Problém jménem Note7 zažehnán. Samsung očekává rekordní zisky

Samsungu se v poslední době daří a podle aktuálních čísel to vypadá, že ani problémy s Galaxy Note7 zákazníky neodradily a stále tuto značku vnímají velice pozitivně. Z divize Samsung Electronics přišlo oznámení, že odhadovaný výnos se vyšplhal na 60 bilionů wonů (51 miliard dolarů) a provozní zisk ve druhém čtvrtletí činil 14 bilionů wonů, což je nejvíce v historii společnosti. Spoustu peněz do kasy společnosti přiteklo zejména z prodeje polovodičů, které potřebují podniky do paměťových čipů pro datová centra.

Podle vedení divize takového zisku Samsung dosáhl jen díky odvážným investicím, které před třemi až pěti lety uskutečnila už zaniklá korporace Corporate Strategic Office. Právě s Corporate Strategic Office jsou spojené nekalosti, které se ve firmě v posledních letech udály. Předseda Lee Kung-hee byl v roce 1999 usvědčen z úplatkářství a o deset let později z daňových úniků a ze zneužití důvěry. Nicméně do vězení neputoval, protože mu pokaždé byla udělena milost prezidenta. Zato jeho syn, bývalý místopředseda Lee Jae-yong se ocitl ve vazbě kvůli korupci, která vedla k sesazení jihokorejské prezidentky Pakr Geun-hye.

Podle některých úředníků Samsungu bude pro společnost těžké učinit odvážná a strategická rozhodnutí, mnohem těžší, než tomu bylo v minulosti se špičkovým vedením a s Corporate Strategic Office. A dále podle nich bude těžké uskutečnit další investice či velké akvizice, které by měly zmírnit případný pokles poptávky anebo odstranit čínskou konkurenci.

Lee Jae-yong zůstává stále ve vazbě, kde ho soud může držet ještě do 27. srpna. Pokud nebude shledán vinným, dostane se na svobodu.

Autor článku
Michaela Brázdilová

Kapitoly článku