- Roborock ukázal nový vlajkový model svého robotického vysavače, ten se může pyšnit unikátní inovativní funkcí
- Saros Z70 disponuje plnohodnotnou robotickou rukou, která dokáže posbírat ze země vaše zapomenuté špinavé prádlo
- Oficiálně se představí na veletrhu CES, cenu zatím výrobce neprozradil, ale prodávat jej začne již v červnu
Roborock se těsně před oficiálním zahájením veletrhu CES pochlubil velice zajímavou novinkou. Po boku dvou standardních modelů Saros 10R a Saros 10 ukázal i vlajkový model Saros Z70. Ten ve svém těle ukrývá robotickou ruku, která dokáže v průběhu vysávání posbírat ze země zapomenuté špinavé ponožky, kapesníčky a další drobnosti o nízké hmotnosti.
Zmapuje terén a posbírá ponožky
Několik zahraničních redakcí již mělo možnost vidět novinku v akci, přičemž potvrzují, že robotická ruka skutečně funguje přesně tak, jak ji výrobce propaguje. Celá technologie nese označení OmniGrip a rameno je uloženo přibližně uprostřed uvnitř těla vysavače. Pohybovat se umí v pěti osách – ruka se rozbaluje z těla vysavače, dokáže se prodloužit do dálky, otáčet vertikálně i horizontálně a dvěma pacičkami na konci uchopit předměty, které překáží v úklidu.
Samotný úklid pomocí ramene probíhá v několika oddělených fázích. Vysavač si nejprve při standardním vysávání pomocí senzorů zmapuje, zda se v místnosti nacházejí nějaké předměty, které dokáže uklidit. Po vyluxování se vrátí do doku a v druhém kole tyto předměty posbírá a případně přesune na předem určené místo. Poté proběhne úklid v oblastech, kde předtím předměty překážely. Úklid ponožek lze vidět v akci na videu níže.
Počet předmětů, které vysavač dokáže rozeznat a posbírat, je zatím značně omezen. Konkrétně se v tuto chvíli dokáže postarat o úklid ponožek, kapesníků, malých ručníků či utěrek a pantoflí. V budoucnu by se nicméně měly schopnosti rozšířit na širší škálu předmětů, jako jsou plyšové nebo psí hračky. Co již bohužel aktualizace nevyřeší, je váhový limit, který činí 300 gramů.
Saros Z70 samozřejmě nezaostává ani v dalších oblastech. Sací výkon činí úctyhodných 22 000 Pa, kartáče nabízejí dvojitý systém proti zacuchávání a vysavač disponuje duálním mopem, který se dokáže v docku odpojit, pokud zrovna není potřeba. Samotný dock pak umožňuje automatické vyprázdnění, vysušení a doplnění nádrže na vodu nebo čištění mopu pomocí horké vody a horkého vzduchu. Díky rychlonabíjení je vysavač stoprocentně připraven k akci za dvě a půl hodiny.
Roborock nesdělil oficiální prodejní cenu novinky, nicméně během demo ukázky bylo naznačeno, že se bude částka pohybovat okolo 2 000 amerických dolarů. Na trh by se měla dostat již v červnu.