Domů » Bleskovky » Prodeje Xiaomi raketově rostou. Pomohl mu úpadek Huawei?

Prodeje Xiaomi raketově rostou. Pomohl mu úpadek Huawei?

Čínské Xiaomi je už delší dobu etablovaným výrobcem chytrých telefonů, nicméně až donedávna platilo, že se nacházelo ve stínu slavnějších a úspěšnějších značek. Se stále trvajícím embargem vůči Huawei se pro Xiaomi otevřela příležitost, kterou naplno využilo. Rok 2020 se pro společnost stal velmi úspěšným.

Xiaomi Mi 11 020
Xiaomi očekává, že model Mi 11 se bude podílet na dalším růstu

Zisk v roce 2020 v případě Xiaomi vzrostl o 28,7 % na 36,8 miliardy jüanů (cca 125 miliard korun), zatímco hrubý příjem vzrostl o 19,4 % na 245,9 miliardy jüanů (cca 836,7 miliardy korun). Klíčovým produktem v tomto růstu jsou pochopitelně chytré telefony, kterých v „prémiovém“ segmentu prodalo Xiaomi na 10 milionů.

Xiaomi Mi 9T Pro recenze
Důležitý podíl na růstu mají prémiové modely

Do tohoto čísla se počítají všechny telefony, které stojí více než 3 000 jüanů (cca 10 000 korun). O poptávce po levnějších telefonech Redmi zmínka není, ale dá se předpokládat, že je rovněž vysoká. Xiaomi pomohla také expanze na zahraničních trzích, a to jak v odvětví chytrých telefonů, tak v produktech pro domácnost. Celosvětově se Xiaomi posunulo na páté místo mezi největšími exportéry mezi výrobci televizorů, což je značný úspěch.

Xiaomi Mi 10T Lite 022
Xiaomi pomohla také expanze na zahraniční trhy

Nepřehlédněte – Xiaomi na příští týden chystá „mega“ tiskovku. Dočkáme se Mi 11 Ultra?

Není sporu, že růstu Xiaomi pomohl úpadek Huawei zapříčiněný embargem Spojených států. Na čínském trhu klesl Huawei z tržního podílu 41 % na 30 %, alespoň podle údajů Counterpoint. Xiaomi sice vzrostlo o pouhá dva procentní body na 13 %, nicméně problémy s růstem měli i další konkurenti v čele s Oppo a Vivo. Otázka je, jakou sílu do budoucna projeví značka Honor, která po svém oddělení se od Hauwei ještě nezačala naplno úřadovat.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

15 komentářů

 1. Tak to nevím, jestli tomu pomohl „hujahej“ ale každopádně pro mě je Xiaomi aktuálně nejlepší poměr cena/výkon (vč. užitnosti, podpory). Samozřejmě u vybraných modelů. Každopádně ve srovnání nechápu úspěch předražených Realme…

 2. Hlavně je to tím, že dlouhodobě má Xiaomi/Redmi/Poco ideální poměr cena výkon. I když se to už o jejich topových modelech říci nedá. Taky se u nás moc neprodávají. Za co bych je pochválil, tak je infraport. Za co ode mě mají velký mínus, že do svých lepších modelů nedávají slot na paměťové karty a audiojack. Je smutné, že jejich dražší telefony jsou po HW stránce horší jak jejich levnější produkce.

 3. Xiaomi roste na úkor všech výrobců před ním. Je to logické, přeci jen jde pouze o spotřební elektroniku, ne o švýcarské hodinky, takže lidé logicky jdou po nejlepším poměru cena/výkon. Věřím tomu, že za pár let budou na vrcholu pouze značky, které razí stejnou politiku tvorby ceny.

  • Tomu ani nemusíš věřit, že se to jednou stane, to se totiž děje od nepaměti. Vždycky byla na vrcholu značka, která nabízí nejvíce lidem nejlepší poměr cena/výkon. Momentálně je to Samsung a s tím nelze než souhlasit.

 4. Tak to je vtip roku. Prý Samsung nejlepší poměr cena/výkon. Ty jsi zřejmě spadl z jahody na hlavičku, napsat takovou blbost. Některé jeho modely jsou neuvěřitelně předražené krámy, ale když tomu věříš, tak se nedá nic dělat.

  • Takže vlastně říkáš, že většina lidí jsou blbci, kteří neví, jakou hodnotu mají peníze, které si vydělávají? Poněkud odvážný názor. Každý člověk si koupí jen takovou věc, která mu dává smysl, u které spatřuje hodnotu za cenu, kterou ta věc stojí. Nikdo si nekoupí věc, která pro něj bude předražená. Předražený je možná pro tebe, pro většinu očividně ne.

  • Musím súhlasiť. Kúpil som od nich tablet A7, nečakal som od toho zázraky za tu cenu…ale to že by mi lagovalo prostredie a animácie hneď od začiatku bolo neuveriteľné…podpora tiež nič moc….mohol som radšej za tých 225€ zobrať niečo čínske, bol by som spokojnejší.

 5. Ne, nikdo neřekl, že většina lidí jsou blbci. Ale použít názor, že Samsung má nejlepší poměr cena/výkon je prostě nesmysl. Když tomu věříš, tak nemá cenu se s Tebou o tom hádat. Některé jeho modely jsou prostě předražené krámy a většinou je prodejci vnutí lidem, kteří tomu vůbec nerozumí.

  • Ale však tvůj názor já beru, stejně tak ale můžu říct, že když jsi proti Samsungu zřejmě zaujatý a nemáš ho rád, tak nemá smysl se s tebou hádat. Byť si taky můžu myslet, že některé jeho modely jsou předražené, nezpochybnitelný fakt je to, že Samsung nejvíc prodává. A na základě toho jsem řekl, že on tedy musí nejvíce lidem nabízet nejlepší poměr cena/výkon. Že je pro tebe předražený je tvůj subjektivní názor, beru ho, ale neopírá se o žádná fakta. A opět poslední větou děláš z lidí hlupáky jen proto, že si kupují něco jiného než ty. Neboj, lidi mají tolik informací, kolik ke koupi smartphone potřebují, nejsou hloupí, rozumí tomu sami tak, jak uznají za vhodné.

 6. Je to marný, já jsem neřekl, že všechny jeho modely jsou předražený. A z lidí nikdo tady nedělá hlupáky, ale drtivá většina co si jde koupit nový mobil nemá ani páru co vlastně potřebuje, takže poslechne prodejce co mu napovídá. Tady nejde o zaujatost proti Samsungu, ale o to, že Samsung určitě není dobrý poměr cena/výkon. A tím končím diskusi s fanatikem Samsungu.

  • Ježiš a co je ti do toho, že nemají páru. Opět, děláš z lidí jen blbečky, nic víc. Mají tolik informací, kolik potřebují, v krámě jim u hlavy nikdo pistoli nedrží, je to jejich svobodná koupě. Mimochodem neznám nikoho, kdo by si nechal nějaký smartphone kdy natlačit. Takže je to spíš taková výmluva, že ostatní značky se tolik neprodávají. Znova, neboj se, lidi nejsou blbci, oni jsou stejně chytří jako ty. I oni ví, za co jim jejich peníze stojí. Pro tebe je Samsung předražený, beru, to je legitimní, pro ostatní ne. To jsou fakta, ne otázka interpretace. Prostě se s tim smiř. Jinak budeš prostě jen fanatický hater Samsungu a popírač jasných faktů.

  • Nebuď frustrát a místo vypisování na internetu jdi někde hákovat, ať máš na pořádný telefon. Realita je taková, že co se týká android světa, je samsung aktuálně to nejlepší. Můžeš se ohánět čísílky z benchmarku, cenami konkurence, čím chceš, ale telefon dávno není jen HW, ale i SW, bezpečnost, a služby. A v tomto se nikdo Samsungu a Applu nikdo na trhu nevyrovná.

  • S poměrem výkon/cena to není tak jednoduché. Dost lidí do kolonky výkon připočítává i pocit který z výrobku má jak při koupi, tak při používání. A tady prostě Samsung má své zaháčkované uživatele a ti to vnímají zcela jinak než vy. Sám mám Samsung a jsem hodně spokojený se všemi službami i výkonem. Vím, že za cenu mého přístroje bych mohl mít nějaké výkonnější Poco či Xiaomi, ale neměl bych Samsung pass, jejich nástavbu a jejich stále se zlepšující podporu. To je taky výkon. Ne jen číslo v Antutu a specifikace foťáku.

 7. marastudna 50

  Nejsem žádným odborníkem na obchodní strategie apod,nicméně se jen mohu osobně domnívat,že příčinou růstu značky Xiaomi je právě embargo vůči Huawei.Absence služeb Google a i nedostatek komponentů,jak bylo popisováno i v jiných článcích,tomu dává jistý smysl,ale to se může časem opět změnit,třeba.A jistě si podíl na trhu může časem ukrajovat i Honor,který jak autor článku trefně popsal,se teprve začíná chystat expandovat.Bude to zajímavé sledovat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).