Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Podívejte se, jak funguje variabilní clona na Galaxy S9

Podívejte se, jak funguje variabilní clona na Galaxy S9

Známý YouTuber JerryRigEverything se nevěnuje pouze testům odolnosti, ale následně odhaluje vnitřnosti telefonů a poukazuje na jejich zajímavosti. Ve svém posledním videu se rozhodl rozložit novinku Samsung Galaxy S9, ve kterém se, mimo běžných komponentů, blíže věnuje fotoaparátu, který zatím jako jediný nabízí variabilní clonu.

Po odstranění zadního krytu a postupným oddělováním různých komponentů se dostává až k samotnému fotoaparátu. Ten samozřejmě nabízí optickou stabilizaci a, jak již bylo řečeno, variabilní clonu. Samotný mechanismus clony se nachází mimo čočku uvnitř modulu fotoaparátu a její pohyb zajišťuje magnet na straně. Samotná clona se skládá ze dvou částí, které se dohromady spojí a vytvoří kruh, kterým následně prochází světlo. Tyto mechanické součástky mají dvě polohy- jednu pro focení za dne (f/2.4) a druhou pro noční fotografie (f/1.5).

Samsung dokázal do tak malého prostoru vměstnat pokročilou technologii, kterou bude postupem času určitě rozvíjet a třeba se tak za nějakou dobu setkáme s variabilní clonou s vícero členy, což by nám dovolilo plynule měnit clonové číslo v určitém rozmezí a to by přispělo k dalšímu vylepšení fotografií za všech světelných podmínek.

David Skopal

Student gymnázia, redaktor smartmania.cz, fanoušek mobilních technologií, přírody, hudby, bezdrátového nabíjení, fotografování a badmintonu.

6 komentářů

 1. LoWang (neregistrovaný)

  Galaxy S8 má clonu F1.7 a fotky za tmy jsou parádní. Co teprve s F1.5 to bude ještě lepší!

 2. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Ano,noční snímky při cloně f ,5 jistě budou kvalitní!Jenomže Pardon,v tomto případě se mi nelíbí pojem variabilní clona!Variabilní clonu mám na své zrcadlovce Zenit,Ano,tam je.Clona f2 2,8 4 5,6 8 11 16 a seřizuji jí podle zabudovaného expozimetru,který mi podle citlivosti ISO filmu ukáže jak je vhodné nastavit v závislosti na čase uzávěrky.Takže jistě S9 má špičkový fotoaparát,ale pojem variabilní bych spíše nazval Proměnlivá nebo dvoustupnová,ale variabilná je pojem v tomto případě aspon pro mne do určité míry matoucí,do jisté míry

 3. Jenda E. (neregistrovaný)

  Jak tak zjišťuji tak S9 není ničím zajímavá. Vyzdvihují jen fotoaparát a to kvůli variabilní cloně. Jinak vlastně nic nového nepřinesla. Pouze vylepšené to co na S8 bylo špatně. Za ty prachy je to dobrá sranda.

 4. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Dobře,tak přepínání clony ovládá magnet.Ale jaký součástkový element ovládá přepnutí clony při změně intenzity osvětlení?Nějaký senzor?To tady popsáno není

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel