Domů » Bleskovky » První iPhone mohl vypadat úplně jinak. Jobs chtěl přidat tlačítko Zpět

První iPhone mohl vypadat úplně jinak. Jobs chtěl přidat tlačítko Zpět

iPhone letos slaví deset let, a na povrch vyplouvají všemožné informace o tom, jak vývoj tohoto ikonického produktu probíhal. Mnoho svědectví například vyplouvá díky nedávno vydané knize The One Device: The Secret History of the iPhone, v níž je spousta rozhovorů s inženýry a projektanty Apple, kteří hráli při tvorbě prvního iPhonu důležitou roli.

Zajímavostí je, že bývalý ředitel Apple Steve Jobs neměl vždy poslední slovo, i když by se to mohlo zdát. Při návrhu prvního iPhonu například prosazoval, aby se na čelní straně nacházela rovnou dvě hardwarová tlačítka – dnes známé domovské tlačítko a pak ještě klávesa pro návrat zpět, které známe z konkurenčních zařízení s Androidem. Jobs cítil, že tlačítko zpět je pro navigaci velmi potřebné, avšak tehdy dlouholetý vývojář Imran Chaundhri jej přesvědčil o opaku.

Funkci tlačítka zpět mohou iPhonu přidat některá ochranná skla

Argumentoval tím, že jedno tlačítko, které vždy udělá stejnou věc (tedy vás vrátí k „vašim věcem“) výrazně zjednoduší ovládání, což přidá telefonu na důvěře a předvídatelnosti. Chaundri s tímto argumentem uspěl a původní iPhone tak získal prvek, který si jablečný telefon ponechal po celou dekádu. Kniha One Device: The Secret History of the iPhone obsahuje spoustu příkladů, z nichž lze vyčíst, že iPhone byl skutečně týmový projekt a mnohdy musel ustoupit i tak velký vizionář, jakým byl Steve Jobs.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments