a především protistrana měla pocit jakési ozvěny, která při hovoru vznikala. Takže telefonní hovory fungují, ale opět se určitě nejedná o kvalitu, jakou nabízejí například AirPods od Applu.

Samsung Galaxy Buds2 447
USB-C konektor na zadní straně krabičky

Pochválit musím konstrukci sluchátek, protože si nevybavuji, že by mi za celou dobu používání vypadly z ucha. Ani při prudších pohybech se v podstatě nepohnuly a umím si tedy představit i použití při lehčích fyzických aktivitách. Zkoušel jsem i jízdu na kole, tam ale občas hodně ruší zvuk okolního větru.

Samsung Galaxy Buds 2 888
Design sluchátek je velmi jednoduchý

Kladně hodnotím také nízkou hmotnost, díky které na sluchátka v uších v podstatě zapomenete a je možné je mít nasazené dlouhé hodiny. Dotykové ovládání sice nebylo stoprocentní a občas se mi podařilo omylem se sluchátek dotknout a zastavit si hudbu, při troše šikovnosti a zvyku se ale používat určitě dá.

Výdrž na baterii

Kapacita baterie uvnitř sluchátek je 61 mAh a uvnitř krabičky 472 mAh. S těmito hodnotami by Buds 2 měly zvládnout 5 hodin poslechu se zapnutým ANC a nějakých 7,5 hodiny bez ANC. Při nabíjení z krabičky je to dokonce 20 hodin (29 hodiny bez ANC).

Díky rychlonabíjení je možné během pěti minut nabíjení doplnit dostatek energie pro hodinový poslech. Nechybí pak ani bezdrátové nabíjení, což je určitě dobrá zpráva.

Samsung Galaxy Buds2 481
Největší smysl dává propojení se smartphonem značky Samsung

Mé zkušenosti z běžného použití potvrzují informace od výrobce. Samozřejmě záleží na způsobu použití, ale je možné se dostat i za hranice 7,5 hodiny bez ANC a 5 hodin s ANC. To jsou hodnoty, které možná nikoho neoslní, pro běžné použití ale budou většině uživatelů bohatě stačit. Celková výdrž s dobíjecí krabičkou pak vystačí i na několikahodinové lety letadlem nebo delší přejezdy vlakem či autobusem.

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy Buds 2 jsou sluchátka, se kterými nešlápnete vedle. Po zvukové stránce jim není co vytknout, v uchu také sedí poměrně dobře a velmi rychle si na ně zvyknete. Skvělá zpráva je, že v tomto případě nechybí bezdrátové nabíjení a také řada praktických funkcí.

Mírného zklamání jsem se dočkal u ANC a telefonních hovorů. Ačkoliv oboje funguje, dle mého názoru konkurence často nabídne lepší výsledky. Jako další velkou nevýhodu pak vidím cílení Samsungu na svou komunitu, kdy některé funkce nejsou k dispozici pro uživatele ostatních Androidů, a s iPhonem v podstatě nemá smysl sluchátka kupovat, protože nemáte k dispozici aplikaci Galaxy Wearable, která slouží k nastavení naprosté většiny funkcí i stahování a instalaci aktualizací.

Samsung Galaxy Buds2 579
Samsung Galaxy Buds 2

Cena jen mírně pod hranicí 4 000 Kč navíc řadí sluchátka do oblasti, kde existuje poměrně velké množství kvalitní konkurence. Pokud tedy prahnete po kvalitním ANC a bezkonkurenční kvalitě hovorů, podíval bych se spíše jinam. Jestliže je vaší prioritou poslech hudby, bezdrátové nabíjení a ještě k tomu máte smartphone Samsung, Buds 2 pro vás budou jako dělané.

Samsung Galaxy Buds 2

8.8

Design a zpracování

8.4/10

Kvalita zvuku

9.1/10

Výdrž baterie

8.1/10

Funkce

8.8/10

Pohodlí nošení

9.5/10

Klady

  • IPX2 krytí proti stříkající vodě
  • bezdrátové nabíjení
  • kvalitní zvukové podání
  • dotykové ovládání
  • množství barevných variant

Zápory

  • aplikace nepodporuje iOS
  • ANC by mohlo fungovat lépe
  • kvalita telefonních hovorů
Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku