Domů » Bleskovky » První recenze ohebné Motoroly RAZR nejsou příliš pozitivní. Kompromisů je hodně

První recenze ohebné Motoroly RAZR nejsou příliš pozitivní. Kompromisů je hodně

Když koncem minulého roku představila světu Motorola reinkarnaci modelu RAZR, který nabízel ohebný displej a zachoval si původní tvar, způsobilo to v komunitě rozruch. Kromě Samsungu, který na ohebném Foldu údajně pracoval roky, nikdo nepřišel s ohebným smartphonem, který by se dostal do prodeje. Před nedávnem se novodobá žiletka dostala k prvním zájemcům a novinářům, kteří se nyní podělili o své dojmy z používání. A ty zrovna moc pozitivní nejsou.

Wow efekt rozhodně upřít nelze

Jedna z prvních a pozitivních věcí se týká způsobu balení, který je neobvyklý a rozhodně je to příjemná změna oproti záplavě zbylých smartphonů, které výrobci balí do běžných krabiček. Po otevření se naskytne pohled na rozevřený smartphone v celé své kráse. Ten má dle slov redaktora webu Androidcentral, Nirave Ghondia, jeden z nejhezčích designů mezi všemi telefony dnešní doby. Částečně za to může nostalgie, která vzpomíná na původní RAZR. Dalším důvodem je tenká konstrukce, která je při rozevřeném i zavřeném stavu neobyčejně subtilní.

Motorola Razr baleni
Motorola Razr nabízí neobvyklé balení, díky kterému je ohebný telefon příjemně prezentován majiteli

Dalším lákadlem je bezesporu displej. Ten jde s trendy dnešní doby a je flexibilní. Oproti Foldu, jehož displej se ohýbal vertikálně, se RAZR otevírá horizontálně. Výsledkem je pak poměrně kompaktní telefon, který prý skvěle padne do ruky a v kapse o něm majitel ani neví. Samotný panel displeje je velmi tenký a za jeho ohybem stojí mechanismus, který je vyroben ze speciálního plastu.

Motorola Razr 12
Ohýbací mechanismus je sice zajímavý tím, jak pracuje s displejem, ale zároveň jsou pochybnosti o jeho výdrži

Na přední straně se pak nachází mnohem menší, 2,7 palcový, displej, který ukazuje notifikace a ve složeném stavu oznamuje čas a další informace o stavu. Autor implementaci takového řešení kvituje s povděkem. Mezi superlativy tak převažuje nový styl konstrukce, který umožňuje například přijmout hovor otevřením displeje a zároveň jej ukončit zavřením. Údajně se jedná o velmi uspokojivý pocit, který vyvolává nostalgii z původních „véčkových“ telefonů.

Razr kloub displej
Motorola RAZR uchycení ohebného displeje v místě kloubu nijak neřeší. Při otevírání se displej nepatrně „pohybuje“ a v prostoru ohybu vzniká poměrně velká mezera. Nedovedeme si představit, co to s telefonem udělá po delším používání, kdy se pod displej snadno dostanou nečistoty.

Zklamání přišlo až moc brzy

Záhy se z předností telefonu staly jeho slabiny. Již zmíněný ohebný mechanismus totiž už po šesti dnech používání vydává zvuky, které nejsou běžné a rozhodně se nejedná o dobrou vizitku. Sám autor tento stav porovnává s Galaxy Foldem, který ani po delším používání nenese známky poškození ani vůle v pantech. Nedávno publikované testy navíc ukázaly, že mechanismus RARZ nevydržel déle než 27 tisíc ohnutí. Pokud bychom to převedli do běžného života, vydržel by zhruba 9 měsíců až jeden rok. A to je první ze zásadních nedostatků.

Další problém byl víceméně pravděpodobný již od představení telefonu. V hardwarových specifikacích se totiž ukrývá údaj 2380 mAh, který je pro 6,2 palcový displej skutečně málo. Autor recenze tento fakt potvrzuje a říká, že s telefonem těžce přežije pracovní den. SOT (Screen-on Time) se pohybuje pouze kolem 4 hodin za den. V porovnání s „běžnými“ smartphony, které vydrží i dvojnásobný čas, se jedná o slabý výsledek.

Motorola Razr 11 1
Motorola RAZR musí z malé baterie živit dva displeje. To se neblaze projevuje na výdrži

Znatelným nedostatkem je také fotoaparát. Na zadní straně se nachází pouze jeden a to dnešním standardům už zdaleka neodpovídá. Ani ten však nepodává zářné výsledky a sám autor je přirovnává k tomu, co jsme viděli ve smartphonech zhruba 4 roky zpátky. Hardware samotný by však na základě specifikací měl být poměrně schopný a situace tak může být vyřešena aktualizací softwaru.

Výkon na běžné používání stačí, ale cenu neobhájí

V útrobách se skrývá Qualcomm Snapdragon 710, který nebude trhačem asfaltu, ale v denním provozu to ničemu nevadí a telefon běží svižně. Vzhledem k ceně 1500 dolarů, mizernému fotoaparátu, špatné výdrži a dalších ústupcích se však jedná o velmi slabý poměr ceny k výkonu. První dojmy tedy nejsou nic moc, ale jak sám autor uvádí, jedná se o první generaci produktu. Ty další generace se budou postupně zlepšovat.

Galaxy Z Flip 5
Samsung Galaxy Z Flip bude zanedlouho představen a nabízí se jako alternativa k Motorole RAZR

Příchozí model Galaxy Z Flip od Samsungu by měl za nižší cenu nabídnout lepší výbavu a také nový typ displeje z ultra-tenkého skla, které zvýší odolnost panelu. Druhá generace Foldu je podle všeho také v přípravách a nabídne taky mnohá vylepšení. Redaktorova Motorola RAZR šla zpátky k výrobci, protože ústupky převažovaly nad kladnými vlastnostmi tohoto drahého telefonu.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

5 komentářů

  1. Tohle si koupí maximálně velký fanda Motoroly. Proč by to kupoval někdo jiný, když tu bude daleko lepší řešení od Samsung.

  2. Některé zkušebny tvrdí, že test provedeny na tomto zařízení je zcela neprůkazný , ovšem i test provedený přímo výrobcem rovněž není v pořádku, aní jeden neodpovídá běžnému používání. Je vidět, že cesta za „ohybem“ bude dlouhá a náročná, v každém případě je cena zcela mimo realitu. Snobové, boháči a možná i sběratelé snad první náklady uhradi a časem může být cena přijatelná, pokud budou nedostatky vyřešeny ke spokojenosti uživatelů.

    • Měl jsem Fold přes měsíc a mechanismus nejevil známky žádné únavy nebo problému.

  3. Fold taky nese známky poškození, plno lidem začal vrzat:-)
    A to nepočítám, že se plno lidem poškodil displej (mrtvý pixel) Bohužel o tomhle se nikde v recezích nedočtete.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).