Domů » Bleskovky » Qualcomm chce dodávat čipsety pro Huawei. Americkou vládu žádá o výjimku

Qualcomm chce dodávat čipsety pro Huawei. Americkou vládu žádá o výjimku

Šéf Huawei v minulém týdnu oznámil, že kvůli americkým restrikcím již nebude moci odebírat mobilní čipsety Kirin od své dceřiné společnosti HiSilicon; důvodem je používání amerických technologií při výrobě, kterou zajišťuje tchajwanská firma TSMC. Z této situace chce těžit americký Qualcomm, který by rád do telefonů Huawei dodával vlastní čipsety Snapdragon.

Qualcomm chce na konci Kirinu vydělat

Podle informací z deníku Wall Street Journal zástupci Qualcommu lobují přímo u americké vlády, aby získali licenci povolující obchodování s Huawei; bez ní nesmí s Huawei spolupracovat žádná americká firma. Získat licenci není rozhodně nic jednoduchého, mezi neúspěšné žadatele se řadí například Google, který tak nemůže do telefonů Huawei dodávat systém Android obohacený o vlastní služby a aplikace.

Huawei Mobile Services, HMS
Huawei Mobile Services

Pokud by Qualcomm výjimku získal a s Huawei se domluvil, došlo by k poměrně paradoxní situaci – čínský výrobce by neodebíral čipsety HiSilicon Kirin vyrobené v továrnách TSMC, ale čipsety Qualcomm Snapdragon vyrobené v těch stejných továrnách.

Vyhrají finance nebo americko-čínský firewall?

Úspěchu Qualcommu v tomto jednání příliš nevěříme. Administrativa Donalda Trumpa chystá další vlnu opatření, která mají zcela zpřetrhat jakoukoliv spolupráci čínských a amerických firem. Namísto udělení výjimky bychom tak spíše očekávali úplný zákaz obchodování Qualcommu s jakýmkoliv čínským výrobcem smartphonů.

Už jen z tohoto důvodu se dá předpokládat, že Huawei bude hledat výpomoc u čínských firem, například u MediaTeku, který opět začíná nakukovat do nejvyšších pater. Otázkou ovšem je, zda je MediaTek schopen tyto čipy vyrábět bez použití amerických technologií.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).