TOPlist

Recenze HP Sprocket 200: vytiskněte si fotografie kdykoli a kdekoli

HP Sprocket 200 uvod

V moderním světě se klasické fotografie a fotoalba už příliš nenosí. Digitál je králem, stejně jako velké množství mnohdy špatných fotografií, které ale stejně nesmažeme, protože prostě nemusíme. Zažít alespoň trochu nostalgie z klasických fotografií, nebo pro ty později narozené zcela nový pocit z vlastnictví fyzických snímků, slibuje i minitiskárna HP Sprocket 200. Stojí ale za vaše peníze? Nejen to se dozvíte v naší recenzi.

V balení jen to nejnutnější, design příjemně překvapí

Minimalistické balení obsahuje skutečně jen to nejnutnější, tedy samotnou tiskárnu a nabíjecí microUSB kabel. Škoda, že výrobce nesáhl po moderním standardu USB-C, protože tahat s sebou jeden kabel navíc není vždy komfortní. V balení rovněž najdete pouze jeden kus fotopapíru, takže výrazně doporučuji zakoupit alespoň jedno balení k tomu.

HP Sprocket 200 2
Balení je poměrně skromné

Designu není příliš co vytknout. Kompaktní rozměry 117,5 × 80 × 25 mm a hmotnost 172 g předurčuje HP Sprocket 200 ke snadné přenositelnosti. Tělo zařízení je vyrobeno z plastu, který je příjemný na dotek a nepůsobí lacině. Efektní „cákance” na tiskárně narušují jednolitý design a působí trochu rozpustile. Vzhledem k cílení na mladší zákazníky to rozhodně není na škodu.

Tiskárně nechybí ani poutko pro uchycení kamkoli, kam to uznáte za vhodné. Do HP Sprocket 200 se vejde až 10 fotopapírů najednou, je třeba je naskládat pod odklápěcí horní část, jež je uchycena magnety. Ty drží pevně a ani při delším používání jsem neměl obavy, že víko někde ztratím. Na jedné z hran se nachází ještě signalizační dioda, která hlásí stav tiskárny.

Funkce a parametry příliš neoslní, svou práci ale odvedou

HP Sprocket 200 využívá technologie termosublimace, tedy pro tisk není potřeba klasický inkoust. Nemusíte si tak lámat hlavu s náhradními náplněmi a díky jejich absenci může mít tiskárna také kompaktní rozměry. Rozlišení tisknutých fotografií je 313 x 400 dpi a po jejich vytištění není potřeba čekat na zaschnutí.

HP Sprocket 200 3
Tisk jedné fotografie nezabere více než minutu

Samotný tisk trvá dle oficiálních materiálů 1 minutu. V praxi nicméně tiskárna zvládla tisk jedné fotky za 40 sekund, což není úplně špatné. Fotografie do tiskárny posíláte z telefonu s operačním systémem Android, nebo iOS skrze Bluetooth 5.0. Moderní verzi bezdrátového spojení chválím, neboť má pozitivní vliv na baterii.

S tou to ale tak slavné není. Její kapacita je 550 mAh a na samotný tisk jedné fotografie HP Sprocket 200 spotřebuje zhruba 32 wattů. Jinými slovy zvládne minitiskárna vytisknout 10 fotografií najednou. Během testování jsem najednou zkoušel vytisknout 8 fotografií a tiskárna hlásila  po posledním snímku 20 % baterie.

HP Sprocket 200 4
Kvůli kvalitě fotografií si HP Sprocket 200 pořizovat nebudete

Nabíjecí kabel tedy budete chtít mít neustále poblíž tiskárny. I v pohotovostním režimu HP Sprocket 200 nějakou tu energii vyžaduje, a když ji necháte bez dozoru přes noc, je možné, že toho na druhý den příliš nevytisknete.

Aplikace je zpracována dobře, potěší především sociální nadšence

Doprovodná aplikace HP Sprocket je dostupná jak pro Android, tak iOS. Spárování s tiskárnou probíhá rychle a v nastavení se příliš dlouho nezdržíte. Fotografie pro tisk můžete vybírat nejen z galerie fotek uložených v telefonu, ale také z účtů na Instagramu, Facebooku či Fotek Google. V případě Instagramu můžete například vyhledat fotografii pomocí hashtagu a tu následně vytisknout. Za tohle určitě palec nahoru.

HP Sprocket
Cena: zdarma
‎HP Sprocket
‎HP Sprocket
Cena: zdarma

Aplikace má také jeden sociální rozměr. Můžete totiž vytvořit sdílenou událost pro více lidí, kteří můžou své fotografie sdílet rovnou k tisku skrze vytvořený hashtag. Vytisknout tak kamarádům jejich momentku bez složitého přeposílání fotek je poměrně vítané.

HP myslelo i na touhu uživatelů po fotografiích větších rozměrů. Sice nemůžete použít větší formát, zato můžete rozdělit fotografii na 4, nebo 9 dílů a ty následně vytisknout. O využitelnosti této funkce mám své pochybnosti, nicméně lepší mít více funkcí, které nevyužijete, než je nemít vůbec.

Diskutabilní je taktéž zabudovaný editor fotografií. Úprava skutečně klíčových parametrů fotografie je značně omezená, takže fotku raději upravte před tiskem někde jinde. Na druhou stranu můžete fotografii „vylepšit” rámečkem, samolepkou, textem nebo vlastní malůvkou. Pro kreativní hvězdy Instagramu jistě nepostradatelná funkce, pro běžné uživatele něco, bez čeho se s klidným svědomím obejdou.

Kvalita fotografií je přinejmenším sporná

Pojďme ale k tomu nejdůležitějšímu, tedy samotným fotografiím. Ty se tisknou na fotopapír ZINK o velikosti 2 x 3″ (50 x 76 mm), který je tvořen několika vrstvami transparentní barvy citlivé na teplo. Různými teplotami zahřívání, o které se stará HP Sprocket 200, tak vytvoří široké barevné spektrum. Příjemnou vychytávkou je také lepící zadní strana, takže své výtvory můžete rovnou někam nalepit.

Z kvality vytištěných fotografií se na zadek určitě neposadíte. Před tiskem doporučuji fotografiím trochu vytáhnout kontrast a udělat je obecně trochu tmavší, protože tiskárna má tendenci snímky dost přisvětlovat. Detaily často splývají a barevné podání není zrovna nejlepší. Syté barvy HP Sprocket 200 příliš nezvládá, na blankytně modrou raději zapomeňte.

Na druhou stranu získáte snadno a rychle fyzické momentky, které mají své kouzlo. Časem se jistě naučíte fotografovat a upravovat snímky tak, aby výsledek z tiskárny vypadal co nejlépe. Teoreticky má pomoci také speciální modrý papír, který je vhodné před každým tiskem nechat tiskárnou projet. V praxi jsem ale nepozoroval žádné výrazné zlepšení.

HP Sprocket 200 12
Rychlé momentky tiskárna zvládá

Důležitým parametrem tiskárny je ale cena tisku. V případě HP Sprocket 200 si tisk každé fotografie dobře rozmyslíte. Balení fotopapíru ZINK o 20 kusech vás vyjde na nějakých 350 korun, 50 listů se vyšplhá na 650 korun. Tisk jedné fotografie tak vyjde na zhruba 18 korun, při nákupu ekonomicky výhodnějšího většího balení pak na 13 korun, když nebudeme počítat elektřinu. Osobně musím říct, že je to hodně peněz za málo muziky.

Minitiskárna rozhodně není pro každého

Co říct o minitiskárně HP Sprocket 200 na závěr? Dobře si rozmyslete, zda je tato tiskárna vhodná zrovna pro vás. Kapesní rozměry, možnost tisknout ze sociálních sítí, rychlá úprava fotek přímo v aplikaci, absence zásobníků s barvami a nezanedbatelný „cool” faktor bezesporu hovoří ve prospěch minitiskárny od HP. Pro vycházející instagramové hvězdy nebo náctileté se jistě bude jednat o perfektní dárek, který ocení.

HP Sprocket 200 8
HP Sprocket 200 není tiskárna pro každého

Proti tiskárně hovoří ne zrovna kvalitní fotografie, poměrně drahý tisk a vcelku slabá výdrž na baterii, doplněná starším konektorem microUSB. Pokud to s fotografováním a tiskem fotografií myslíte vážně, pak toto opravdu není produkt pro vás.

HP Sprocket 200 9
HP Sprocket 200 cílí především na náctileté a Instagramery

HP Sprocket 200 je bezesporu úžasnou demonstrací technologií tisku, která po právu vzbudí obdiv okolí. Po vytištění první fotografie ale reakce okolí bude přinejmenším vlažná, pokud nespadáte do věkové kategorie teenagerů či přestárlých instagramových hvězd. Za cenu 1 999 korun si musíte dobře rozmyslet, zda je pro vás HP Sprocket 200 to pravé ořechové. Jediným konkurentem je Canon Zoemini PV-123, který jde s cenou ještě o něco výš.

HP Sprocket 200

hp sprocket 200
7.4

Design

9.0/10

Rychlost tisku

8.5/10

Kvalita tisku

6.5/10

Výdrž na baterii

5.5/10

Klady

  • povedený design
  • aplikace je intuitivní a plná funkcí
  • tiskne přímo ze sociálních sítí
  • absence zásobníků s inkoustem
  • mladé uživatele bude bavit

Zápory

  • drahý tisk fotografií
  • průměrná výdrž baterie
  • microUSB konektor
  • kvalita tisku
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku