Domů » Bleskovky » Quick Charge 2.0: Rychlé nabíjení a další novinky od Qualcommu

Quick Charge 2.0: Rychlé nabíjení a další novinky od Qualcommu

Výrobci chytrých telefonů se neustále ženou za vyšším výkonem, jemnějším displejem či větším počtem megapixelů, zapomíná se však na poměrně důležitý faktor, kterým je výdrž baterie. Zatímco klasické nedotykové mobily nám kdysi vydržely několik dní v provozu, u dnešních chytrých telefonů je občas problém, aby přežily v provozu jeden celý den. Řešením je samozřejmě větší kapacita baterie, Qualcomm na to však jde opačnou cestou a představil mikročip Quick Charge 2.0, který urychlí nabíjení zařízení až o 75 %. Ukázka v praxi proběhla na tabletu, kterému obvykle nabití trvá okolo 7 hodin. Výsledek byl velmi působivý, jelikož to samé zařízení bylo plně nabito během necelých 3 hodin.

Tento čip bude integrován v procesoru Qualcomm Snapdragon 800, k dispozici však bude samostatně, díky čemuž bude moct být instalován i do jiných zařízení. Další zajímavou funkcionalitou, kterou americká společnost představila, je Snapdragon Voice Activation. Každé zařízení se Snapdragonem 800 může být probuzeno pouze vyslovením dříve nastaveného hlasového pokynu, aniž by bylo potřeba se ho dotýkat. Funkce navíc i přes svůj nepřetržitý běh téměř nevybíjí baterii. Lídr v oblasti mobilních čipsetů opět ukazuje, kdo je tu pánem a zejména první jmenovaná funkce by pro spoustu uživatelů mohla být velmi užitečnou, ačkoliv větší výdrž baterie pořád nenahradí.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

9 komentářů

 1. fero (neregistrovaný)

  Zajímavé, ale otázka je za jak dlouho odejde taková baterie při tomto rychlonabíjení

  • Ona je otázka, jestli to obvyklé nabíjení (7h) bylo taky bezdrátové nebo klasické. Pokud bylo klasické, nejspíš bude teď u rychlého nabíjení baterie trpět, pokud to byl bezdrát, bylo by to ok.

  • Hornisse (neregistrovaný)

   Když se modelářské baterky dokáží bez ohledu na kapacitu nabít za deset nebo i méně minut, tak nevidím důvod, proč by při tříhodinovém nabíjení měla baterka trpět. Jasně, baterky v zařízeních jsou optimalizované na životnost a tak nezvládnou tak vysoké nabíjecí proudy jako modelářské aku, ale stejně, dokud nebude nabíjení pod hodinu tak bych se o životnost nebál.

   Spíš marně přemýšlím, co že to qualcomm vlastně předvedl. Upřímně si totiž nejsem vědom, že bych kdy viděl nějaké zařízení s lithiovými baterkami které by se nabíjelo 7 hodin, včetně onoho zmiňovaného tabletu. Vždy to jsou tak maximálně 3-4 hodiny.

   To samozřejmě neplatí v případech, že zařízení současně hodně energie spotřebovává a/nebo je omezený napájecí proud (např. nabíjení z USB portu), jenže s tím žádný čip nic neudělá, to je fyzika.

   Skoro mi připadá, že vymysleli čip, který zlepší efektivitu o třeba 10% (což není rozhodně špatně), ale marketingovému oddělení se to nelíbilo a tak připravili test nabíjení tabletu z vysokoproudé nabíječky vs nabíjení z USB portu.

   Samozřejmě netvrdím, že to takhle opravdu je, je to jen spekulace

  • Jak sám píšeš, jde o životnost. Navíc by se při vysokých nabíjecích proudech musely akumulátory chladit, což není v mobilních technologiích příliš reálné.

   Myslím si, že to sedmihodinové nabíjení bylo taky bezdrátové a navíc na tabletu, takže se ta hodnota zdá být celkem reálná, ne jen marketingově prodloužená. Nexus 4 se se svou bezdrátovou nabíječkou dobíjí cca 4 hodiny.

  • Hornisse (neregistrovaný)

   Já nepožaduji, aby se mobilní zařízení nabíjely za 10 minut. Nic takového jsem ani nepsal. Stejně tak nevím, proč zmiňuješ bezdrátové nabíjení – v článku ani ve zdroji o něm není ani zmínka. Nicméně i kdyby ano, tak je limitem to co zvládnou ty cívky, čili fyzika, a to žádný čip neobejde (což už jsem psal).

   Co možná Qualcomm vyvinul je levný, jednoduchý a přitom výkonný nabíjecí regulátor který jde integrovat do procesoru (nebo do jiného čipu). A s jeho pomocí dokáže nabít tablet za 3 hodiny místo konkurence, která používá méně kvalitní regulátor a nabíjí ho 7. Ale to je opět fyzikální omezení, Qualcomm jen do té baterky pouští víc ampér. Není možné žádnou technologií zrychlit takhle zásadně nabíjení baterie při stejném nabíjecím proudu

  • Jsi první, kdo tady v diskuzi 10 minut nabíjení zmiňuje, takže se nemusíš obhajovat :-) Bezdrát je moje chyba, to jsem si vydedukoval z těch nesmyslných sedmi hodin nabíjení.

   S tím nabíjecím proudem máš pravdu. BlackBerry s tímto řešením přišlo už před dvěma lety: jednoduše prodávají rychlonabíječku s nabíjecím proudem 4.8A, PlayBook je uzpůsoben už z výroby, aby tento proud zvládl.

   Qualcomm jen mlátí prázdnou slámu.

  • Velda (neregistrovaný)

   iPad se nabíjí 10 hodin. Tím myslím nabíjí, ne že ukazuje, že nabíjí.

  • Fakt?? To je čas se standardní nabíječkou nebo z USB portu?

  • Velda (neregistrovaný)

   Z obyčejného USB 5 V/0.5 A ukazuje nabíjení 10 hodin, takže se ve skutečnosti nabíjí možná i 14 hodin. Ale u iPadu myslím, že s tak slabým nabíjecím proudem se to už dál ani nedostane. V USB 5 V/900 mA se nabíjí těch 10 hodin. Tedy skutečně, nabíjení ukazuje zhruba sedm hodin. To myslím od vybití, ale samozřejmě nikoliv na 0 % baterie, ale na vybití, kdy se vypne.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).