TOPlist

Další dopad obchodní války: Huawei Mate 40 bude poslední používající čipset Kirin

Velký americký ban připravil společnost Huawei nejen o systém Android s Google službami, ale také o přísun čipsetů pro smartphony. Většinu smartphonů Huawei dosud poháněly procesory Kirin, které sice navrhovala dceřiná společnost HiSilicon, avšak jejich výrobu obstarávala tchajwanská firma TSMC. A jelikož TSMC k produkci používá americké technologie, byl jí administrativou americké vlády vystaven zákaz jakkoliv s Huawei obchodovat.

Huawei Mate 40: poslední mohykán s Kirinem

Čínský výrobce si naštěstí stihl udělat zásoby, ovšem ty nebudou k dispozici věčně. Ostatně sám ředitel Huawei Richard Yu ve svém projevu na summitu Huawei potvrdil, že chystaný vlajkový smartphone Huawei Mate 40 bude vůbec posledním telefonem čínské značky s čipsetem Kirin.

Po 15. září letošního roku již nebude mít jeho společnost přístup k pokročilým výrobním technologiím a čínští výrobci čipů, jakým je například společnost SMIC, nemají schopnosti tento výpadek dorovnat. Huawei Mate 40 bude pohánět dosud nejvýkonnější čipset společnosti, model Kirin 9000.

Přečtěte si takéTrump podepsal zákaz TikToku a WeChatu v USA. Blíží se další protičínská opatření

V tuto chvíli není jasné, jak bude Huawei ve své činnosti pokračovat. Rýsuje se varianta, že by distribuci čipů mohla zajišťovat společnost MediaTek, ovšem pro ni platí stejné podmínky jako pro ostatní – nesmí k jejich produkci využívat americké technologie.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku