Domů » Bleskovky » Průlom v miniaturizaci: nový mikročip do těla dostanete skrze injekční stříkačku

Průlom v miniaturizaci: nový mikročip do těla dostanete skrze injekční stříkačku

Americkým vědcům z Kolumbijské univerzity se podařil průlom v oblasti medicíny a moderních technologií. Díky pokrokům v miniaturizaci se povedl vyrobit mikročip tak malý, že lze vpravit do těla pacienta pomocí injekční jehly. Následně by mohl pomáhat se sledováním teploty, dýchání, tlaku krve či hladiny cukru v krvi. Pacient by díky tomu nemusel ležet v nemocnici či být pod stálým dohledem.

unsplash jehla vakcina
Ilustrační obrázek

Jednočipový systém měří méně než 0,1 milimetru³, což s sebou nese také řadu obtíží. Jednou z nich je například komunikace s čipem, ke kterému museli využít ultrazvuk, protože klasické rádiové vlny jsou příliš velké. Rozdíl oproti současným technologiím používaným v medicíně není jen ve velikosti, ale také v systému fungování. „Tohle je nová myšlenka ,čipu jako systému‘. Toto je čip, jenž je sám o sobě kompletně fungující elektronický systém,“ řekl hlavní autor studie Ken Shepard.

mikrocip jehla
Nový mikročip je skutečně miniaturní

Vytvořený mikročip je na samotné hranici toho, čeho lze se současnými technologiemi dosáhnout. Pokud se vědcům podaří výzkum úspěšně dotáhnout do konce, mohly by medicínské mikročipy pomoci celé řadě lidí především díky snadné aplikaci, ke které není potřeba invazivní zákrok. V současné době je nicméně na řadě testování v laboratorních podmínkách a do reálného nasazení je ještě velmi daleko.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

  1. To je toho.. Stačí si přečíst komentáře pod jakýmkoliv článkem o očkování proti COVID a hned víte, že tyto technologie už dávno existují a jsou mnohem pokročilejší a sofistikovanější! Ve vakcíně vám vpraví do těla počítačový mikročip, který se vám napojí na nervovou soustavu a vláda naší země vás bude, jako jednotlivce, každého zvlášť dáklově ovládat jako ovečky. Tak budete konat vše, co bude v jejich zájmu.. Kliknou na kakej a budete kakat 😄 Pro jistotu to napíšu. Můj příspěvek = sarkasmus!

    • Na začátku chtěli někteří tleskat, ale poslední věta je zklamání :-D

    • no jistě… a hlavně to umí komunikovat z družicemi na oběžné dráze, nikoli jen ultrazvukem na pár centimetrů až decimetrů ;-) tohle je prostě blamáž pro uklidnění plebsu ;-P (též sarkasmus, 9 z 10 lidí ho prý běžně nerozpozná, snad to nebyl průzkum jen v americe :-D)

  2. Zivna puda pro konspiracni pomatence a Slovaky :D

  3. LoL konspirační scéna v tomhle jede dávno. :-D

    Takové opice s vysokou života sou na chipsy a chipy ty největší odborníci. Tedy i třeba v tom jak nás brání před invazí uprchlíků kdyby se chtěli vyhodit z Vltavy , Moravy nebo Svratky a nebo octovým aerosolem proti chemtrails.

  4. no jistě… a hlavně to umí komunikovat z družicemi na oběžné dráze, nikoli jen ultrazvukem na pár centimetrů až decimetrů ;-) tohle je prostě blamáž pro uklidnění plebsu ;-P (též sarkasmus, 9 z 10 lidí ho prý běžně nerozpozná, snad to nebyl průzkum jen v americe :-D)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).