Domů » Bleskovky » RAISR: nová technologie Googlu komprimuje fotografie pomocí umělé inteligence

RAISR: nová technologie Googlu komprimuje fotografie pomocí umělé inteligence

V polovině roku 2016 přišel Google s oznámením o spolupráci s Cornell University. Toto spojenectví mělo za cíl vytvořit metodu komprese dat, při které by nedocházelo ke ztrátě kvality. V listopadu tak vznikla technologie s názvem RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution), využívající umělé inteligence a strojového čtení.

Tato technologie umí ušetřit 75 % velikosti souboru a přitom zachovat stejnou kvalitu obrazu, namísto 100kB fotografie tak do zařízení stáhnete jen 25kB obrázek bez toho, aniž byste poznali výraznější rozdíl v kvalitě. Toto vylepšení uživatelům hlavně umožní ušetřit drahocennou porci dat. RAISR si pomocí strojového čtení nastuduje rozdíly mezi originální a zmenšenou fotografií, které se pak snaží aplikovat při zobrazení fotografie.

Prvním produktem, který novinku začal využívat, je Google+. Zde je údajně nová technologie aplikována až na jedné miliardě fotografií týdně. Postupně by se však měla rozrůst i do dalších aplikací Googlu.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).