TOPlist

Recenze Samsung Galaxy A53 5G: déjà vu

Samsung Galaxy A53 5G recenze 1 1
  • Telefon potěší skvělým displejem, velkou baterií a dobrými fotografiemi
  • Oproti předchůdci bohužel došlo k minimálnímu množství změn
  • Za 11 490 Kč nabízí konkurence lepší výbavu

Střední třída chytrých telefonů zažila v posledních letech zemětřesení. Po příchodu OnePlus Nord se o tento segment začalo zajímat čím dál tím více výrobců, což nejen poskytlo zákazníkům větší možnost volby, ale také přineslo některé funkce, dříve vyhrazené pouze pro vlajkové lodě, do snesitelných cenových hladin. Staří známí výrobci měli rázem problém udržet s mladými a ambiciózními značkami krok.

V problémech se ocitl také Samsung, který dříve nabízel pouze průměrné parametry za nepatrně vyšší cenu. To se změnilo s úspěšnou řadou Galaxy A5X, která v rámci portfolia korejského giganta patří k nejprodávanějším, a to ať hovoříme o Galaxy A50, Galaxy A51 či loňském modelu Galaxy A52 5G, respektive Galaxy A52s. Právě na něj navazuje Galaxy A53 5G, který se i tentokrát popere nejen o pozici nejprodávanějšího zařízení značky, ale také o titul krále střední třídy. Podaří se mu získat oba úspěchy?

Design a zpracování

Na první pohled byste neřekli, že se letošní a loňská generace jakkoliv designově liší. Záda vypadají takřka totožně, volba opět padla na polykarbonát a plynule vystupující modul fotoaparátů vypadá stále elegantně. Jinými slovy – když to není rozbité, neopravuj to. Osobně jsem spíše příznivce toho, aby telefony mezigeneračně procházely výraznější designovou proměnou, nicméně v tomto případě rád přivřu oko.

Samsung Galaxy A53 5G 1
Design se oproti minulé generaci příliš nezměnil, stále je ale velmi povedený

Drobnou změnou prošly hrany telefonu, které jsou více ploché a připomínají kov. Nenechte se však zmást – stále jde o lesklý plast, byť některé weby tvrdí, že se jedná o kov. Přední straně dominuje plochý displej bez sebemenšího zakřivení s výraznějšími rámečky okolo. Tady mohl Samsung přeci jen trochu ubrat. Miniaturní výřez pro selfie kameru uprostřed horní hrany nijak neruší.

I přes kompletně plastové provedení se telefon drží v ruce velmi dobře a působí prémiovým dojmem. Plochý design mírně stěžuje ovládání jednou rukou a někomu se může zdát, že hrany „řežou“, avšak já jsem tento pocit neměl. Bílá barevná varianta má oproti černé jednu výhodu – nejsou na ní vidět otisky prstů. Vybírat můžete ještě z modré a oranžové. Rozměry telefonu činí 159,6 × 74,8 × 8,1 milimetrů a hmotnost 189 gramů.

S tím by za standardních okolností pomohl silikonový kryt, nicméně ten v balení nenajdete, stejně jako nabíjecí adaptér a kabel. Zapomenout musíte i na nalepenou ochrannou fólii. Za tohle si Korejci zaslouží pořádně vytahat za uši.

Displej a hardwarová výbava

Zobrazovací panel je chloubou prakticky každého Samsungu, ať už se jedná o vlajkový model či o pouhou střední třídu. 6,5″ Super AMOLED s rozlišením 1 080 × 2 400 pixelů (tedy jemností 409 ppi), maximálním jasem 800 nitů, obnovovací frekvencí 120 Hz, 10bitovými barvami a ochranou Gorilla Glass 5 je zkrátka špičkový. Má dobrou čitelnost i na přímém slunci, skvělé podání barev a příkladné pozorovací úhly. Tady chyby rozhodně nehledejte.

Samsung Galaxy A53 5G 17
Displej je chloubou zařízení

Uvnitř se nachází osmijádrový čipset Exynos 1280 vyrobený 5nm technologií, který doprovází grafika Mali-G68, 6/8 GB RAM a 128/256 GB vnitřního úložiště s možností rozšíření o microSDXC karty, nicméně kvůli sdílenému slotu si musíte vybrat, zdali pro vás není důležitější druhá SIM karta. V benchmarku AnTuTu si telefon vybojoval skóre 421 515 bodů, což je oproti konkurenci (a dokonce i loňskému modelu s 520 tisíci body) nižší číslo, ale v praxi se jedná o dostačující výkon i pro příležitostné hraní her. U některých náročnějších titulů každopádně musíte zapomenout na maximální nastavení.

A53 má slabší procesor než jeho předchůdce

Exynos 1280 v přímém porovnání s čipsetem Snapdragon 778G 5G, který pohání Galaxy A52s, ztrácí. Oba se sice pyšní osmi jádry, nicméně Galaxy A53 nabízí následující konfiguraci:

  • 2 výkonná jádra (2× Cortex-A78 s taktem 2,4 GHz)
  • 6 úsporných (6× Cortex-A55 s taktem 2,0 GHz)

Loňský Galaxy A52s má:

  • 4 výkonná jádra (1× Cortex-A78 s taktem 2,4 GHz a 3× Adreno-A78 s taktem 2,2 GHz)
  • 4 úsporná (4× Cortex-A55 s taktem 1,9 GHz)

Stejná situace nastává i u grafického akcelerátoru. Exynos 1280 využívá Mali-G68, zatímco Snapdragon 778G disponuje Adreno 642L. Druhý jmenovaný je v průměru přibližně o 44 procent výkonnější. Použití Exynosu 1280 tedy nepovažujeme za úplně šťastnou volbu a zbytečně novince ubírá body z hodnocení.

Z ostatní výbavy nechybí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (bohužel bez Wi-Fi 6), Bluetooth 5.1, 5G, všechny relevantní polohové systémy, NFC, USB-C, stereo reproduktory s certifikací Dolby Atmos, odolnost proti vodě a prachu dle standardu IP67 či čtečka otisků prstů ukrytá v displeji. Zamrzí absence 3,5mm audio jacku pro připojení sluchátek.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy A53 5G

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 12, čipset: Exynos 1280, octa-core, 2× 2,4 GHz + 6× 2,0 GHz, GPU: Mali-G68, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 159,6 × 74,8 × 8,1 mm, hmotnost: 189 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

6,5", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 64 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/1.7", 0.8µm, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 123˚, 1.12µm, třetí: 5 Mpx, makro, f/2.4, čtvrtý: 5 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.2, 4K video, HDR

Pokud jde o kvalitu stereo reproduktorů, tak jejich zvukový přednes je velmi dobrý, basy jsou příjemně hutné a výšky dobře zřetelné. Jen při vyšších hlasitostech uslyšíte nepříjemné šumění. Čtečka otisků prstů pracuje rychle a spolehlivě, tady zkrátka nemám co vytknout.

Baterie a výdrž

Smartphone nabízí na dnešní dobu již standardní kapacitu baterie s hodnotou 5 000 mAh, kterou doprovází rychlé nabíjení o výkonu až 25 W. Bezdrátové nabíjení bych v této cenové kategorii ocenil, nicméně nemůžu telefonu příliš vyčítat to, že ho nenabízí – konkurence na tom není o moc lépe.

Výdrž telefonu je poměrně ucházející, běžný pracovní den s ním zvládnete levou zadní a pokud se uskromníte (obzvláště v nastavení), tak nejsou problém ani dva dny.

Samsung Galaxy A53 5G 11
Nabíjení je velkou slabinou Galaxy A53 5G

Horší je to s „rychlým“ nabíjením. Samsung se, obdobně jako třeba Apple, za watty příliš nežene, což může být pro někoho velkou překážkou. Zatímco za půl hodiny má většina konkurentů nabito alespoň na 50 %, Samsung se plácá na pouhých 30 %. Pokud si libujete v dobíjení „doplna“, ani tady vás Galaxy A53 5G nepotěší – trvá mu to téměř dvě hodiny.

Naměřená rychlost nabíjení 25W adaptérem
Úroveň 30 % 50 % 80 % 100 %
Čas 31 minut 52 minut 86 minut 113 minut

Operační systém

Operačním systémem je pochopitelně Android 12 s nadstavbou One UI 4.1. Zájemci se mohou těšit minimálně na 4 roky softwarové podpory. Gigant ze Soulu navíc boduje příkladnou rychlostí a odladěností nadstavby – na záseky či zdržení zde prakticky nenarazíte.

Samsung Galaxy A53 5G 13
Android 12 s nadstavbou One UI 4.1 je radost používat

One UI je zároveň poměrně robustní nadstavbou, která toho má spoustu co nabídnout. Tmavý režim a filtr modrého světla představuje samozřejmost, stejně jako možnost přizpůsobit si vzhled vlastními ikonami, tapetami či tématy, zabezpečení Samsung Knox, boční tlačítko s rychlými volbami nebo těsnější propojení s operačním systémem Windows, které zahrnuje posílání odkazů, odpovídání na zprávy a hovory či plynulé pokračování ve vybraných aplikacích. Zamrzí jen chudší nastavení Always-on režimu.

Vyzdvihnout musím funkci Bixby Routines, která nabízí obdobnou funkcionalitu jako Shortcuts v případě iOS. Pokud si s nastavením trochu vyhrajete, můžete spoustu činností Galaxy A53 5G do značné míry automatizovat. Například po příchodu domů aktivuje Wi-Fi konektivitu, připojí se na domácí síť a aktivuje tichý režim, zatímco po opuštění domova se Wi-Fi vypne a hlasitý režim naopak zapne. Já si obzvláště oblíbil automatické spouštění Spotify po připojení sluchátek.

Fotoaparát a záznam videa

Na zadní straně se nachází rovnou čtveřice fotoaparátů: hlavní 64Mpx se světelností f/1.8 a optickou stabilizací obrazu, širokoúhlý s rozlišením 12 Mpx a clonou f/2.2 a známá dvojice makro/bokeh, tentokrát naštěstí alespoň s rozlišením 5 Mpx a světelností f/2.4. K přisvětlení slouží pouze jedna dioda, což je poměrně překvapivé, neboť dnes bývá standardem minimálně dvoutónová LED. Pro úplnost, na přední straně se ještě ukrývá 32Mpx selfie kamera se světelností f/2.2.

Samsung Galaxy A53 5G 6
Fotoaplikace je přehledná a snadná na ovládání

Za dobrých světelných podmínek není moc co vytknout. Hlavní objektiv produkuje příkladně prosvětlené snímky a HDR není agresivní. Fotografie jsou barevně věrné, ostré i plné detailů. Ani s vyvážením bílé není výraznější problém a 2× digitální přiblížení odvádí obdobně kvalitní práci. Širokoúhlý objektiv má o něco menší světelnost a na výsledcích to poznáte, nicméně stále fotí velmi dobře. Při okrajích lze z pochopitelných důvodů pozorovat mírné rozmazání, přesto mi přijde, že je v rámci únosných mezí, stejně jako trochu studenější podání barev.

Jakmile zapadne slunce, jde kvalita snímků rapidně dolů. Za takových podmínek dává smysl používat pouze hlavní fotoaparát, který v nočním režimu nabídne jakž takž koukatelné fotografie, které nejsou nerealisticky přesvětlené, míra šumu je v únosných mezích a vyvážení bílé se s různými teplotami pouličního osvětlení pere, seč mu síly stačí. Výtku mám jen k přítomné chromatické aberaci.

2× digitální přiblížení už bohužel ve tmě nedrží stejnou kvalitu jako za dobrého světla. Snímky trpí viditelným propadem detailů, zvýšeným množstvím šumu i horším vyvážením bílé. „Širokáč“ si vede ještě hůře. Fotografie jsou tmavé, detaily se slévají do sebe, šum je všudypřítomný a vyvážení bílé se ne vždy dokáže trefit. S nočními fotografiemi z širokoúhlého objektivu se zkrátka nebudete chtít nikde chlubit, neboť jejich kvalita je podprůměrná.

Příjemně mě překvapil 5Mpx makro snímač. Kombinaci bokeh/makro jsem nikdy nepřišel na chuť, neboť se ve většině případů jedná o levný způsob, jak marketingově prodat „více fotoaparátů“. V praxi se přitom bokeh efekt dá poměrně dobře simulovat softwarově a hlavní/širokoúhlý fotoaparát často zvládá makro o poznání lépe.

S daným rozlišením však dedikovaný fotoaparát pro focení zblízka podává poměrně ucházející výsledky a svou existenci si obhájí, byť je to tak tak. Přední selfie kamera potěší povedenými snímky i při fotografování v interiéru, kdy dokáže ze scény získat překvapivě velké množství světla.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Video lze natáčet až ve 4K při 30 snímcích za sekundu. Pokud toužíte po 60snímkové frekvenci, musíte sáhnout po rozlišení Full HD. Pokud tak učiníte, nebude to bez oběti – ve 4K totiž můžete plynule přepínat mezi širokoúhlým objektivem, hlavním fotoaparátem a 2× digitálním přiblížením, zatímco ve Full HD se musíte spokojit pouze s jedním objektivem a případným digitálním výřezem, jehož přiblížení si musíte vybrat manuálně pomocí gesta přiblížení či oddálení dvěma prsty. Rozhodně potěší optická stabilizace obrazu, nicméně ta je dostupná pouze ve Full HD při 30 snímcích.

Za dobrých světelných podmínek jsou záznamy velmi kvalitní a plné detailů. Barevné podání je na můj vkus mírně saturované, což ale není nutně na škodu. Při natáčení v nejvyšší kvalitě mě zamrzela absence alespoň digitální stabilizace, která by mírně roztřeseným záběrům pomohla. Naopak mě potěšila absence agresivního přeostřování a také fakt, že telefon nezmatkuje při rychlé změně scény. Pokud si nepotrpíte na vyšší snímkovou frekvenci, můžete bez obav sáhnout po 4K kvalitě, která nikterak nezaostává. Pochválit musím také čistý a jasný zvuk, byť občas je mikrofon až příliš citlivý a zachytává také dýchání kameramana.

Za zhoršených světelných podmínek je potřeba k výraznému šumu, slévání detailů a chromatické aberaci přičíst také neschopnost zařízení udržet zaostření či potíže s přeostřením na jiný objekt. Širokoúhlý objektiv coby kameru raději ani dopodrobna rozpitvávat nebudu – jeho kvalita je na velmi nízké úrovni a pokud nemáte k dispozici nadstandardní množství umělého osvětlení, budou na záznamu pouze šmouhy.

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy A53 5G není revolucí, ale v mnoha ohledech se nejedná ani o evoluci. Oproti předchůdci nabízí nový model jen málo skutečně převratných změn a velké množství původního (včetně uživatelského zážitku) zůstává zachováno. Filosofie „neopravuj, co není rozbité“ dává logiku. Hůře se chápe, proč Samsung o rok později uvádí na trh tak moc podobný telefon. Zvětšení baterie o 500 mAh sice potěší, ale na mezigenerační změnu je to na můj vkus málo.

Čemu nerozumím, je nahrazení Snapdragonu 778G (Galaxy A52s) za Exynos 1280, který je papírově i pocitově méně výkonný, a to nejen co se týče výpočetní části, ale i v oblasti grafického výkonu.

Samsung Galaxy A53 5G 9
Samsung Galaxy A53 5G není špatný telefon, ale mezigeneračně by to chtělo přeci jen větší změnu

Přednostmi Galaxy A53 5G jsou špičkový displej, dostatek výkonu i pro hraní her, dobrá výdrž na baterii, skvělé fotografie a videa za dobrých světelných podmínek, odolnost proti vodě a prachu dle IP67 či odladěná nadstavba One UI 4.1 postavená na Androidu 12 s minimální přislíbenou podporou až 4 roky. Zamrzí chudé prodejní balení, jen málo změn oproti předchozí generaci, slabší fotografie a videa za zhoršených světelných podmínek, pouze 25W nabíjení či absence 3,5mm audio jacku.

Za cenu 11 490 Kč (6 GB RAM / 128 GB úložiště), respektive 12 990 Kč (8/256 GB) se nejedná o špatnou koupi. Nicméně je potřeba myslet na to, že předchůdce Galaxy A52s se stále prodává za sympatičtější cenu 9 990 Kč a konkurenti v podobě Xiaomi 11T, Vivo V23 5G a Realme GT Neo 2 rozhodně nedají Samsungu nic zadarmo.

Samsung Galaxy A53 5G

Samsung Galaxy A53 5G 11
8.3

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

7.9/10

Hardwarová výbava

8.0/10

Kvalita fotografií a videa

8.5/10

Výdrž baterie

8.8/10

Klady

  • příjemný design
  • špičkový AMOLED se 120Hz frekvencí
  • dostatek výkonu i pro hraní
  • dobrá výdrž na baterii
  • kvalita fotografií a videa za dobrého světla
  • odolnost proti vodě a prachu dle IP67
  • nejnovější Android 12 s One UI 4.1 a dlouhou podporou

Zápory

  • chudé prodejní balení
  • minimum změn oproti předchozí generaci
  • slabší fotografie a videa za horšího světla
  • pouze 25W rychlé nabíjení
  • absence 3,5mm jacku
  • pomalejší čipset oproti Galaxy A52s
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku