Domů » Bleskovky » Převezme Elon Musk Teslu? Mělo by to své benefity i úskalí

Převezme Elon Musk Teslu? Mělo by to své benefity i úskalí

Když Elon Musk v úterý zveřejnil tweet, v němž nastínil možnost převzetí Tesly, vyvolalo to nejen v médiích slušný ohlas. Situace se dále zkomplikovala poté, co následující ráno navázal nic neříkajícím tweetem přejícím dobré ráno. Například agentura Reuters dokonce spekulovala, že Elon celou věc nemusí myslet vážně a může pouze vtipkovat.

Tesla však později zveřejnila otevřený dopis svého zakladatele zaměstnancům, v němž vysvětluje své pohnutky ke zvažovanému kroku. O možnosti stažení akcií z burzy tak už můžeme mluvit s jistotou jako o zamýšleném scénáři a ne pouze divoké spekulaci.

Ohrožení investic i konkurenční výhoda

Elon Musk v současnosti v Tesle drží přibližně 20% podíl a údajně na tom neplánuje příliš měnit ani v případě, že by Tesla opustila burzu. Ostatní akcie drží všemožní investoři, mezi nimiž je například i státní fond Saúdské Arábie. Ten má přibližně 5% podíl.

Tesla láká na budoucnost: podívejte se na promo video a interiér nového Roadsteru

Proces převedení automobilky na privátní společnost by dle představ Muska měl ideálně vypadat tak, že by většina investorů zůstala. Stali by se tak držiteli určitého podílu v soukromé společnosti. Kdo by nechtěl, měl by mít možnost odprodat akcie za avizovanou cenu 420 USD za kus. To je poměrně velkorysá nabídka, v době psaní článku se na burze obchoduje s cenou okolo 370 USD. A to ještě cena po oznámení stoupla.

Benefity pro automobilku a Muska jsou zjevné, koneckonců je i otevřeně popisuje v dopise zaměstnancům. Tesla by jakožto soukromá společnost nemusela předkládat podrobné výsledky hospodaření, nemusela by zveřejňovat informace o vedení společnosti a nemusela by poskytovat celou řadu informací, které snadno může konkurence využít. Samozřejmě by se také mohla změnit strategie firmy. Zatímco nyní musí automobilka cílit na okamžitý zisk, aby si zachovala přízeň akcionářů, v soukromém režimu by mohla operovat s dlouhodobějšími plány, které mohou počítat s delší dobou bez zisků ve prospěch vzdálenějších cílů. A velkolepé vize jsou rozhodně něco, na co Muska takříkajíc užije.

Akcie Tesly na oznámení reagovaly pozitivně. Stav k 8. 8. (Zdroj: Google)

Ovšem každá mince má dvě strany a přechod na privátní společnost by také dost možná znamenal ztíženou schopnost získávat investice. Jak již bylo řečeno výše, firma v tomto režimu nemusí být tak otevřená a tím se stává pro investory rizikovější. Jak celá anabáze dopadne je v tuto chvíli nejisté. Financování výkupu akcií je prý zajištěné, operaci ale budou muset schválit hlasováním akcionáři. Elon nicméně očekává, že jeho plán projde.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).