TOPlist

Recenze Sequent SuperCharger 2.1: hodinky, které dobíjíte pohybem

Sequent SuperCharger 21 recenze

Sequent SuperCharger 2.1 jsou druhou generací unikátních samodobíjecích hodinek. Díky jedinečnému elektromechanismu dokáží převést kinetickou energii z pohybu ruky na elektrickou k dobíjení baterie. Řadí se mezi tzv. hybridní hodinky. Svým vzhledem mají blízko ke klasickým hodinkám, avšak je možné je spárovat se smartphony s Androidem i iOS.

Nechybějí sportovní funkce, včetně měření tepu a spánku, a vhod přijde i voděodolnost 5 ATM. Na českém trhu se prodávají od 7 890 Kč ve variantě Sport, respektive za 9 990 Kč v námi testované nejvybavenější verzi Premium HR. Jaké další funkce nabízejí a jak obstály v našem testu?

Elegantní vzhled klasických hodinek

Sequent SuperCharger 2.1 vypadají jako klasické hodinky. Ciferník zdobí dvě stříbrné ručičky (hodinová a minutová). Ciferník netiká – nemá vteřinovou ručičku a není mechanický. Jeho čistý vzhled dále doplňuje krokoměr se škálou od 0 do 160 % denního cíle počtu kroků. Nad logem výrobce je ještě umístěna drobná dioda, která svítí při párování a komunikaci se smartphonem.

Sequent SuperCharger 21 007
Sequent SuperCharger 2.1

Varianta hodinek s přídomkem Premium se poté může pyšnit safírovým sklíčkem a tělem z nerezové oceli. Verze Sport má minerální sklo a hliníkovou skořápku. Hodinky působí prémiově, avšak na produktových snímcích se mi líbily mnohem více. V reálu působí trochu lacinějším dojmem. Nechápejte mě zle, jedná se o krásné hodinky, ale za cenu 10 tisíc korun bych si uměl představit o něco větší luxus.

Sequent SuperCharger 21 005
Sequent SuperCharger 2.1

Zejména pak krycí sklíčko se neskutečně upatlává a šmouhy a ulpívající mastnota poté celý dojem z hodinek sráží. Tělo je bůhvíproč rozděleno černým hliníkovým proužkem, což opět nepůsobí moc dobře. Takové Withings vypadají o něco prémiověji.

Pohodlné nošení

Na boku se nachází jediné tlačítko (ano, pouze tlačítko, nikoliv otočná korunka), jehož funkce popíšu v samostatné kapitole. Nechybí klasické 22mm uchycení řemínků. Ten dodávaný (z recyklovaných plastů z oceánu) mě vůbec nenadchnul. Zapínání je velice otravné a obtížné. Pásek je sice příjemný a vhodný na sport, ale více by se k hodinkám hodil kožený řemínek – prodává se u jiných variant.

Na spodní straně upoutá vaši pozornost mechanismus pro samodobíjení. Hodně se mi líbí, jak je spodek průhledný a je vidět, jak to celé funguje. Ve středu se poté nachází zmiňovaný snímač srdečního tepu.

Rozměry hodinek činí 45,5 x 42,1 x 14,2 mm. Zejména tloušťka mi trochu vadila. Přeci jen vzhledem k velikosti ciferníku je poněkud vyšší. Hmotnost hodinek je 55 gramů (+ hmotnost řemínku 22 gramů), což není málo, ale ani při sportování to není nepříjemné.

Sequent SuperCharger 21 006
Sequent SuperCharger 2.1 disponují voděodolností 5 ATM

Hodinky se poměrně pohodlně nosí a zvládnete s nimi bez problému celý den. Jediné, na co jsem si musel zvykat, je slabounké zavibrování způsobené samodobíjecím mechanismem při pohybu rukou. Vítanou vlastností je voděodolnost 5 ATM.

Hodinky, kterým nikdy nedojde „šťáva“

Jednou z hlavních devíz těchto hodinek je funkce samodobíjení. Sequent SuperCharger 2.1 navazují na koncept předchozí generace. Tehdy šlo o vůbec první samonabíjecí hodinky na světě, které získávaly energii díky aktivnímu pohybu ruky. A stejně je tomu i u druhého modelu.

Sequent SuperCharger 21 002
Průhledný náhled na samodobíjecí mechanismus

Unikátní technologie SEMES transformuje 100% čistou kinetickou energii na elektrickou energii. To zajišťuje rotor z wolframu, který se otáčí kolem cívky s využitím základního principu gravitace a tím vyrábí energii. Rotor se stále snaží směřovat směrem dolů. Stačí i menší pohyb hodinek nahoru a rotor se pootočí opět zpátky dolů.

Musím uznat, že celý mechanismus je fascinující, a před celým tím nápadem smekám. Vše funguje tak, jak má, a za celou dobu testování jsem se nesetkal s nějakým zádrhelem. Samozřejmě platí, že čím více se hýbete, tím více vyrábíte energie. Ovšem není potřeba toho pohybu tolik. Celá technologie je natolik účinná, že vyrobí dostatek energie potřebné pro všechny funkce hodinek.

Sequent SuperCharger 21 001
Obsah balení Sequent SuperCharger 2.1

Ano, těmto hodinkám zkrátka nikdy „šťáva“ nedojde. Pokud hodinky nenosíte, vydrží v pohotovostním režimu až dva roky. I přesto na boku najdeme dva piny pro dobíjení a v balení nabíjecí stanici. Hodinky je totiž nutné po vybalení z krabice a před uvedením do chodu nabít ze sítě. Poté už ale nabíječku potřebovat nebudete.

Propojení se smartphony s Androidem i iOS

Hodinky je možné přes Bluetooth spárovat se smartphony s Androidem i iOS. Nutným požadavkem je Android 7.0 a vyšší nebo iOS 11 a novější. Propojení probíhá přes aplikaci Sequent2, která je v anglickém jazyce. Párování je vcelku jednoduché a vše se mi podařilo na první pokus.

Sequent SuperCharger 21 013
Propojení s telefonem skrze aplikaci Sequent2

Poté si už telefon hodinky pamatuje a pokaždé, když otevřete aplikaci, data se mezi zařízeními synchronizují. Ovšem ne vždy byla synchronizace rychlá a občas se mi data nepodařilo přenést. V aplikaci vidíte všechny zaznamenané sportovní údaje, jak jsou hodinky nabité a dále zde hodinky můžete aktualizovat a nastavit.

Sequent SuperCharger 2
Cena: zdarma

A to číslo CO2 dole? To je v souladu s ekologičností firmy Sequent. Číslo vám dává vědět průběžný přehled o tom, kolik emisí CO2 ušetříte tím, že nemusíte hodinky nabíjet ze sítě. Takže hodinky jsou ekologičtější než kdejaký elektromobil.

Sportovní funkce: změří kroky, tep i spánek

Hodinky zvládají počítat kroky, ušlou vzdálenost, spálené kalorie a měřit tep. Srdeční frekvenci zaznamenávají každé 2 hodiny, 30 minut nebo každých 5 minut. Nepřetržitě tep měří pouze při zapnuté sportovní aktivitě.

Sequent SuperCharger 21 014
Sequent SuperCharger 2.1 a záznam sportovních funkcí

Sportovní aktivitu zapnete dvojitým stisknutím tlačítka a poté vypnete trojitým zmáčknutím. O tom, že probíhá záznam sportu, jste informováni blikající diodou. Sport není nijak kategorizován, takže v aplikaci vždy uvidíte stále ty stejné základní údaje, ať už jste jeli na kole nebo běhali.

Abyste si mohli zobrazit i mapu, kudy jste běželi nebo jeli na kole, musíte mít zapnutou aplikaci a povolenou lokaci GPS. Hodinky nemají GPS, takže si veškeré údaje o poloze musejí brát z telefonu. Co se týče přesnosti všech měření, jsou na průměrné úrovni. Z vlastní zkušenosti hodinky trochu více přidávají jak kroky, tak tepovou frekvenci.

Jediné, co mi zde chybí, je možnost propojit aplikaci s vaší oblíbenou aplikací pro sledování zdraví, ať už je to Apple Health, Google Fit nebo některá z desítek populárních zdravotnických aplikací třetích stran.

SuperCharger 2.1 dokáží monitorovat i jednotlivé fáze spánku a jeho délku. Ovšem tato funkcionalita je zatím pouze v beta režimu.

Závěrečné hodnocení

Pokud sháníte hodinky s klasickým ciferníkem, prémiovými materiály, s několika základními sportovními funkce a u kterých byste se nemuseli starat o nabíjení, pak jsou Sequent SuperCharger 2.1 určeny právě pro vás. Výdrž baterie je prakticky neomezená a navíc vlastnit samodobíjecí hodinky je dost cool.

Sequent SuperCharger 21 015
Sequent SuperCharger 2.1

Ovšem dle mého názoru je zde až příliš málo funkcí a pár neduhů, které srážejí hodinkám body dolů. Sklíčko ciferníku se velice rádo upatlává, což kazí reprezentativní dojem z hodinek. Dále někomu může chybět vteřinová ručička a s tím spojené tikání. Osobně jsem hodně bojoval se zapínáním řemínku, které není vůbec pohodlné.

Sequent SuperCharger 21 016
Sequent SuperCharger 2.1

Konkurenční hodinky jsou v mnohém dál a Sequent SuperCharger 2.1 dokáží zaujmout snad jen tou „nekonečnou“ výdrží baterie. Konkurenční Withings Scanwatch jsou levnější, mají hezčí vzhled, pokročilejší funkce, EKG a základní upozorňování na notifikace.

Sequent SuperCharger 2.1

Sequent Elektron 14 Angle
8.5

Design a zpracování

8.5/10

Funkce a výbava

7.1/10

Pohodlnost nošení

8.4/10

Výdrž baterie

10.0/10

Klady

  • „nekonečná“ výdrž baterie
  • cool samodobíjecí hodinky
  • voděodolnost 5 ATM
  • prémiové materiály a pro někoho i design
  • krokoměr, měření tepu a spánku
  • klasické 22mm uchycení řemínků
  • základní sportovní funkce
  • kompatibilita s Androidem a iOS

Zápory

  • sklíčko ciferníku se hodně upatlává
  • chybí vteřinová ručička
  • umí jen pár základních funkcí
  • zapínání řemínku
  • pro GPS je nutné připojení telefonu
  • aplikace v angličtině
  • pomalá a občas problémová synchronizace dat
  • vysoká cena
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku