TOPlist

Recenze Infinix Hot 20 5G: když nechcete nic než 5G

infinix hot 20 5g recenze
  • Infinix nabízí na českém trhu trio nových telefonů, jeden z nich se jmenuje Hot 20 5G
  • K jeho hlavním přednostem patří 5G konektivita nebo 50Mpx fotoaparát
  • S cenou 4 399 Kč se řadí k těm nejlevnějším 5G smartphonům na trhu

Čínská společnost Infinix vstoupila na tuzemský trh vloni a aktuálně zde oficiálně nabízí 10 telefonů, z nichž právě testovaný model Hot 20 5G patří k těm nejnovějším. Jak už název napovídá, série Hot (anglicky „horký“ nebo též „žádaný“) si dává za cíl zaujmout masy zákazníků a jde na to prověřenou metodou – vyváženým poměrem ceny a kvality. Lze však toto prohlásit i o Hot 20 5G?

Smartphone se na českém trhu prodává od čtvrtka 19. ledna a k mání je pouze jediná paměťová konfigurace 4/128 GB. Za tu si výrobce řekne 4 399 Kč včetně DPH, což dělá z novinky nejen atraktivní zboží pro šetřivé zákazníky, ale též druhý nejlevnější 5G smartphone na volném trhu (hned za TCL 20R).

Obsah balení

Prodejní balení má standardní rozměry a pronikavě zelenou barvu. Kromě velkého názvu telefonu se dozvíme také o 5G, NFC a 120Hz displeji. Proti světlu si pak lze povšimnout, že na krabici je kontrastní lesklý nápis „THE POWER OF BEAST“, tedy volně přeloženo jako „SÍLA BESTIE“. O tom se přesvědčíme později.

Z hlediska obsahu dostává Infinix palec nahoru. Kromě zařízení samotného s předem aplikovanou fólií na displeji zde najdeme průhledné silikonové pouzdro, sponku na SIM slot, metrový bílý kabel USB-A/USB-C a nakonec i 18W nabíjecí adaptér.

Design a zpracování

Od krabičky se přesuneme k telefonu, který se v Česku prodává v černé nebo modré variantě – my měli na testování tu druhou. V obou případech však tělo tvoří jen plast. Znát je to bohužel hned na první pohled – matný plast nepůsobí dvakrát prémiově a navíc mu chybí potřebná odolnost.

infinix hot 20 5g recenze obr10
Ochranné pouzdro opravdu doporučuji používat, telefon moc odolný není

Při pokusu o ohnutí se telefon prohýbá a skřípe. Jednou mi během testování upadl na tvrdý povrch a plastové šasi to odneslo nevratnými odřeninami. Přibalované pouzdro, byť z ještě lacinějšího materiálu než tělo telefonu, proto silně doporučuji. Vyměnit jej vyjde jen na pár stovek a telefon se s ním i přes vystouplý fotomodul vůbec nekýve na stole.

Z hlediska estetiky je testované zařízení spíše tuctové: pokus o hranatý design není nic nového, navíc vroubkovaný plast na zádech skutečně působí velmi levným dojmem. Více vzhledem okouzlí jeho 4G varianta, která se v Česku prodává také a záda má z jednolitého lesklého povrchu, byť také plastového.

Tento plasťák se alespoň příjemně drží v ruce, nepřitahuje tolik otisky ani nečistoty a má správně rozmístěné ovládací prvky. Na pravém boku je vypínací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků a nad ním kolébka pro úpravu hlasitosti. Vlevo se ukrývá slot pro dvě nanoSIM a jednu microSD kartu. Nahoře nic není.

infinix hot 20 5g recenze obr06
Oboustranný slot má z jedné strany místo pro dvě nanoSIM, z druhé pro microSD kartu

Dole pak nalezneme 3,5mm audio jack, mikrofon, USB-C port a reproduktor. Ten hraje sám a bohužel velmi nedobře. Zvuk se z něj line nečistý, jakoby přiškrcený, a navíc velmi tichý. Z toho důvodu není vhodný pro přehrávání videí nebo filmů.

Displej s nízkým jasem

Zobrazovač typu IPS LCD disponuje úhlopříčkou 6,58″ a nadstandardní 120Hz obnovovací frekvencí. Ta bohužel tolik nevynikne, protože telefonu často nezbývá výkon na demonstraci takové rychlosti. O tom ale až později.

infinix hot 20 5g recenze obr07
Displej je vcelku hodně tmavý, maximální svítivost 500 nitů není dost

K displeji mám jednu opravdu zásadní výtku – nízká svítivost 500 nitů je i v potemnělé pracovně žalostně málo, natož na přímém slunci. Obraz jde skutečně velmi špatně číst a navíc zlobí adaptivní jas, který častokrát snižuje svítivost na úplné minimum.

Rozlišení Full HD+ (1 080 × 2 408 pixelů, poměr 20:9) chválím a kapkovitý výřez, na rozdíl od přerostlé brady, za negativum nepovažuji (softwarově skrýt však nejde). Najdeme zde i kompletní tmavý režim, který má však ryze estetickou funkci a kvůli technologii panelu nešetří baterii – maximálně tak oči.

Výkon a výbava

Smartphone svou výbavou spadá do nižší střední třídy, tedy na pomezí úplného low-endu a klasické střední třídy. Hlavní řídící jednotkou byl zvolen čipset MediaTek Dimensity 810 s 6nm výrobní technologií a hlavně plnou podporou 5G sítí. Jde o osmijádro s taktem až 2,4 GHz. K ruce má grafický čip Mali G57.

Hardwarové parametry Infinix Hot 20 5G

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 12, čipset: Mediatek Dimensity 810, octa-core, 2× 2,4 GHz Cortex-A76 + 6× 2,0 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G57 MC2, RAM: 4 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 166,3 × 76,5 × 8,9 mm, hmotnost: 204 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,58", AMOLED, rozlišení: HD, 1080 × 2408 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.6, PDAF, druhý: QVGA, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video

Čipová sada bohužel není zvolena zrovna šťastně. Nabízí sice 5G, to je ale tak všechno. Na trh byla uvedena v létě 2021, takže technologicky zastarala a výkonnostně nedostačuje. Dokazuje to i výsledek v oblíbených benchmarcích: AnTuTu vykázalo 327 557 bodů, 3DMark Extreme 329 bodů a Geekbench 574 bodů v Single-Core a 1 640 bodů v Multi-Core testu.

V praxi telefon vážně neexceluje v rychlosti a i zcela běžné operace, jako je spouštění aplikací a rychlé přepínání mezi nimi pomocí multitaskingového menu, mu dávají zabrat. Kvůli tomu, že se i průchod systémem není hladký, nevynikne ani 120Hz obnovovací frekvence, jak bylo zmíněno. A pokud jde o hry, na ty výkon vskutku nestačí – ať už bude výrobce tvrdit cokoliv. Tu „SÍLU BESTIE“ si zkrátka představuji trochu jinak.

Paměť pro data uživatele činí již uvedených 128 GB, kde po prvním spuštění zbyde reálně něco kolem 108 GB, což je pořád velmi slušné. Ze zbývající výbavy rád zmíním NFC pro bezkontaktní placení v obchodě a dále Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 či GPS.

Android bez budoucnosti

Abych parafrázoval šéfa lokálního zastoupení společnosti Infinix, XOS potřebuje občas umlčet. Řeč je samozřejmě o grafické nadstavbě nad systémem Android, kterou Infinix ve svých mobilních telefonech používá.

Zcela otevřeně: jde o typicky čínskou omalovánku s kopou nativních aplikací. Fajnšmekři tu najdou speciální aplikaci pro počasí, telefonování, kalendář, hodiny a pak také nástroje, kupříkladu překladač, kompas, kalkulačku nebo přehrávač videí a dokonce i prohlížeč.

Infinix se zřejmě řadí mezi příznivce umělé inteligence. V telefonu najdeme Chytrý skener, což je ale vlastně běžný skener, a také Galerii AI, což je zase vcelku běžná galerie vašich fotek a videí. Největší nálož umělé inteligence si výrobce nechal pro fotoaplikaci, o tom ale až za moment.

Jak jste asi pochopili, bloatware telefon neskutečně brzdí. Těžko vysvětlit, k čemu uživatelé využijí kancelářský balíček WPS Office, nástroj pro sdílení XShare Mini nebo alternativní obchod Palm Store. Přitom tolik základní aplikace Peněženka od Googlu předinstalována není.

A jednu ránu schytalo i nastavení, které trpí na nepřehledné rozmístění položek a také na typický nešvar mladých firem vstupujících na český trh – prkenné překlady. Nechám vás hádat: co asi znamená „Energetický maraton“ nebo „Chráněno před nakouknutím“? A když už byla řeč o aplikaci fotoaparátu, tak prachobyčejný portrétní režim tu zase dostal překlad „na výšku“, jak už jsme několikrát v minulosti kritizovali.

Ještě jednu výtku musím vznést k systému. V době testování disponoval Hot 20 5G systémem Android 12 s bezpečnostní záplatou ze srpna 2022. To je skoro půl roku zastaralé zabezpečení! Kromě toho lokální zastoupení potvrdilo, že u modelů Hot není v plánu žádná velká aktualizace, pouze menší bezpečnostní updaty.

Výdrž a nabíjení

Výdrž tady umí příjemně překvapit. Snad je to nízkou svítivostí displeje, možná i úsporným čipsetem. Baterie s kapacitou 5 000 mAh zvládla opakovaně dva dny na jedno nabití, což mi přijde v dnešní době jednodenních telefonů jako skutečně obstojná hodnota.

Pro demonstraci: mobil byl vystaven středně náročnému používání, povětšinou na home office, tedy až na cca 2,5hodinovou venkovní pochůzku, během které bez přestání a s aktivním 5G přehrával streamovanou hudbu do Bluetooth sluchátek.

Naměřená rychlost nabíjení 18W adaptérem
Úroveň 30 % 50 % 80 % 100 %
Čas 40 minut 60 minut 106 minut 162 minut

S nabíjením se to má tak, že vše podstatné najdete v prodejním balení. Adaptér s maximálním výkonem 18 W dobije baterii z úplného limba na 100 % za 2 hodiny 42 minut. Zároveň lze využít reverzní nabíjení jiného zařízení výkonem maximálně 5 W, například pomocí oboustranného USB-C kabelu, který si však už musíte opatřit zvlášť. Bezdrátové nabíjení zatím Infinix nenabízí u žádného ze svých mobilů.

Fotoaparát a video

Vzadu se nachází de facto jediný fotoaparát. Má koncentrace během testování fotovýkonů tak nebyla roztříštěna. 50Mpx foťák (clona f/1.6) umí autofokus a disponuje duálním LED přisvícením. Doplňuje jej ještě QVGA fotoaparát, který pomáhá s bokeh efektem a nočním režimem.

infinix hot 20 5g recenze obr03
Jak fotí Infinix Hot 20 5G?

Fotoaplikace, jak už jsem zmiňoval, je zaplavena funkcemi umělé inteligence, které zřejmě nejdou vypnout, ani se jim nijak vyhnout (profesionální režim chybí). Hlavní fotorežim se jmenuje „AI Cam“ a vyznačuje se tím, že automaticky rozpoznává scény a přizpůsobuje tomu parametry – identifikuje jídlo, rostliny, fotku ulice, zvířata a mnoho dalšího. Výchozí snímky jsou pořizovaný v rozlišení 12,4 Mpx, můžete však fotit i „v plné palbě“.

Samotná kvalita hodně kolísá. Na přirozeném světle umí senzor pořídit barevně věrné a ostré fotografie. Neplatí to však vždy – někdy se objevuje problém s ostřením (pozadí versus popředí), jindy je fotka rozmazaná kvůli absenci pořádné stabilizace. V interiéru či v noci pak neuspokojivá situace navzdory volitelnému nočnímu režimu ještě graduje – snímky nemají potřebnou ostrost a objevuje se časté slévání textur.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Selfie kamerka také nepředvádí nic slavného, avšak při focení portrétů pracuje lépe než zadní sestava. Video lze natáčet při maximálním rozlišení 2K, tedy 2 560 × 1 080 pixelů, popřípadě v HD a Full HD. Vždy ale platí, že pouze při 30 fps. Na videu se opět negativně podepisuje absence stabilizace. Záběr je totiž bez stativu vlastně nepoužitelný.

Závěrečné hodnocení

Nový skoro low-end od Infinixu má výhodu v tom, že nabízí za skutečně velmi nízkou cenu technologii 5G. To také bohužel představuje jeho jedinou výhodu oproti konkurenci. Moderní konektivitě bylo podřízeno prakticky vše, od zpracování až po fotoaparát.



t mobile t phone recenze



Nepřehlédněte

Recenze T-Mobile T Phone: 5G telefon levnější než rohlík

Koupě se tím pádem vyplatí pouze šetřivým zákazníkům, kteří vyloženě jdou po 5G a jsou ochotni přijmout s tím spojené kompromisy. Pozoruhodnou alternativou pak může být nejlevnější 5G telefon TCL 20R, který pořídíte o víc jak tisíc korun levněji, ale i ten má své kompromisy.

Osobně bych vám spíše doporučil sáhnout po konkurenci bez 5G, ale s jednoznačně zajímavější výbavou, například Realme 9i, Motorole Moto G32 nebo o pár stovek dražším Poco M4 Pro ve verzi 4G.

Infinix Hot 20 5G

infinix hot 20 5g katalog
6.5

Design a zpracování

6.7/10

Výkon a optimalizace

4.9/10

Hardwarová výbava

6.4/10

Kvalita fotografií a videa

5.8/10

Výdrž baterie

8.5/10

Klady

  • bohaté prodejní balení
  • výborná výdrž baterie
  • nechybí NFC ani 3,5mm jack
  • 5G konektivita
  • přijatelná cena

Zápory

  • nízká odolnost
  • velmi tmavý displej
  • nulová softwarová podpora
  • slabý výkon, pomalý chod prostředí
  • chybné překlady v systému
  • fotoaparát ani video za moc nestojí
Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku