Domů » Recenze » Recenze Lenovo P70: Když je výdrž prioritou

Recenze Lenovo P70: Když je výdrž prioritou

Smartphony od Lenova jsou od loňska dostupné i na českém trhu. Jeden z nejnovějších počinů výrobce nese označení P70. Zákazníky bude chtít zaujmout především svým 4000mAh akumulátorem, který zaručuje velmi slušnou výdrž.

V polovině loňského roku oficiálně vstoupila na český trh společnost Lenovo. Od zahájení prodeje se jednotlivým modelům tohoto čínského výrobce velmi daří, a to především díky příznivému poměru cena & výkon. Na nedávno proběhlém Mobile World Congressu v Barceloně byl k vidění jeden z nejnovějších modelů, který láká především na výbornou výdrž.

Řeč je o Lenovu P70, které je vybaveno osmijádrovým procesorem od MediaTeku, 2 GB operační paměti, 5“ displejem s HD rozlišením (720 × 1280 px) a hlavně baterií s kapacitou 4000 mAh. Dalším lákadlem je dvojice slotů na SIM. Výhodou je také podpora mobilních sítí LTE na frekvencích 800, 1800 a 2100 MHz (900 MHz bohužel chybí). Rychlý data jsou ale dostupná pouze pro primární SIM. Potěší také cena, která startuje těsně pod hranicí 7 000 Kč, některé e-shopy už ale novinku nabízejí o několik stokorun levněji.

Klady (+)

 • výborná výdrž
 • dobrý poměr cena/výkon
 • slušný displej
 • bohatý obsah balení
 • obstojný výkon
 • podpora dvou SIM

Zápory (-)

 • průměrný fotoaparát
 • horší příjem signálu GPS
 • občasné chyby v překladu
 • absence NFC
 • absence „venkovského“ LTE pásma 900 MHz

Obsah balení

Telefon dorazil v poměrně malé krabičce, která je rozdělena do několika částí. Na vrchu je umístěn samotný smartphone. Jeho záda jsou chráněna přídavným plastovým krytem. Po vyjmutí spatříte ochrannou fólii na displej a samozřejmě také nezbytné manuály a příručky. Vzhledem k tomu, že je displej krytý sklem Gorilla Glass třetí generace, není ochranná fólie úplně nutná. Její přítomnost ale potěší.

 

Ve spodní části balení najdete 2A napájecí adaptér s odnímatelným kabelem USB. Dodávaná pecková sluchátka postačí spíše pro nouzový poslech. Navíc chybí molitanové návleky, takže příliš nedrží na uších. Příjemným bonusem je OTG kabel, který můžete využít pro připojení flash disků, periférií, případně jako zdroj pro nabíjení jiného telefonu.

  

Konstrukce a vzhled: Šedivá myš s vystouplým rámečkem displeje

Se svými rozměry 142 × 72 × 8,9 mm patří Lenovo P70 ke středně velkým zařízením. Hmotnost 149 gramů nepatří k nejnižším, ale vzhledem k veliké kapacitě baterie se jedná stále o velmi dobrou hodnotu. Nejvíce se baterie podepsala na tloušťce. Pokud budete telefon používat s ochranným krytem, vzroste na rovný centimetr.

Čelní straně vévodí 5″ IPS displej s HD rozlišením (720 × 1280 px). Jeho barvy jsou poměrně přesně nastaveny a maximální jas umožňuje dobrou čitelnost i na přímém slunci. Okolní rámečky by mohly být o něco málo tenčí, čímž by se ušetřilo několik milimetrů na celkových rozměrech a také by to přispělo lepší ovladatelnosti. Jak jsem se již zmiňoval v úvodní kapitole, displej je chráněn sklem Gorilla Glass třetí generace. Tenký rámeček, který lemuje displej, vystupuje o něco málo nad jeho povrch, takže při položení se nebude sklo dotýkat podložky. Toto lemování ovšem vystupuje nad zbytkem těla telefonu a nepůsobí moc hezkým estetickým dojmem.

 

Nad displejem je umístěna mřížka reproduktoru, který slouží pouze pro hovory. V jeho blízkosti se ukrývá čelní 5Mpx kamera a také notifikační LED. Levý bok přístroje je prázdný, veškerá tlačítka jsou umístěna na pravé straně. Kromě samozřejmého tlačítka na spuštění přístroje je zde také kolébka pro ovládání hlasitosti. Spoušť fotoaparátu budete bohužel hledat marně. Spodek přístroje zdobí dvojice mřížek, ovšem pouze levá z nich ukrývá reproduktor. Pod pravou mřížkou je nejspíše ukryt mikrofon.

  

Zadní straně dominuje lesklé logo výrobce. Čočka hlavního 13Mpx fotoaparátu má své místo v levém horním rohu. Přítomna je také přisvětlovací LED, která je poměrně intenzivní a stačí pro nouzové osvětlení scény.

  

Pod zadním odnímatelným krytem se schovávají dva sloty pro karty formátu micro SIM a také zdířka pro paměťovou kartu micro SD. Nejvíce prostoru pod krytem ovšem zabírá baterie, která by měla jít snadno vyjmout. Výrobce se tomu ovšem brání a proto je na ní nalepena pečeť, s varovným nápisem proti jejímu vyjmutí.

  

Celkový design telefonu působí lehce obyčejným dojmem a výrobce si mohl dát více záležet. Stačilo by například barevně odlišit rámeček kolem displeje a hned by celé zařízení působilo mnohem živě a přitažlivěji. Nudnost částečně zachraňují lesklé boky přístroje, které jsou ale magnetem na otisky prstů. Příjemně mě překvapila celková tuhost, kterou nenarušuje ani odnímatelný zadní kryt, se kterým paradoxně telefon vypadá o něco lépe. Nikde nic nevrže ani se nekroutí.

Displej: Dobré barvy s horší regulací jasu

Jak jsem již zmínil, Lenovo P70 je vybaveno IPS displejem s úhlopříčkou 5″ a rozlišením 720 × 1280 px (294 ppi). Jeho rastr je podle mého názoru dostatečně jemný i při bližším pohledu. Pozorovací úhly jsou díky použité technologii IPS velmi dobré a podobně je na tom také podání barev.

 

Maximální hodnota jasu je velmi vysoká, což umožňuje slušnou čitelnost i během slunečních dnů. Horší je to s automatickou regulací, která pracuje podle našeho názoru dost agresivně a nastavuje jas na nižší hodnotu než by bylo vhodné. Doufejme, že se dočkáme vylepšení v některé z následujících aktualizacích systému.

Hardware: Osmijádro od MediaTeku s 2 GB operační paměti

Lenovo velmi často osazuje do svým zařízení procesory od společnosti MediaTek a nejinak je tomu i zde. Model P70 pohání 64bitový osmijádrový model MT6752 s jádry Cortex A53 a maximální frekvencí 1,7 GHz. Grafický výkon má na starosti čip Mali T760. Výkon stačil k dosažení 42 410 bodů v oblíbeném benchmarku AnTuTu a 10709 bodů v grafickém testu 3DMark Ice Storm Unlimited. P70 samozřejmě bez potíží zvládne také náročné hry typu Real Racing 3 nebo Asphalt 8.

 

Volba čipsetu od Mediateku se bohužel negativně podepsala na horším příjmu signálu GPS. Tam, kde telefon s čipem od Qualcommu určil svou polohu během několika málo vteřin, trval modelu P70 fix zhruba půl minuty. Horší příjem signálu GPS bude negativem hlavně pro řidiče, případně pro hráče geolokační hry Geocaching.

 

Operační paměť s kapacitou 2 GB se pomalu začíná stávat standardem střední třídy. Po spuštění zůstane volných zhruba 1100 MB. Vnitřní úložiště má kapacitu 16 GB, pro uživatele je dostupných necelých 11 GB. Zbytek paměti totiž zabírá systém a předinstalované aplikace. Další prostor můžete získat dokoupením paměťové karty micro SD.

Konektivita: Doladit LTE a přidat NFC

Kromě obligátní GSM a 3G komunikace podporuje Lenovo také LTE. Podporovány jsou ovšem pouze frekvence 800, 1800 a 2100 MHz, takže zákazníci Vodafonu rozhodně nebudou nadšeni. „Venkovské“ pásmo 900 MHz bohužel tento model nepodporuje. Samozřejmostí je přítomnost WiFi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0. Největším zklamáním je absence technologie NFC, která se začíná v poslední době rozšiřovat a její nepřítomnost vás tedy může velmi brzo mrzet. Podpora USB OTG je samozřejmá vzhledem k adaptéru v balení. Vyzkoušeli jsme připojit dokonce i podsvícenou mechanickou klávesnici s velkými nároky na napájení a telefon si s ní poradil bez problémů.

Zvuk

Hlavní reproduktor je osazen na spodku zařízení. Produkovaný zvuk je plochý, bez jakýchkoliv známek basů a celkový přednes je na nízké úrovni. Potěšující je alespoň maximální hlasitost, díky které uslyšíte vyzvánění i v rušném prostředí. Sluchátkový výstup patří mezi průměrné, nenadchne, ale ani nezklame. Mezi základní softwarovou výbavou bohužel není žádná možnost úpravy zvukového přednesu, jako je tomu u konkurence (například BoomSound u HTC).

Baterie a výdrž: To je oč tu běží

Velká baterie je hlavním lákadlem tohoto modelu. Se svou kapacitou 4000 mAh dokáže udržet telefon v chodu při běžném používání 2 dny. Šetrnější uživatelé se mohou dostat i na třídenní výdrž. V nastavení lze aktivovat také úsporný režim, který omezí aplikace běžící na pozadí a tím ještě zvýší již tak velmi dobrou výdrž.

Rekordy trhá P70 i při přehrávání videa v HD rozlišení. S polovičním jasem displeje a hlasitostí jsme naměřili téměř 11 a půl hodiny. Nabíjení z prázdného stavu na maximum trvá díky 2A adaptéru pouze 2 hodiny. Výdrž je tedy jedním slovem fantastická.

Uživatelské prostředí a systém

Lenovo P70 pohání operační systém Android ve verzi 4.4.4 KitKat s grafickou nadstavbou VibeUI 2.0. Ta mění celé prostředí systému k nepoznání a svým vzhledem se blíží k nadstavbě MIUI, kterou používají telefony Xiaomi.

 

Na první pohled si všimnete chybějícího menu aplikací. Veškeré ikony jsou totiž rozmístěny na jednotlivých plochách. Podobný způsob řazení používá například Apple nebo již zmíněné Xiaomi. Ikony lze naštěstí řadit do složek, které přispívají k lepší přehlednosti a zároveň šetří prostor.

 

Ve spodní liště jsou umístěny ikony čtyř aplikací, které zůstávají na svém místě i po přechodu na jinou plochu. Zajímavým prvek je rychlé přepínání tapet na pozadí. Stačí pouze přejet prstem v horní části obrazovky zprava do leva a dojde ke změně.

Hodně povedeně hodnotíme notifikační lištu. V její horní části jsou rozmístěny přepínače na aktivaci případně deaktivaci nejpoužívanějších funkcí. Můžete měnit jejich pořadí, případně přidávat jiné přepínače. Jinak nabízí notifikační lišta stejné možnosti jako u konkurenčních telefonů.

 

Uživatelské prostředí používá opravdu výrazné barevné kombinace, které ovšem působí poměrně laciným dojmem. Vybrat si sice můžete mezi dvěma schématy prostředí, které se od sebe liší pouze v maličkostech. Výrobce si mohl dát více záležet a nabídnout více schémat, ze kterých by se dalo vybírat.

Ve stejném duchu se nese i nastavení telefonu. Veškeré ikony jsou kruhové a používají výrazné pastelové barvy. Většina položek v nastavení je logicky seřazena a vyznat by se měl i méně zkušený uživatel. Kromě standardních položek je zde také karta s konfigurací speciálních funkcí, mezi které patří třeba gesta při vypnuté obrazovce, snížení hlasitosti vyzvánění po zvednutí telefonu nebo zamknutí obrazovky zatřesením.

Největším zklamáním je ovšem nedokonalý překlad některých možností do češtiny. Význam se dá většinou pochopit, ale podobným nedostatkem většinou ani netrpí neoriginální ROM. K ovládání slouží trojice dotykových tlačítek pod displejem. Jejich pořadí je Kontextové menu, Domů a Zpět. Jednotlivé aplikace se přepínají tak, že podržíte tlačítko Kontextové menu zhruba sekundu. Výrobce nedávno přislíbil pro tento model aktualizaci na nejnovější verzi systému Android Lollipop. K té by mělo dojít ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Aktualizováno 23. března: Lenovo dnes vydalo novou aktualizaci, která opravuje řadu chyb (nejen) v české lokalizaci. Ty největší překladatelské perly byly opraveny a zůstalo pouze několik drobností, které se snad povede dopřeložit s dalšími updaty.

Dodávané aplikace: Bezpečnost především

Telefony od Lenova jsou pravidelně vybaveny slušnou porcí předinstalovaných aplikací. Prostřednictvím nástroje SynciIt můžete zálohovat své textové zprávy, kontakty a údaje o hovorech. ShareIt je aplikace určená pro sdílení souborů přes rozhraní Bluetooth. Pro úspěšný přenos ovšem potřebujete stejnou aplikaci na obou zařízeních. Kvůli tomu je její přítomnost v podstatě zbytečná.

 

Kalendář, galerie, videopřehrávač a další systémové aplikace jsou nahrazeny za verze od výrobce. Jejich funkce se neliší, pouze design je upraven tak, aby ladil se zbytkem systému. V základu jsou také předinstalovány nejpoužívanější aplikace od Googlu. WPS Office je jednoduchý kancelářský balík, který umožňuje čtení, ale i vytváření dokumentů a tabulek.

Složka Hry ukrývá několik předinstalovaných her. Najdete mezi nimi i celkem zajímavé tituly jako Asphalt 8 či Real Football 2015. Gamestore je obchod pro nakupování her. Lepší službu ale udělá klasický obchod Google Play.

Nejzajímavější nástroj nese název Security. Jedná se o balík několika funkcí, které chrání váš telefon před hrozbami z okolí. Najdete zde jak antivir a firewall, tak také možnost vytvoření privátního prostoru chráněného heslem, případně kontrolu systému a odhalení aplikací, které mají největší vliv na rychlost.

Telefonování, zprávy a organizace

Aplikace pro práci s kontakty a pro uskutečnění hovorů má stejné rozvržení jako u čistého systému. Lenovo si pohrálo pouze se vzhledem, který ladí se zbytkem uživatelského prostředí. První záložka obsahuje číselník a také seznam několika posledních telefonátů. Druhá záložka ukrývá kompletní log hovorů s informacemi o jejich trvání a dalšími detaily.

 

Další okno je vyhrazeno pro procházení uložených kontaktů a na poslední záložce jsou vaše oblíbené a nejčastěji volané kontakty. Aplikace pro psaní SMS zpráv opět nijak nevybočuje ze standardu a liší se v podstatě jen svým vzhledem. Kalendář se dočkal větších změn. Můžete si vybrat mezi měsíčním přehledem s krátkým seznamem plánovaných událostí, nebo týdenním přehledem se všemi plánovanými akcemi.

Fotoaparát a video: Nepřekvapí ani neurazí

V jedné z předchozích kapitol jsem se zmínil, že testované Lenovo postrádá mechanickou spoušť fotoaparátu. Musíte jej proto spouštět přes ikonu v systému. Pro pohotové focení není toto řešení zrovna ideální a nedostatek může dokonce některé potencionální zákazníky odradit.

Snímač hlavního fotoaparátu nabídne maximální rozlišení 13 Mpx. V nastavení můžete pochopitelně zvolit i nižší rozlišení. Přední kamera má rozlišení 5 Mpx. Její kvalita není valná, ale na oblíbené selfie fotografie stačit bude.

-

- - -

Grafické rozhraní aplikace pro pořizování fotek je velmi jednoduché. V pravém dolním rohu je tlačítko pro výběr expozičního režimu. Můžete si vybrat mezi šesti různými režimy. Nejzajímavějším z nich je zřejmě mód nazvaný MAV. Tento režim je velmi podobný panoramatickému. Daný plynule snímáte z jedné strany na druhou. Vzniklým snímkem lze pohybovat tak, jako byste otáčeli daný předmět. Režim Živá fotografie zaznamená kromě snímku také zvuk.

- - -

Kvalita fotografií příliš nepřekvapí, naopak. Ani při dobrých světelných podmínkách z telefonu nelezou příliš dobré fotografie. Detaily nejsou vykresleny nijak podrobně a světlejší odstíny mají tendenci se slévat. Střed fotografií je vykreslen nejlépe, ale stále to má daleko k uspokojivému výsledku; směrem ke krajům se kvalita horší. Je ale zajímavé, že u některých snímků (fotografie klávesnice) jsou detaily poměrně ostré, nicméně když fotíte například krajinu, a to i za dobrého světla, ostrost je podstatně horší. A v horších světelných podmínkách už jsou snímky téměř nepoužitelné; tady nás nové Lenovo zklamalo.

- -

Kvalita videa také není příliš dobrá. Barvy nejsou věrné a dochází často ke vzniku přepalů. Pochválit musíme alespoň plynulost. V nastavení si můžete zvolit kvalitu záznamu, deaktivovat mikrofon, případně spustit režim potlačení šumu.

Konkurence

Přímý konkurent pro Lenovo P70 se bude hledat těžko. Xiaomi Redmi Note (recenze) je v mnoha ohledech velmi podobný. Nabídne o půl palce větší displej se shodným rozlišení, slušnou výdrž baterie a kvalitní dílenské zpracování. Obrovskou nevýhodou je ovšem absence sítí LTE, což jej může vyřadit z hledáčku mnoha potencionálních zákazníků.


Xiaomi Redmi Note

To LG G2 (recenze) LTE nabízí. Přidává také špičkový displej s Full HD rozlišením a kvalitní fotoaparát. Nevýhodou je, že se již jedná o výběhový model. V současnosti ho ovšem můžete zakoupit za velmi lákavou cenu, což z něho dělá velmi vážného konkurenta.

Pokud by vám ani 4000mAh baterie v Lenovu P70 nestačila, zvažte pořízení THL 5000. Ten nabídne ještě o tisíc mAh více, ale za cenu horší výbavy a zpracování. Podpora dvou SIM je příjemná, ale ani jeden ze slotů neumí LTE. Proti testovanému telefonu ale nabídne vyšší rozlišení displeje (Full HD)

Nesmíme opomenout ani podařenou Nokii Lumia 830 (recenze). Její zpracování je na úplně jiné úrovni než u P70. Lumia boduje také velmi povedeným fotoaparátem, který zvládá slušné snímky i za horších světelných podmínek. Slabší hardwarová výbava není díky odladěnosti systému Windows Phone 8.1 tolik znát. Nevýhodou je ovšem vyšší cena (zhruba o 1000 Kč).

Závěrečné hodnocení

Lenovo P70 je rozhodně povedený telefon střední třídy. Jeho hlavní předností je baterie, která jej udrží i při náročném použití v chodu dva a více dní. IPS displej s úhlopříčkou 5″ a HD rozlišením (720 × 1280 px) nabídne slušné podání barev a dobrou čitelnost i během slunných dní. Osmijádrový procesor od MediaTeku v kombinaci se 2 GB operační paměti poskytuje dosatečný výkon i pro náročné operace a hry. Dodávaný kryt a ochranná fólie v příslušenství jsou sice maličkosti, ale rozhodně neurazí. Je obdivuhodné, že i přes implementaci takto veliké baterie, se povedlo výrobci zachovat přiměřené rozměry i hmotnost telefonu.

Zákazníky Vodafonu nepotěší absence LTE na frekvenci 900 MHz. Ostatní čeští uživatelé by ale měli být spokojeni. Je škoda, že rychlé sítě podporuje pouze jeden ze slotů na SIM. Zklamal nás také fotoaparát, který ani za dobrých světelných podmínek nedokáže vykouzlit příliš kvalitní snímky.

Prostředí systému by mohlo být provedené lépe; grafika v některých nabídkách připomíná dětské omalovánky a nedokonalosti v lokalizaci některých nabídek a aplikací rovněž kazí celkový dojem. Na horší citlivost GPS jsme u chipsetů MediaTek zvyklí. Pokud však hledáte telefon se skvělou výdrží a nevadí vám výše zmíněné nedostatky, je Lenovo P70 dobrou volbou, zvláště k poměru cena & výkon.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.
Subscribe
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments