Domů » Recenze » Recenze LG Optimus L7 II: Král nové série

Recenze LG Optimus L7 II: Král nové série

Otestovali jsme posledního zástupce nové L-Series II. Není překvapením, že jde o zatím nejlepší model této řady. Je ale dostatečné dobrý, aby zatopil i konkurenci?

S telefony LG se za poslední rok roztrhl pytel. V loňském roce jsme na našem trhu viděli od top modelu Optimus 4X HD, až po low-end smartphone Optimus L3, z první L-Series. Ta byla po celém světě natolik úspěšná, že jsme se v letošním roce dočkali jejího pokračování. Nižší modely Optimus L3 II a Optimus L5 II jsme už testovali, takže zbývá zatím nejvybavenější Optimus L7 II. Ten je v současnosti vrcholem nabídky, ale jen do doby, než na podzim 2013 přijde na trh nový Optimus L9 II. Najdou se sice kousky, které se k nám dostávají s velkým zpožděním, nebo vůbec (například Optimus Vu, nebo Optimus G Pro), ale doufejme, že chystaný Optimus G2, který by měl být představen začátkem srpna, nám to dostatečně vynahradí.

   

LG po celou dobu drží jasný designový jazyk a jeho telefony, ačkoli jsou podobné jiným na trhu, vždy zcela jasně poznáte. Ani uvnitř, v oblasti softwaru, se telefony nijak výrazně neliší. Nebudu tedy opakovat, co již bylo řečeno v recenzích LG Optimus G, Optimus L5 II a Optimus L3 II a zaměřím se hlavně na to, v čem je Optimus L7 II odlišný a čím nad ostatními vyčnívá. A v mnohém i nad současnou konkurencí. Novinka má svoje chyby a není jich zrovna málo, na druhou stranu kladných stránek je dost a pak je tu ještě cena, která už spadá do kategorie zajímavých. Vznikne z uvedeného mix, nad kterým má smysl uvažovat, nebo paskvil, který bude na trhu propadákem?

Klady (+)

 • kvalitní konstrukce a zpracování
 • vysoká výdrž na jedno nabití
 • nižší cena
 • slušný fotoaparát
 • rychlý a odladěný systém
 • programovatelné tlačítko
 • notifikační dioda

Zápory (-)

 • zadní kryt se špatně sundává
 • malá interní paměť
 • absence automatické regulace jasu
 • nízké rozlišení videa (VGA)

Podívejte se, kde můžete LG Optimus L7 II koupit za nejlepší cenu…

Obsah balení

Optimus L7 II kopíruje nižší modely a jeho krabička, včetně obsahu, vás ničím nepřekvapí. Telefon (v našem případě v bílé barvě), baterie, adaptér do elektrické sítě, microUSB kabel a nakonec sluchátka. Možná zamrzí absence nějakého dalšího příslušenství, například NFC tagů, které jsme našli v balení některých loňských modelů. Stejně tak je škoda, že k bílému telefonu není příslušenství v bílé barvě. Je to jen detail, ale potěšil by.

- - -

Sluchátka jsou spíše průměrná a nepřekvapí vás, ani mile, ani nemile. Do ucha sednou vcelku dobře, zvuk je dobrý, ale takový bez emocí, suchý. Jakmile připojíte jiná, kvalitní sluchátka, zjistíte, že L7 II má dobrý zvukový výstup a bude tedy lepší používat jiná sluchátka, než ta přibalená.

Videopohled

Design a zpracování: I plasty mohou působit elegantně

Jak už jsem psal výše, Optimus L7 II nevybočuje z řady a designového jazyka LG. Ten byl oproti minulé L-Series lehce upraven a novinka tak působí o něco elegantněji, moderněji a hlavně hodnotnějším dojmem. Zvláště pak v bílé barvě, kterou jsme měli k dispozici my. Kombinace bílé barvy a stříbrných prvků vypadá velmi dobře. Tmavá varianta má zadní stranu v imitaci broušeného kovu, což také nevypadá zle.

- - -

Telefon velmi dobře padne do ruky a zadní vroubkovaný kryt zabraňuje klouzání v ruce. Celek je plastový, ale v téhle kategorii a za danou cenu snad ani nelze nic jiného očekávat. Plasty jsou kvalitní, zpracování taktéž. Ačkoliv je celá zadní strana snímatelná, nemá vůli, neprohýbá se, nevrže.  Nicméně ten, kdo vymýšlel jejích uchycení, si metál opravdu nezaslouží. Na svém místě drží pevně, jenže díky tomu se velmi špatně sundává.

- - -

I vzhledem k faktu, že po celém obvodu telefonu není žádný výstupek, který by vám zjednodušil snímání zadního krytu nehtem. Nakonec to dopadne tak, že si nehet buď zlomíte, nebo budete kryt sundávat nožem, jako já. Čepel snadno zajede mezi tělo přístroje a kryt, ozve se lehké cvaknutí a pak už zadní plast pohodlně sundáte.

- - -

Novinkou, oproti nižším modelům, je tlačítko na levém boku. V továrním nastavení spouští funkci QuickMemo, ale nastavit mu můžete start jakékoli jiné aplikace. Velmi šikovná věc. Ostatní tlačítka jsou opět na svých místech tak, jak je známe z jiných LG.

-  -

Zapínací na pravém boku, dvojtlačítko ovládání hlasitosti na levém boku. Pod displejem hlavní tlačítko, které obepíná notifikační dioda. Vedle něj jsou senzorová tlačítka šipka zpět a kontextové menu. Rozsvítí se jen po dotyku a v Nastavení můžete zvolit dobu, po jakou budou svítit.

- - -

Displej je, jak už je u LG zvykem, kvalita. IPS panel s trochu nižším rozlišením 480 x 800 bodů na úhlopříčce 4,3 palce. Parametry na dnešní dobu spíše průměrné. Věrné barvy, dobrý kontrast, vysoký jas a perfektní čitelnost na slunci. Víc si snad v této třídě ani nemůžete přát. Displej je i tak dostatečně jemný, abyste nemuseli mžourat na jednotlivé pixely, ale při detailním zkoumání už drobný rastr uvidíte. Jeho největší slabinou tak bude absence automatické regulace jasu nebo jen krycí plast a ne sklo.

- - -

Na druhou stranu, ve spojení s displejem se můžete připravit na pokročilé funkce, které umožní odemknout telefon vlastní tváří, a nebo zabrání zhasnutí displeje, pokud se na něj díváte.

- - - 
Srovnání rozměrů: Samsung Galaxy S4 mini / Galaxy S4 a Galaxy Mega 6.3

Hardwarová výbava: Staré známé železo

Optimus L7 II je papírově střední třída a cenou ještě o něco níž. Nakonec dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon taktovaný na 1 GHz, grafický čip Adreno 203 a 768 MB RAM dnes už nikoho neohromí. Stejně tak 4 GB interní paměti (uživateli dostupných 1,78 GB), což je opravdu málo. Naštěstí je k dispozici slot na microSD kartu, a to až do kapacity 32 GB.

 

Parametry tedy nejsou nic moc, stejně jako výsledky benchmarků. Realita každého dne je však jiná, jak si povíme dále. Teď ale k těm benchmarkům:

 • AnTuTu Benchmark – 6 499 bodů
 • 3D Mark – 2 435 bodů, test Ice Storm Extreme telefon vůbec nespustil

 

Výkonově je Optimus L7 II tak akorát dostatečný pro každodenní použití, ale zapomeňte na cokoli náročnějšího. Přehrávání HD videa? Kvůli displeji to nemá smysl a hlavně telefon s ním má výkonově problémy. Hraní her? Ano, ale tech minimálně až středně náročných. Zapomeňte na poslední závodní či akční novinky. Ty L7 II prostě nezkousne.

Hardwarovou výbavu uzavírá klasika v podobě GSM/3G, WiFi a GPS. Příjem všech dostupných signálů je velmi dobrý a třeba fixace GPS opravdu rychlá i ve městě. Překvapila mě kvalita zvuku při hovoru, hlavně jeho čistota, bez výrazného zkreslení. Stěžovat si nemůže ani druhá strana, protože mikrofony L7 II kromě vašeho hlasu snímají i okolní hluk a ten pak software telefonu odfiltruje a druhé straně tak pošle pouze váš hlas, čistý a nezkreslený.

Baterie a výdrž

Do baterie Optimus L7 II jsou vkládány největší naděje. Ptáte se proč? Je to jednoduché, vzhledem k hardwarovým parametrům je kapacita 2460 mAh opravdu královská. Proto jsme se při testování zaměřili právě na baterii a její výdrž.

Při velmi náročném provozu, zahrnujícím cca 20 hovorů denně, využití sociálních síti, surfování po webu, WhatsApp Messenger a Hangouts, mapy a navigaci po Praze, špetku focení a natáčení videa, zvládl Optimus L7 II dva dny jako nic. Pokud provoz není tak náročný, jsou plné čtyři dny realitou. Pokud by takových výsledků dosahovaly i top smartphony, nebylo by v recenzích moc nad čím remcat.

Ačkoli displej a parametry nejsou vhodné pro sledování HD videa, v nižším rozlišení není problém a telefon pak zvládne okolo 9 hodin přehrávání, to je velmi pěkný výsledek.

Fotoaparát a záznam videa

Ani fotoaparátem a jeho výsledky Optimus L7 II nepřekvapí. 8 megapixelů, autofocus, LED blesk, geotagging, široké možnosti nastavení, včetně focení panoramat, to dnes nikoho vážně neposadí na zadek. L7 II tak zcela logicky nedosáhne na dnešní špičku. Na druhou stranu, pro pořizování každodenních momentek bohatě stačí. Jen musíte dát pozor, abyste měli k dispozici dobré světelné podmínky. Jakmile se světlo zhorší, jde kvalita výsledných fotografií znatelně dolů. Automatika totiž nastavuje vyšší hodnoty ISO a tím si zvyšuje i nepříjemný šum. Focení za letních dní je bezproblémové, zachmuřené podzimní a zimní časy vám moc radosti nepřinesou.

- - -

- - -

Trochu problém způsobí velmi světla místa a tmavé plochy. Software telefonu si s nimi neporadí tak rychle, jak byste očekávali, což u fotografií zase tolik nevadí, ale u videa ano. Než se záběr po přechodu „vybarví“, nějakou vteřinu to trvá, což je mnohdy nepříjemné.

- - -

Obrázky se automaticky ukládají do paměti telefonu, což není, vzhledem k její velikosti, zrovna šťastné řešení. Naštěstí můžete zvolit jiné úložiště po vložení microSD karty. Dále jsou k dispozici drobnosti jako ovládání spouště hlasem, již zmíněná panoramata, různé efekty a možnost plně automatického nastavení, se kterým můžete pořídit zajímavé obrázky, pokud si s ním dostatečně pohrajete.

Horší je situace při natáčení videa. Ačkoli patří L7 II k levnějším modelům, HD rozlišení by mu určitě slušelo. FWVGA je tak nějak málo a pokud si pak video pustíte v počítači, je nižší rozlišení znát. Celkově kazí kvalitu výsledného videa.

Operační systém, prostředí a software

Optimus L7 II se nachází někde mezi L3 II, L5 II a Optimus G. Softwarově má od každého trochu a vzniká tak pro střední třídu dostatečně vybavený mix. Přiznejme si ale, že u Androidu je důležitější jeho odladěnost, než přehršel funkcí, aplikací a nevím čeho ještě. Ty si totiž můžete pohodlně doinstalovat. Budu se opakovat, ale LG si se svojí nadstavbou LG UI 3.0 dalo práci a svojí stabilitou, sladěností a rychlostí patří k těm nejlepším. Čistému Androidu se samozřejmě rovnat nemůže, ale boří předsudky, že levné Androidy nejsou moc použitelné, protože na ně musíte pořád čekat. To už není pravda.

  

Někomu může připadat grafika LG UI 3.0 trochu pouťová, moc barevná a místy dětská. I já se k tomuto názoru kloním a doufám, že s dalšími modely přijde redesign, se kterým tato nadstavba trochu dospěje a nebude tak pubertální. U modelů střední třídy to možná nevadí, ale kousky jako je Optimus G nebo Optimus G Pro, by si přeci jen zasloužily něco lépe vypadajícího.

  

Android 4.1.2 tedy doplňuje LG UI 3.0, které do systému doplňuje vesměs užitečné věci, o kterých jsme psali už mnohokrát u dřívějších LG. Za ty nejpraktičtější jmenujme přepracovanou notifikační lištu s přepínači funkcí, které si sami můžete vybrat a poskládat. Přepracované a přehledné nastavení, vlastní widgety a aplikace pro sdílení médií s okolními zařízeními (mimochodem velmi intuitivní a pohodlnější ovládání než u obdobného řešení od Samsungu), Safety Care pro hlídání dětí nebo seniorů, velmi dobře udělaný a přehledný kalendář a další. Také již dříve zmiňované QuickMemo pro rychlé pořízení a upravení otisku obrazovky. K němu se pak váže ono přidané hardwarové tlačítko a možnost přiřadit mu jakoukoli funkci.

  

Internetový prohlížeč je lehce upravený z čistého Androidu a opět se budu opakovat, když napíšu, že Chrome nebo nějaký jiný, nabízející pokročilejší funkce, bude lepší volba. Stejně je to s přehrávačem videí a hudby. Nabídnou jen základní uživatelské funkce, ale pokud očekáváte víc, hledejte na Google Play.

LG se vyvarovalo instalaci běžných aplikací, které by vydávalo za vlastní bonusový software a daly by se označit spíš za bloatware. Rozhodně lepší přístup, zvlášť když interní paměť je spíš k smíchu.

 

Zmínit musím notifilační diodu, kterou LG přidává do všech nový smartphonů a tak trochu na ní staví marketing. Je to dioda jako každá jiná, která vás upozorní na události, které v telefonu proběhly nebo probíhají. Oproti konkurenci nepotřebujete doplňkovou aplikaci, abyste si mohli nastavit její chování, tedy kdy a jak má svítit. Jen je toto nastavení zcela nepochopitelně schováno v nastavení displeje. Ale co, hlavně, že tam je. Drobné problémy má LG s lokalizací do češtiny, respektivě s gramatikou. Seky jako „vybrování“ by si opravdu mohli pro příště odpustit.

Konkurence

Konkurence je dost silná, a to jek na straně značek zvučných jmen, tak i těch méně známých z Číny. Za konkurenty můžeme považovat jak loňský Galaxy SIII mini, tak letošní Galaxy S4 mini. První jmenovaný je cenově nastejno, druhý je cenově zatím mimo. Výkonem, respektive použitelností, je však Optimus L7 II srovnatelný hlavně S4 mini, starší SIII mini trochu zaostává kvůli občasným lagům. Po hardwarové stránce jsou na tom ale mini verze od Samsungu podstatně lépe. Na trhu je stále starší Galaxy S2 Plus. Výbavou je zhruba nastejno, jako Optimus L7 II, ale přeci jen jde o model starší koncepce.

- - 
Bráchové Samsung Galaxy S III mini a Galaxy S4 mini

Avšak nejen se Samsungem svět je živ, a tak se podívejme i do jiných stájí. Například Sony a její Xperia L, která je cenově nastejno, ale L7 II převyšuje pamětí RAM a interní pamětí. O něco dráž se dají pořídit i Xperie T a V, což jsou velmi povedené a dobře vybavené smartphony. Z Francie, respektive z Číny, útočí například Alcatel One Touch 6033, který je jen nepatrně dražší, ale svými parametry L7 II také převyšuje. Zhruba stejně vybavený a za jen nepatrně vyšší cenu je i HTC One S, které je ale starší a hlavně nedostane update na poslední verzi Androidu.

  
HTC Desire X, Huawei Ascend G600 a Ascend P1

Pro změnu HTC Desire X je svými parametry na úrovni L7 II, ale má menší displej. Nepatrně dražší a stejně vybavené je i HTC One SV. Z Číny dále útočí povedený Huawei Ascend G600, který je levnější, stejně vybavený a má větší displej. O něco málo dražší a zhruba stejně vybavený je Huawei Ascend P1.  Z vlastních řad pak L7 II konkurují hlavně loňský Optimus L9 a Optimus 4X HD. Oba jsou větší, s lepšími parametry, ale L7 II je jasně deklasuje výdrž baterie.

Závěrečné hodnocení

Od několika lidí, nezávisle na sobě, jsem na účet L7 II slyšel názor, že je to smartphone, který bude vyhovovat i náročnějšímu uživateli a v podstatě nic víc už nepotřebujete. Není třeba utrácet výrazně vyšší částky, pokud nutně nepotřebujete zásobu jader, GB RAM, fullHD displej a podobnou, ne zcela využitelnou výbavu. Na jednu stranu se dá souhlasit, na druhou ne.

Podívejte se, kde můžete Galaxy S4 mini sehnat nejlevněji…

Záleží na tom, co od telefonu očekáváte, ale pokud vám stačí úhlopříčka displeje 4,3 palce, oceníte dobré zpracování a líbivý vzhled, plynulý a stabilní systém a hlavně nadstandardní výdrž, je Optimus L7 II rozhodně zajímavá volba. Budete se muset smířit s horším sundáváním zadního krytu, oželet automatickou regulaci jasu displeje a smířit se s nižší hodnotou interní paměti.

Nicméně i tohle dokáže vyvážit kvalitní displej, notifikační dioda, doplňkové funkce od LG a hlavně velmi zajímavá cena. Zvláště pak je-li doporučená cena 5 990 Kč, ale Optimus L7 II seženete kolem pěti tisíc korun. A to už se vyplatí nad ním uvažovat.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

9 komentářů

 1. fore (neregistrovaný)

  Koupit tohle a nebo zánovní Galaxy S2? Já myslím, že odpověď je jasná.

 2. BysTri (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  opravte nesrovnalosti v recenzi, nedělá to dobrý dojem.

  např. v textu „Jeho největší slabinou tak bude absence automatické regulace jasu nebo jen krycí plast a ne sklo.“ v technických parametrech „….tvrzené sklo“

  u obrázků je porovnáván s Galaxy S4 nikoliv s S4 active.

  Jinak docela slušná recenze ale drobné chyby jí srážejí.

 3. rominho22 (neregistrovaný)

  oplati sa ho zobrat za 180 eura ked mam 2-rocnu Xperiu Neo ? je medzi nimy rozdiel nahladiac na displej.

 4. Pěkná recenza a telefon za tyhle peníze taky super.. U LG se blýská na dobré časy.

 5. Miro (neregistrovaný)

  Ma funkciu USB On The Go ? Mozem si pripojit klavesnicu, mysku alebo gamepad?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).