Domů » Bleskovky » Raspberry Pi 4 má výkon jako levný počítač: přináší podporu 4K videa, USB-C a Bluetooth 5

Raspberry Pi 4 má výkon jako levný počítač: přináší podporu 4K videa, USB-C a Bluetooth 5

Organizace Raspberry Pi Foundation připravila novou generaci svého populárního mikropočítače o velikosti kreditní karty. Novinka se jmenuje Raspberry Pi 4 a přináší velké množství inovací.

Raspberry Pi 4: stejný vzhled, nová konektivita

Raspberry Pi 4 vypadá na první pohled prakticky stejně jako jeho předchůdci, rozdíly jsou viditelné v konektivitě – standardní HDMI nahradila dvojice microHDMI (s podporou 4K monitorů) a nabíjení zajišťuje moderní port USB-C. Nechybí ani gigabitový ethernet a čtveřice klasických USB-A portů, z nichž dva pracují s rychlejší specifikací USB 3.0. Kvůli novým konektorům vyžaduje Raspberry Pi 4 nové krabičky. Vylepšovala se i bezdrátová konektivita, Bluetooth povýšilo na verzi 5, Wi-Fi pracuje se specifikací 802.11ac (Wi-Fi 5).


raspberry pi4

Výkon jako levné PC

Nová malina si také vysloužila nový a výrazně výkonnější 28nm čipset Broadcom BCM2711 se čtyřmi jádry Cortex-A72 pracujícími v taktu 1,5 GHz. Kapacita RAM bude netradičně na výběr – 1, 2 nebo 4 GB, jedná se o modernější typ LPDDR4. Raspberry Foundation tvrdí, že se Pi 4 vyrovná levným počítačům, což dokazuje schopnost přehrávat video ve 4K při 60 fps, popř. 30 fps na dvou displejích. Nechybí ani nativní podpora multimediálních formátů H.265/HEVC ve 4K a H.264/AVC ve Full HD. Žádným interním úložištěm Raspberry Pi 4 nedisponuje, operační systém je tradičně instalován na paměťovou kartu.

raspberry pc

Cena a dostupnost

Nové Raspberry Pi 4 je možné zakoupit již od dnešního dne, ceny se liší podle kapacity RAM:

  • 1 GB RAM za 35 USD (asi 790 korun bez DPH)
  • 2 GB RAM za 45 USD (asi 1 010 korun bez DPH)
  • 4 GB RAM za 55 USD (asi 1 240 korun bez DPH)

Do prodeje půjde dokonce speciální kit, který má sloužit jako náhrada počítače – v balení bude obsaženo Raspberry Pi 4 se 4 GB RAM, krabičkou, nabíječkou (15W), 16GB microSD kartou se systémem, dvěma kabely HDMI – micro HDMI, klávesnicí a myší. Tento kit přijde na 120 USD (asi 2 700 korun bez DPH).


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

Když vidím ty obchody kde Vám prodají 10-15let staré olétané hápečko…. LOL

RPx má jen jednu drobnou nevýhodu jako HTPC. Pokud si platíte Netflix , HBOGo , Amazon Atd…. díky DMR můžete na podobné systémy a to i konže levnýma krabičkama z číny zapomenout.

Filip
Anonym
Filip

Netflix úplně běžně na „levných“ čínských krabičkách běží. Něco jako apple tv už dneska prodává spousta firem a na ali se dají sehnat za cenu pod 1000kč. Mnoho z nich má přímo na ovladači tlačítko pro spuštění netflixu.

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

Jasně a oficiálně? Oficiálně spousta těch krabiček nemá ani Android. Tady se na nějaké porušování smluv kašle viz stále opakující prodej a nákup rodinných účtů na výše jmenované služby v poradně na Žívě.

Netflix neběží 4K na znakovějších zařízení a nejen na Androidním boxu „z tržnice“ kde je Android a Google App store nainstalován v rozporu s licencí. U neoficiálních pluginů pro tyhle služby nevíte jestli za minutu hodinu den měsíc to jestě bude fungovat. A vzhledem EULA klidně kdyby poskytovatel chtěl může dát na ten účet BAN že používáte neautorizovaný přístup.

Jenda740
Anonym
Jenda740

HBO GO mi běží na Beelink GT1 – Android box bez problému a i na druhém výrazně levnějším taky.

uni
Uživatel
uni

S nabíječkou jo? A za jak dlouho to tak asi nabije? ?