Konec léta si Apple tradičně vyhradil pro tiskovou konferenci, na které představil nový iPhone 8/Plus a výroční iPhone X. Zatímco mobilní fajnšmekři si budou muset na „Xko“ ještě pár týdnů počkat (v lepším případě, protože s dostupností to zatím vypadá velice bledě), méně nároční uživatelé už mohou od minulého pátku vybírat z nabídek tuzemských distributorů. Obě dostupné novinky pro vás již testujeme a brzy se můžete těšit na podrobné recenze. Než se tak stane, zde jsou naše první dojmy z větší varianty s označením Plus.
Za zapůjčení na test děkujeme iWant.cz, kde si nové iPhony 8 můžete zakoupit
Tenhle design už jsme někde viděli… několikrát
Stále stejná písnička, jen trochu jiný refrén. Přesně tato slova mě napadla v momentě, kdy jsem otevřel prodejní balení a poprvé vzal iPhone 8 Plus do ruky. Nové iPhony od loňské generace rozeznáte pouze při pohledu na zadní stranu, kterou nově kryje odolné sklo. Apple po dlouhých pěti letech dal sbohem hliníkovým slitinám a náznakem se vrací ke konstrukční filosofii, kterou bylo možné naposledy vidět u modelu 4s. Celoskleněný design iPhonu 8/Plus jednoduše sluší, byť každému nemusí být po chuti. Ačkoli se Apple chlubí tím, že jde o dosud nejodolnější sklo, které má o 50 procent hlubší tvrzenou vrstvu, v případě srážky s betonovou podlahou to nebude nic platné.
Zadní skleněná plocha má ovšem také své výhody. Na rozdíl od hliníku tolik neklouže, což má za následek daleko jistější úchop. Svůj podíl na tom nese i hmotnost, která vzrostla na nezanedbatelných 202 gramů. Osobně mi vyšší hmotnost nikterak nevadí, ale zároveň si dokážu představit, že například dámská část publika příliš potěšena nebude.
Další přínos se ukrývá v implementaci bezdrátového nabíjení, po kterém fanoušci Applu tak dlouho volali. Nové iPhony dostaly do vínku podporu standardu Qi, který znají majitelé androidích smartphonů řadu let. Bezdrátové nabíjení ale nepatří mezi nejrychlejší; s bezdrátovou Qi nabíječkou od Samsungu se telefon za prvních 30 minut nabil jen o 18 procent.

Poslední novinkou jsou barevná provedení: vesmírně šedé, stříbrné a zlaté. V redakci na nás iPhone 8/Plus udělal největší dojem ve zlaté barvě, která při určitém nasvícení přechází do měděných odstínů.
Po konstrukční stránce je iPhone 8 Plus velmi dobře zpracované zařízení, na kterém se chyby hledají velmi obtížně. Upřímně však nedokážu pochopit zatvrzelé lpění na čtyři roky starém designu, který absolutně nekoresponduje se současnými trendy. Ačkoli je hodnocení designu silně subjektivní disciplínou, při pohledu na konkurenční modely působí nové iPhony jako chudí příbuzní.
Apple A11 Bionic: opět s brutálním výkonem
Kde Apple tento deficit dohání, je výpočetní výkon. Ten má na starosti zbrusu nový čipset A11 Bionic, který se opírá o šest procesorových jader a 3GB operační paměť. Jeho schopnosti naplno využijete v aplikacích, které staví na možnostech rozšířené reality. V porovnání s loňskou generací je rychlost načítání dat výrazně kratší, nicméně pokud nemáte přímé srovnání, zásadnějšího rozdílu si zřejmě nevšimnete. V App Store lze již nyní nalézt desítky povedených aplikací a her vyvíjených na platformě ARKit, kterou Apple představil na letošním WWDC. Nový čipset nabízí zhruba 20% nárůst výkonu při současném snížení energetických nároků.
Tip: Podrobné parametry iPhone 8 Plus (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.
S tím jde ruku v ruce výdrž, která mě velmi mile překvapila. Při běžném vytížení není problém se dostat na jeden a půl provozu, což považuji za více než dobrý výsledek. Pokud se ovšem rozhodnete užívat plnými doušky hraní se smíšenou realitou, energie začne rapidně ubývat.

V těchto momentech přijde vhod podpora rychlého nabíjení, díky níž iPhone nabijete z 0 na 50 % za necelou půlhodinu. Pro úplnost je vhodné dodat, že tak lze učinit pouze se silnější nabíječkou, která není součástí prodejního balení. My použili 29W adaptér od 12″ MacBooku + USB-C => Lightning kabel).
Fotoaparát: tradičně povedené snímky
Pokud bych měl vypíchnout oblast, kde iPhone 8 Plus jednoznačně exceluje, jde o fotoaparát. Přestože se rozlišení 12 megapixelů nezměnilo, díky většímu snímači s hlubšími pixely podává nadprůměrné výsledky. Nejmarkantnější rozdíl pocítíte za slabého osvětlení, kdy výsledné fotografie mají o poznání méně šumu a stále dostatek detailů.
Největší dojem na mě iPhone udělal při kompozicích s vysokým dynamickým rozsahem, kde předvádí doslova divy. Hlavní novinkou je vylepšený portrétní režim s novými filtry simulujícími různé druhy nasvícení. Jelikož se jedná o beta verzi, výsledek není vždy perfektní.
V ideálním případě lze pořídit nečekaně efektní portréty. Jedinou pihou na kráse zůstává chybějící optická stabilizace na teleobjektivu, kterou nabídne až iPhone X. Výčet nových funkcí uzavírá True Tone displej, který v závislosti na teplotě okolního světla upravuje vyvážení bíle. Ač se to nemusí na první pohled zdát, v praxi jde o příjemnou drobnost, kterou ocení především vaše oči. Opomenout nelze ani novou generaci Bluetooth 5 s delším dosahem a podporu družicových systémů Galileo a QZSS.
Všechny snímky v plném rozlišení si můžete stáhnout zde.
Po několika dnech soužití s iPhone 8 Plus je těžké vyřknout jakékoli hlubší hodnocení – k tomu poslouží až naše podrobná recenze, na kterou se můžete těšit na začátku příštího týdne. Jako dlouholetý uživatel Applu se přesto nemůžu ubránit dojmu, že daleko více by letošní generace zasloužila „eskové“ značení.
V podstatě jedinou věcí, která může majitele loňského modelu iPhone 7 Plus přimět k uvažování nad obměnou, je fotoaparát, který patří mezi naprostou špičku. Čtyři roky recyklovaný design a technologie bezdrátového nabíjení, které ve skutečnosti není bezdrátové a ještě před pár lety ho Apple označil za slepou větev, je naopak důvodem, proč si počkat na iPhone X.