Cena:

Recenze Sennheiser Momentum True Wireless 2: vyšší třída s prémiovým zvukem a hromadou funkcí

Nedávno jsme testovali sluchátka Sennheiser CX 400BT. Nyní se podíváme na jejich dražší a luxusnější alternativu – model Sennheiser Momentum TW 2. Dvojka v názvu značí, že se jedná již o druhou generaci vycházející z modelu Momentum TW.

Design a zpracování

Krabička sluchátek působí na první pohled prémiovým dojmem. Namísto levného plastu je povrch sluchátek pokryt textilií. Ta působí velmi elegantně i příjemně na dotek. Bohužel je krabička poměrně velká a nošení po kapsách tedy není úplně pohodlné. Na její zadní straně najdete USB-C port pro nabíjení a tlačítko s diodou pro zobrazení stavu baterie.

Sennheiser momentum true wireless 2 JPG10
Krabička od sluchátek je větší, ale má velice příjemný povrch

Sluchátka samotná jsou trochu větší, ale vypadají velmi elegantně. Pro nasazení do ucha je potřeba zatlačit a poté každé sluchátko mírně pootočit. Občas je nutné tento postup párkrát zopakovat, poté už ale sluchátka drží v uších celkem bez problému. Vnější strana sluchátek je dotyková a umožňuje tak jednoduché ovládání například v podobě zvýšení hlasitosti nebo přepnutí další skladby.

Sennheiser momentum true wireless 2 JPG11
Na zadní straně najdeme USB-C port pro nabíjení

Pokud sluchátka používáte při práci na počítači nebo za chůze, drží v uchu velmi slušně. Sportovní sluchátka to ale určitě nejsou. Stačí uběhnout pár metrů a z uší se začnou uvolňovat. Ačkoliv Momentum TW 2 disponují krytím proti vodě IPX4, na sportovní použití bych je nedoporučil.

Funkce a parametry

Kvalitní zvukové podání těchto sluchátek zajišťují měniče o průměru 7 mm. Ty jsou stejné jako u levnějšího modelu CX 400BT. Oproti němu se ale Momentum TW 2 mohou chlubit aktivním potlačením okolního hluku (ANC), již zmíněným krytím proti vniknutí vody a také delší výdrží na baterii.

Sennheiser momentum true wireless 2 JPG8
Sennheiser Momentum True Wireless 2

Pro připojení k telefonu slouží Bluetooth ve verzi 5.1 a nechybí ani podpora kodeků SBC, aptX a AAC. Sluchátka zvládají spolupráci se Siri i Google Assistant. Příjemnou funkcí je také automatická detekce vyjmutí sluchátka a zastavení přehrávání. Funguje pohotově a spolehlivě.

Momentum TW 2 disponují funkcí s názvem Transparent Hearing. Díky ní mohou sluchátka propouštět okolní zvuky v případě, kdy potřebujete slyšet, co se ve vašem okolí děje, ale nechcete sluchátka vyndávat z uší. Tato funkce se dá aktivovat dvojím poklepáním na sluchátko nebo přímo v aplikaci Smart Control.

Doprovodná aplikace

Aplikace Smart Control je jednoduchý pomocník pro nastavení a ovládání sluchátek Sennheiser. Nabízí přehled o úrovni nabití sluchátek, možnost zapnutí funkce Transparent Hearing i aktivaci ANC. Dále je k dispozici základní ekvalizér pro frekvenční úpravu zvuku ale i přehledné zobrazení a nastavení dotykového ovládání sluchátek.

MomentumTW2
Mobilní aplikace Smart Control

Ačkoliv aplikace při propojení s modelem Momentum TW 2 nabízí větší množství funkcí a jejich nastavení, než tomu je například u modelu CX 400BT, stále je velmi přehledná a dobře ovladatelná.

Přehrávání hudby a telefonování

Je neuvěřitelné, jak detailní zvuk se zastoupením všech potřebných frekvencí je možné získat z tak malých sluchátek. Zvukové podání je určitě jednou ze silných stránek tohoto modelu. A je jedno, jestli posloucháte Limp Bizkit nebo Ólafura Arnaldse.

Sennheiser stále patří mezi špičku mezi výrobci zvukové techniky a Momentum druhé generace jsou jen dalším potvrzením tohoto faktu. Celkově mi zvuk sluchátek přišel velmi kultivovaný (nemyslím tím ale plochý) a funguje jak v dynamických žánrech, tak i v popovějších stylech hudby.

Sennheiser momentum true wireless 2 JPG20
V uchu Sennheiser Momentum True Wireless 2 drží poměrně slušně

Příjemnému poslechu obzvláště ve venkovních prostorách a dopravních prostředcích napomáhá také ANC. To funguje dobře a k sluchátkům této cenové kategorie určitě patří, nelze od něj ale čekat zázraky. Obecně ANC u špuntů je zatím stále slabý odvar ANC u over-ear i on-ear sluchátek. To jsem si opět potvrdil při srovnání s Beats Solo Pro.

Nejedná se však o výtku k Sennheiserům, jde spíše o rozdíl mezi konstrukcemi sluchátek na trhu, které jsou stále velké.

Sennheiser momentum true wireless 2 JPG9
Srovnání velikosti s Apple AirPods

Levnějšímu modelu CX 400BT jsem vyčítal horší kvalitu telefonních hovorů. Šlo především o nekvalitní zvuk z mikrofonu sluchátek. To se mi u dražšího modelu nepotvrdilo, takže v tomto případě musím hodnotit telefonní hovory jako bezproblémové.

Výdrž na baterii

Ačkoliv jsem na začátku recenze hanil zbytečně velkou krabičku sluchátek, je nutno uznat, že v oblasti výdrže na baterii je to nesporná výhoda. Sluchátka samotná reálně zvládnou nějakých 6 až 7 hodin provozu, ale větší krabička dodá dalších asi 26 hodin výdrže. To zhruba odpovídá katalogovým údajům (7/28 hodin) a rozhodně to není málo.

Sennheiser momentum true wireless 2 JPG4
Sennheiser Momentum True Wireless 2

Při testování mi celková výdrž 35 hodin vystačila často i na celý týden. Sluchátka jsou tedy nachystána na opravdu každodenní použití a i při něm je není potřeba nijak nepříjemně často nabíjet.

Během deseti minut se sluchátka umí nabít na hodinu a půl provozu. Za dalších 90 minut se pak dobijí do plna.

Sennheiser momentum true wireless 2 JPG14
Sennheiser Momentum True Wireless 2

V otázce baterie si nová verze sluchátek značně polepšila. Je nutno zmínit, že první generace Momentum True Wireless nabízela 4 hodiny provozu sluchátek a dalších 12 hodin po nabití z krabičky. Výdrž nové generace je tedy více než dvojnásobná, což bude pro mnohé dobrým důvodem k upgradu.

Závěrečné hodnocení

Druhá generace sluchátek Momentum True Wireless rozhodně má co říct. Na první pohled se jedná o velmi hezky zpracovaný kus techniky. Na druhý pohled pak vyniknou především díky velmi kvalitnímu zvukovému projevu i nadstandardní výdrži na baterii. V neposlední řadě je nutné zmínit příjemné dotykové ovládání, jednoduchou a funkční aplikaci i prémiové funkce, jako je ANC nebo transparentní mód.

Sennheiser momentum true wireless 2 JPG9 1
Sennheiser Momentum True Wireless 2

Nevýhody se zde hledají opravdu těžko. Krabička je objemnější, takže v kapse od kalhot se nenosí moc pohodlně. Nehodí se na sportovní použití a před koupí bych doporučil sluchátka vyzkoušet, protože jsou větší a do malých uší nemusí ideálně sednout. Zároveň bych také nepřikládal tak velký význam funkci ANC. Ačkoliv je funkční, u tohoto typu sluchátek to stále není zásadní parametr.

Aktuální cena těchto sluchátek se pohybuje mezi 7 390 Kč a 7 990 Kč. To sice není málo, Momentum True Wireless 2 za to ale stojí.

Sennheiser Momentum True Wireless 2

9.2

Design a zpracování

9.1/10

Kvalita zvuku

9.4/10

Výdrž baterie

9.5/10

Funkce

9.3/10

Pohodlí nošení

8.6/10

Klady (+)

  • špičkový zvuk
  • jednoduchá a funkční aplikace
  • dotykové ovládání
  • ANC
  • krytí IPX4
  • výdrž baterie

Zápory (–)

  • poměrně velká krabička
  • vyšší cena
  • pro sport se příliš nehodí
Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.