TOPlist

Podvodníci se vydávají za Českou poštu, lákají na výhry v řádu statisíců korun

ceska posta balik

Internetoví podvodníci jsou ve svých fintách, jak oblafnout nepozorné uživatele, čím dál sofistikovanější. Analytici Avastu objevili nové podvodné stránky, které se vydávají za Českou poštu a které se snaží využít sociálních vazeb svých nicnetušících obětí.

Prvotním kontaktem s kyberzločinci jsou podvodné odkazy na sociálních sítích nebo v chatovacích aplikacích. Uživatele lákají na možnost velké peněžní výhry v hodnotě statisíců korun, pokud rozešlou odkaz svým kontaktům v aplikacích WhatsApp, Viber nebo Telegram a přátelům na Facebooku. Poté je navedou ke stažení aplikace, která si vyžádá týdenní platbu ve výši až 1 550 Kč.

Pokud uživatel podvodné stránky navštíví, přivítá jej průzkum s možností vyhrát až 500 000 Kč. Stránka dokonce zneužívá logo České pošty, a může tedy na první pohled působit důvěryhodně. Stránka nutí uživatele, aby podvodné odkazy rozeslali přátelům a skupinám na sociálních sítích. V tomto kroku také přidává prvek urgence. Na rozeslání odkazu má uživatel totiž stanovený časový limit.

Hacker (zdroj: Unsplash.com)
Podvod se snaží uživatele donutit, aby souhlasili s předplatným ve výši 70 dolarů týdně

Poté, co uživatel odkazy rozešle, je přesměrován na stránku podvodné mobilní aplikace, která se vydává za aplikaci sledující cestu poštovních zásilek. Po jejím stažení dostane oběť nabídku na placenou verzi aplikace. Vychází na 70 dolarů za týden, tedy v přepočtu asi 1 550 Kč. Aplikace však nefunguje, umí pouze strhávat peníze z bankovního účtu uživatelů.

Co dělat, pokud jste se stali obětí podvodu?

Pokud jste se stali obětí podvodníků, není třeba propadat panice. V Obchodě Google Play zrušte předplatné aplikace, do 3 dnů od instalace aplikace ještě žádné peníze platit nemusíte. Pokud si aplikace peníze již strhla, můžete zkusit informovat Google nebo svou banku o podvodu a požádat o vrácení peněz. „S kyberzločinci rozhodně nekomunikujte,“ doporučují analytici Avastu.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku