Domů » Bleskovky » Píšete tečku na konci vašich odpovědí? Na příjemce můžete působit falešně a neupřímně

Píšete tečku na konci vašich odpovědí? Na příjemce můžete působit falešně a neupřímně

Textová komunikace v dnešní době nahrazuje výměnu informací tváří v tvář a bezpochyby postrádá mnohé detaily, které si u osobního setkání ani nemusíme uvědomovat. Jedná se především o intonaci, výraz v obličeji, pauzy mezi slovy, či například oční kontakt. Tyto detaily z psaného textu žádným způsobem nevyčteme a smajlíci tento nedostatek nahrazují jen částečně.

 

Výzkumníci na Binghamtonské univerzitě provedli malý průzkum, který potvrzuje nejspíše pocity každého z nás – jednoslovné pozitivní odpovědi na nás působí jinak, když je na jejich konci tečka, a když není. Vnímáte pocitově rozdíl v odpovědi „Ne.“ a „Ne“ na otázku „Děje se něco?“

 

Respondentů bylo 126, což samozřejmě není dostatečně velký vzorek, domněnka se nicméně potvrdila – pokud v konverzaci za jednoslovnou odpověď napíšete tečku, je celá odpověď často vnímána jako více neupřímná a falešná, než když interpunkci vynecháte. Případně můžete větu zakončit vykřičníkem, u kterého je negativní dojem mnohem slabší. Zajímavé je, že u rukou psaného textu však tento dojem z odpovědí s tečkou a bez ní pozorován nebyl.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments