Pozor na prozvánění ze zahraničních čísel. Volat nazpět rozhodně nedoporučujeme

Během uplynulých dní se desetitisíce zákazníků všech domácích mobilních operátorů potýkaly s prozváněním ze zahraničních telefonních čísel (například z Alžírska, Pobřeží slonoviny, Afghánistánu a dalších zemí). Na tento fakt upozornili nejen operátoři samotní, ale také Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).

Útočníkům jde o to, aby jim prozváněný zavolal zpět, za což pak tento člověk zaplatí nemalou částku za mezinárodní hovor. Čeští mobilní operátoři drtivou většinu těchto čísel už zablokovali, útok však stále probíhá a nevyžádaná prozvánění se tak stále mohou objevovat. Při podobných hovorech ze zahraničních čísel proto doporučujeme nevolat zpět a zmeškaný hovor ignorovat.

Během uplynulých dní bylo prozváněno několik desítek tisíc zákazníků. I díky rychlému zásahu operátorů, kteří čísla téměř okamžitě blokují, se počet těch, kdo zavolali zpět, pohybuje jen v rámci stovek.

Jak wangiri funguje?

Podvodníci, kteří wangiri (nebo také „one ring and cut“) scénář organizují, ho realizují skrze alternativní či IP operátory, jimž je ukraden číselný rozsah. Zákazník, který volá zpět například do Alžíru, hovor do těchto zemí nikdy neuskuteční, protože je přesměrován. Podvodník následně profituje z propojovacích poplatků. Dopátrat se původce je v těchto případech téměř nemožné.

Zákazníci jsou účelově prozváněni. Volající nechá jejich telefon vyzvánět velice krátce a očekává, že zavolají zpět. Ve spěchu či zmatku člověk často přehlédne, o jaké číslo se jedná, a následný odchozí mezinárodní hovor je mu naúčtován dle patřičné zóny.

„Jedná se o klasický tzv. wangiri scénář, který se naposledy odehrál minulý týden na Slovensku. Pokud tedy najdete v nepřijatých hovorech neznámé číslo, ujistěte se, že začíná českou mezinárodní předvolbou +420, a že tedy při volání zpět nebudete volat mezinárodně,“ varuje Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

11 komentářů

 1. Cougar (neregistrovaný)

  Když jsou lidi blbý … Když mě někdo prozvoní a je to neznámý číslo volat zpět je nesmysl. Pokud vám dotyčnej ěnco chtěl, zavolá znovu … pokud ne, je mi to fuk. Kdyby se tímhle lidi řídili, nemuseli by pak brečet.

  • Zaklinac

   Pokiaľ je to očividne zahraničné číslo, tak samozrejme nedvihnem.
   No predstav si, že niektorí musíme zdvihnúť takmer vždy, pretože nám to vyplýva z práce. A napr polícia alebo národná kriminálna agentúra volá často z utajených alebo podivných čísiel.

   • Comby (neregistrovaný)

    Článok je o volaní späť, nie o zdvihnutí neznámeho čísla.

   • Zaklinac

    No veru veľmi často musím volať aj späť.

   • shepii (neregistrovaný)

    Zaklinac: Pokud ti to vyplývá z práce, tak máš předpokládám služební telefon, takže žádný problém. A utajená čísla není potřeba zvedat, i kdyby to byla FBI.

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Geniální jsou na to programy které takovým číslo to zvednou a hned položí :o) To se vztahuj i na callcentra, skryté čísla….

 3. Michal (neregistrovaný)

  Včera mi volal někdo z Alžírska,zpátky jsem samozřejmě nevolal. spíš by mě ale zajímalo kde sehnali moje telefonní číslo

  • Martin P. (neregistrovaný)

   kde sehnali moje telefonní číslo… …že by automat? Už dávno callcentra nekupují seznamy čísel. Software který obsluhuje ústřednu pro obvolávání obětí je vcelku malá investice.

 4. René (neregistrovaný)

  Ve středu mi volalo číslo +25283602819 2krát a včera +35545000977. To první jmenované jsem zvedl a něco tam krafalo nějakou hatmatilkou.

 5. Bohužel tito kybernetičtí zločinci jsou vždy o krok napřed. Zejména staří lidé nemají sílu a schopnosti se bránit, tyto technologie jsou pro ně cizí a snadno udělají chybu. Na vině jsou i anonymita na internetu a směšně nízké tresty.

 6. Nick Cave

  ten článek vychází s pěkným zpožděním, mě prozváněli už před týdnem, tak jsem všechno blokl :)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *