Domů » Bleskovky » Počítačové hry olympijským sportem? Nově se stanou medailovou disciplínou

Počítačové hry olympijským sportem? Nově se stanou medailovou disciplínou

Může to znít bláznivě, ale v roce 2022 se objeví na Asijských hrách (panasijská olympiáda) v čínském Hangzhou počítačové hry, které zde budou vedené jako standardní medailový sport. Tuto novinku oznámil v úterý 18. dubna Asijský olympijský výbor. Úplně poprvé se však na Asijských hrách v Indonésii objeví tzv. e-sporty už příští rok.

V Asii berou počítačové hry velmi vážně, což také dokazuje fakt, že se letos objeví na prestižní a velkolepé akci Asian Indoor and Martial Arts Games (AIMAG). Hlavním zástupcem by se měl stát simulátor fotbalu FIFA 2017, přičemž velká šance je, že se zde objeví také výborná realtime strategie Starcraft II, DOTA2 či jedna z nejpopulárnějších online her posledních let, League of Legends.

Herní analytici mají jasno a shodují se na tom, že rozhodnutí zahrnout počítačové hry mezi sporty na Asijských hrách by mohlo stát na počátku zrodu olympijských e-sportů. Hlavním partnerem, a tedy i podporovatelem, e-sportů je čínská obří společnost Alibaba, která finančně podporuje e-sporty už několik let. Například vloni investovala společnost do jihokorejské International eSports Federation přes 150 milionů dolarů.

Žebříček nejhranějších online her roku 2016

 1. League of Legends (měsíčně si hru zahraje přes 70 milionů hráčů)
 2. Hearthstone (měsíčně hraje tuto karetní hru přes 40 milionů hráčů)
 3. DOTA2 (největší konkurenci League of Legends hraje měsíčně přes 10 milionů hráčů)
 4. World of Warcraft (hru, kterou zná téměř každý, si zahraje měsíčně na 5,5 milionu hráčů)
 5. Counter Strike: Global Offensive (populární střílečku každý měsíc hraje přes 3 miliony hráčů)

Připadá vám to šíleně? Možná ano, ale představte si, že například loňský turnaj Intel Extreme Masters v Katovicích sledovalo přes 40 milionů lidí. Není proto divu, že jsou počítačové hry, a zejména e-sport, terčem pozornosti velkých společností. Na druhou stranu je docela smutné, že se na olympiádě objeví hráči, kteří jen „mlátí do klávesnice“ a sportovci, kteří se dlouhá léta zabývají například plaváním, cyklistikou či atletikou.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

14 komentářů

 1. Ja som fyzioterapeut a pozeral som si video wow kde hrali proti sebe timi. Asi moja profesionalna degeneracia ale prvé co ma zaujalo tak to boli zdegenerovane tela ,,športovcov,, je to úbohé. Proti takýmto hrám nemám nic ale zaviedol by som podmienku aktívnych cviceni pre športovcov. Dostali by body za vyhru na počítačoch a aj vo fyzickej zdatnosti. Tak by motivovali hracov venovať sa aj tréningom aktívnych nie len mentálnych zrucnosti.

  • No a zase fotbalisti by si měli vést čtenářský deník a pravidelně studovat poslední novinky v kvantové fyzice. Hokejisti by si zase mohli promrskat pár diktátů z Čj a pak se vrhnout na komponování nějaké symfonické básně. S golfem to vidím rovnou do kamenolomu, tam už nepomůže nic.

   • Ja som to napísal v dobrom. Nic neni horšie ako ked mas znicene zdravie. A tieto hry len podporujú aby si deti nicili zdravie. Taketo organizácie ked chcú niečo take organizovať tak bez toho aby podporovali to že si deti znicia zdravie. Lebo tu ide hlavne o deti do budúcna. A co sa tika futbalistou a hokejistou tak bez dohladu trénera, vyvazenej stravi a SPRAVNEHO tréningu ktorý zahrna aj regenereciu. Ked si si všimol tak vrcholovi hraci musia chodiť do školy kde sa im to mentálne vzdelanie dáva. Kdezto pri hráčoch na pc niesu nejak fyzicky sa ,,vzdelávať,,. Takže dost podstatný rozdiel a vyzva pre organizátorov.

   • *a SPRAVNEHO tréningu ktorý zahrna aj regeneraciu, si zdravie tiež znicia.
    *kdezto pri hráčoch na pc niesu nejak nuteny fizicky sa ,,vzdelávať,,

   • tomas: Tomáši, to je nesmysl. Když je někdo na soutěži v hře, je totálně absurdní, aby byl hodnocený v něčem absolutně jiném. Hráč videohry taky musí chodit do školy. Šachistu taky budete hodnotit nejen podle výhry, ale i počtu dřepů? Je na zralé úvaze každého člověka (hráče, nehráče), jestli bude taky aktivně sportovat. Je to tedy rozhodnutí na úrovni jednotlivce nebo týmu. Ano, některé esport týmy řeší také fyzickou zdatnost sportovců, protože to má vliv na tělesnou pohodu, zdraví, reakce, čistou hlavu atd.
    Je to tedy o přístupu a osvětě daného sportovce. Váš soukromý názor respektuji, ale buďte trochu kritický, je to nesmysl.

   • Tomasi ty bys mel predevsim trenovat gramatiku. Pises jako nevzdelane pako.

   • V čem je moje gramatika špatně? Aspoň, ty nevzdělané pako, používám diakritiku a za oslovením se píše čárka, jestli tě to v pomocné škole nenaučili.

   • :D sry, já jsem taky Tomáš:D Vztáhnul jsem to na sebe.

   • Lister0: priste nejdriv cist a pak psat. To osloveni tam je z nejakeho duvodu, konkretne z toho, aby bylo jasne, komu ten prispevek patri. S diakritikou na me nechod, nemam CZ klavesnici, 95% textu pisu v anglictine.

   • Petr… Na y ti kali bili tesak :D ty pa.ko…

    Lister… A co sa tyka lister. Tak to bol len návrh nepresadzujem ho ale vymysli niečo iné ako donutit tých zde.ge.ne.ro.va.nych hracov ku nejakému pohybu. To je všetko. V zdravom tele zdravi duch.

 2. Ano počítačové hry… né hry na mobil nebo konzole.

 3. To už mělo být před 10ti lety … Je to sport jako každý jiný, náročný, vyčerpávající.

 4. Nemyslím si, že by e-sport se někdy stal součástí olympijských her. Není to sport dle olympijské definice. Proto taky byly z olympiády vyřazeny šachy, nebyl povolen poker (což jsou hry s mnohem větším počtem aktivně hrajících, než e-sport). Stejně tak nejsou připuštěny žádné motosporty apod.

  • Není to už dávno o definici olympijského sportu. E-sport jde dnes brutálně nahoru, je o něj zájem u mladých a lidí středního věku. Naopak zájem o olympiády upadá, města se houfně odhlašují ze seznamu kandidátů na jejich konání, protože upadá zájem lidí a naopak rostou náklady na výstavbu sportovišť, které pak navíc nemají uplatnění. Připuštění e-sportu bude velice levné (lze použít snad jakákoliv hala) a přitom to přivede nový zájem, reklamu atd. Nic jiného za tím není – můj názor.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).