Domů » Bleskovky » Podívejte se na žebříček nej(ne)opravitelnějších vlajkových lodí letošního roku

Podívejte se na žebříček nej(ne)opravitelnějších vlajkových lodí letošního roku

Rozbitý telefon nepotěší nikoho, pokud se dá však vcelku jednoduše opravit, není to až takový nápor na nervy a na peněženku. Mnozí dobrodruzi se do tohoto procesu dokonce pouští sami a například si doma úspěšně vymění prasklý zobrazovací panel. Portál iFixit, který v opravách elektroniky vidí udržitelnou cestu kupředu, přišel se zhodnocením opravitelnosti některých letošních vlajkových lodí.

phone_repair

Možnost opravy je hodnocena na škále od 0 do 10, přičemž čím více bodů zařízení dostane, tím snadnější je jeho oprava. Do výběru se dostaly modely G5 od LG, Pixely od Googlu, iPhone 7 (Plus) a SE a konečně dva modely od Samsungu – S7 (edge) a Note7, který již na trhu nenajdeme. Nejedná se tedy o všechny letos představené telefony, samotní technici v iFixit však nemohou všechny modely rozebírat, a tak je porovnání poněkud úzké, ale základní obrázek si z něj můžeme udělat.

ifixit_phones

Jak je vidět z přehledu, nejjednodušší na rozebrání je LG G5, z velké části díky svému modulárnímu designu, který zajistil hodnocení 8/10 na žebříčku opravitelnosti. 7 bodů pak získaly shodně nové Pixely od Googlu spolu s jablečným iPhonem 7 (Plus). Největší výzvou u Pixelů je sundání displeje, aniž by praskl, u iPhonů je pak výměna displeje i baterie poměrně jednoduchá, jen jsou k tomu potřeba 4 různé šroubováky. Dalším modelem od Applu, který získal 6 bodů, je model SE. U něj je také velmi jednoduchá výměna displeje a baterie, může však dojít k poškození kabelu od čtečky Touch ID.

Nejhůře v tomto hodnocení dopadly modely od korejského Samsungu, a to konkrétně Note7 a S7 (edge). Note7, který si již propálil cestu do smartphonového pekla kvůli bateriím, které se vzněcovaly, získal 4 body. Nejtěžší bylo se do telefonu dostat a výměna baterie také nebyla jednoduchým úkonem. Z vybraných modelů nejhůře dopadl aktuální vlajkový model S7 (edge). Ten sice obsahuje některé modulární části, ale podle iFixit se jedná o sendvič skla a lepidla, je tedy velmi náročný na rozebrání a opravu. Vzhledem k tomu získal pouze 3 body z 10 možných.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

4 komentářů

 1. Mě se zdá naprosto pochopitelný, že vodotěsný telefony nepůjdou rozebrat tak dobře. Bylo by vhodné porovnávat rozebratelnost zařízení pod stejným krytím.

  • Souhlasím, je logické že mobil co nemá krytí IP XY půjde rozebrat snadněji, než mobil co tohle krytí má. Tady jde vidět inteligenci těch co tyhle testy dělají.

   Už mi tam jen chybí, že SGS 7 používá příliš moc lepidla a tak je škodlivá vůči životnímu prostředí.

   • Až na to, že iPhone 7 je také vodotěsný, jen se tím Apple nechlubí.
    Já v tom žádný problém nevidím. Lepidlo, které drží díly pohromadě, klidně může udržet svoji soudržnost i pod vodou. Voda je něco jiného než horko.
    A vůbec. I naprosto vodotěsné přístroje lze jednoduše rozebrat. Stačí obyčejné šroubky. Rozdíl je pouze v tom, že okraje jsou osazeny takovými gumovými pásy, které právě zabraňuji vniknutí vody.

 2. Daniel Myslivec

  A je také zcela jasné, že telefony se zakřiveným displejem půjdou těžce opravit. Navíc je celkově divné do tohoto výběru zařadit G5, která se od ostatních telefonů zásadně liší, a sám telefon spoléhá na svoji lehkou rozebratelnost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).