Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Podívejte se na žebříček nej(ne)opravitelnějších vlajkových lodí letošního roku

Podívejte se na žebříček nej(ne)opravitelnějších vlajkových lodí letošního roku

Rozbitý telefon nepotěší nikoho, pokud se dá však vcelku jednoduše opravit, není to až takový nápor na nervy a na peněženku. Mnozí dobrodruzi se do tohoto procesu dokonce pouští sami a například si doma úspěšně vymění prasklý zobrazovací panel. Portál iFixit, který v opravách elektroniky vidí udržitelnou cestu kupředu, přišel se zhodnocením opravitelnosti některých letošních vlajkových lodí.

phone_repair

Možnost opravy je hodnocena na škále od 0 do 10, přičemž čím více bodů zařízení dostane, tím snadnější je jeho oprava. Do výběru se dostaly modely G5 od LG, Pixely od Googlu, iPhone 7 (Plus) a SE a konečně dva modely od Samsungu – S7 (edge) a Note7, který již na trhu nenajdeme. Nejedná se tedy o všechny letos představené telefony, samotní technici v iFixit však nemohou všechny modely rozebírat, a tak je porovnání poněkud úzké, ale základní obrázek si z něj můžeme udělat.

ifixit_phones

Jak je vidět z přehledu, nejjednodušší na rozebrání je LG G5, z velké části díky svému modulárnímu designu, který zajistil hodnocení 8/10 na žebříčku opravitelnosti. 7 bodů pak získaly shodně nové Pixely od Googlu spolu s jablečným iPhonem 7 (Plus). Největší výzvou u Pixelů je sundání displeje, aniž by praskl, u iPhonů je pak výměna displeje i baterie poměrně jednoduchá, jen jsou k tomu potřeba 4 různé šroubováky. Dalším modelem od Applu, který získal 6 bodů, je model SE. U něj je také velmi jednoduchá výměna displeje a baterie, může však dojít k poškození kabelu od čtečky Touch ID.

Nejhůře v tomto hodnocení dopadly modely od korejského Samsungu, a to konkrétně Note7 a S7 (edge). Note7, který si již propálil cestu do smartphonového pekla kvůli bateriím, které se vzněcovaly, získal 4 body. Nejtěžší bylo se do telefonu dostat a výměna baterie také nebyla jednoduchým úkonem. Z vybraných modelů nejhůře dopadl aktuální vlajkový model S7 (edge). Ten sice obsahuje některé modulární části, ale podle iFixit se jedná o sendvič skla a lepidla, je tedy velmi náročný na rozebrání a opravu. Vzhledem k tomu získal pouze 3 body z 10 možných.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments