TOPlist

Překladač DeepL mění pravidla. Bezplatná verze s omezením, placená zdražuje

piktogram překladače na chytrém telefonu
  • AI překladač za sebou nemá žádnou velkou korporaci a její finance
  • I přes nedávnou velkou investici se firma rozhodla zdražit základní tarif
  • V bezplatné verzi omezila maximální počet znaků

Chytrý překladač DeepL před nedávnem vzbudil poměrně velký ohlas, neboť pro své překlady využívá umělé inteligence, díky které může konkurovat i zavedenému Překladači od Googlu. Na rozdíl od něj se ale nezalekne ani sofistikovaných souvětí či rovnou celých textů, kde má řešení z Mountain View často potíže.

Ačkoli modernější nástroj pro překlad stále nabízí možnost přeložit zdarma texty o délce 5 tisíc znaků, absence udržitelného způsobu financování začíná být znát. Někteří uživatelé totiž hlásí, že služba testuje snížení limitu na 3 tisíce znaků. K tomu se ještě při ročním úvazku zdražil základní měsíční tarif Starter z 5,99 eur (cca 145 Kč s DPH) na 7,49 eur (cca 180 Kč s DPH).

deepl
Ilustrační obrázek

Nedostatečné financování by nicméně alespoň krátkodobě neměl být pro DeepL problém. Lidé, kteří za projektem stojí, ve svém prohlášení uvedli, že od firem IVP, Bessemer Venture Partners, Atomico a WiL přijali velkou investici, díky čemuž vzrostla hodnota společnosti na jednu miliardu eur (cca 24 miliard Kč). Ke zdražení a případnému snížení limitu znaků se zatím nikdo kompetentní nevyjádřil.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku