Domů » Recenze » Recenze Lenovo Vibe Shot: Dostupný fotomobil?

Recenze Lenovo Vibe Shot: Dostupný fotomobil?

Lenovo uvedlo na trh nový fotomobil a nešetřilo superlativy. Design se povedl, výbava je slušná a přehnaně vysoká není ani cena. Je ale vestavěný fotoaparát opravdu tak dobrý, jak tvrdí výrobce? Nejen to prozradí náš podrobný test.

Mobilní telefony vítězí v oblasti fotografování mezi drtivou většinou všech zákazníků jednou klíčovou funkcí. Pořízenou fotografii dokážou okamžitě sdílet mnoha způsoby. E-mailem, přes sociální sítě Google+, Facebook, Instagram a další, a nechybí ani možnost okamžitého ukládání do cloudových služeb typu Google Disk či Dropbox.

Klasické fotoaparáty tento boj prohrávají na celé čáře právě svojí těžkopádností a neohrabaností. Drtivá většina uživatelů dnes chce vyfocený snímek co nejrychleji nasdílet a pochlubit se s ním přáteli. Nikdo už nečeká, až se dostane domů, fotografie přenese do PC a následně někam nahraje. Doba se zkrátka změnila.

Na druhou stranu, kromě základních kompaktů, umí fotoaparáty nabídnout výrazně lepší kvalitu snímků, která vynikne hlavně v náročných podmínkách. Ke smůle výrobců fotoaparátů je ale tato vlastnost většině uživatelů zcela ukradená; hlavně že lze fotografie instantně sdílet a fotit ihned a bez přípravy. Mobilní telefon má u sebe každý téměř pořád, fotoaparát ne.

Přesto si i výrobci mobilních telefonů uvědomují, že se stále najde poměrně dost uživatelů, kteří vedle běžného sdílení snímků požadují i kvalitu. A přesně pro mají být určeny modely jako Lenovo Vibe Shot. A jelikož se sám řadu let věnuji fotografování, mobil který na tuto činnost odkazuje názvem, vzhledem a marketingem, jsem si prostě nemohl nechat ujít. Do poslední kapitoly jsme si pro vás připravili podrobný test fotoaparátu.Jak dopadl v našem testu, prozradí následující odstavce.

Klady (+)

 • elegantní design a dobré zpracování
 • rychlost a optimalizace systému
 • hardwarová spoušť fotoaparátu
 • 25,5 GB prostoru v interní paměti a 3 GB RAM
 • podpora LTE a dvou SIM karet + microSD karty
 • obsah balení

Zápory (-)

 • od fotografií a videa jsme čekali lepší výsledky
 • kvalita snímků ve špatných světelných podmínkách
 • občasné horší reakce displeje
 • absence technologie NFC
 • notifikační dioda je aktivní pouze při nabíjení

Obsah balení

Lenovo opět nezklamalo a obsah balení je poměrně bohatý. Kromě samotného mobilního telefonu, sluchátek, nezbytné nabíječky a krátkého návodu přibalil výrobce navíc oproti konkurenci fólii na displej a tenké ochranné pouzdro.

 

Pouzdro nicméně design telefonu dost schovává, jelikož není z průhledného plastu, ale pouze z průsvitného. Nějaké tvary tedy pod pouzdrem vidět jsou, ale velmi neurčitě. Jde především o ochranu, esteticky zaměřeným jedincům se rozhodně líbit nebude. Mimochodem, doporučená koncová cena smartphonu byla stanovena na 10 999 Kč včetně DPH.

Design a zpracování

Tady musím uznat, že Lenovo zabodovalo. I když působí mobil z přední strany nudně a nezajímavě, ze zadní vypadá originálně a atraktivně. Ono také vymyslet nějakou zvláštnost na straně, kde se nachází displej, je poměrně těžké. Kromě zobrazovacího panelu na přední straně najdete podsvícené senzorové klávesy, čočku 8Mpx selfie fotoaparátu, sluchátko, diodu bílou barvou indikující pouze a jenom nabíjení baterie a senzory okolního jasu a přiblížení.

 

Levý bok přístroje nese pouze poměrně nenápadné krytky pro dvě SIM karty a pro microSD kartu. Pravý bok je naopak poměrně pestrý. V horní části naleznete kolébku hlasitosti a pod ní klávesu pro probuzení přístroje. Obě tato tlačítka jsou částečně zapuštěna a občas jsem u nich měl problém s jistotou stisku.

 

Ve spodní části pravé strany narazíme na první znak toho, že Lenovo telefon směrem k nadšencům do mobilní fotografie. Jednak zde nalezneme dvoupolohovou mechanickou spoušť, kterou do svých mobilů ve větší míře dává pouze Sony, a to převážně do prémiové řady Xperia Z. V Lenovu šli ale dále, a tak zde naleznete také přepínač mezi automatickým a profesionálním režimem. Spodní hrana nabízí kromě reproduktoru také microUSB konektor. Horní hrana nese zdířku na sluchátka.

  

Boky mobilu jsou kovové a jsou narušeny pouze plastovými pásky pro vnitřní antény. Přední i zadní strana je kompletně skleněná. Skleněné mobily se dostávají definitivně do módy a po Xperiích řady Z se přidávají také Lenovo a Samsung. To, že je tato vlastnost hezká hlavně na promo fotografiích, ale už podstatně méně praktická v reálném životě, nemusím zdůrazňovat.

  

Lenovo nicméně zadní stranu Vibe Shot okořenilo stříbrným páskem, který se nachází pod sklem. Tento pásek zdůrazňuje objektiv fotoaparátu a trojitý LED blesk. Mobil díky tomu při držení na šířku opravdu zezadu připomíná vzdáleně fotoaparát. Navíc to velmi dobře vypadá. Celkové dílenské zpracování mohu pouze chválit. Nikde nic nevrže, konstrukce je špičkově pevná. Pouze ostré hrany mobilu mohou někoho řezat do ruky; osobně jsem s tím ale problém neměl.

  

Hardwarová výbava a zvuk

Chod mobilu má na starosti 64bitový osmijádrový procesor Snapdragon 615, který nabízí čtyři jádra Cortex A53 na frekvenci 1,7 GHz a čtyři jádra Cortex A53 na frekvenci 1 GHz.

Operační paměť je štědrá, telefon má kapacitu 3 GB RAM, bohužel je ale docela pomalá. Jedná se o 32bitové paměťové moduly na frekvenci 800 MHz. Datová propustnost je slabých 6,4 GB/s. Pro zajímavost, Sony Xperia Z3 compact má paměťovou propustnost 14,9 GB/s a Samsung Galaxy S6 díky LPDDR4 přes 70 GB/s.

 

Vnitřní úložiště dosahuje papírové kapacity 32 GB, uživatel má ale po prvním zapnutí přístroje k dispozici 25,5 GB prostoru. Při nedostatku místa lze kapacitu úložiště rozšířit o paměťové karty microSD, a to do maximální kapacity 128 GB.

Výkon jsme změřili pomocí benchmarků s následujícími výsledky

 • AnTuTu: 39 268 bodů
 • PC Mark: 3 672 bodů
 • 3D Mark IceStorm Unlimited: 7 690 bodů
 • 3D Mark Sling Shot: 277 bodů

Samotné prostředí je v mobilním telefonu plynulé, zde se problémů nedočkáte. Stejně jako u ostatních mobilních telefonů jsem zkoušel hrát i hry a s žádnou aktuálně dostupnou jsem neměl problém, včetně náročné 3D akce  N.O.V.A. 3. či závodů Real Racing 3.

Zvukově je Lenovo Vibe Shot průměrný, to znamená pro většinu zákazníků bezproblémový a dostačující. Kvalita reprodukce u drátových ani bezdrátových sluchátek nedosahuje špičkové úrovně, vážnější problémy jsem ale s hudbou u Lenova neměl.

Displej: Nemá se za co stydět

Lenovo u Vibe Shot nasadilo displej o úhlopříčce 5″ a rozlišení 1080 × 1920 pixelů. Jemnost dosahuje hodnoty 441 ppi. Zobrazovací panelj je vyrobený technologií IPS a kryje jej ochranné sklo Gorilla Glass 3.

Barevné podání je velmi dobré, stejně jako pozorovací úhly. Přiznám se, že v dané cenové kategorii ani nic jiného neočekávám. Naopak mě Vibe Shot potěšil extra jasným módem, který při detekci velkého množství světla, například na přímém slunci, posune jas displeje na vyšší hodnotu, než kterou si můžete zvolit manuálně. Čitelnost na sluníčku se tak o něco zlepší, byť ji stále jako u drtivé většiny konkurentů nepovažuji za výbornou.

Naopak skvělý je režim pro použití v noci, kdy klesne jas displeje pod minimální hodnotu, kterou můžete běžně vybrat. Čtení knížek či surfování po internetu v absolutní tmě je tak rozhodně příjemnější. Navíc si lze v nastavení vybrat potlačení modré barvy, což opět ve večerních hodinách pomáhá a oči nejsou sledováním displeje tolik namáhané. Občas jsem měl při používání problémy s nepatrně horší citlivostí displeje, kdy bylo na plochu nutné o něco více zatlačit (ne, opravdu to nebyl pokus o Force Touch :) ).

Baterie a výdrž

Akumulátor má kapacitu 2 900 mAh, jedná se o zcela identickou baterii, kterou naleznete v levnějším modelu výrobce s označením A7000 (recenze). Díky vyššímu rozlišení displeje, a tím pádem jeho vyššímu odběru energie, se výdrž baterie oproti modelu A7000 o něco snížila. Přesto není problém vydržet s mobilem celý den na jedno nabití. Dva dny ale dáte pouze při velmi nenáročném provozu.

Osobně jsem chodil domů večer kolem sedmé s mobilem na zhruba 25 až 30 procentech baterie. Zklamáním pro mě je přiložená 5V/1,5A nabíječka, která Lenovo Vibe Shot nabíjí téměř 2,5 hodiny.

Operační systém a uživatelské prostředí

Lenovo u modelu Vibe Shot používá jednu z posledních verzí Androidu, 5.1 Lollipop, který je překryt nadstavbou VibeUI 3.0. Stejně jako u ostatních modelů, i zde se setkáme s poměrně agresivní nadstavbou, nicméně uživatel má možnost volby.

 

V Centru témat si lze volit, jak bude samotné menu přístroje vypadat. Nikdy se ale nezbavíte více či méně jásavých barev – Lenovo jednoduše sází na pestrost. Co musím pochválit, je možnost volby zobrazení naposledy spuštěných aplikací. Buď ve stylu Lenova, nebo tak, jak vypadá na čistém Androidu.

Nadstavba VibeUI také nijak neřeší menu s aplikacemi. Všechny systémové a doinstalované položky jsou rozmístěné po plochách, kde je sice můžete libovolně umisťovat do adresářů, které si vytvoříte. Stále jsou ale na ploše bez možnosti je odstranit. Pro tuto pro Android zcela typickou funkčnost budete muset stáhnout jiný launcher, než je ten od Lenova.

 

Notifikační lišta je naopak velmi dobrá. Ctí klasické zobrazení, jaké nastavil Android 5.0, v Lenovu ale přidali více rychlých zástupců. Těch je zde celých 13, z toho Wi-Fi, Data a Bluetooth umožňují přímo z notifikační lišty přejít do nastavení v liště, bez přechodu do nastavení systému.

 

Vibe Shot má, stejně jako další současné modely výrobce, prostředí velmi dobře odladěné. Systém je plynulý, bez záseků.

Bonusové aplikace: Lenovo to nevzdává

Stejně jako u dalších modelů se Lenovo opravdu snaží. Aplikací je po spuštění mobilu možná až příliš. Mezi aplikace které se mohou hodit, patří určitě SYNCit a SHAREit, které slouží k záloze kontaktů, SMS či protokolu hovorů, respektive ke sdílení různých souborů se světem.

 

Gamestore umožňuje uživateli instalovat hry z jiného zdroje, než je Google Play. Tedy veskrze zbytečnost. Nesmyslnost této aplikace ukazuje samotný mobil, když si při prvním spuštění Gamestore sama aplikace navrhne, že by se ráda aktualizovala, ale jakmile jí to povolíte, narazíte na hlášku mobilu, že byla instalace zablokována, jelikož je zakázaná instalace aplikací třetích stran. Jistě, v nastavení to lze povolit. Pro absolutně neznalého uživatele se ale může jednat o menší šok.

V mobilu také naleznete alternativní prohlížeč internetu UC Browser, který je pouze v angličtině. Připravený je také kancelářský balík WPS Office či poznámkovač Evernote. Hodit se může aplikace Lenovo Companion – Mobile, která uživatele přesměruje na Lenovo fóra. V angličtině.

Připravená je také offline navigace Route66, která má ale od prvního spuštění platnost pouze 1 měsíc. Pokud budete chtít navigaci používat i nadále, připravte si 20 eur.

Mezi další aplikace, které jsou již více známé, patří Skype, Facebook či Twitter. Samozřejmostí je Kalkulačka, FM rádio, Kompas a další drobnější aplikace.

Multimédia

Lenovo Vibe Shot dokáže, stejně jako drtivá většina mobilů na trhu, bez větších problémů přehrávat standardní video i audio formáty. Pokud ne, stačí z Google Play stáhnout alternativní přehrávač, a je po problému. Toto budete muset pravděpodobně řešit u videí, jelikož vestavěný přehrávač od Lenova má občas problémy s filmy ve vysokém rozlišení. Hudební přehrávač je zastoupen pouze klasickým Google Play Music.

Zvukový projev není špatný, výborný nicméně také ne. Sluchátka, která k mobilu dostanete, navíc samotný projev sráží dolů. Mají příliš zastřený zvuk a možná až příliš velký důraz na basy. Výšky jsou přitom potlačené. Běžný uživatel ale bude pravděpodobně spokojený, protože to dělá hodně duc duc duc.

Telefonování a organizace: Klasika

Pro práci s kontakty slouží čtyři záložky. Vytáčet, Hovory, Kontakty a Oblíbené. Oproti starším verzím umí Lenovo Vibe Shot nově u číselníku zobrazit poslední hovor, čehož jsem několikrát využil. Až pod posledním hovorem jsou často používané kontakty. Zbylé části telefonní aplikace jsou zcela standardní.

 

SMS zprávy se řadí klasicky do konverzací a opět v nich nenajdete nic zvláštního. Kalendář je zastoupený tím od Googlu, bavíme se tedy o klasické a bezproblémové aplikaci bez zvláštních detailů.

Jak jsem již zmínil u seznamu bonusových aplikací, poznámkový blok v podání Lenova zastupuje Evernote.

Konektivita, GPS a prohlížení internetu

Díky použití platformy z dílny Qualcommu nabízí Lenovo Vibe Shot podporu důležitých LTE frekvencí. To je u Lenova poměrně neobvyklé – například modely Vibe X2 (recenze) a A7000 (recenze) neumí frekvenci 900 MHz, a mohou tak být pro některé majitelé Vodafonu u nás hůře použitelné. Vibe Shot toto omezení nemá a podporuje u nás používané frekvence 800, 900, 1900 a 2100 MHz.

Wi-Fi je u dnes recenzovaného modelu podporováno v protokolech 802.11 b/g/n/ac a také na 5 GHz. Pochválit musím výkon antény, díky které jsem chytal Wi-Fi signál i v místech, kde už mám s ostatními telefony většinou problém. Bluetooth v telefonu naleznete v nejnovější verzi 4.1. Co u Lenova opět chybí, je podpora NFC. Na snadné párování tedy musí uživatelé zapomenout a vše řešit ručně přes nastavení Bluetooth v menu nastavení. GPS funguje bez problémů. Signál jsem měl vždy i v husté zástavbě, stejně jako při průjezdu hlubším lesem.

Fotoaparát a video: Má na to?

Lenovo u modelu Vibe Shot na adresu fotoaparátu rozhodně nešetří sebevědomými superlativy. A co se týká parametrů, důvodů kasat se má dostatek. Papírově se totiž jedná zcela jasně o špičku na trhu. 16Mpx BSI CMOS senzor s poměrem stran 16:9, optická stabilizace obrazu (OIS), laserové ostření, objektiv tvořený šesti optickými členy, mechanická dvoupolohová spoušť, mechanický přepínač mezi inteligentním a profesionálním režimem a třítónový blesk, který má Vibe Shot jako první na světě.

Zní to hezky, stačí to ale k tomu, abychom mohli Lenovu zbaštit i s navijákem věty typu „Dokážete fotografovat jako profesionál – a to dokonce i ve špatných světelných podmínkách?“ Tak pojďmě na to.

-

- - -

- - -

- -

První věc, jež se mi u mobilu, který se zaměřuje na fotografování, nelíbí, je použití malého snímače. To nemusí být vždy na škodu, ale rozlišení 16 Mpx je na snímač o velikosti 1/2.6″ jednoduše příliš, než abychom mohli očekávat skvělé výsledky.

-

- - -

- - -

- - -

Druhá, a bohužel ne poslední věc, která mě na Vibe Shot u fotoaparátu zklamala, je rychlost startu samotné aplikace. Tu můžete spouštět podržením hardwarové spouště nebo klasicky ikonou na ploše. V přímém porovnání s mojí Xperií Z3 startuje Vibe Shot citelně pomaleji. Při stisku ikony aplikace Fotoaparát je Vibe Shot pomalejší pouze o necelou polovinu, při spuštění fotoaparátu pomocí přidržení mechanické spouště pak Lenovo velmi dlouho čeká na potvrzení skutečnosti, že to majitel myslí vážně.

- -

- - -

- - -

- - -

Při zapnutém displeji tak aplikace pomocí spouště startuje 2 vteřiny. Pokud je mobil uspaný a chcete okamžitě fotografovat, start aplikace trvá téměř 4 vteřiny. Takže rychlý start fotoaparátu přidržením spouště už při vyndávání mobilu z kapsy se nekoná.

Mechanický přepínač: Tady by se mohli inspirovat ostatní

Co se mi na Lenovu Vibe Shot naopak velmi líbí, je mechanický přepínač mezi automatickým a profesionálním režimem. Pokud vynechám fakt, že se o žádný profesionální režim nejedená, je mechanický přepínač vždy při ruce. Bohužel aby mohl uživatel použít některý z režimů, jako je Super noční krajina, Super panoramatu (nejedná se o překlep) či Panoramatická selfie, musí být fotoaparát přepnutý do Profesionálního režimu. Z automatického tyto speciální formy fotografování vyvolat nelze.

Nepřeberné množství řežimů fotografování

Automatický režim můžete používat v jeho zjednodušené formě, nebo lze aktivovat tzv. Smart režim. Ten automaticky volí režim focení, například Noční krajina, HDR, Slabé osvětlení a další. Z těchto režimů si ale nemůže uživatel vybrat sám na základě svého uvážení. Buď je vybírá Vibe Shot, přičemž není vždy v odhadu scény stoprocentní, nebo používá pouze obecně automatický režim.

V rámci automatického režimu se Vibe Shot velmi rád drží ISO 100. Clona je pevně daná hodnotou F/2.2, ve většině případů tedy pohybuje hlavně s elektronickou závěrkou. Nejrychlejší čas závěrky jsem zaznamenal s hodnotou 1/2593 sekundy. Nejvyšší ISO, které Vibe Shot v automatickém režimu použil, byla hodnota ISO 1630. I v danou chvíli, přes použití velmi pomalého času 1/7 sekundy, se Vibe Shot neodvážil s hodnotou ISO jít výše. Výsledkem byl rozmazaný noční snímek.

Zklamání v horších světelných podmínkách

Při běžném fotografování nicméně automatika produkuje ve většině případu dobré snímky se slušnou drobnokresbou, která mě při velmi jasných podmínkách svojí detailností příjemně překvapila. S ubývajícím světlem kvalita snímků jako u všech konkurentů klesá, ve špatných podmínkách je ale doslova špatná, a pranic nepomůže Smart režim v automatice. Snímač jednoduše na rychlé či noční fotografie nemá. Ty rychlé nezvládá ze stejného důvodu jako drtivá většina mobilů – pomalu zaostřuje. Lenovo píše, že mobil ostří pomocí laseru, který má být 2× rychlejší než konvenční řešení.

Toto je možná pravda v porovnání s parametry, které já neznám, ale Lenovo Vibe Shot rozhodně neostří zásadně rychleji než konkurence. Zkoušel jsem ho porovnat opět se svojí Xperii Z3 (test) a také s LG G4 a se Samsungem Galaxy S5 (recenze). A takto z ruky nemohu super rychlé ostření potvrdit. Nebo se konkurence naučila ostřit stejně rychle i bez laseru (vyjma LG G4, který laserový focus nabídl jako první na trhu). Na druhou stranu – Vibe Shot není v ostření pomalejší než výše vypsaní konkurenti. Jednoduše nečekejte zázraky, ale běžný mobilní standard.

 
Nastavení aplikace pro focení a záznam videa

S čím jsem u Lenova Vibe Shot měl problém, bylo ostření na delší vzdálenost, kde jsem měl spousty odpadu ve formě rozmazaných fotografií. Po několika dnech jsem se naučil scény s ostřením na vzdálenější objekt fotografovat několikrát, abych si mohl poté vybrat doma na PC tu nejostřejší fotografii. Na displeji jsem totiž ne vždy na první pohled mírné rozostření nerozeznal.

Profesionální režim: Vše, jen ne profesionální

Profesionální režim po grafické stránce vypadá, jako kdyby Lumiím z displeje vypadl. I když se jedná o kopii v doslovném smyslu, je ovládání povedené, a tak zde kritizuji pouze neoriginalitu, ne styl ovládání. To je naopak ve formě půlkruhů uživatelsky přívětivé.

 
Profesionální režim

Kde u profesionálního režimu vidím problém, je jeho přílišné omezení a z mého pohledu velmi přestřelený název. ISO lze volit mezi hodnotami 100, 200, 400, 800 a 1600. Rozsah je na mobilní telefon slušný, ale hlavně mezi hodnotou 800 a 1600 je jednoduše příliš velká mezera. S nastavením závěrky je to ještě horší.

Můžete volit mezi hodnotami 1/15 sekundy, 1/5 sekundy, 1/2 sekundy a 1 sekundou. Nic jiného. Chcete použít delší čas? Nelze. Chcete použít rychlejší čas a vyfotografovat akční scénu s manuální kontrolou scény? Máte smůlu. Režim s názvem Profesionální tedy umožní volbu pouze mezi čtyřmi časy, navíc v dost nešťastném, povětšinou pomalém rozsahu.

Vyvážení bílé barvy obsahuje čtyři nejčastější hodnoty bez možnosti vyvážit bílou barvu ručně a korekce expozice je u Vibe Shot od -2 po +2 EV v příliš velkých krocích 1 EV. Nechybí ani manuální zaostřování, které je takto na displeji nepřesné, v určitých situacích se ale může hodit.

 
Vlevo automatika, vpravo se zapnutým HDR

 
Vlevo automatika, vpravo se zapnutým HDR

Suma sumárum, Lenovem vychvalovaný profesionální mód je vše, pouze ne profesionální. Ano, uživatel získá manuální kontrolu nad expozicí, ISO či zaostřováním. Většinou je ale vše tak nějak napůl cesty, bez možnosti pořádného využití. Navíc je tu kromě faktů, které uvádím výše, ještě jeden problém. A tím je kvalita samotné optiky a snímače.

Fotíme a srovnáváme. Uhádnete vítěze?

Abych si naplno vyzkoušel, co ve Vibe Shot je, a potvrdil nebo vyvrátil větu o profesionálním fotografování, a to i ve špatných světelných podmínkách, jak uvádí výrobce, vzal jsem Vibe Shot ve společnosti LG G4 a fotoaparátu Olympus OM-D E-M10 na noční procházku Prahou. Výkony obou telefonů se nemohly fotoaparátu ve špatných podmínkách rovnat, nicméně propastný rozdíl v kvalitě fotografií mezi LG G4 a Lenovo Vibe Shot mě hodně překvapil.


Zleva Olympus OM-D E-M10, LG G4 a Lenovo Vibe Shot (parametry naleznete níže)

Snímek nočního města

 • Lenovo Vibe Shot – ISO 200, clona 2.2, čas 1 vteřina, stativ
 • Olympus OM-D E-M10 – ISO 200, clona 2.2, čas 1 vteřina, stativ
 • LG G4 – ISO 200, clona 1.8, čas 1 vteřina, stativ
 • vše manuální nastavení

Snímek balkónů

 • Lenovo Vibe Shot – automatický režim z ruky
 • Olympus OM-D E-M10 – automatický režim z ruky
 • LG G4 – automatický režim z ruky

Snímek nočního motýla

 • Lenovo Vibe Shot – ISO 200, clona 2.2, čas 1/15 vteřiny, z ruky
 • Olympus OM-D E-M10 – ISO 200, clona 2.2, čas 1/15 vteřiny, z ruky
 • LG G4 – ISO 200, clona 1.8, čas 1/15 vteřiny, z ruky
 • vše manuální nastavení

Rozdílná clona u Lenova a LG je daná jejím pevným nastavením od výrobce bez možnosti změny. Clonu u Olympusu jsem úmyslně nastavil na identickou hodnotu jako mělo Lenovo.

Rozdíl jsem čekal, ale ne tak obrovský. Pokud jsem v manuálním režimu všech tří přístrojů nastavil identické hodnoty, Lenovo vždy zcela jasně vyprodukovalo nejhorší snímek. Pokud jsem nechal oba mobily, ať si s danou scénou poradí pomocí své automatiky, rozdíl již nebyl tak obrovský, nicméně stále si Vibe Shot stál oproti LG G4 znatelně hůře. Uvědomuji si samozřejmě, že LG G4 je podstatně dražší, nicméně Lenovo si kasáním ohledně kvality fotoaparátu o detailnější rozbor doslova říkalo.

 
Digitální zoom v praxi

Tím vším nechci tvrdit, že je Lenovo Vibe Shot na fotografování špatný přístroj. Pouze si je nutné uvědomit, že i když designem odkazuje na fotoaparáty, i když má focení v názvu a i když výrobce tvrdí, že s ním můžete fotografovat jako profesionál, k čemuž uživateli dává dokonce mechanický přepínač do PRO módu, je to stále mobilní telefon s mobilním fotoaparátem.

 
Takhle fotí přední 8Mpx kamerka (vlevo snímek s aktivní funkcí vyhlazování, vpravo automatika bez efektů)

Navíc ne lepším, než lehce nadpůměrným; i přes všechny technické aspekty jeho výbavy. Na běžné cvakání bude tedy zcela dostačující, pro pokročilou fotografii, případně pro náročnější uživatele z hlediska kvality snímků, ale Vibe Shot nemohu doporučit.

Lenovo Vibe Shot: Camera demo

Kvalita videosekvencí spadá do běžného průměru. Maximální rozlišení videa je Full HD při 30 snímcích za vteřinu. Video je sice opticky stabilizované, je tedy poměrně klidné při natáčení statických scén, občas má ale problém s ostřením a můžete se dočkat pulzování obrazu. Při švenkování je obraz mírně trhaný a velké problémy se objevují při výraznějším protisvětle, ostatně podívejte se sami na přiloženou ukázku. Vibe Shot netočí špatně, ale od fotomobilu jsme zkrátka čekali lepší výsledky.

Závěrečné hodnocení

Závěr je v případě Lenova Vibe Shot jednoduchý. Mobilní telefon je sám o sobě povedený a navíc moc pěkně vypadá. Pevná konstrukce má také něco do sebe, stejně jako nadprůměrná kapacita vnitřního úložiště, dva sloty na SIM kartu a podpora všech klíčových LTE pásem. Velmi dobrá je také optimalizace prostředí, ve kterém na nic nečekáte a veškeré reakce jsou bleskové.

V tom hlavním, kvalitě fotografií, nás ale Vibe Shot mírně zklamal. Výrobce se kasá, že se jedná o mobilní telefon, se kterým můžete fotografovat jako profesionál. Útočí tím na jednu ze základních potřeb současného uživatele smartphonu, potřebu fotografovat a sdílet. Lenovo Vibe Shot ale fotografovat jako profesionální přístroj neumí.

Jeho profesionální režim je velmi omezený a občas i nepoužitelný, například nesmyslně omezeným výběrem času závěrky. Pro drtivou většinu případů tedy zbývá automatický režim, který považuji přinejlepším za zcela průměrný. A to u mobilu, který se zaměřením na fotografii chlubí už ve svém názvu, není úplně v pořádku. Za denního světla jsou výsledky ještě přijatelné, ale v šeru a ve tmě už není příliš o co stát. A to bychom u fotomobilu rozhodně nečekali.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

11 komentářů

 1. Kritik (neregistrovaný)

  fotomobil co fotí špatně, něco tu nehraje…

  • Morize (neregistrovaný)

   Taky tomu nerozumím. Očekával bych výsledky minimálně na úrovní současných vlajkových lodí s tím, že třeba ostatní výbava bude mírně ořezaná. Ale takhle to prostě nedává smysl.

   Ale který fotomobil vlastně fotil skutečně excelentně? Královnou bude asi stále Nokia 808. Třeba Samsung a ty jeho „Zoomy“… :-D

  • Marduch (neregistrovaný)

   Smysl to dává úplně jasný, je to zkrátka jen další vypečenej marketing od Lenova – výrobce budget telefonů pro nenáročné.

  • a pak to „dostupny“ – za stejnou cenu jako LG G3

 2. Stejk (neregistrovaný)

  KONEČNĚ tu máte normální lightbox na fotky v recenzi, hurááá :-D tamta hrůza byla o nervy.

 3. Uvažoval jsem o tom telefonu, ale pokud fotí pouze průměrně, můžu sehnat podobný za dvě třetiny ceny Lenova. Za takový fotoaparát rozhodně připlácet nebudu. Počkám si, jak bude fungovat třeba takový Doogee F3, který má mimochodem stejný ISOCELL snímač jako Galaxy S5 s PDAF ostřením, ale stojí polovinu toho, co Lenovo.

  • HW je jen polovina cesta, druhá je u postprocessingu, tedy, jak si daný výrobce poradí se zpracováním toho, co mu předá čip a sorry, tam Doogee úplně nevěřím:) Leda jestli máš na mysli focení do RAW (což umí 5.1 Lollipop?) a zbytek práce necháš na nějakém kvalitním programu, to pak může být daný HW docela terno, to ano.

 4. Jak tak koukám, tak jsem při rozhodování mezi tímto a LG G3 neudělal chybu, když jsem zvolil LG. Čekal jsem trochu lepší fotky.

 5. MoB (neregistrovaný)

  Docela dobrá recenze… mám Vibe Shot asi týden a zatím si nemůžu stěžovat na nic. Větší přísnost recenzenta na focení chápu, ten telefon na tom má postavenou propagaci.

  Nicméně je to nejlepší Dual SIM v této velikosti. I se dvěma SIM kartami vydrží bez problémů celý den středně náročného používání (synchronizace tří účtů, internet, čtení; bez GPS a her). Není tak narvaný bloatware a většina aplikací se dá odinstalovat! Další velká změna k lepšímu. Zvuk je dobrý a s kvalitními sluchátky naprosto bez problémů použitelný pro reprodukci libovolné hudby.

  Vytkl bych chaotické ukazatele signálu, omezení LTE na první slot (tím si ale nejsem moc jistý…) a nevyužití LED indikace (jen pro nabíjení, to je slabé).

  Uvidíme, jestli s něčím nepřijde Motorola, protože vývoj a podpora mobilů Lenovo má přejít komplet pod Motorolu. Uvidíme, jestli to bude mít vliv např. na dostupnost aktualizací, vylepšení fotoaparátu a podobně.

 6. Lukáš (neregistrovaný)

  Dobrý den, mám tento telefon a zdá se mi, že odemikací tlačítko je málo vystouplé z telefonu a při zmáčknutí má menší odezvu než třeba tlačítko hlasitosti, máte s tím stejnou zkušenost.

 7. Cehys (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli se vám povedlo fotit někoho v pohybu a jak toho bylo dosaženo ? příjde mi že na to není foťák dost rychlej a vše je rozmazané :-( děkuju

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).