Domů » Bleskovky » Project Centennial: Do Windows Store zavítal WordPad, Mapa znaků a další dinosauři

Project Centennial: Do Windows Store zavítal WordPad, Mapa znaků a další dinosauři

Microsoft v minulém týdnu vypustil do éteru aplikaci Desktop App Converter, která umožňuje vývojářům převádět klasické win32 aplikace pro Windows do balíčků APPX, aby byly publikovatelné ve Windows Store. Tyto aplikace sice nezískají univerzální podobu a nebude možné spouštět je např. na smartphonech či na Xboxu, bude však výrazně snazší jejich instalace a odstranění, aniž by došlo k „zaneřádění“ systému, navíc budou snadněji objevitelné a aktualizovatelné.

conversion

Aby šel Microsoft vývojářům příkladem, převedl do Windows Store pár vlastních aplikací, které jsou součástí systému Windows jako příslušenství od nepaměti – WordPad, Mapa znaků, Prohlížeč souborů formátu XPS a Nástroj Fax a skener.

wordpad

Všechny tyto aplikace jsou součástí Windows 10, je však možné, že je Microsoft v letním updatu odstraní a umožní jejich volitelné stažení z obchodu aplikací. Vzhledově se aplikace nijak od svých desktopových protějšků neliší, a Microsoft nezmiňuje, zda dojde k nějaké jejich aktualizaci, stáhnout si je mohou zatím pouze Insideři na poslední testovací sestavení.

WordPad
WordPad
Autor: ‪Microsoft Corporation‬
Cena: Code needed
Windows Fax and Scan
Windows Fax and Scan
Autor: ‪Microsoft Corporation‬
Cena: Code needed
Microsoft Character Map
Microsoft Character Map
Autor: ‪Microsoft Corporation‬
Cena: Code needed
XPS Viewer
XPS Viewer
Autor: Microsoft Corporation
Cena: zdarma

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  To opravdu jde příkladem :D Příkladem jak nevyužívat Metro/Modern UI :D

  [odkaz] – kvalitka :D Ale říká to vše o tom, v jaké fázy ten system asi tak je.

  • borix (neregistrovaný)

   A k čemu to je?

   • SLOVovca (neregistrovaný)

    Třeba ke skenování ….

   • borix (neregistrovaný)

    Špatně jsem zařadil komentář, nemělo to být jako reakce na Johnyho. Myslel jsem obecně, k čemu tenhle projekt je. MS by měl tlačit do store hlavně univerzální aplikace, takhle se jim na to lidi zase vys… Distribuci aplikací na dospělé win už nezmění, je zažitá..

   • Johny (neregistrovaný)

    Borix: přesně tak… je potřeba, aby MS udělal sám co nejvíc UA a konečně ukázal vývojářům jak je dělat. Jinak je jasný, že by instalaci na desktop rádi změnili :D Konečně by jim nekradli SW ;D

  • Petr (neregistrovaný)

   Já se jen směji člověku který se neustále vysmívá Microsoftu a přitom sám dělá chyby v gramatice na úrovni základní školy.

   Co se týče této problematiky jde o pouhé převedení klasické desktopové aplikace do stavu aby byla publikovatelná na Windows Store. O fázi systému Windows 10 to nevypovídá vůbec nic.

  • Vlastně vypovídá.. MS sice plní store, ale ani si nedá práci s tím, aby aplikace získala univerzální podobu. K čemu mi to bude, když to spustím na PC ale nespustím na telefonu? Není to tak trochu degradace vlastní vize? Nevím, jak přesně chtějí vývojáře motivovat, když tímhle stylem opět budou vyvíjet dvě aplikace. W10 opravdu nemá žádný koncept ani vizi. Zůstávám u wp8 (ne 8.1), tam to alespoň někde směřovalo a fungovalo to..

   • qweqwe (neregistrovaný)

    Je to kvuli bezpecnosti, jednoduchosti odinstalovani a instalovani, jedoduse nalezetelne ve Storu a hodnoceni uzivatelu, vyuziti zivych dlazdic a notifikaci a hlavne nezanecha když se odinstaluje zbytky.

   • qweqwe (neregistrovaný)

    je to odpověď na BRudolph. Proc nefunguji odpovedi?

  • Johny (neregistrovaný)

   Petr: O stavu Metro/Modern UI a o tom, že v něm ten system má bejt od verze 8 to vypovídá docela dost. Když se chceš někomu smát, jak řikam, zameť si předně před vlastním prahem.

   Je naprostý nesmysl chtít po vývojářích, aby dělali aplikace na system, který nemá definovaný UI. Jako k čemu tě tohle má motivovat? Pracovat a vytvářet novou APP, abys to pak znova celý předělal až oni si ho laskavě dodělaj alespoň u svejch aplikací a bude jasné, co to vlastně to jejich UI je? Tohle naopak řiká o stavu Windows 10 naprosto všechno. Radši zůstaň u kritizování gramatiky.

   • No uvidíme kam to půjde dál. Intel odpískal nejlevnější Atomy (což osobně oslavuji), tedy se asi odpískají „pseudo PC“ typu tablet nebo stick (toho je mi více líto) za pár korun. Tzn. pokud bude chtít výrobce nabídnout levný Windows tablet, bude to s ARMem, tzn. W10M tzn. vnikne tlak na UWP. Což ale zase brzdí MS opuštěním mobilů. Jo, je to mrtvá platforma. Jako bych nic nepsal. Hurá do výkonnějších tabletů s Desktop prostředím.

   • Petr (neregistrovaný)

    Johny: Myslím že na Windows je aplikací dostatek, je to otevřený operační systém kde každý může distribuovat své aplikace dle libosti a v tom je jeho síla. Windows Store vnímám jen jako kanál který usnadní vývojářům propagaci a prodej jejich produktů, rozhodně neočekávám, že většina aplikací tam bude spustitelná na mobilu, ostatně teď jej MS plní hrami, které ani nemají podporu dotykového ovládání. Ten kdo si přeje, aby Windows Store obsahoval pouze univerzální aplikace, přeje si jeho smrt.

   • Johny (neregistrovaný)

    Petr: Nejde o to, kolik je aplikací, ale v jakém jsou stavu. Ani já nečekam nějakou masivní využitelnost UApps, dokonce si umim představit jejich škodlivost (stejně jako dnes se nám na některých tabletech zobrazují mobilní verze když bychom potřebovali plné verze) a není to po čem volám, i když v mnoha ohledech by byly dobré. To o čem mluvím je absence koncepce UI, což blokuje spoustu vývojářů. Tím že MS sám nevydává aplikace pod vlastním novým UI nejsem třeba já, jako designer, říct „ok, uděláme to takto a takto a vyvineme aplikaci pro Windows, protože já ani nikdo jinej nevíme, jak to správně udělat. MS o tomhle teď naprosto mlčí a když já teď navrhnu UI, je na 99% pravděpodobné, že za pár měsíců příjde MS s tím, že má nová pravidla pro UI a já to budu muset celé předělat a stejně tak to pak bude muset někdo přepsat. A to neni jako že si to udělam v kumbále někde, to je práce na několik dní čistého času, což jsou v mojí profesi taky docela slušný peníze. Pro představu:
    Průměrný UI grafik když si bude účtovat 500 Kč/h bude navrhovat aplikační rozhraní dejme tomu 40 hodin. To je 20 000,- jen za grafika a to se držim VELMI nízko.
    Naprogramovat pak celou věc, dejme tomu 750 Kč/h = 30 000,-

    To máme vývoj za 50 000 nějaké základní snadné app (většinou se pohybují ty ceny přes 100 000) – a to v tom neni čas na briefingy, změny apod. A teď si vem, že dalších 30 000 pak dáš znova za překopání UI jen proto, že musíš optimalizovat UI, protože jsi aplikaci dělal teď, když MS nemá UI nijak zakotvené. Tak prostě radši tu aplikaci dělat teď nebudeš a budeš čekat. Čekat na to, až se MS laskavě uráčí a převede svoje vlastní aplikace na svoje vlastní nové UI abys to z toho mohl obšlehnout.

    Bohužel, MS mlčí o tom kdy to bude. Poslední nadějná zmíňka byla u MS Office a jak by mohlo vypadat jejich podmenu o čemž hlasuje teď veřejnost :DDD Tak a teď mi řekni co bys dělal ty:

    1. Vyvineš aplikaci a budeš doufat, že na Vánoce nevydá MS grafický manuál pro UI a tvoje aplikace nebude potřebovat celá překopat a tebe nebude stát další balík peněz.

    2. Nevyvineš aplikaci a budeš čekat, doufat, že již brzy nějaký UI manuál od MS vyjde a ty nevyhodíš peníze oknem za redesign – ale budeš riskovat že MS nic nevydá další rok nebo dva a tvoje aplikace nebude po tu dobu existovat.

   • Beatman (neregistrovaný)

    Rika neposkvrneny uzivatel Windowsem phone. Hahahaha. Uz prestan. Schazujes se cim dal vic. Az to zacina byt smutne :d

   • Petr (neregistrovaný)

    „Nejde o to, kolik je aplikací, ale v jakém jsou stavu.“ s tím souhlasím a proto dodám že na Windows je aplikací dostatek a co se týče kvality dokonce nejvíce ze všech OS. Sám používám přes vývojářské nástroje typu IntelliJ Idea přes Corel Video Studio až k Reflectoru co nahrává videa z iPad obrazovky. Jako uživateli je mi zcela jedno zda jde či nejde o univerzální aplikaci.

  • qweqwe (neregistrovaný)

   To je starej soft. Toto není v Metro.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).