Domů » Bleskovky » První univerzální aplikace pro macOS a iOS dorazí ještě letos

První univerzální aplikace pro macOS a iOS dorazí ještě letos

Apple sveřepě odmítá sloučení iOS a macOS do jednoho systému, neboť každý slouží k jiným účelům a ovládá se jiným způsobem. Názory na toto rozhodnutí se různí, zvláště pak, když existuje iPad Pro, který svět tabletů a počítačů propojuje. Alespoň k drobnému propojení by mělo dojít na aplikační úrovni, a to už letos v červnu.

Jedna aplikace pro iOS i macOS

Podle nejnovější zprávy Marka Gurmana z agentury Bloomberg bude na letošní vývojářské konferenci WWDC představen projekt s kódovým označením Marzipan. Díky němu budou moci vývojáři aplikací pro iPad portovat své tituly na macOS, o rok později prý má být možné takto převádět i aplikace z iPhonů. Vývojářům by se tímto krokem usnadnila práce, neboť by jim stačilo napsat pouze jeden kód, který počítá s více druhy zařízení a s více způsoby interakce. V budoucnu by dokonce mohlo dojít ke sloučení obchodů s aplikacemi do jednoho.

Prodej aplikací a služeb představuje pro Apple čím dál větším zdrojem příjmů, tudíž vytvoření jednoho centrálního obchodu dává velký smysl. Očekávat lze také větší odklon od klasických nákupů licencí směrem k nabízení předplatného. Za měsíční poplatek je možné aktuálně používat službu Apple Music, letos na jaře by měly být představeny další služby – zprávy, portál s vlastní video tvorbou a možná i herní služba, kterou doprovodí nová kapesní konzole iPod Touch.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Čeká se na photoshop. Tak honem už.

 2. Nehovoril Cook že ľudia nechcú aby chladnička s hriankovačom boli spojené ?

  • Nikdy nespojíme MacOs s iOS. Nikdy. Nech si to vsichni zapametaju.

  • :D Ale to víš, že je časem spojí. Stejně jako „nikdo nechce používat stylus“ – bum, stylus. Tohle tady bylo a bude, dělá to každý. Viz „nikdo nepotřebuje víc, než xyRAM, atd… Až se divím, že se lidé už nepoučili, když hlásají takovéhle výroky, kor po tom jak skoro všechny dopadly.

  • A ono je tohle kombinuje? Ne. Je to proste dalsi krok k upevnovani nejsilnejsiho ekosystemu, ktery tu je..
   shepii: Libi se mi, jak kazdy trouba uvadi ten stylus, pritom driv kolem toho byla kritika, protoze prstem odporovy displej ovladat byla naprosta hruza, dnes tu mas stylus na kresleni nebo preciznejsi manipulaci. iPad muzes pouzivat velice intuitivne i bez stylusu.

  • shepii
   Jakože Apple Pen nebo Surface Pen je stylus jo? ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).