TOPlist

První dojmy z Essential Phone: skvělý hardware a nedodělaný software

V redakci pro vás testujeme další horkou novinku – Essential Phone, za kterým stojí samotný otec systému Android Andy Rubin. Essential byl světu představen 30. května a ihned vyvolal patřičný rozruch. Výrobce původně sliboval, že se telefon do prodeje dostane už na konci června, ale v reálu nabral další zpoždění a první majitelé se dočkali až v druhém týdnu v září. Výrobce zřejmě pracoval na optimalizacích systému, ale ani nyní, po několika softwarových aktualizacích, není stav ideální.

Videorecenze

Za zapůjčení telefonu děkujeme internetovému obchodu Smarty.cz.

Vzhledem k tomu, že jde o telefon, za kterým stojí firma zakladatele Androidu, očekával bych, že právě optimalizace systému bude naprosto perfektní, ale opak je pravdou a po prvních dnech testování je jasné, že v Essentialu mají ještě hodně co ladit.

A pokud čekáte, že Essential v USA trhá prodejní rekordy, budete překvapení. Zrovna dnes se objevila informace, že americký operátor Sprint od zařazení Essentialu do nabídky prodal jen pět tisíc kusů, což je dost nízké číslo. Telefon se samozřejmě prodává i přes oficiální stránky nebo Amazon, případně v Kanadě jej nabízí operátor Telus, nicméně zatím to vypadá, že celková prodejní čísla nijak extrémní nebudou. Možná za to může právě zpoždění s uvedením na trh a také celkem sebevědomá cena, která atakuje hranici 20 000 Kč.

Na recenzi jsme dostali černou variantu, která má lesklý povrch, takže se připravte na časté čištění otisků prstů. V USA se prodává ještě bílá verze, která má naopak povrch matný a otisky na ní tedy tak viditelné nejsou.

Lehce problémový Android

Telefon běží na systému Android 7.1.1, nicméně od prvního spuštění se několikrát denně potýkám s pády aplikací třetích stran. Občas spadne Messenger, občas Facebook, ale chybová hláška o tom, že aplikace přestala fungovat, už se mi objevila i při používání aplikací od Googlu (Gmail, Analytics…).

Drobný bug najdete v aplikaci pro focení. Pokud zmáčknete spoušť a nepočkáte, než se snímek uloží, budete se při otevření Galerie dost divit, kam se fotografie poděla; jednoduše se totiž neuloží. Jinak jsou ale reakce systému velice svižné, časté pády aplikací ale příliš příjemné nejsou.

Notifikace v akci: všimněte si prázdné bílé linky, která nejen že plýtvá místem, ale ještě působí dost nevzhledně.

Essential se drží letošního trendu a přichází s velmi tenkými rámečky okolo displeje. Podobně jako u iPhone X v horní části najdeme vykrojení pro přední selfie kameru. Obrovská škoda je, že si výrobce nedal práci s optimalizací notifikací pro toto vykrojení. Pokud vám totiž přijde nějaká notifikace, její obsah nezačíná hned v horní části displeje, ale až za „proužkem“ o šířce vykrojení pro přední kamerku. Na jednu stranu zde máme tenké rámečky, na druhou stranu se u notifikací neuvěřitelně plýtvá místem, nemluvě o tom, jak nevzhledně tento prázdný proužek vypadá.

Displej: jednoduše skvělá podívaná

Essential nabízí 5,71″ LTPS LCD panel s Quad HD rozlišením (1 312 x 2 560 px, Gorilla Glass 5, 505 ppi) s poměrem stran 19:10, který na třech stranách zasahuje až k okrajům, pouze ve spodní části zůstala drobná brada. Kdyby Essential neměl v horní části „vykouslý“ prostor pro selfie kamerku, snadno byste si jej mohli splést s novinkou Mi Mix 2 od Xiaomi (první dojmy).

Zobrazovací panel nabízí skvělé barevné podání a dostatečně vysoký jas. Nechybí ani funkce ambientní displej, která při uchopení telefonu do ruky zobrazí informace o datu a čase, a případně nové notifikace. Chválíme za přítomnost notifikační diody, která je umístěna v horní hraně kousek od selfie kamerky.

Funkce ambientní displej pro zobrazení data, času a notifikací

Fotoaparát a záznam videa

Na zadní straně se společně s rychlou čtečkou otisků prstů nachází i duální fotoaparát. Ten je tvořen podobně jako u Huawei P10 (recenze) barevným a monochromatickým snímačem, což by se mělo pozitivně projevit při focení v horších světelných podmínkách.

Prostředí aplikace pro focení je jednoduché a přehledné. Veškeré nastavení najdete přímo na displeji, žádnou podrobnou nabídku či manuální režim nenajdete.

Fotoaparát bohužel není vybaven optickou stabilizací obrazu, ale pouze elektronickou, a při focení v šeru či nahrávání videa je to celkem znát. Objektiv hlavního snímače nabízí světelnost f/1.85, snímky je možné pořizovat maximálně v rozlišení 13 Mpx, video natočíte až ve 4k při 30 fps. Přední selfie kamerka rovněž umí nahrávat 4k video a pyšní se 8Mpx rozlišením. V případě, že chcete odkudkoliv rychle spustit fotoaparát, stačí 2x za sebou stisknout tlačítko Power.

Za dobrého světla telefon nefotí špatně, ale ve srovnání s Galaxy S8+ či iPhonem 8/8 Plus zkrátka ztrácí. Ostrost a detaily jsou dobré, ale barevné podání je na můj vkus až příliš vybledlé. Při focení makra rovněž doporučuji pořídit více snímků, čas od času má totiž optika problém se zaostřením. Při focení v šeru a ve tmě automatika nastavuje o něco delší čas, takže objekty v pohybu budou rozmazané.

Všechny fotografie v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde.

V horším světle bohužel výsledná kvalita snímků spadá do lepšího průměru. Objevuje se vyšší množství šumu, což je vzhledem k přítomnosti sekundárního monochromatického čipu celkem překvapivé, protože právě ten by měl šum celkem výrazně eliminovat. A počítat budete muset i s nižší mírou ostrosti a horší kresbou detailů. A to samé platí i při záznamu videa.

Přiznám se, že z fotoaparátu mám zatím lehce rozporuplné dojmy a rozhodně by si ještě zasloužil vylepšit. Nemluvě o optimalizaci samotné aplikace pro focení, která při rychlém přepnutí jednoduše neuloží snímek.

Elegantní design a skvělá výbava

Záda telefonu jsou vyrobena z keramiky, rámeček obepínající zařízení je titanový, což by mělo zajistit vyšší odolnost, nicméně na pády telefonu bych byl opatrný – displej je přece jenom těsně u okrajů a jeden špatný dopad by tak mohl být kritický. Pozor doporučuji dávat i na kontakt s ostřejšími předměty, které lesklá záda mohou snadno poškrábat. Rozhodně bych ocenil, kdyby výrobce k telefonu dodával nějaké pouzdro. Zamrzí také, že Essential není voděodolný.

V balení s telefonem dostanete nabíječku (v našem případě americkou), USB kabel a redukci z USB-C na 3,5mm jack

Na zadní straně najdeme i dva speciální magnetické piny, k nimž lze připojovat další příslušenství, jako například nejmenší 360° kamerka na světě. Essential pohání čipset Snapdragon 835 (GPU Adreno 540), kterému sekundují 4 GB operační paměti RAM. Pro ukládání dat je k dispozici 128GB úložiště, ze kterého je po prvním spuštění volných zhruba 100 GB. To je konečná hodnota, jelikož zde chybí slot na microSD kartu. Průměrem tří testů v AnTuTu benchmarku jsme naměřili hodnotu 167 452 bodů.

Tip: Kompletní parametry Essential Phone včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Kapacita vestavěného akumulátoru je 3040 mAh a zatím to vypadá, že Essential bude klasický jednodenní smartphone. Nechybí ani podpora rychlého nabíjení přes USB-C konektor, na to bezdrátové už ale výrobce zapomněl. Na těle nenajdete ani 3,5mm výstup na sluchátka; ta připojíte až přes dodávanou redukci z USB-C.

Essential budeme i nadále pečlivě testovat – už brzy se ale můžete těšit na videopohled a podrobnou recenzi, tak nás nezapomeňte sledovat.

Essential Phone

Essential Phone
8.2

Design a zpracování

8.6/10

Výkon a optimalizace

8.2/10

Hardwarová výbava

8.9/10

Kvalita fotografií a videa

7.5/10

Výdrž baterie

7.9/10

Klady

  • originální design
  • skvělý displej s tenkými rámečky
  • slušná hardwarová výbava
  • 4k video u selfie kamery
  • čistý Android 7.1.1
  • brzká aktualizace na Oreo (Androi 8.0)

Zápory

  • časté pády aplikací
  • nevzhledné notifikace
  • kvalita fotografií by mohla být lepší
  • chybí optická stabilizace obrazu
  • prodej pouze v USA (zatím)
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku