Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 1320: Rozumných šest palců

Recenze Nokia Lumia 1320: Rozumných šest palců

Móda posledních měsíců velí jasně. Větší a větší displeje. Ani Nokia nezůstává pozadu a po Lumii 1520 na náš trh uvedla levnější, ale pořád velmi kvalitní Lumii 1320 s Windows Phone 8. Jak dopadla v našem testu?

Když Nokia představovala velké Lumie 1520 a 1320, bylo kolem toho celkem haló. Mnozí nevěřícně kroutili hlavou nad dalšími šestipalcovými monstry, jiní se posmívali, že teď budou „živé dlaždice“ konečně pořádně velké, a další jásali nad špičkovou hardwarovou výbavou modelu 1520. Většina pozornosti se upírala právě k vybavenějšímu tabletofonu a levnější novinka lehce zapadla v jejím stínu. Není to ale škoda? Vážně všichni potřebujeme nadupané top telefony s cenou přes patnáct tisíc? Naštěstí ne a většině postačí telefon právě z kategorie, kde se pohybuje Lumia 1320.

 

I já jsem ale více sledoval kroky Lumie 1520 a těšil jsem se na testování. Po dlouhé době šlo o Windows Phone Nokii, která mě opravdu zaujala. V mém okolí měl telefon velký úspěch. Líbil se, hlavně v křiklavě červené barvě. A Lumii 1320 stále nebyl věnován dostatek pozornosti. Když jsem ji pak po několika týdnech vybalil z krabičky, okamžitě jsem si uvědomil, jak velká chyba to byla. Celé to totiž mělo být opačně a mnohem více pozornosti se mělo věnovat právě Lumii 1320. Podle mě má totiž mnohem větší šanci na úspěch než patnáctdvacítka. Ptáte se proč? Dozvíte se v dnešní recenzi.

Lumia 1320 nabízí skvělý poměr ceny a výkonu: Kde ji pořídit nejvýhodněji?

Klady (+)

 • design a zpracování
 • kvalitní displej
 • výborná výdrž
 • slot pro paměťové karty
 • rychlý a stabilní operační systém
 • možnost výměny zadního krytu
 • displej se zvýšenou citlivostí
 • bonusový software a vylepšení od Nokie
 • sympatická cena

Zápory (-)

 • větší rozměry a vyšší hmotnost
 • zadní kryt se místy prohýbá
 • průměrný fotoaparát
 • plýtvání místem na displeji
 • omezení spojená s Windows Phone

Obsah balení

Nokia poslední dobou nepřekvapuje a její balení jsou na chlup stejná. Krabičky se vzhledově neliší, jen velikostí a vyobrazením telefonu uvnitř. Po rozbalení kromě telefonu najdete jen baterii, není-li vestavěná, nabíječku a kvalitní sluchátka. Jinak tomu není ani u Lumie 1320. Přibalená sluchátka patří k tomu lepšímu, co lze dnes v balení dostat. Dobře sedí v uších, kabel se nemotá a zvukový projev je nadprůměrně kvalitní. Pokud si ale připojíte vlastní, značková, jistě tím nic nezkazíte.

-

- -

Design a zpracování: S vyměnitelným zadním krytem

Vzhled Lumie 1320 a zpracování mě na ní zaujaly asi nejvíce. Telefon je sice plastový a nepůsobí tak hodnotným dojmem jako vyšší model, jenže to v praxi není tak důležité jako to, jak se používá. A v tomhle bodě mi levnější novinka vyhovovala výrazně více a kdyby došlo na lámání chleba, raději bych volil Lumii 1320 právě kvůli nižší ceně.

-

- - -  

Zaoblená záda z jednoho kusu plastu dobře padnou do ruky a jejich matný povrch zabraňuje klouzání v dlani. Lze je snadno sejmout a dostat se tak ke slotům pro microSIM a microSD karty. Samotný akumulátor je krytý černým plastovým dílem, takže se k němu nedostanete a případnou výměnu tak raději přenechejte odbornému servisu. Zadní kryt jako jediný plní funkci designového prvku. Můžete ho totiž vyměnit za jiný a doufejme, že kromě těch standardních (my jsme měli na testování bílý) budou k dispozici i neoriginální varianty v zajímavých provedeních.

- - -

U bílého krytu v matném provedení jsem se opravdu bál, že se bude špinit nebo se časem ošoupe. Telefon jsem měl k dispozici více jak tři týdny a za celou dobu záda neutrpěla jeden jediný šrám, zašpinění a ani nevykazovala jakoukoli míru opotřebení. Je možné, že se lehčí ošoupání projeví po delší době, ale co, tak vyměníte kryt a jede se dál.

- - -

V tomto ohledu je Lumia 1320 prostě praktičtější než dražší model. Zadní kryt vzhledem k svým rozměrům není a asi ani nemůže být zcela pevný. V některých místech se lehce prohýbal a povrzával. Problém vyřešen podložením papírkem. Je to v roce 2014 tak trochu zvěrstvo, ale to se nedá nic dělat.

-

Jinak je zde vše jako na každém jiném Windows Phone telefonu. Tři senzorová tlačítka pod displejem (která bohužel nejsou podsvícená), veškerá ostatní na pravém boku, microUSB a mikrofon na spodní hraně. Pak ještě čočka fotoaparátu a nepříliš výkonná přisvětlovací dioda na zádech.

Důležitější ale je, jak Lumie 1320 obstojí v každodenním provozu. Je velká a těžká, to zcela bez diskuse. Nepůsobí ale tak mohutným dojmem jako Lumia 1520, na kterou jsem si za dobu používání moc nezvykl. Oproti tomu se mi „třináctdvacítka“ zhruba po 10 dnech „vryla pod kůži“ a její rozměry mi nepřišly na závadu. I přes větší rozměry telefon v kapse u kalhot nebo saka nijak extra nepřekáží a pokud by ho snad dámská ručka vkládala do kabelky, bude to zcela bez obtíží.

  -

Hardwarová výbava: Rychlá střední třída

Na papíře není Lumia 1320 tak zajímavá jako její dražší sestra. Na druhou stranu, Windows Phone 8 je nenáročný systém, který nevyžaduje tak výkonný hardware. Ten je u Lumie 1520 hlavně pro aplikace, hry, přehrávání videa a fotoaparát. Toho si ale na Lumii 1320 užijete také dost.

 

Uvnitř tepe dual-core čip na frekvenci 1,7 GHz (Qualcomm Snapdragon S4), který rozhodně nelze označit za nevýkonný. Doplňuje jej grafika Adreno 305 a 1 GB operační paměti RAM. Pro normální využití je to až až a telefon do úzkých v podstatě nedostanete.

Pro mnoho z vás bude největším lákadlem telefonu displej. Šestipalcový IPS panel krytý Gorilla Glass třetí generace disponuje HD rozlišením. Zmlsán full HD na pěti palcích, obával jsem se hrubého rastru a neostrého obrazu, ale celkem zbytečně. Pravdou je, že třeba u fotografií je nižší rozlišení vzhledem k úhlopříčce znát, ale souběžné testování s LG G Flex, který disponuje obdobnými parametry, mě utvrdilo v tom, že pro většinu uživatelů displej rozhodně nebude překážkou, naopak si mnohdy citelně polepší.

Displej: Prostorných šest palců

Lumia 1320 ke kvalitnímu IPS panelu přidává technologii ClearBlack pro lepší zobrazení černé barvy, možnost ovládání v rukavicích nebo lehce vodivými předměty a odemknutí telefonu dvojitým poklepem na vypnutý displej. Škoda jen, že telefon nelze stejným způsobem i uspat, jako to umí již zmínění G Flex nebo LG G2. Díky nejnovějším úpravám softwaru z dílny finského výrobce (balíček Nokia Black), dostala Lumia 1320 také funkci GlanceScreen, která na vypnutém displeji zobrazuje hodiny a notifikace z vybraných aplikací. Dobrá je rovněž čitelnost na slunci a podání barev. Pokud by se vám to snad nezdálo, můžete si sytost barev sami vyladit v devíti krocích. Nakonec si to svoje nastavení určitě najdete.

-

V ostatních parametrech Lumia 1320 nijak nezaostává za konkurencí. GPS včetně GLONASS dává s mapami a navigací od Nokie smysl, ačkoli vypočtená trasa občas není zrovna ideální. Wi-Fi funguje naprosto spolehlivě a příjem signálu je vynikající. Rychlá data jsou dnes nutností a LTE se snad dočkáme i jinde než v Praze, protože opravdu stojí nejen za vyzkoušení. Zamrzí snad jen 8 GB interní paměti, kterou sice lze rozšířit díky slotu na microSD kartu, nicméně aplikace a jejich data se stejně budou ukládat do vnitřního úložiště. Paměťová kartu využijete pro ukládání hudby, fotografií, videa či dokumentů.

- -

Dále se nabízí cloudové úložiště OneDrive. To v základu nabízí 7 GB, další můžete přikoupit. Pokud jste uživatelem těchto služeb již delší dobu, budete stejně jako já mít v základu 25 GB a Microsoft vám také v rámci různých akcí přidá prostor navrch. Například automatickým uploadem fotografií z telefonu další 3 GB a zhruba měsíc zpátky, po přejmenování na OneDrive, rozdával 100 GB a další prostor. Já osobně jsem se tak nakonec vyšplhal celkem na něco máloe přes 140 GB zdarma, a to už rozhodně není k zahození.

Baterie a výdrž: Zvládne i tři dny provozu

Velký telefon rovná se velká baterie. U Lumie 1320 konkrétně Li-Ion akumulátor s kapacitou 3 400 mAh. Ten ve spojení s ne tak náročným hardware a displejem s HD rozlišením slibuje velmi dobrou výdrž.

Reálné výsledky mě ale překvapily více než jsem čekal. Hodina hovorů denně, surfování po webu, sociální sítě, WhatsApp messenger a telefon vydržel na jedno nabití lehce přes 3 dny, což je fantastická hodnota. Za jeden den se mi povedlo Lumii vybít pouze hraním her nebo sledováním videa. Oboje zvládá kolem 9 hodiny v kuse na jedno nabití. Hudbu tabletofon vydržel přehrávat v součtu skoro 30 hodin, což je také vynikající. Velký telefon, velký displej a dlouhá výdrž na jedno nabití. To je sen. Škoda jen dalších chyb, které Lumii 1320 lehce sráží. Nicméně výdrž je pravděpodobně její největší eso v rukávu.

Fotoaparát a záznam videa: Tady se šetřilo

Fotoaparát je, posuzováno měřítkem ostatních Lumií, které jsem za poslední rok testoval, celkem zklamáním. Na papíře jsou parametry v pořádku a pokud nebudete výsledky porovnávat s těmi z Lumie 925, 1520 nebo nejlepé fotící Lumie 1020, nepřijde vám na nich nic moc divného. Jenže při bližším zkoumání zjistíte, že některé snímky mají rozmazaná místa v rozích a podél okrajů. Na jiných je problém s přechody mezi světlými a tmavými místy. Jinde jsou zase špatně vykreslené detaily. Vyloženě špatné jsou fotky za slabšího světla nebo za tmy. Oproti dražší Lumii 1520 (20,7Mpx PureView, optická stabilizace) je Lumia 1320 osazena 5Mpx snímačem se světelností f/2,4 a bez stabilizace obrazu.

- - -

- - -

LED dioda nedokáže vygenerovat dostatek světla a tak obrázky trpí šumem, málo věrnými barvami, mnohdy telefon nezvládne zaostřit. Celkově nejsou pořízené obrázky zase tak špatné a v dané cenové kategorii se budou rozhodně řadit k tomu lepšímu, ale Nokia to umí lépe, mnohem lépe, takže ve výsledku je pro nás fotoaparát spíše zklamáním.

- - -

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Stejné výtky mám v případě videa. To sice může být až ve Full HD rozlišení, ale i zde jsou potíže s přechody mezi světlými a tmavými místy a mnohdy nedokáže Lumia dostatečně rychle zaostřit, pokud telefonem pohybujete sem a tam. Přední kamerka zvládne video nahrávat pouze ve VGA rozlišení (640 x 480 px).

- - -

Plus je, že fotky a videa lze ukládat na paměťovou kartu a nemusíte si tak zabírat cenné místo v telefonu. Disponuje jen 8 GB paměti, což je žalostně málo. Samozřejmě je možné nechat výsledky z fotoaparátu automaticky nahrávat na OneDrive, po dobu testování jsem se ale často setkával s chybami a musel jsem akci opakovat ručně.

Pokud byste si řekli, že výše uvedené vylepšíte instalací Nokia Camera, která v telefonu v základu není, zapomeňte na to. Automatika v tomto případě funguje mnohem lépe než ruční nastavení a doporučuji tedy pro focení používat výchozí aplikaci od Microsoftu než na první pohled lépe vypadající Nokia Cameru.

Operační systém, prostředí a software

Windows Phone 8 známe velmi dobře, stejně tak poslední aktualizaci z Finska, Lumia Black. 1320ka díky tomu dostává již zmiňovanou funkci Glance Screen a pár dalších drobností. Další příjemné osvěžení má přijít s vydáním Windows Phone 8.1. Systém se tak, doufejme, stane mnohem konkurenceschopnější nejen díky notifikačnímu centru, hlasové asistentce Cortana (nebude v češtině), podpoře dvou SIM nebo vylepšené softwarové klávesnici. To už ale moc předbíháme, protože zatím nevíme, kdy bude aktualizace na novou verzi mobilních Windows dostupná pro běžné uživatele.

 

Sám jsem zvědavý, jestli update napraví plýtvání místem na tak velkém displeji, jakým disponuje Lumia 1320. Domácí obrazovka se dá vyřešit větším počtem menších dlaždic, ale třeba v nastavení hubu Lidé a podobně je nevyužitého místa po hříchu moc. Nemluvě o aplikacích třetích stran, které se striktně drží vzhledu systému a kolikrát byste pukli vzteky při pohledu na prázdná místa na displeji.

 

Nejdůležitější ale je ale pořád to, jak rychlý a stabilní systém při používání je. Ano, můžeme namítat, že tak rychlý zase není, protože všudypřítomné animace vše zpomalují a mnohdy jsou více než otravné, nicméně stabilitu a spolehlivost mu nelze upřít. Za dobu velmi intenzivního testování Lumie 1320 se mi nestalo, že by některá z aplikací samovolně spadla nebo se telefon dokonce restartoval. A to jsem s ním vyváděl opravdu psí kusy.

 

I když systém Windows Phone 8 není můj šálek kávy a veřejně přiznávám, že Android mi nabízí mnohem více, ona stabilita a spolehlivost, kterou často nemá ani čistý Android, je opravdu velmi lákavá. Škoda jen, že mi stále a pořád chybí aplikace, na které jsem zvyklý a bez kterých se pracovně neobejdu.

Konkurence

V dané cenové kategorii Lumia 1320 moc konkurentů nemá a když, nejsou hodni srovnání s ní. Nejbližším konkurentem na této platformě tak je pouze Lumia 1520 (recenze), ale za její cenu budete mít Lumie 1320 rovnou dvě. Proto doporučuji více než kde jinde dvakrát měřit a pak teprve řezat, zdali koupit Lumii 1520 či ne, protože podle mě toho tolik navrch nenabízí, aby si obhájila tak velký cenový rozdíl.


Nokia Lumia 1320 (vlevo) a Lumia 1520

Pak je tu Android a k těm použitelnějším modelům, které se Lumii 1320 blíží cenově, se řadí snad jen Huawei Ascend Mate M1 a Alcatel One Touch 8020D. Nicméně od nich neočekávejte rychlost a stabilitu systému, kterou dostanete společně s Lumií 1320. Ostatní šestipalcové modely jako LG G Flex, Sony Xperia Z Ultra a Samsung Galaxy Mega 6.3 jsou sice zajímavé, ale výrazně dražší (a hardwarově lépe vybavené).

  
Samsung Galaxy Mega 6.3

Pokud tedy trváte na šesti palcích a mobilních Windows, nemáte moc na výběr. Pokud trochu „povolíte“, možnosti se vám rozšíří a do výběru zapadnou třeba takové kousky jako je Samsung Galaxy Note 3, LG G2, Google Nexus 5 a další.


Samsung Galaxy Note 3

Závěrečné hodnocení

Lumia 1320 není dokonalá, má své vady a některé mohou být trochu otravné. Je velká a těžká, ale s tím se při koupi takto rozměrného telefonu počítá. Displej se může zdát hrubý a hardware málo výkonný, ale to jsou jen plané stížnosti. Největším nedostatkem tak je horší fotoaparát, ale 1320ku si nebudete kupovat primárně kvůli focení. Pokud ano, poohlédněte se někde jinde (Lumia 1520, Galaxy Note 3).

Lumia 1320 nabízí skvělý poměr ceny a výkonu: Kde ji pořídit nejvýhodněji?

Máme tu tedy vcelku kvalitní šestipalcový telefon, který má na sobě nalepenou sympatickou cenovku. Za aktuálních 7 490 Kč se tato Lumia jeví jako velmi zajímavá koupě a do budoucna se dá ještě počítat s dalšími poklesem ceny (startovací částka mimochodem byla 8 490 Kč včetně DPH). Telefony z neoficiální české distribuce navíc seženete ještě o kousek levněji. Obrovský displej s nadstandardními funkcemi, slot pro paměťové karty, velmi dobrá výdrž, rychlost a stabilita dělají z Lumie 1320 výborného společníka pro každodenní rutinu a já osobně vám Lumii 1320 doporučím spíš než Lumii 1520, která je stále zbytečně drahá a cílí na mnohem náročnější uživatele.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

69 komentářů

 1. kraken (neregistrovaný)

  Zápory (-) plýtvání místem na displeji ???

  • bohuzial ano, system este nie je uplne prisposobeny velkej uhlopriecke a z aplikacii zo storu je ich len velmi mala cast…

  • David (neregistrovaný)

   nesmysl

  • Matoman co to pises za nesmysly?Aplikace musí vypadat a vypada stejne jak na 4.5″ HD displeji tak na 6″ HD displeji, co by jsi tam chtěl pripzusobovat?Nic tam neprizpusobeneho není.Obcas se divim jak mame negramotne vyvojare, cest vyjimkam..

  • kraken (neregistrovaný)

   Tiež sa mi to nezdá aby apka vyzerala na 6″ inak ako na 4,5″. To by musel byt zvlášť Market na každé rozlíšenie nie? Blbost na N.

  • Appky sa rozťahujú podľa veľkosti displeja. A to je to neprispôbenie, nakoľko aktuálne väčšinou appky nevyužívajú priestor.

   Napríklad samotná klávesnica. Na WP8.1 už bude trochu menšia a teda bude viac viditeľného priestoru. A vidno to napr. aj pri mailoch, kedy väčší displej nezobrazí oveľa viac.

  • Ale jde o rozliseni a pomer stran, je stejne jako u mensich telefonu L920, L1020, nenarazil jsem na aplikaci,ktera by se zobrazovala jinak, spatne.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Už dnes je možné aplikaci pro WP8 přizpůsobit pro 1080p, aby se na stránku vešlo více obsahu. Když jsem teď psal aplikaci Filmová místa

   [odkaz]

   uvažoval jsem o tom, ale nakonec to v aktuální verzi 1.1 ještě není.

   1. Není to moc pracné, ale nějaká práce to je.

   2. Kolik je u nás WP telefonů s 1080p, že… Jen těch pár 1520tek…

   A tím se dostávám k jádru pudla…

   API WP 8.0 umí rozlišit, že má tlf 1080p, ale to L1320 nemá. Nevím o tom, že by umělo rozlišit fyzickou velikost displeje. :-( Ale noc jsem to nezkoumal, třeba to jde.

   Je jasné, že na 768p i 720p zobrazíte SPOUSTU obsahu, levné 15″ notebooky by mohly vyprávět…

  • Oslík (neregistrovaný)

   Jinak rozlišení 1280 x 720 na 6″ seriózně musí stačit pro všechny běžné účely, byť není uchvacující a rozdíl oproti vyšším rozlišením půjde poznat.

   Uvědomte si, že naprostá většina dnes prodávaných 15″ notebooků má 1366 x 768! A horší technologii displeje.

   Samozřejmě, díváte se na ně zhruba z 2x větší vzdálenosti…

   FullHD a více na phabletech smysl má, ale určitě není nutností. Nejsem si jistý, zda zdánlivá zrnitost fotek nebude způsobena spíš jejich nekvalitou…

  • htcjirka: no to ze sa to zobrazi korektne nie je prisposobenie :) i iPhone aplikacie na iPade idu ale o prisposobeni uhlopriecke sa neda povedat :)

   Pisal som to hlavne na to „plytvanie miestom“ :)

  • Sam viem, ze napriklad moje Kucharky by mohli miesto na 6“ displeji vyuzit ovela lepsie ako je to teraz, kde nie su ziadne zmeny oproti normalnej uhlopriecke. A takych aplikacii je vacsina…

 2. Mě se v záporech zase nezdají ty rozměry. Proč je takový údaj v záporech?

  Dále v textu se píše mimo jiné toto:

  „Oproti tomu se mi „třináctdvacítka“ zhruba po 10 dnech „vryla pod kůži“ a její rozměry mi nepřišly na závadu“

  „Je velká a těžká, ale s tím se při koupi takto rozměrného telefonu počítá.“

  Takže si myslím, že velikost do záporů nepatří. Hmotnost pouze pokud výrazně převyšuje konkurenci.

  To plýtvání místem by bylo vhodné trochu rozvést. Ukázat pár screenshotů a podobně. Měl jsem jen chvíli v ruce 1520 a nic podobného jsem nepozoroval. Zrovna toto je důležitý aspekt, který by si zasloužil více pozornosti.

  A už poněkolikáté tu musím zkritizovat zápor „omezení spojená s Windows Phone“. Píšete podobné zápory k telefonům, které mají jiné OS? I Android, iOS či BB10 mají některá více či méně závažná omezení. Je to tedy ve všech recenzích?

  Asi by neuškodilo jinak pěknou rcenzi příště trochu rozvést a rozšířit. Toto je poměrně málo. Ve srovnání recenze 1520 od stejného autora je toto dost krtaičké shrnutí. A je zde méně osobních poznatků.

 3. Já s tím co bylo napsaný v úvodu článku souhlasím. WP je systém kterej chodí krásně na jakýmkoliv hardwaru a ten kdo nehraje náročný hry a používá telefon na web, email a práci s dokumentama, popř. navigaci tenhle telefon bohatě bude stačit. Něco jinýho je když chce někdo honit triko před ostatníma, že na to má a koupí si mobil za 16 tisíc a víc a v životě to nevyužije. Těch co to opravdu potřebují je minimum. Já nad 1320 přemýšlím už dlouho. Jen ta velikost mi pořád leží v hlavě. Kdyby to bylo 5″ už bych ji melwasi doma. Ale možná to tak stejně dopadne, když vídím tu nabídku dneska na trhu.

  • Na tu velikost bacha, ja sel dvakrát do 1520, ale ac jsem myslel, ze na velikost si casem zvyknu, nedal sem to a uz to moc obtěžovalo.

  • Jo, jo, já takhle přemýšlím občas nad něčím, co mám načtený z recenzí a teoretizuju, ale pak většinou stačí vzít objekt zájmu do ruky a je během prvního okamžiku jasno (zpravidla že tohle tedy opravdu ne). To platí u mě i u těhle dvou Lumií, stačil první kontakt. Hranici komfortu mám jasně zažitou do kapesního rozměru 14×7, používám v téhle velikosti i různé notesy a opakovaně se ujišťuju, že i pár milimetrů navíc je už úplně jinej pocit na použití. Ten první dojem je většinou správnej a nic ho nenahradí.

  • Souhlasím s váma oběma. Už jsem ji měl taky v ruce a je to obr. Mám L820 a kolikrát mě i tahle velikost vyloženě se.e v kapse u kalhot. Mě osobně už i 4,5″ připadá o dost větší oproti ty mojí 4,3″. A 1320 je pak vyloženě jako tablet. Na nošení v kapse to není a telefonovaní kdy za ní schováš celou hlavu taky ne. Když to vidim v práci jak volají s těch Note a Mega tak se lámou v pase smíchy. Ale oni jsou vždycky tak důležitý. Tohle jsem chtěl místo tabletu s androidem, kterej teda šlape jak hodinky ale systém mi prostě nepřirostl k srdci.Jedinej důvod proč to držím je Servis 24 a WetterOnline. Na to ještě není aplikace a pak navigace pro Truck. Být tyhle 3 věci pro WP tak bych ho prodal.

  • Douglass: pokud ti úplně nesedí ani L820, tak asi nejsi úplně na tuhle techniku ideální typ :-) Protože jinak díky tomu, že tyhle telefony od Lumie 4,3″ – 4,5″ byly v poměru stran 5:3, tak jsem přesvědčen že i širokoúhlá 5″ bude po přechodu v pohodě. Já mám L625 a jsem komfortně srostlej :-)

   A pravda WetterOnline taky využívám. Jestli bych já ocenil u WP tu a tam nějakou aplikaci, tak jsou to právě ty z Německa.

  • Já jsem se silně negativně stavěl zezačátku i k 920. Byla na mě prostě moc velká. Parametrově se mi to nelíbilo, ale když jsem ji viděl v obchodě a poprvé vzal do ruky, byl jsem zhrozen, jak někdo může mít takovou obrovskou krávu.

   Tenkrát jsem byl nešťastný, protože parametrově mi seděla, líbila se mi, ale byla příliš velká.

   Rozhodl jsem se to risknout a šel do ní. Menší mobil bych mít už nemohl.

   Po příchodu 1520 jsem se tak k velikosti stavěl opratrněji a zašel do obchodu, že jí dám šanci. Jenže to už opravdu nešlo. 1520 je moc. Jsem ochoten se podřídit tomu, co nám výrobci cpou a 920 v zájmu funkcí a vkonu vyměnit za 5″ telefon. Ale nad 5″ už opravdu nepůjdu.

   Nemusíte mi tu říkat, že větší „telefon“ se ovládá lépe. To bezpochyby. Určitě se na něm i lépe hrají hry, sledují filmy a prohlíží web. Jenže já potřebuji opravdu maximálně mobilní zařízení. Co se vejde do kapsy.

 4. policak (neregistrovaný)

  Mam na porovnani 3 tydny doma Lumia 1320 a Note3 a uprimne receno, za tech par usetrenych korun to nestoji. Lumia muze stacit jen nekomu, kdo v podstate chce jen velkou plochu na prohlizeni fotek, nebo videa. V praci s dokumenty, poznamkami a pod je Note nekolik svetelnych let pred Nokii.

  • Definuj presneji, svetelna leta si nech do sci-fi filmu.

  • Gotys (neregistrovaný)

   Zrejme jsi na poznamky nezkusil OneNote. Je multiplatformni a synchronizuje se s iOS, Android,WP a Windows v pc. Zato poznamky v Note si jinde neprectes. Ja mel prave Note3 a 1520 (nyni LG G2 32GB) a pracovni zalezitosti nemeli v Lumii problem.

   S cim jsem ale casem bojoval, byla velikost obou zarizeni. Pro me to bude zcela jasne 930.

  • acidl79 (neregistrovaný)

   Evernote ?

  • Přesně tak, výřez webový stránky rovnou do OneNote a žádný přepisování. Nechci, psát nebo nemůžu tak si poznámku namluvím. A teď v kombinaci s Office Lens absolutně bomba. Všechno sebou na jednom místě. S uvolněním OneNote 2013 pro PC zdarma, je to těžká konkurence Evernote. Kterej bohužel na verzi pro WP pěkně se.e a funkce programu jsou oproti konkurenčním systémům brutálně osekaný a není ani v češtině.

  • Někteří tupouni by alespoň mohli dostudovat zákl.školu a vědět,že světelná léta nejsou časový údaj.O Bože,a takové tupce tu čteme.

  • icepoint: to ses dobře nachytal. Když se o něčem řekne, že je na hony daleko (jako např. evoluce Androidu proti WP), také se vyjadřuje prostorovou jednotkou a ne, že to bude za 3 hodiny, až skončí hon…

  • Ale i za předpokladu, že by to časový údaj byl to přeci není na škodu.

   I časovým údajem je možné vyjádřit vzdálenost.

 5. Ferrari (neregistrovaný)

  Dosti nekvalitni recenze oproti konkurencnim webům, nehlede na to, ze prisla nejmene o mesic pozdeji. Za ten mesic by uz clivek rekl, ze to bude kvalitni recenze plna osobnich poznatku, ne jen kratky vycet funkci a vymyslenych blabolů. Totalne jste me timto zklamali, a to nektere recenze mate opravdu skvele. na tuhle jsem se tak tesil a vy vydate tuhle zmet blbosti a zvastů. priste prosim rychleji, nebo aspon kvalitneji, timhle vas konkurence opet znicila. o zvastech v recenzi se rozepisovat nebudu, nektere zaznely uz v predchozich komentarich, jinych si je urcite vedom sam rrcenzent, ktery tuto pseudorecenzi neuveritelne odflaknul. Ach joo

  • Dobrý den, díky za komentář. Mrzí mě, že text recenze nenaplnil vaše očekávání. O prodlevě s vydáním víme, ale objevily se komplikace, které nikdo nečekal, a tak vydání recenze nabralo zpoždění (což byla moje vina, Marek mi text odevzdával už zhruba před 14 dny).

 6. Musím upřímně říct, že po recenzi L1520 od Marka Hajna, jsem se dosti těšil i na recenzi L1320.

  Po přečtení ale mám smíšené pocity, přijde mi, že recenze je tak trošku uspěchaná, nic není v podstatě detailně popsáno, chybí mi trošku, vlastně ani nevím, přijde mi to asi velmi strohé, nechci teď vypadat jako permanentní kritik, ale něco mi chybí a u recenze L1520 mi to nechybělo.

  Možná jsem již trošku zmlsaný recenzemi na GSMarena, kde jdou většinou více do hloubky, ale stejně mám ten pocit, jakoby tentokrát bylo vše moc rychlé, chybí mi prostě hloubka.

  Bylo by zajímavé, kdyby smartmania trošku pokročila. V testech mi většinou naprosto chybí nějaký standardizovaný test výdrže, což podle mě nebude úplně problém, trošku mě mrzí jak se věnuje smartmania málo fotoaparátům, chybí mí výřezy, srovnání s konkurencí, podle mě je vhodnou konkurencí pro L1320 Galaxy Mega 5,8 i 6,3.

  Toť názor můj. Neberte to snad ani jako úplnou kritiku, jen mě to donutilo po přečtení napsat.

 7. Je úsměvné, jak recenzent píše do záporů velikost a hmotnost, když poté píše, že se mu používání vryly pod ruku.

  Otázka: Jak může být padlo o 6″ mít dobré rozměry a hmotnost?

  Když si někdo koupí takto velký telefon, tak ty 2 věci asi řešit nebude.

  Dále v záporech zase ty omezení WP. Každý OS má nějaké omezení, bylo by dobré to buď psát u všech nebo vůbec.

  Fotoaparát, videozáznam jinde docela chválí i přes absenci stabilizace a Carl Zeiss snímače, což je trochu divné.

  Asi špatný kousek?

  Shrnutí recenze, tedy nic moc.

 8. o tom to telefóne veľa premýšľam..cena je priam super..len neviem, či by sa oplatilo z terajšej 920 ísť do 1320..alebo uŽ rovno do 1520..

  • mato289: oproti L920 si podla mna len pohorsis, vsetky parametre az na velkos ma horsie :)

  • newkeny (neregistrovaný)

   Já jsem přešel z 920ky na 152ku a absolutně nelituju..nosím normálně v kapse a váha ani velikost není žádný problém. Psal jsem uživatelskou recenzi na konkurenčním webu. ;-) p.s. Rád bych věděl, kolik lidí z těch co si berou rozměry a váhu těhle telefonů do úst, je opravdu používalo…alespoň jeden den. :DDDDD

 9. Kamil Pulicar

  Skoro bych po přečtení recenze věřil tomu, že ji recenzent měl v ruce jen v obchodě.

  U mé 1320 není vidět baterie, ještě jednou jsem sundal kryt a nevidím ji jako u 625…

  Ještě bych poprosil, kde je druhý mikrofon na vrchní části telefonu?

 10. Tony (neregistrovaný)

  tvl, tu redaktor nemôže dať do záporov absolútne nič čo sa týka Nokie a WP8, aby ho tu nekritizovali…

  • robot.honza (neregistrovaný)

   Měl jsem 10 Androidů (tablety i mobily) a co jsem přešel na Widle v phonu, tak si je nemůžu vynachválit. To, že chybí některé aplikace mi vůbec nevadí a vyváží to stabilita a svižnost systému. Na co mít miliardu aplikací ve storu, když mi neustále zasekává systém, padá a restartujte phone? Každá custom se chlubí vyšší stabilitou, ale jen kecy. Android je zatím stále nepoužitelný. Co potřebuji to nakonec systém W8 má. W8.1 přijde s pořádnou dardou změn a W8.2 (W9) možná překoná očekávání, tzn. za mě W8 bez chyby. Takže není co reportovat.

  • Tom (neregistrovaný)

   @robot.honza: Tyhle pohadky me vzdycky pobavi. Nekdo si postupne koupi 10 androdidich telefonu (nebo tabletu), neustale pry resi kazdodeni restarty a nahravani alternativninich romek, a presto si znova koupi android. Az po x-tem androidu konecne dojde k osviceni a poridi si WP a ejhle, teprve ted se da mobil pouzivat.

   Asi mam jiny android ale restart jsem jeste nezazil. Ani si neumim predstavit kdybych mel opravdu takovyhle problemy, ze bych kazdych par mesicu kupoval novy telefon se stejnym systemem. Uz davno bych presel na neco jineho. Proto jsem k takovymhle vyrokum velice skepticky.

  • robot.honza (neregistrovaný)

   Tak v tomhle já jsem šílenec a přiznám se, že WP mám první od ledna a teď budu pořizovat druhej. ROMky jsem střídal jak ponožky a stále hledal něco, co mi dovolí pracovat bez záseků, restartů. Na Note1 jsem si fakt vyhrál až končil ROMkou, po který jsem ani tel nerozjel. Nakonec jsem zjistil, že Widle opravdu pro telefonování a pracovní činnost stačí. Od doby co mám SDK si dovedu lecos i vytvořit sám, tzn. jsem spokojený jako blecha a Androida bych už opravdu nechtěl. Ale je to můj pohled na věc, samozřejmě s tím může kdokoliv nesouhlasit.

 11. Oslík (neregistrovaný)

  K těm 8 GB interní paměti: WP 8.1 umožní ukládat na karty aplikace a jejich data.

  Ale půjde to jen na karty s určitými min. parametry, ty si teď nepsmatuji.

 12. Ferrari (neregistrovaný)

  Vážně by mě zajímalo, jestli pan Hajn opravdu telefon delší dobu testoval, nebo jej měl pouze na chvíli v obchodě na pár fotek. Takhle špatnou „recenzi“ jsem už dlouho nečetl.

  • Mozna, ze když WP není jeho salek kavy, tak mozna proto neodvedl 100% vykon. Mozna proběhne update nejakych věci.

  • Dobrý den, Marek Hajn telefon testoval zhruba 18 dnů, chvíli jsem jej také používal já. Recenzi ještě znovu projdeme a podíváme se na nepřesnosti, na keré jsme byli upozorněni v komentářích.

  • Gotys (neregistrovaný)

   Je videt ze na to kaslete a hazete si telefon: Marku vem si ho, ja uz to nechci, hele co s tim? Apod.

   Zrejme vubec nevite spoustu vychytavek ktere system ma, protoze je nepisete a pritom by to pomohlo celemu systemu.

   Napriklad:

   V emailovem klientu po dotknuti se jmena odesilatele, vyskoci jeho karta a odsunutim na stranu se zobrazi kompletni historie s tim kontaktem. To same plati v hovorech, nebo kontaktaktech i sms

   Nebudu zde vsechno vypisovat, protoze uz bych za vas mohl psat recenze, mimochodem komplexnejsi nez je tahle…

 13. Nekde na Smartmanii jsem cet,ze WP 8.1 prohlizec IE 11 bude mit novy rezim pro pohodlnejsi cteni internetovych zdroju… Zajimalo by mne,o jake vylepseni jde,znamena to,ze IE 11 bude umet konecne zalamovat radky dle displeje pri zoomu??

  • Režím čtení je speciální řežim, který vytáhne z článku text, přizpůsobí ho požadované velikosti a změní barvu textu a pozadí tak, aby se to pohodlně četlo.

 14. robot.honza (neregistrovaný)

  Sakr. Už jsem byl rozhodnut pro L1520, ale zase zpátky možná k L1320. Fakt, když se rozhodnu, nebudu číst další recenze. :) Co mi u ní vadí úplně nejvíce je těch 8G+SD. L1520 mám 32 i 64 + SD. Kdybych měl jistotu, že W8.1 přijde s možností přesunu aplikací na SD kartu, tak bych neváhal, ale nikde to oficiálně nebylo potvrzeno. Počkám asi do 10. 4. snad bude už volný build pro developers a pak se rozhodnu. Jinak bych klidně vzal L1320.

  • Snad jen, WP (Windows Phone) je systém pro „mobily“, W (Windows) je pro „PC“. Ale jinak ti rozumíme:)

  • robot.honza (neregistrovaný)

   Widle jako widle a až spojí W; WP a W RT tak to bude snad srozumitelnější. :) Ale pochopili jste mě a to je důležitý :D

  • WP a WRT bude od WP 8.1 spojeno. Samozřejmě tam budou rozdíly dané zaměřením (na mobilech se dělají jiné činnosti než na tabletech, je tam jiný HW apod.)

   Desktopové Windows jako takové se spojovat nebudou. Alespoň ne v dohledné době. (i když není problém .NET aplikaci naportovat třeba do WPF)

  • robot.honza (neregistrovaný)

   No někde jsem četl (snad wpcentral), že se plánuje to, aby aplikace pořízené na WP byly přístupné po přihlášení i na Windows storu, tohle spojení mi stačí. Rozdíly jinak chápu. Nebaví mě kupovat si aplikace zvlášť pro tablet a pc a zvlášť do mobilu.

  • robot.honza (neregistrovaný): Tak něco jiného je Windows Store a něco jiného Windows (Desktop UI)…., jo MS a PR je fakt paráda. Čili správě by mělo být, dojde k sloučení Windows Store a Windows Phone Store, nikoli Windows a Windows Phone, uff. I tento web v tomto selhává, také matlá Store, Metro, Windows….

  • Nepochopil jsi to úplně přesně. WP a WRT aplikace budou mít stejné výpočetní jádro a budou logiku sdílet. Ale WP a WRT aplikace stále vyžadují odlišné GUI. Je to prostě proto, že na tabletu je trochu jiné ovládání než na mobilu. Pro vývojáře je to otázka chvilky práce udělat obě grafické verze, ale je to jen na něm, zda to udělá. Pokud budou existovat obě verze, tak ano, půjde zhlediska nákupu o jednu aplikaci a jednotlivé verze budou moci mezi s sebou jednodušše sdílet data.

  • robot.honza (neregistrovaný)

   OK, tak mluvím celou dobu o obchodech-storech-„šopech“. Co mi teda bude stačit, když si koupím pod svým účtem aplikaci na WP ve storu a bude vytvořena i pro PC, tak jí nebudu muset extra kupovat znovu a budu moc jen instalovat. Tohle chci a budu spokojený. Otázkou je, jestli by mi nechtěli vrátit prachy za ty aplikace, které jsem už koupil 2x… :)

  • robot.honza (neregistrovaný)

   MCEZA: ano to jsem zjistil po instalaci SDK pro WP a čtení manuálu. Stejně si myslím, že W RT je výběhové. Nevím, ale kolik zařízení tohle má? Já mám tablet 10 a i 8kový a na všem jsou plnohodnotné W a žádný W RT… Nesetkal jsem s tím typem W a tím pádem ho nemám ani prolezený. Jak jsem zaslechl, že je to neplnohodnotný W, tak jsem si představil jen METRO a já bych tablet jen Metrem nechtěl, ale opravdu o RT nic nevím a nechci ho zbytečně hanit.

  • robot.honza (neregistrovaný): Jinými slovy objevují „Ameriku“.

   Nicméně podle mě je téma, že se sloučí vývoj (konečně), to neznamená, že se nutně sloučí i distribuce, vývojář klidně může udělat „Pro“ verzi pro tablety s jinou cenovou politikou, atd.

   WRT neřeš, na ten sedá prach, díky bohu. Metro neřeš, na ten také sedá prach (resp. značka patří jiné společnosti). A je to přesně jak píšeš, nikdo nechce Windows jen s Store (Modern UI).

 15. Ferrari (neregistrovaný)

  na rozdíl od konkurence, kde se jim sice recenze na L1320 taky moc nepovedla (byla asi tak na podobné úrovni, jako zde, ale o měsíc dříve), tak tam se k tomu aspoň postavili čelem, odpovídali na nespokojené komentáře, stáli si za svým a snažili se vše vysvětlit. Tady tohle je hnus, ani jediný komentář od někoho z redakce, už nikdy více tyto stránky!!

  • Gouda (neregistrovaný)

   Tobe staci malo, abys zanevrel na nejaky web:-D Ale beztak kecas a budes sem chodit dal.

  • Ferrari: Dobrý den, omlouvám se za delší neaktivitu. Já jsem byl do včerejšího večera mimo ČR (malá dovolená) a kolega Marek Hajn také cestoval. Rozhodně to není tak, že bychom se vyhýbali komentářům a odpovědím, i kritika je názor a pokud je oprávněná, rádi se z ní poučíme.

  • Ferrari (neregistrovaný)

   To Gouda: Mas pravdu, budu sem lezt dal, byl jsem trosku unahleny, ale hlavne hodne nastvany a zklamany. ted uz se to ve mne rozlezelo,a uvedomuji si, ze jsem byl prehnane kriticky, za coz bych se chtel redakci, panu hajnovi i panu Hrmovi omluvit. Jen bych chtel podotknout, ze to zklamání z něčeho prameni. Hodne se zajímám o tento telefon a opravdu jsem se,na vasi recenzi moc tesil, a,ona stále nikde. Říkal jsem si, ze bude určitě hodne kvalitní a podrobná,,jako ostatně drtivá většina ostatních recenzi zde. A vy jste vydali tuhletu, nezlobte se, pseudorecenzi,,kde je pouze výčet parametrů a par poznatku ve stylu ze na velikost si zkratka,musím zvyknout a bla bla.. Zájemce o tento telefon to nejspíš vi a kupuje si jej právě proto, že je velký. Takže jeste jednou bych se chtel omluvit, vím že mnou vypsané argumenty mě neomlouvaji, ale jsem proste horka hlava a Bohužel jste mě zklamali, coz už se dlouho nestalo. Kazdopadne na vaše stránky samozrejme nezanevřu, žádné jiné stránky neposkytuji více informaci o Windows Phone a v tomto ohledu nemate konkurenci. Prostě co se týče WP, tak kvalita i množství informaci u vás jasně vede, doufam, že v tom budete pokračovat a že podobna recenze už se nebude opakovat. Doporučuji vás mnoha lidem, tak at vím, že nedělám chybu. Omluvte množství chyb, psáno z telefonu :) S pozdravem Ferrari

  • Ferrari: díky za upřímný komentář, vážíme si toho. Na webu se neustále snažíme pracovat, zlepšovat se a posouvat ho dále, ale i my občas uděláme chyby a alespoň je to pro nás ponaučení pro příště – čemu se vyvarovat a na co se více soustředit, tak snad si u vás brzy vylepšíme reputaci za tuhle recenzi :)

 16. Díky všem za plodné komentáře a hlavně si cením konstruktivní kritiky. Přiznám se, že tato recenze byla jedna z těch těžích, protože v praxi se citelně levnější Lumia 1320 nijak výrazně neliší od dražší Lumie 1520, kterou jsem testoval před nedávem. Velmi nerad se opakuji a v recenzích nerad papouškuji pořád dokola to samé. Tentokrát jsem byl zřejmě zbytečně moc stručný. Doufám, že i pro vás recenze vyzněla tak, že 1320 si zaslouží pozornosti více než dražší WP telefony. Omlouvám se za vzniklé nepřesnosti a nedostatky.

  • Ok, diky za feedback.

   Recenze Jindry Lukeše z WMMania.cz je o něco lepší, možná inspirace, když budeš psát recenzi se zařízení o WP.

   [odkaz]

  • Jsem rád, že to vidíte se stručností podobně jako my zde co Vaše recenze čteme.

   U L1520 se mi recenze velmi líbila, zde jako byste ztratil trošku „dech“, ale je pravda, že spousta věcí už byla řečena předtím, ono je to vždycky velmi těžké hodnotit zařízení s Windows Phone, protože všechny nabízejí v podstatě to samé, takže ono toho říct moc nového u jiného zařízení ani nejde.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).