Cena:

Recenze Fitbit Versa: na půl cesty k chytrým hodinkám

Fitbit je pro mnohé synonymem pro sportovní náramky. V loňském roce přišla firma s náramkem Fitbit Alta HR, který se v českých e-shopech drží v TOP5 nejprodávanějších náramků. Nároční uživatelé ale chtějí víc, než jen náramek s notifikacemi. Požadují chytré hodinky. Fitbit těmto uživatelům vyhovuje se zbrusu novými hodinkami Fitbit Versa. U koho budou bodovat? To vám prozradí naše Versa recenze.

Fitbit Versa recenze
Displej to umí rozzářit. Čitelný je i na sluníčku.

Fitbit Versa: pro každou ruku

Čtvercový rozměr hodinek 39,4 mm se přesně trefuje mezi malé a velké Apple Watch. Ostatně právě i čtvercový design Fitbitu dává tušit, kde se výrobce inspiroval. Když si půjdete hodinky koupit do obchodu, budete si moci vybrat mezi silikonovým řemínkem a textilním páskem. Rozhodnutí to ale nemusí být trvalé, protože řemínek je uživatelsky vyměnitelný, takže si můžete nakoupit nějaké do zásoby, případně si koupit i ocelový, který bude Fitbit nabízet. My jsme sáhli po textilním řemínku, je takový příjemnější a působí hodnotnějším dojmem. Kromě řemínku najdete v balení také kolébku, ve které se hodinky nabíjejí. Kolébku připojíte do libovolného USB portu a za cca 2 hodinky máte dobito.

Řemínky pro všechny.

Osvědčený hardware

Fitbit se příliš nechlubí tím, jaký hardware je v hodinkách použit, ale po celou dobu jsme neměli problém s rychlostí nebo špatnou odezvou hodinek. Pochvalu si zaslouží displej, který je skvěle čitelný i při těch nejjasnějších dnech – výrobce udává svítivost 1000 nitů. Jas si můžete nastavit ručně, nebo nechat senzor osvětlení, aby jej řídil sám.

Rozlišení výrobce neudává, ale na 1,34″ displeji nejsou pixely vůbec vidět, takže rozlišení označujeme za vyhovující. Upatlá se velmi snadno a rychle, ale stačí přejet displejem po tričku a otisky jsou pryč. Sklíčko má ochranu Gorilla Glass 3, po měsíci používání není na displeji ani mikroškrábanec.

Čtvercový displej je čitelný za všech okolností.
Čtvercový displej je čitelný za všech okolností.

Ve výbavě dále nemůže chybět senzor tepové frekvence, který měří tep kontinuálně, gyroskop, výškoměr a samozřejmě akcelerometr.

Spojení s okolním světem je zajištěno pomocí Bluetooth 4.0 s nízkou spotřebou energie. Spojení je rychlé a bezproblémové, výrobce ale upozorňuje, že v jednom okamžiku by s telefonem měla komunikovat vždy jen jedna „nositelná elektronika“, která Bluetooth 4.0 používá. Ne všechna data se ale musí přenášet přes Bluetooth. Pokud jde o větší objemy, umí se hodinky připojit i k Wi-Fi. Přes Wi-Fi se tak může stáhnout nový sofware hodinek, ale také hudba, ke které se dostaneme později.

Hodinky jsou plné senzorů.

Poslední bezdrátovou konektivitou je NFC. To slouží výhradně pro placení pomocí služby Fitbit Pay, která ovšem u nás nefunguje. Kdo by čekal GPS, bude zklamaný. Tento čip v hodinkách nenajdete. Celý hardware je zabalený tak, že vydrží ponor až do hloubky 50 metrů – samozřejmě za ideálních podmínek. V praxi to znamená, že se nemusíte bát dát si s hodinkami pár bazénů a změřit si výkon.

Hodinky jsou vodotěsné do 50 metrů.

Absence GPS zamrzí hlavně ty uživatele, kteří si jdou rádi zaběhat bez telefonu a pak si chtějí prohlédnout, kudy že to vlastně běželi. Jinak je hardware na jedničku. Velkou pochvalu si zaslouží výdrž baterie. Hodinky i při intenzivním používání vydrží 3 dny. Pokud je používáte přes víkend, kdy chodí méně notifikací, zvládnou i 4. Paráda!

Vlastní software

Versa patří do kategorie chytrých hodinek i tím, že používá vlastní operační systém. Jmenuje se Fitbit OS a můžete jej znát z předchozího modelu Ionic. Fitbit si při vývoji systému pomohl tím, že koupil projekt Pebble, který také dělal chytré hodinky, ale businessově jim to příliš nevycházelo. Teorie je taková, že kromě aplikací od Fitbitu si můžete nainstalovat pár desítek aplikací od výrobců třetích stran.

Kvalita aplikací třetích stran ale není nijak velká, srovnání s aplikacemi pro Apple Watch nepřichází v úvahu. Bezchybně funguje jen pár z nich – Deezer, AccuWeather, Strava. V obchodě s aplikacemi najdete dvě, které mají zobrazit na hodinkách Google Mapy, bohužel ani jedna aplikace nefunguje. To zamrzí.

Obecně jsou aplikace třetích stran největší slabinou. Pokud se ale prodá dostatečné množství těchto hodinek, začne být platforma pro jiné výrobce zajímavá a aplikací přibude. Velká nabídka je v podobě různých ciferníků. Pokud jste individualisté, budete s výběrem spokojeni.

Předpověď počasí funguje skvěle.

Spojení se smartphonem

Fitbit jako jeden z mála nenabízí konektivitu jen s Androidem a iOS, ale také s Windows 10 a dokonce i Windows Mobile (budiž mu země lehká). Já měl aplikaci Fitbit nainstalovanou na iPhone 6S Plus již z minulosti, takže připojení bylo bleskově triviální.

Introducing Female Health Tracking

Samotné prostředí aplikace je přehledné a dobře upravitelné. Jednotlivé moduly, jako je spánek, cvičení, srdeční tep a další se do aplikace přidávají formou widgetů. Novinkou je „Female Health“, který pomáhá ženám sledovat jejich periodu. Tuto funkci jsem neměl jak vyzkoušet, ale věřím, že pro něžnější část lidstva může být užitečná. Funkci Female Health Tracking představuje video níže. Pokud jste muž a nechcete vidět notifikace typu „4 days until next period“ a smutný výraz ženy, tak si tohle video nepouštějte. Jak samotné prostředí vypadá a co umí, to si nejlépe prohlédnete na našem videu:

Ovládání hodinek

Na ovládání hodinek je třeba si zvyknout, bude vám to tak půl dne trvat. Displej je standardně vypnutý, pokud chcete vědět, kolik je hodin, stačí udělat takový pohyb ruky, abyste měli ciferník před očima. Hodinky tento pohyb rozpoznají a displej se rozsvítí.

Hodinky obsahují celkem 3 hardwarová tlačítka. Jedno na levné straně, které slouží pro návrat zpět a dvě tlačítka na pravé straně, která fungují jako kontextová. Naprostou většinu ovládání ale zvládají pomocí gest. Stačí swajpnout zprava doleva a zobrazí se seznam dostupných aplikací.

Swajpnutím zdola nahoru si můžete prohlédnout vaši denní aktivitu. Nakonec swajpnutím dolů si zobrazíte notifikace. Jak ovládání funguje, to ukazuje naše video.

Notifikace

Právě notifikace jsou nejrozporuplnější funkcí hodinek. Přijde vám e-mail a vy si jej chcete na hodinkách přečíst? Bohužel. Zobrazí se jen část e-mailu. Přijde vám SMS nebo zpráva na messenger a chcete rychle odpovědět předpřipravenou odpovědí? Ani tohle hodinky s iPhonem neumí. Funkce pro rychlé odpovědi je dostupná jen na Androidu.

Pozitivní je, že si můžete vybrat, které aplikace mají notifikace posílat a které nikoliv. A je jich opravdu hodně, takže hodinky vás můžou informovat téměř o všem, co se s telefonem děje.

Během testování jsme pak narazili na nepříjemný, ale denně se opakující problém. Hodinky se, obvykle večer, rozhodnou, že všechny dnešní notifikace vám znovu zopakují. Někdy se tak stane, že hodinky vibrují na ruce třeba 3 minuty. Nejde o náhodu, tento problém se od dubna řeší na komunitním fóru Fitbitu, evidentně jde o softwarový problém, který by měl brzy zmizet.

Hudební přehrávač

Chodíte běhat a posloucháte při tom hudbu? Pokud máte bluetooth sluchátka, můžete hodinky použít jako zdroj hudby. K dispozici je cca 2,5 GB dat, což je dostatečné množství pro vaše alba. To je opravdu elegantní řešení, když nechcete běhat s telefonem. Hodinky na ruce žádným způsobem nepřekáží. Hudbu je nutné předem do hodinek stáhnout pomocí Wi-Fi. Ideální je mít účet na Deezeru. Tato aplikace je na hodinkách předinstalovaná.

Versa poslouží i jako zdroj hudby.

Měření cvičení

Proč si uživatelé kupují tyto hodinky? Primárním smyslem jsou fitness funkce. Běhání, jízda na kole, plavání, silové cvičení, intervalový trénink, tohle všechno umí hodinky změřit, zanést do grafu, analyzovat, sdílet… tohle má Fitbit opravdu dotažené do posledního detailu. U výrobků tohoto typu je vždy otázkou přesnost měření, ta se těžko hodnotí, ale třeba počet kroků s hodinkami vždy s přesností +-1 % odpovídal tomu, co mi měří iPhone.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Fitbit tak bude patřit k tomu lepšímu na trhu a pokud chcete měřit hlavně cvičení, můžeme Fitbit Versa s klidným srdcem doporučit. Nechybí koučování, challenge, sdílení s přáteli, zkrátka plná výbava. I když místo koučinku holdujete gaučingu, Versu využijete. Umí perfektně měřit spánek, když dlouho sedíte, pobídne vás, abyste se protáhli a udělali pár kroků.

Lepší náramek

Tím se dostáváme k tomu, komu je Fitbit Versa určený. Chcete chytré hodinky, které budou umět spouštět různé aplikace, přečtete si na nich e-maily, otevřete webové stránky a podobně? Sáhněte po jiném, ale výrazně dražším řešení. Versa je spíše takový fitness náramek, který nabízí velký a komfortní displej s nadstandardními notifikacemi, které náramky neumí. Pochvalu si zaslouží skvělé zpracování a materiály, kterými nechává levnější konkurenci daleko za sebou. Skvělá je i aplikace do telefonů. Sice není v českém jazyce, ale její ovládání je přehledné a intuitivní.

Fitbit Versa

8.7

Design a zpracování

8.3/10

funkce a výbava

8.5/10

výdrž baterie

9.0/10

pohodlnost nošení

9.0/10

Klady (+)

  • kvalita zpracování
  • kombinace designu
  • výdrž baterie
  • displej
  • jednoduché ovládání
  • kompatibilita
  • vodotěsnost

Zápory (–)

  • chybí GPS
  • kvalita aplikací třetích stran
  • omezené možnosti notifikací
Autor článku
Vratislav Klega
Milovník automobilů, chytrých hračiček, gadgetů. Analytik každým coulem, který miluje matematiku, fyziku a sociální sítě.