Domů » Bleskovky » První čtvrtletí v podání Apple: prodeje iPhonů stagnují, přesto jsou zisk i tržby vyšší

První čtvrtletí v podání Apple: prodeje iPhonů stagnují, přesto jsou zisk i tržby vyšší

Společnost Apple zveřejnila své hospodářské výsledky za první kvartál letošního roku, který je ve fiskálním roce jablečného giganta druhým v pořadí. Apple vykázal tržby ve výši 52,9 miliard dolarů (1,3 bilionu korun), z čehož čistý zisk činí 11 miliard dolarů (270,8 miliard korun). Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce si tak Apple nepatrně polepšil.

Z celkových tržeb spadá 63 procent na vrub iPhonu. Apple prodal v prvním kvartále 50,76 milionů telefonů, což je o jedno procento méně než loni. Průměrná cena jednoho iPhonu činila 655 dolarů (asi 16 130 korun bez DPH), očekávala se však částka 666 dolarů (asi 16 400 korun bez DPH). I tak příjem z prodeje telefonů meziročně o dvě procenta narostl.

iPadům se opět dařilo méně než loni, v prvním čtvrtletí se jich prodalo 8,9 milionů, což je o 12 procent méně. Na svém zůstávají počítače Mac, kterých se prodalo 4,1 milionů.

iPhony stagnují, Macy stagnují a iPady se propadají, jak tedy Apple dosáhl meziročně vyšších tržeb? Díky službám. Prodej aplikací, her, předplatného Apple Music, apod. přinesl Applu 7,04 miliard dolarů (asi 173 miliard korun), což je o 18 procent více než loni. Apple hlásí 165 milionů předplatitelů svých služeb a 450procentní nárůst používání služby Apple Pay.

V příštím čtvrtletí Apple očekává příjmy mezi 43,5 a 45,5 miliardami dolarů (1,07 – 1,12 bilionů korun) a čistý zisk 6,6 až 6,7 miliard dolarů (162,5 – 165 miliard korun). Apple si navíc může dovolit velké investice, neboť se v jeho trezorech válí rezerva ve výši 256,8 miliard dolarů (6,32 bilionů korun).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. A kde je ted ten nouma uni ktery rikal jak prodeje macu sli nahoru, protoze lide prechazeji ze surfase?

    • Sli nahoru, ale jen minimalne.
      Nicmene ldo je chce MacOS – vi proc to chce a stejne tak Windows.
      Oni si zase tolik nekonkuruji, jak se rika. Ano, sem tam nekdo prejde, ale jinak je to jiny svet.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).