Polovodičová krize dolehla i na Raspberry Pi. Poprvé v historii dochází ke zdražení

raspberry

S nedostatkem čipů bojují výrobci elektronických zařízení po celém světě, výrobní problémy se nevyhýbají ani společnosti Raspberry Pi Foundation, která vyrábí stejnojmenné programovací minidesky. Firma musela kvůli zvyšujícím se cenám komponent vůbec poprvé v historii zdražovat, kromě toho mohou mít některé desky Raspberry Pi omezenou dostupnost.

Méně paměti, nebo více peněz?

Zdražuje se model Raspberry Pi 4 se 2 GB RAM, který ještě nedávno stál 35 dolarů (asi 770 korun bez DPH). Pokud by výrobce nabízel tuto desku za stejnou cenu i nadále, na její výrobě by prodělával. Z tohoto důvodu byla cena desky navýšena na 45 USD (asi tisíc korun bez DPH), což byla její původní cena před loňským zlevněním. Pokud se zdražením nesouhlasíte, máte možnost zakoupit si za 35 USD staronovou variantu Raspberry Pi 4 s 1 GB RAM.

raspberry pi4

Raspberry také varuje před omezenou dostupností desek, které využívají služeb 40nm procesorů, především pak Raspberry Pi 3B+. Výrobce doporučuje přejít na novější model Raspberry Pi 4, jehož procesor je vyroben 28nm procesem.

Raspberry slibuje, že omezení výroby a zvyšování cen je pouze dočasné, a jakmile se trh uzdraví, bude vše vráceno do původních kolejí. Firma má v plánu v letošním roce vyrobit celkem 7 milionů desek, tedy stejný počet jako loni.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku