TOPlist

Project Treble začíná vypadat nadějně: zbaví se Android pomalých aktualizací?

Ve středu 19. července odpovídal na Redditu vývojářský tým Androidu na otázky uživatelů a jednou z nejzajímavějších informací je upřesnění a potvrzení toho, jak bude fungovat připravovaný projekt Treble.

Rychle si shrňme, co projekt Treble vlastně znamená. Jedná se o oddělení firmwaru a základního systému, což umožní výrobcům vydat aktualizaci systému bez přehrání firmwaru (tedy části, v níž jsou obsažené například ovladače hardwaru). Tím je odstraněna největší příčina současné fragmentace verzí Androidu, protože doposud museli výrobci telefonů před vydáním aktualizace ve spolupráci s výrobci čipů připravit i novou verzi firmwaru. Společnosti jako Qualcomm si navíc za tyto dílčí aktualizace nechávaly zaplatit, což dále odrazovalo výrobce od vydávání aktualizací.Nepřehlédněte

Project Treble od Google: pomalé aktualizace Androidu se mají stát minulostí

Vývojáři nyní potvrdili, že Treble bude součástí všech zařízení s Androidem počínaje verzí O, přičemž velmi zajímavou informací je to, že výrobci již do AOSP dodali spoustu vlastních podnětů. Konkrétně zmíněny byly společnosti Sony a Qualcomm, které údajně přispěly desítkami funkcí a bugfixů.

Po spuštění projektu Treble budou moci výrobci rychle vydat novou verzi Androidu, protože nebudou před každou aktualizací muset znovu přepracovávat firmwarovou část.

S projektem Treble to tedy vypadá poměrně nadějně a dá se očekávat, že se brzy zapojí i ostatní výrobci. Android by se tak po mnoha letech své existence konečně mohl začít zbavovat svého zásadního neduhu, kterým je špatná podpora aktualizací od výrobců a obrovská roztříštěnost verzí aktivních mezi uživateli. Častější aktualizace také povedou k lepšímu zabezpečení zařízení s Androidem, což je další oblast, kde systém od Googlu poněkud pokulhával.

Poměr verzí mezi aktivními zařízeními s Androidem. Stav k červenci 2017.
Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku