- Huawei chce zaujmout evropské uživatele novými luxusními hodinkami
- Huawei Watch Ultimate je výborné zařízení pro fitness nadšence se specializací na potápění
- Hodinky začínají s cenou na 17 999 Kč, což z nich dělá přímou konkurenci pro Apple Watch Ultra
Začíná být trendem, že technologičtí výrobci vstupují v oblasti hodinek do segmentu pro extrémní sportovce. Trend rozjel Apple s jejich Watch Ultra z loňského roku. A Huawei chce navázat se svými dosud největšími, nejrobustnějšími a také nejdražšími hodinkami – Watch Ultimate.
Huawei Watch Ultimate se prodávají ve dvou variantách: základní černá Sport edice se silikonovým řemínkem vyjde na 17 999 Kč, zato stříbrná s kovový páskem (Elite) stojí 21 999 Kč.
Obsah balení
Hodinky k vám dorazí ve větší černé papírové krabičce se zlatým lemováním. Uvnitř se nachází hodinky v příslušné variantě, dále nabíjecí kolébka s USB-A koncovkou, náležité tiskoviny a také sekundární řemínek – prodloužený silikonový s délkou 25 centimetrů. Ten využijete, pokud chcete hodinky obléknout přes oblečení, neopren a podobně.
Obří hodinky bez otočné lunety
Huawei Watch Ultimate jsou dosud největší chytré hodinky, které čínská firma vyrobila. Ciferník má rozměr 48,5 × 48,5 milimetru, tlusté jsou 13 milimetrů a se silikonovým řemínkem váží 99 gramů. Na mé hubenější, ale stále mužské ruce, působily hodinky trochu zvláštně. Hodně vystupují a pod rukáv košile je rozhodně neschováte. I na to je při nákupu třeba myslet.
Tělo je také pekelně robustní. Pouzdro je vyrobeno ze slitiny zirkonu, dýnko i luneta je z keramiky a displej je překryt safírovým sklíčkem. Za výběr materiálů musím Huawei pochválit. Kvalitativně je údajně mimořádně vyspělý i řemínek z gumového materiálu HNBR. Na kůži však působí stejným dojmem, jako řemínky typu NBR, které Huawei požíval v minulosti.
Tělo je opatřeno třemi tlačítky, z nichž jedno je s digitální korunkou. Napravo je reproduktor, vlevo mikrofon. Dýnko je klasicky lesklé a v jeho centru se nachází senzor TrueSeen. Kolem displeje se ještě obtáčí statická luneta. Škoda, že i ona se neumí fyzicky točit – působí to divně i vzhledem k tomu, že jsou na ní vyobrazeny světové strany, které však nerotují podle kompasu.
Největší LTPO displej
Ciferník je kromě lunety složen z 1,5″ displeje typu LTPO AMOLED. Podle Huawei jde o největší LTPO AMOLED použitý u chytrých hodinek. Pokud jsou vám palce jako jednotka délky cizí, má kruhový displej průměr 4 centimetry. Rozlišení 466 × 466 pixelů je dostatečné, zobrazovač je podle očekávání jemný.
Přestože hodnotu svítivosti displeje neznáme, svítí na nejvyšší výkon opravdu obstojně a automatická regulace funguje na výbornou. Systém hodinek nabízí celou řadu grafických ciferníků, které podporují i Always-on zobrazení, čili ani tuto funkci nejdražší hodinky od Huawei nepřehlížejí.
Odolnost jako hlavní téma
Pozorný čtenář si mohl všimnout, že vzhledem k robustnímu zpracování je u Watch Ultimate kladen důraz na odolnost. A napovídají tomu i materiály: zirkon je vysoce odolný materiál, safír také a HNBR řemínek má být nejodolnější ze všech gumových pásků na trhu.
Mohu potvrdit, že hodinky v pohodě vydrží několik pádů na zem (plovoucí podlaha i asfalt) nebo „rvačku“ s 60kilogramovým štěnětem. Nicméně Huawei profiluje Watch Ultimate i jako potápěčské hodinky. Chlubí se tak certifikací ISO 22810:2010, IP68 a vodotěsností do 10 ATM.

Osobně jsem během testování neměl možnost vytrvalost hodinek při potápění vyzkoušet. Jedno je ale jasné. Huawei Watch Ultimate nejsou plnohodnotné „potápky“. Aby se hodinky mohly honosit zaměřením na potápěče, musí splňovat certifikaci ISO 6425, která je chrání při ponoru na 200 metrů a víc. A čínská firma slibuje „jen“ 100 metrů, navíc laboratorních podmínkách. Kvůli rozdílnému tlaku ve větších hloubkách to v reálném provozu bude výrazně méně.
Chytré a fitness funkce
Podle informací v systému hodinky běží na Harmony OS 3.0.0.82 a nabízí klasický princip ovládání. Hlavní obrazovka zobrazuje čas a jednotlivé komplikace (malé widgety na ciferníku). Posunutím doleva vstoupíte do zobrazení počasí a rychlého hudebního přepínače, pohybem napravo listujete mezi zvolenými kartami zástupců. Dole je notifikační centrum a nahoře plocha s rychlými přepínači.
K ovládání slouží také tlačítka: horní pravé spustí menu a odkudkoliv vás vrátí zpět na domovskou obrazovku, spodní pravé lze namapovat, ve výchozím režimu však spustí aplikaci pro cvičení. Třetí čudlík nedělá nic, funguje pouze při potápění nebo v režimu expedice pro zaznamenávání zastávek.
Z hlediska běžných funkcí se Huawei nikam neposunul. Očekávejte funkce jako stopky, budík, minutka, kompas, svítilna, přehrávač hudby, vzdálená spoušť fotoaparátu nebo předpověď počasí. Funguje také volání při spojení s telefonem, eSIM bohužel k dispozici není. Zklamáním zůstává práce s notifikacemi, které si můžete zobrazit, ale nelze na ně nijak reagovat.
Stejně tak chybí možnost bezkontaktního placení pomocí NFC. V kuloárech se spekuluje, že by v budoucnu mohla přibýt podpora placení skrze kartu Curve, která funguje i na telefonech Huawei, nicméně v dohledné době to rozhodně není na pořadu dne. Hardwarovou výbavu uzavírá Bluetooth 5.2, GPS, akcelerometr, gyroskop, barometr, senzor srdečního tepu a SpO2 nebo teploměr.
Konstrukce
Systém, procesor a paměť
Displej, konektivita a baterie
Ze zdravotních a sportovních funkcí zmíním také jen to nejdůležitější: Watch Ultimate umí měřit srdeční tep, okysličení krve, ztuhlost tepen a je přítomen i elektrokardiogram, který se měří přiložením prstu na spodní tlačítko. Dále si můžete změřit teplotu na ruce (nikoli teplotu celého těla), stres a kvalitu spánku, včetně fází (bohužel, pouze v aplikaci v telefonu).
Potápění a režim expedice
Sportovních režimů je stále více jak 100, přibylo však potápění. Huawei uvádí, že jeho nové hodinky zastanou potápěčský počítač, upozorní na případnou nutnost vynoření kvůli přívodu kyslíku a ještě dají pozor na všechny tělesné funkce, jako je teplota, srdeční tep a podobně.
Druhou významnou novinkou je režim expedice, který do hodinek dorazí až 8. dubna. Ten sází na přesné určení polohy v terénu, možnost navigace cestou zpět či průběžné značení trasy pomocí vlaječek na mapě. Výhodou je i možnost změnit barvy displeje na tlumenou oranžovou, která při noční turistice tolik nesvítí do očí.
Výdrž a nabíjení
Huawei hodinky, to většinou znamená i velmi dobrou výdrž na baterii. Watch Ultimate disponují úplně stejným lithium-polymerovým akumulátorem s kapacitou 530 mAh, jako Watch GT 3 Pro z loňského roku. Huawei uvádí, že zařízení vydrží až 14 dní na jedno nabití.
Já jsem hodinky používal dle mého soudu zcela běžně – automatické měření tepu, průběžné měření teploty, po celý den Always-on displej a také automatické rozpoznání cvičení. Přístroj vydržel na jedno nabití 8 dní, což sice není 14, jak garantuje Huawei, i tak jde ale o výbornou hodnotu. Nabíjení probíhá s přibalenou kolébkou zhruba 60 minut, můžete však nabíjet i na jakékoliv Qi podložce, jen to trvá o něco déle.
Závěrečné hodnocení
Sázka na extrémní odolnost a náročnější klientelu může Huawei vyjít. Nové hodinky Watch Ultimate mají kvalitní robustní zpracování, velmi odolné materiály a velký displej s dobrou čitelností na slunci. Chlubí se stovkou sportovních režimů, standardními chytrými funkcemi a zdravotním měřením všeho druhu.
Bude záležet na tom, jak zákaznická obec přijme cenu. Námi testovaná levnější varianta vyjde na 18 tisíc, dražší stojí dokonce 22 tisíc. To je docela hodně peněz, proti Huawei pak stojí i fakt, že se technologicky moc neposouvá – stále neumí eSIM, nelze s nimi platit a třeba satelitní připojení a nouzové SMS umí Watch Ultimate jenom v Číně.
K nákupu dostane zákazník u všech prodejců dárek v podobě sluchátek FreeBuds Pro 2, která běžné stojí okolo 3 600 Kč. U Mobil Pohotovosti mají zákazníci nárok ještě na výkupní bonus 2 000 Kč (do 30. dubna).
Huawei Watch Ultimate jsou pro mě celkem zajímavou chytrou alternativou k potápěčským hodinkám tradičních výrobců, jako je Seiko, Casio nebo Victorinox. Proti Applu nebo dokonce Garmin bohužel stále něco chybí.
Huawei Watch Ultimate

Klady
- velmi kvalitní zpracování a líbivý design
- velký displej s always-on
- stále úctyhodná výdrž
- možnost nabíjet na jakékoliv Qi podložce
- velké množství sport. režimu + potápění a expedice
Zápory
- luneta není otočná
- neumějí NFC platby
- chybí varianta s eSIM
- na notifikace nelze reagovat
- vyšší cena