Recenze Samsung U Flex: dostupná bezdrátová sluchátka s dobrým zvukem

Samsung každý rok na trh uvádí několik modelových řad sluchátek určených pro široké spektrum využití. Nám se do redakce dostal na test letošní model s názvem U Flex (EO-BG950), který se snaží být univerzální – tato bezdrátová sluchátka by měla vyhovovat běžným posluchačům, ale na své si mají přijít i sportovci. Sluchátka navíc lákají na velmi kvalitní zvuk s výraznou basovou složkou, a vzhledem k ceně 1 790 Kč se nemusíte bát, že by vám v peněžence udělala nějaký velký průvan.

Já sám patřím mezi aktivní jedince a cvičení či venkovní běh si bez sluchátek na uších jednoduše nedovedu představit. I proto jsem byl zvědavý, jaké dojmy ve mě U Flex zanechají. V minulosti jsem několik měsíců používal starší typ sluchátek Level U, u kterých mě rovněž bavil kvalitní zvuk, nicméně těžiště neměly úplně ideálně zvládnuté a při určitých cvicích či běhání měla sluchátka tendenci zapadávat za hlavu, jelikož zadní strana s akumulátorem byla těžší, než plastové packy na straně přední. Čas od času se mi tak s Level U stalo, že mi při běhu „seskočily“ z krku, a při cvičení se občas odporoučely na zem.

blank

Nízká hmotnost, ale přesto o nich při sportu budete vědět

Letošní model Samsung U Flex má těžiště vyřešené lépe. V Samsungu si zřejmě byli vědomi problémů s vyvážením, a tak má tento model akumulátor ukrytý na konci předních objímek, který tvoří dvě plastové „kapsle“. Díky tomu se vám už nikdy nestane, že by vám sluchátka z hlavy při ostřejších pohybech spadla, ale při trochu divočejším běhání zase musíte počítat s tím, že vás plastové kapsle čas od času trochu udeří do čelisti a klíční kosti. Vyřešit se to dá tím, že si plastové kapsle schováte pod tričko.

Hmotnost sluchátek je přijatelných 51 gramů, což je pro sport ideální; jen ty plastové kapsle by mohly být o něco menší; právě díky své velikosti vás na svou přítomnost budou poměrně často upozorňovat. Jinými slovy, v případě Level U jsem během sportování měl pocit, jako kdybych na sobě sluchátka vůbec neměl. V případě U Flex tomu ale je přesně naopak. A není to kvůli hmotnosti, ta je vyhovující, ale na vině je o něco robustnější konstrukce a ony nepatrně větší plastové kapsle na obou okrajích.

Na kapslích se rovněž nacházejí ovládací prvky. Tedy, abych byl přesný, na levé je pouze jedno funkční tlačítko, které spouští hlasovou asistentku Bixby či S Voice, nebo předdefinovanou aplikaci (u smartphonů od Samsungu). U telefonů s Androidem od jiných výrobců, či s iPhonem nedělá nic.

Na pravé kapsli se nachází tlačítko Play, posuvník pro regulaci hlasitosti, microUSB konektor krytý plastovou záslepkou a tlačítko Power pro zapnutí či vypnutí (& párování). Tlačítka jsou mírně vystouplá a po pár chvílích používání budete jasně vědět, kde se které nachází. Nechybí zde ani mikrofon, takže U Flex samozřejmě využijete i pro telefonování, navíc s funkcí pro aktivní redukci šumu.

blank

Spojení pravé a levé kapsle zajišťuje gumová objímka, která je velice pružná. Vůbec se tak nemusíte bát sluchátka zkroutit, bez problémů to vydrží. Jen škoda, že sluchátka nejsou odolná alespoň vůči stříkající vodě, i když během zhruba měsíčního testování jsem s nimi několikrát běhal v dešti a nijak jim to neublížilo. Ve špuntech jsou ještě umístěny malé magnety, které u sebe sluchátka přidržují při přenášení.

Hlasité a s výraznými basy

A jak je na tom kvalita reprodukce zvuku? Já sám patřím mezi posluchače, kteří mají rádi hutný zvuk s výraznými basy, a přesně to tahle špuntová sluchátka splňují na jedničku. Základem jsou v tomto případě dvoupásmové reproduktory v každém sluchátku – jeden se stará o výšky (8 mm), druhý o basy (11 mm).

blank

Kapacitu baterie se mi zjistit nepodařilo, nicméně Samsung na webu udává výdrž 10 hodin na jednoho nabití při poslechu hudby, či 9 hodin při telefonování. Neudává už ale, na jakou úroveň hlasitosti. Já sám mám rád hlasitější reprodukci, proto jsem měl úroveň nastavenou na 3/4 až maximum, a při takovém provozu mi sluchátka většinou vydržela mezi 6 až 7 hodinami. Dobití z nuly na sto trvá necelých 60 minut.

Mobilní aplikace: jen pro telefony Samsung

V případě, že máte telefon od Samsungu, můžete si stáhnout doprovodnou aplikaci Level, se kterou získáte několik funkcí navíc. Využijete například správce notifikací; v něm si můžete vybrat aplikace, které budou notifikace přeposílat i do sluchátek. To se v praxi projeví jemným zavibrováním sluchátek a navolit lze i přečtení názvu aplikace do sluchátek, nicméně to mi po čase přišlo celkem otravné.

V aplikaci lze rovněž přemapovat výchozí funkci akční klávesy (ta standardně spouští Bixby či S Voice). Na stisk lze namapovat například spuštění vlastní aplikace (u mě to byl hudební přehrávač), přečtení aktuálního času, spuštění časovače a případně hlasového záznamníku. Výčet funkcí uzavírá ekvalizér a pokročilé nastavení zvuku skrze SoundAlive.

Recenze Samsung U Flex: závěrečné hodnocení

Samsung U Flex jsou povedená sluchátka, která najdou využití především u běžných posluchačů; těm nabídnou velice kvalitní zvuk za dostupnou cenu. Uplatnění najdou také při sportu, nicméně při aktivnějším běhu už mohou plastové kapsle překážet a občas se nevyhnete nechtěným úderům do vašeho těla.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Jinými slovy – pokud jste občasný běžec, či se jdete párkrát týdně zapotit do fitka, sluchátka vám budou dostačovat, ale náročnějším sportovcům bych doporučil podívat se po něčem jiném. A to kvůli oněm problematickým kapslím, které zkrátka při divočejším pohybu překážejí. Přece jenom, schovávat je při každé sportovní aktivitě pod tričko není zcela ideální řešení.

Samsung U Flex

Samsung U Flex
7.9

Design a zpracování

7.9/10

Funkce a výbava

8.2/10

Pohodlnost nošení

7.9/10

Výdrž baterie

7.6/10

Klady

  • dobrý poměr cena/výkon
  • kvalitní zvuk
  • dobrá výdrž na jedno nabití

Zápory

  • plastové kapsle překáží při sportu
Autor článku blank
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku