Domů » Bleskovky » Píšete tečku na konci vašich odpovědí? Na příjemce můžete působit falešně a neupřímně

Píšete tečku na konci vašich odpovědí? Na příjemce můžete působit falešně a neupřímně

Textová komunikace v dnešní době nahrazuje výměnu informací tváří v tvář a bezpochyby postrádá mnohé detaily, které si u osobního setkání ani nemusíme uvědomovat. Jedná se především o intonaci, výraz v obličeji, pauzy mezi slovy, či například oční kontakt. Tyto detaily z psaného textu žádným způsobem nevyčteme a smajlíci tento nedostatek nahrazují jen částečně.

 

Výzkumníci na Binghamtonské univerzitě provedli malý průzkum, který potvrzuje nejspíše pocity každého z nás – jednoslovné pozitivní odpovědi na nás působí jinak, když je na jejich konci tečka, a když není. Vnímáte pocitově rozdíl v odpovědi „Ne.“ a „Ne“ na otázku „Děje se něco?“

 

Respondentů bylo 126, což samozřejmě není dostatečně velký vzorek, domněnka se nicméně potvrdila – pokud v konverzaci za jednoslovnou odpověď napíšete tečku, je celá odpověď často vnímána jako více neupřímná a falešná, než když interpunkci vynecháte. Případně můžete větu zakončit vykřičníkem, u kterého je negativní dojem mnohem slabší. Zajímavé je, že u rukou psaného textu však tento dojem z odpovědí s tečkou a bez ní pozorován nebyl.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Johny (neregistrovaný)
Anonym
Johny (neregistrovaný)

„Zajímavé je, že u rukou psaného textu však tento dojem z odpovědí s tečkou a bez ní pozorován nebyl.“ :D A kdopa to pozoroval? :D Pokud vim, tak psanej chat se používá tak maximálně ve škole, když si to děcka přehazujou mezi sebou stylem „Co děláš pak?“ „Nevim“ „Sex?“ a co já si pamatuju, funguje to úplně stejně. Tyhle průzkumy jsou tak strašně hloupý, škoda času na ně stráveného. Tečka je prostě v psané konverzaci na konci vždycky jakési definitivum ukončující nikoliv větu, ale odpověď.

Sandra
Uživatel
Sandra

Tečku na konci věty a to i jednoslovné píši a psát budu, protože tam patří. Naopak nesnáším, když někdo píše bez interpunkce a bez diakritiky.

Johny (neregistrovaný)
Anonym
Johny (neregistrovaný)

A jak to děláte v případě emotikonů?

lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

Sandro, jak mohu psat s diakritikou na britskem notebooku s britskym rozlozenim klavesnice? Je to firemni notebook, takze si jine rozlozeni ani doinstalovat nemohu.

Pokud mam moznost, diakritiku pouzivam. I presto me nesnasis?

Sandra
Uživatel
Sandra

Když není jiná možnost, tak samozřejmě je pochopitelné, že píšeš bez diakritiky. Ale jsi jeden z mála.

mmme
Uživatel
mmme

Ha ha, i mě nadzvedne, když kdokoli neukončí větu tečkou nebo smajlem ;)

Pišta Hufnágl
Uživatel
Pišta Hufnágl

Kdyby jen interpunkce. On je už dneska za podezřelého i ten, kdo ovládá shodu podmětu s přísudkem…