Domů » Bleskovky » Kolik ohnutí vydrží Motorola RAZR? První test nedopadl moc pozitivně

Kolik ohnutí vydrží Motorola RAZR? První test nedopadl moc pozitivně

Výrobci prvních ohebných smartphonů se nechlubí pouze designem a hardwarovou specifikací, ale také zmiňují, na jaký počet ohnutí je kloub a samotný panel dimenzován. Dá se totiž předpokládat, že dříve či později nastanou u této mechanicky namáhané součásti k únavě, která může v nejhorším případě skončit až úplnou nefunkčností přístroje. Redakce serveru CNET se nyní pokusila této disciplíně podrobit nedávno představený smartphone Motorola RAZR.

Motorola Razr 11 1
Motorola RAZR 2019

Motorola RAZR: ohýbací mechanismus se může poměrně brzy pokazit

Pochopitelně opakovaně otvírat a zavírat telefon holýma rukama by byl čistý nesmysl, proto si vzali redaktoři CNET na pomoc zařízení FoldBot od společnosti SquareTrade. Tento přístroj byl původně zkonstruován na testování smartphonu Samsung Galaxy Fold, ovšem po malé úpravě byl schopen rozhýbat i RAZR. Telefon od Samsungu vydržet téměř 120 tisíc ohnutí, Motorola RAZR už si bohužel tak dobře nevedla.

See the moment Moto's Razr stops after 27,000 folds

Redakce CNET test streamovala, avšak přenos skončil podstatně dříve, než bylo očekáváno. Ohýbací mechanismus telefonu se zasekl po zhruba 27 tisících ohnutích, a i když ohebný displej nadále fungoval, zavření telefonu vyžadovalo značné fyzické úsilí a bylo doprovázeno nepříjemnými zvuky.

Hardwarové parametry Motorola RAZR 2019
Systém: Android 9.0
Rozměry: 72 × 172 × 6,9 mm (rozevřený), 72 × 94 × 14 mm (zavřený), Hmotnost: 205 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 710, octa-core
RAM: 6 GB, Interní paměť: 128 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 2,7" + 6,2", 800 × 600 px, 876 × 2142 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 5 Mpx, f/2.0
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 2 510 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Podle reportu z roku 2017 odemkne průměrný Američan svůj telefon 80× denně, což by v případě Motoroly RAZR znamenalo životnost 337 dní, tedy necelý rok. A možná ještě méně, neboť test probíhal v téměř laboratorních podmínkách a nevstupovaly do něj nečistoty v kapse a jiné neduhy všedního života. Je však nutné brát v potaz, že FoldBot nebyl navržen přímo pro ohýbání Motoroly RAZR a samotné ohýbání je v jeho případě rychlejší než za běžných podmínek. I tak se ale jedná o vztyčený ukazováček, který přichází v tu nejméně vhodnou dobu; zrovna když jde Motorola RAZR do prodeje.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

  1. Podľa mňa tieto testy nič nepreukazujú, len to že nezvládne v krátky čas tolko ohýbaní, čo je samozrejme nereálne pri používaní;) ako to bude v realite? To by museli testovať o dosť dlhšie a nie s tým, že ho budú ohýbať vyše sto krát za minútu..

    • Naopak, v realite tu bude jeste horsi, zmena teplot vcetne pusobeni prachu a dalsich jinych vlivu. Takze naopak, test ukazuje/prokazuje dost.

    • Tenhle test je úplně k ničemu když ho prováděli pomocí zařízení speciálně navržené pro fold. Motorola má úplně jinak řešeny mechanismus pantu tudíž test irelevantní a nesmyslný.

    • Ondra: Přesně tak. Je nereálné otevřít a zavřít zařízení tolikrát v tak krátkém času a reálné používání to dost zkresluje – mechanické části kloubu jsou namáháním mnohem více zahřívány. A to číslo z výzkumu 80x denně je celkem zábavné – to by museli v USA a Kanadě odemykat zařízení asi 1000x denně, aby spolu s obyvateli Kolumbie, Ekvadoru,… udělali takový průměr…

  2. Takže nebyl problém v displeji, ale v ohýbacím mechanismu. No, nesmíme zapomínat, že Motorola dávno není Motorola, ale podprůměrné čínské Lejnovo a u nich praskající klouby u notebooků nejsou žádnou vyjímkou.

    • Motorola je stále Motorola. Stále sídlí v USA v Illinois a telefony vyvíjí. Ale ano, je dceřinou společností Lenova, jako dříve byla dceřinou společností Googlu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).