Prodeje Xiaomi raketově rostou. Pomohl mu úpadek Huawei?

Xiaomi Mi 9T Pro recenze

Čínské Xiaomi je už delší dobu etablovaným výrobcem chytrých telefonů, nicméně až donedávna platilo, že se nacházelo ve stínu slavnějších a úspěšnějších značek. Se stále trvajícím embargem vůči Huawei se pro Xiaomi otevřela příležitost, kterou naplno využilo. Rok 2020 se pro společnost stal velmi úspěšným.

Xiaomi Mi 11 020
Xiaomi očekává, že model Mi 11 se bude podílet na dalším růstu

Zisk v roce 2020 v případě Xiaomi vzrostl o 28,7 % na 36,8 miliardy jüanů (cca 125 miliard korun), zatímco hrubý příjem vzrostl o 19,4 % na 245,9 miliardy jüanů (cca 836,7 miliardy korun). Klíčovým produktem v tomto růstu jsou pochopitelně chytré telefony, kterých v „prémiovém“ segmentu prodalo Xiaomi na 10 milionů.

Do tohoto čísla se počítají všechny telefony, které stojí více než 3 000 jüanů (cca 10 000 korun). O poptávce po levnějších telefonech Redmi zmínka není, ale dá se předpokládat, že je rovněž vysoká. Xiaomi pomohla také expanze na zahraničních trzích, a to jak v odvětví chytrých telefonů, tak v produktech pro domácnost. Celosvětově se Xiaomi posunulo na páté místo mezi největšími exportéry mezi výrobci televizorů, což je značný úspěch.

Xiaomi Mi 10T Lite 022
Xiaomi pomohla také expanze na zahraniční trhy

Nepřehlédněte – Xiaomi na příští týden chystá „mega“ tiskovku. Dočkáme se Mi 11 Ultra?

Není sporu, že růstu Xiaomi pomohl úpadek Huawei zapříčiněný embargem Spojených států. Na čínském trhu klesl Huawei z tržního podílu 41 % na 30 %, alespoň podle údajů Counterpoint. Xiaomi sice vzrostlo o pouhá dva procentní body na 13 %, nicméně problémy s růstem měli i další konkurenti v čele s Oppo a Vivo. Otázka je, jakou sílu do budoucna projeví značka Honor, která po svém oddělení se od Hauwei ještě nezačala naplno úřadovat.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku